Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Primiti cu...Sprinterul ?!?!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [QUOTE=Cristi Nazarov;434616]Multumesc de urari, dar nu ma incadrez in clubul celor cu multe kg .De schimbul de ulei am scapat deoarece am primit masina cu ...o revizie de 1200 euro facuta in urma cu o luna !! .Stiu si eu de schimbul de ulei la 60 000 de km, dar sa inteleg din factura ca uleiul de la cutie pe care il am eu acum e pentru interval de service de 120 000 km ???? Intreb asta si datorita faptului ca in cartea service,uleiul de motor este schimbat la un interval de 50 000 de km,doar in reprezentanta....Desi pare de neacceptat si greu de crezut pentru noi, ma gandesc ca or sti aia ce au de facut

    Nu am avut pana acum vreun Mercedes de nou,din ce mai citisem si eu primul schimb la automata era la 120.00 iar apoi la interval de 60.000.Posibil sa fi gasit vrei ulei care sa reziste mai mult cine stie.
    Legat de uleiul din motor si intervalul de schimb nu ma pronunt,depinde si ce zice Assyst-ul din bord,depinde si de cum s-a mers cu el.Din experienta mea de 2 ani pe om651 316 2015 nu am facut mai mult de 4luni/11.000 km de la schimb la schimb,regimul meu este de 6h/zi 100km adica distributie....Sunt curios si eu.

    Comment


    • Incepand de saptamana aceasta,cam asa aratam pe sosele
      In rest, doar de bine pana acum...Ne impacam cu "automata", scoatem de multe ori consumuri mai bune decat cu cea manuala, dar avem si momente de "glorie" cand ramanem rude cu Setila si ne multumim cu un 14-14,5 %..Asta se intampla doar daca avem un suv pe platforma ,bate vantul si avem de abordat un teren accidentat pentru o mai lunga perioada.In rest stam pe 11,8-12,5 consum lucru destul de bun in comparatie cu manuala pe care foarte greu si rar reuseam sa o cobor sub 13 %.
      Imi plac mult day-light -urile montate dar, mai putin atunci cand e ceata si as fi avut mai multa nevoie de proiectoare si as da un minus farurilor cu xenon pe care becurile sunt pe sfarsit de cariera, avand o lumina mai mult decorativa pe ploaie si asfalt ud...Mi se pare ca durata lor de viata,a becurilor, e mult mai mica decat pe alte marci, dar le trecem la consumabile...Avand in vedere ca un bec D1s, de calitate e in jur de 400 de lei, o sa mai tragem un pic de cele existente...sau o sa incepem sa vanam oferte de pe net .La cea veche cand am schimbat becurile am mers pe varianta light,chinezarie de 70 lei becul, de care am fost multumit cam...o luna dupa care a inceput sa isi piarda din intensitate....Asa ca, lui Blacky o sa-i oferim ceva de calitate .Stima."
      PS:stie cineva daca vreau sa schimb volanul, se poate face operatiunea strict mecanic sau am nevoie de tester pentru "alinierea volanului si a esp-ului",daca nu vorbesc gresit ?Am volanul nou al masinii si vreau sa il montez in locul celui existent,care trebuie reconditionat...
      Attached Files
      Last edited by Cristi Nazarov; 03-04-2018, 14:20 PM.
      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

      Comment


      • Bănuiesc că Blacky nu va avea alte numere, decât astea la care plăcuța începe cu litera ”D”... cel puțin cât vei sta tu la cârma lui...
        Lord W126 500SE -> 2.5D
        Lady W123 230C -> 240D
        W124 -> 200D
        W208 CLK200 -> 2.0

        W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
        Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
        Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

        Comment


        • Cu toate cheltuielile de rigoare, care sunt muuuuult mai mari fata de Romanica, asa va ramane :nemtoaica !!Se plange lumea de asigurari si impozite in Romanica...pai sa vina la nemti unde prima oferta de Rca ptr masina a fost de....5040 euro pe an !!Cine mai doreste,cine mai pofteste??
          Cei drept, cam defilezi cu ea prin vami si pe la controale la vederea numerelor dar asta costa bani! Plus ca absolut orice amenda vine aici unde trebuie si platita si costa mai scump spre deosebire de Romanica unde nu plateam nici o amenda venita acasa,chiar daca nu au fost asa de multe
          Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
          Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
          Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
          SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
          https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

          Comment


          • Bun, cum ramane cu schimbatul volanului, am nevoie sau nu de Star pentru aceasta operatiune??Stie cineva?
            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

            Comment


            • La mine cand am facut swap la volan , a fost nevoie de Star. Pe youtube am vazut ca deconecteaza bateria si nu apare nici o eroare.

              Comment


              • O sa incerc si eu faza cu bateriea,daca nu....mai servim o cafea pe la colegu master mario si rezolvam problema
                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                Comment


                • Pura curiozitate ce volan vrei sa pui?Bateria scoasa te scapa de batai de cap [emoji16].


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                  Comment


                  • Nu vreau sa pun nimic, ca am pe ea un volan de la Hartman,un tunner de Mercedes,pentru Sprintere.Doar ca, vechiul propietar a reusit sa il strice de la un inel avut pe mana, asa ca trebuie dat jos si refacut.Dar cum omul a fost baiat de treaba, mi-a dat si volanul standard care l-a avut masina.Asa ca vrea sa il pun pe acesta pe masina si sa il trimit la refacut pe cel de pe ea.Neavand timp prea mult sa stau am zis sa impusc doi iepuri...Asa ca dupa terminarea operatiunii o sa venim cu poze...
                    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                    Comment


                    • Saptamana asta am trecut la papucii de vara.....nu e masina gri ca "fosta" dar vad ca se asorteaza
                      Pana acum am "bagat" un schimb de ulei la acelas dealer Mercedes unde fusese masina pana acum si am avut surpriza sa mi-o dea, dupa revizie fara....filtru de aer schimbat !!Intreb la birou de ce nu au schimbat filtru si am surpriza sa imi spuna ca,dupa intervalul lor service se schimba la...urmatoarea revizie !!!!! La 90 000 de km (noua zeci) ?!?! Zice,da, asa a fost facut si pana acum !!!Ma uit pe cartea service si ma crucescrimul filtru schimbat la 90 000 si urmatorul la 189 000 de km !!!A innebunit lupul fratilor....Am plecat ca era ora inchiderii si la doua zile am cumparat filtru original din Galati si am pus pe masina...Am luat original sa nu se prinda astia la urmatoarea revizie ca nu i-am ascultat
                      Alta faza cu filtru original de Sprinter cumparat din Romanica:
                      -140 le pei original OEM Mercedes, dar....
                      -90 lei pe original pe Crafter care este acelasi filtru....
                      -vine filtru de aer, pe cutie toata suita de embleme a grupului Vag cu coduri de original,deschizi cutia si,SURPRIZA : MAN, Mercedes Benz plus codul de filtru de Mercedes ,asta gasesti scris pe el !!
                      Nu e o greseala de ambalare, sa stiti, am cumparat 4-5 filtre pana acum si toate au fost asa, dar acum mi-am adus aminte sa scriu si despre gaselnita asta.Apoi, e bine sa stiti ca multe piese daca sunt comune cu Crafterul sunt mult mai ieftine ca pe Sprinter:bucsile bara de torsiune plus bride fata-spate si aici ma refer la varianta intarita nu cele cu cauciuc simplu,Sprinter 180 lei,Crafter 130 lei, apoi setul de nituri de plastic pe care se clipseaza triplele spate, care se rup frecvent, nu mai stiu care era diferenta dar era ceva tot de 40-50 lei,etc.E bine de stiut.... Stima.
                      Attached Files
                      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                      Comment


                      • Eu numai MANN folosesc la baba mea si sunt ok.
                        Sincer mi se pare exagerat de mult sa schimbi filtrul de aer la 90.000. Depinde si pe unde circuli, in RO sau in Elvetia la munte, dimineata dupa ce a plouat... .
                        Last edited by Florin_WES; 04-29-2018, 00:07 AM. Reason: Am șters quote-ul. Nu mai da wuote unui post imediat anterior.

                        Comment


                        • Corect "Mann", eu am mancat un N de foame .Cat priveste marca in ultima vreme trecusem pe original de cand aparuse zvonul printre mecanici ca s-a schimbat fabrica si nu mai e aceeasi calitate.Original sau Mhale...Plus ca la mine diferenta era de 20-30 lei asa ca se merita sa pui original...
                          Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                          Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                          Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                          SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                          https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                          Comment


                          • Eu nu ii inteleg pe astia , de ce tot difera la intervalele de schimb in functie de tara , ma tot uit pe net sa schimb masina a 2-a si am mai luat legatura cu diferiti dealeri de la diferite marci de masini si am primit detalii legate de service-uri , surprinzator nu am vazut un schimb de ulei/filtre sub 23.000 km, care e diferenta dintre Romania si Germania? Praf? Gauri? Motorina? Sare uleiul in sus sau cum ? De cand am iesit de pe banda de rulare eu stiu ca schimbul se face la 10.000 km , deja mi se face teama sa iau o masina din Germania care a facut schimburile si la 35.000 km...
                            Să știi să lupți când vrei să ai.
                            Să nu regreți când pierzi sau dai

                            Comment


                            • Praful face diferența. In unele țări, că și în RO, nu exista canale la borduri și nici panta corecta. Astfel apa pluviala plimba praful și nu îl trage spre canal.

                              Până nu se duc la pușcărie sau până nu mor toți profesorii de la drumuri și poduri, ne încadrăm la revizii dese.
                              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                              www.mbretrofit.ro

                              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                              Comment


                              • Mai este un aspect,recent aparut si prin Romania: untdelemnul si alte alifii folosite la unii sunt cu totul altceva decat cele folosite la noi !!
                                Mai exact, caz concret:uleiul de motor la cele doua masini, fosta si actuala, 3000 cm V6.
                                Schimbat ulei in reprezentanta Mercedes Galati, la 15000 pierdut 1 litru, la 20000 de km deja 2,5 litri adaugati ! Km la momentul respectiv 250 000 !
                                Cumparat masina actuala,cu revizie facuta de 1500 km, mers exact 51500(cinci zeci si unul de mii cinci sute) km pana la urmatoarea revizie,pierdut exact...1 litru ulei !! Acum pricepusi de ce difera Leana noastra de Anghela lor??? .Km in bord la momentul schimbului 435 000 !
                                Mai vorbim de schimbul de ulei de la cutie care pana la aceasta varsta a fost facut doar la 120 000 de km, desi in Romanica se vorbeste de maxim 30 000 sau hai,cu mare ingaduinta 60 000 km? Faptul ca aceasta cutie merge si azi la 450 000 de km actuali, pe o masina de marfa cu asa intervale de service, spune ceva,nu ???
                                Si cu toate astea, Anghela merge mai departe !!
                                Faza cu 10 000 de km, cu tot respectul o fi valabila la Dacia ,Lada sau Moskvich, dar nu se mai aplica de mult la nici o marca decenta !
                                Ca fapt divers, la Ford in Romania distributia se schimba la 120 000 iar in Germania la 240 000, la Audi la fel, asa ca zic eu ca e vorba de bani si nu de intretinere.
                                Du-te si cumpara din Romania un bidon de ulei OEM de Mercedes sau chiar Castrol si o sa gasesti pe el dopul de plastic si atat in timp ce pe bidonul din De o sa gasesti dopul de plastic si apoi...folia de protectie care trebuie rupta !!!Or fi aceleasi produse,tu ce zici??Stii ca un bidon de 4-5 litri de ulei Castrol care la noi costa 100-150 de lei maxim in orice "alimentara" din De incepe de la 50 de euro in sus??
                                Un alt aspect, de ce un model de masina la noi costa un pret de nou iar in Germania e mai scump??Pentru ca acolo se vand produse clasificate cu A, dupa controlul tehnic final, iar la noi ajung cele clasificate cu C !!
                                Asa ca, desi nu ma inchin cu doua maini la Coana Merkel, o sa imi cumpar toata viata doar masini din De, indiferent cand au facut schimburile, dar sa fie facute doar la reprezentanta !Drept dovada ultimile 3 achizitii asa au fost facute, 2 au trecut cu brio testul, sa dea Domnul sa vorbim la fel si de actuala !! Stima.
                                Last edited by Cristi Nazarov; 04-29-2018, 16:38 PM.
                                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF