Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Primiti cu...Sprinterul ?!?!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aoleu ce “carditori “ .....o sa spuna , ca piesa era singura pe stoc ....du-te pe la ei sau un mail , cu goagal ...nu e ok .
    Imi vine in cap aia cu “ sunt cetatean european , am drepturi “ .

    Comment


    • Originally posted by Cristi Nazarov View Post
      1300 de iepuroi costa un alternator remanufacturat in Polonia??
      Nu costă atâta... Am găsit ceva după codul tău din poză (Valeo):

      Vezi ultimul rând din link: Replaces: 000-906-27-00, 000-906-27-00-60, 000-906-27-00-80, 000-906-27-00-88, 642-154-04-02
      $358,90

      Originally posted by Cristi Nazarov View Post
      Da unul nou de la mama lui cat coasta?
      Mno, se pare că ăsta OEM (Hella) costă atâta:

      €1244,00
      Lord W126 500SE -> 2.5D
      Lady W123 230C -> 240D
      W124 -> 200D
      W208 CLK200 -> 2.0

      W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
      Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
      Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

      Comment


      • In aproape orice reprezentanta din EU, acest alternator se vinde cam asa:

        A 000 906 27 00 aprox 4500 lei + TVA - piesa noua

        sau

        A 000 906 27 00 80 ( unde 80 inseamna 'Remanufacturat' ) aprox 3600 lei + TVA

        In cazul pieselor remanufacturate, piesa veche ramane in circuitul MB.


        Aceasta regula e valabila pt orice piesa remanufacturata, motor, cutie de viteze, caseta de directie, etc.


        Primeai alternatorul vechi inapoi, daca alegeai piesa fara '80'.


        Garantia este aceeasi ca si la piesele noi.

        Produse originale pentru diagnosticare, reparare și întreținere ✔ Piese Mercedes-Benz, anvelope și instrucțiuni pentru ateliere independente ★ XENTRY WIS, XOT, DSB și multe altele


        Why wouldn’t you choose Mercedes-Benz Genuine Remanufactured Parts? They offer you a cost-effective, sustainable repair of your Mercedes-Benz, assuring Merce...



        Produse originale pentru diagnosticare, reparare și întreținere ✔ Piese Mercedes-Benz, anvelope și instrucțiuni pentru ateliere independente ★ XENTRY WIS, XOT, DSB și multe altele
        Attached Files
        Last edited by cl600; 07-23-2018, 10:36 AM.
        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


        www.mbretrofit.ro

        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

        Comment


        • Si eu am gasit sub 300 Euro codul cu 00 la urma, nou, Valeo. Considerand ca nu are nimic special, ca de exemplu racire cu apa sau vreo pompa de vacuum pe el, nu vad de ce ar costa sume in euro din patru cifre.


          In afara de principiul "clientul nostru, fraierul nostru", nimic altceva nu se aplica aici. Tot asa, ajutand un amic cu BMW X3, la dealer in Saarbrücken alternatorul ar fi fost 560Euro plus manopera, iar luat de pe ebay tot Valeo a fost 165 Euro...



          Dragos

          Comment


          • De multe ori, mai ales pt cei care fac treabă cu mașina, principiul numit garanție sau rapiditate, contează.

            Cu cel de pe ebay sau autonet, daca se întâmplă ceva langa orice reprezentanta din orice tara EU, nu cred că are vreo relevanță.

            Diferența este exact garanția EU.
            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


            www.mbretrofit.ro

            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

            Comment


            • Pana la urma principiul asta ce este ? Garantie sau rapiditate ? "Garantie" si "rapiditate" sunt doua notiuni diferite, definite diferit in cadrul unei actiuni de prestare servicii. Piesa cumparata/montata la dealer nu ofera nici un avantaj in plus fata de cea cumparata de pe ebay & Co.


              Nu vine nimeni dupa tine pe gratis sa te duca din nou la dealer de acolo de unde ai ramas in drum. Exact la fel se intampla si in situatia in care iei ceva de pe ebay sau echivalent, piesa beneficiaza de garantie. Si aici tot pe banii tai ajungi undeva la adapost unde sa-ti remediezi tot pe banii tai problema.


              Nici macar faptul ca in caz de defect in garantie a piesei cumparate/montate la dealer manopera ar fi gratuita nu justifica diferenta de la 1200 Euro la cei 300. Si timp iarasi pierzi in ambele situatii, dar macar ti-au ramas 900 Euro in buzunar...




              Dragos

              Comment


              • Ba cam da, aici si probabil ca si acolo, se activeaza automat tractarea gratuita.


                Nu spune nimeni ca varianta dealer-ului e mai buna sau e singura, e cu 'sau' ca si la garantie vs rapiditate.
                Last edited by cl600; 07-23-2018, 18:41 PM.
                http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                www.mbretrofit.ro

                Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                Comment


                • Legat de tractare tine daca ai sau nu abonament la Mercedes-benz service,atunci da,vin si te tracteaza.Avantajul pe care il vedem noi(curierii) este ca in cazul unei defectiuni au cunostintele necesare si de multe ori piesele pe stoc sau in 3 ore pot face rost de piesa defecta.De multe ori am apelat si eu la ei pentru simplul fapt ca te rezolva repede,Cel putin in Olanda lucreaza doar cu piese noi,nu remanufactured,niciodata nu am vazut un sticker ca acela pus pe alternator si in plus ai in an garantie pe lucrare,de regula un an fara limita de km,manopera in cazul in care se strica piesa este gratuita.Am patito cu un set de placute ce faceau galagie dupa 25.000 km.nu mi le-au schimbat ca nici 3/4 nu erau dar m-au rezolvat cu scartaila gratuit.
                  Ceea ce au facut cei de la Aachen eu il numesc furt,mai ales ca nu a fost informat sau intrebat daca vrea piesa rectificata,nu vorbesc de pret.Un alternator nou nout la dealer Olanda 475 euro fara tva si 35 min manopera(95 pe ora).

                  Comment


                  • La tractare stam bine,am card la Adac si ptr 115 euro pe an vin dupa mine si pe Marte si mai ales,pot fi cu orice masina vreau!!!Eu si familia suntem asigurati,nu conteaza masina cu care suntem!E a doua ora cand apelez la ei si eram cu duba si platforma,iar pretul anul urmator a ramas la fel!
                    Cat priveste solutiia aleasa,da clar as fi schimbat doar carbunii cu 200 de lei cum am facut la cea argintii si merge si azi,dar nu aveam varianta de timp,fiind incarcat in drum..
                    Ma gandesc totusi sa le scriu un mail si sa le spun ceva de dulce...Eventual si unul trimis la Stutgart ....De cacao intamplarea,dar,se intampla si la ei..
                    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                    Comment


                    • Colegul cl 609 daca tot esti prin zona,am o intrebare:incerc sa ma conectez la bluºtuþ si nu vrea de nici o culoare!Eu am un Huawei P 9 lite,il gaseste ,il vede imi cere cod de imperechere,am incercat 0000 ,1234 dar imi da operatie nereusita!Samsungul sotiei si iphone-ul copilului au mers din prima cu 0000,dar la mine nu vrea!!!
                      Sa fie ciudos pe chinezi sa cere e treaba??��
                      Acum serios,ai idee ce cod trebuie bagat ca sa nu mai stau cu fire prin urechi,daca tot avem tehnologie pe caruta??
                      Multumesc anticipat!!!!
                      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                      Comment


                      • Nu știu ce aparat ai pe mașina, încearcă să ștergi toate telefoanele din mașină și toate MB-urile din meniul Bluetooth al telefonului. Încearcă din nou, după toate astea, caută cu aparatul din mașină telefonul și baga un cod de 5 cifre, de exemplu și vezi ce mesaje apar sus in bara la telefon.

                        Eu am Xiaomi și se împrietenește din orice poziție...
                        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                        www.mbretrofit.ro

                        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                        Comment


                        • Am Comands Aps,cel cu card in partea de sus.Am incercat varianta,se autorizeaza dar nu se conecteaza...Am bagat cod 12345,dar nu vrea....Cred ca nu fac eu treaba pana la capat dar nu stiu unde e buba....
                          Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                          Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                          Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                          SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                          https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                          Comment


                          • Același cod trebuie sa îl bagi in telefon, când te întreabă. Vezi notificările din bară de sus a telefonului.
                            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                            www.mbretrofit.ro

                            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                            Comment


                            • Sigur,am bagat acelas cod...nu am alte notificari sus in bara.Apare doar casuta cu mesaj pe mijlocul ecranului...Imi da aurorizat,availabile,dar mai departe ini da conectare unsuccessful....nu stiu de ce...in lista il vede,dar daca dau ok pe el sa se conecteze....pauza,nu vrea...
                              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                              Comment


                              • In lipsa de conexiune blustut ne-am distrat cu schimbarea pompei de apa!319 continua sa ma uimeasca:la 318 pompa de apa 890 lei la asta pe Skf doar 230 lei,desi e, aparent se pare ,acelasi motor !
                                Operatiunea,facuta la un service din lipsa de timp,e floare la ureche...in cazul in care intereseaza pe cineva !
                                Se face prin partea de jos stanga iar ca si demontari suplimentare....doar o rola de ghidaj si cureaua de accesorii,bineinteles!
                                Necesar un inlocuitor de E-u si mai exact tubulara de 8 plus diverse prelungitoare si ...2 maini reglabile !!
                                In afara ca toate suruburile se scot si se strang la simtul mainii nefiind loc de vizualizare,nimic deosebit ca si lucrare!Spor la lucru celor amatori !!
                                De mentionat distanta scurta de "expirare" a duratei de viata,la 318 a picat la 550 tkm din cate imi aduc aminte la consoarta actuala la 505 tkm...
                                Alt aspect bun de stiut,am schimbat si filtrul de motorina,la care se pare,am aflat pe propria piele,incalzitorul de pe ea nu se schimba desi asa pare aparent...Am incercat cu cel de pe masina si am ramas cu el in mana ,rupt,desi am tras de el la simtul mainii.Am comandat apoi alt filtru pe Mann,facut acum in Cehia, cu tot cu incalzitor la un pret decent zic eu,210 lei.
                                Urmeaza, bucsile de la bara stabilizatoare spate,uleiul din cutie si ma gandesc serios ca sa fac preventiv, o spalare cu solutie la filtru de particule,la un atelier specializat in Belgia.Nu sunt probleme dar totusi la 510000 de km zic ca nu strica o asemenea operatiune,preventiv... Stima.
                                Last edited by Cristi Nazarov; 08-12-2018, 22:10 PM.
                                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF