Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Primiti cu...Sprinterul ?!?!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am o teorie , de cate ori trec pe langa reprezentanta masina se imbolnaveste subit .

    Bine ca nu te-a lasat pe undeva , sa ai nevoie de cazare , platforma plus piesa in sine .
    Pariu ca la noi , la reprezentanta costa mai mult .

    Comment


    • Nu se aplica la mine...masina "s-a imbolnavit" in Belgia la granita, a binevoit sa mearga pana la reprezentanta din Aachen,Germania, a intrat in curte unde dupa 2 ture prin fata birourilor ca nu gaseam loc de parcare fiind si cu remorca dupa mine, in momentul in care a gasit un loc acceptabil de parcare,desi era pe aleea principala......a decedat !!!So gatat curentul din baterie si...asta a fost !!!Cand......surpriza:reprezentanta respectiva se ocupa doar de turisme.....cea de Lkw-uri era ...la 17 km distanta !!!!Chemat ADAC, ca avem card la ei de 3 ani si e moca, dus la doctor si operat !!!Eu vroiam sa plec in concediu dar doamna Blacky o vrut la spa......avantaj ea,game,set si meci !!!Ne vedem in turul 2.. .......Stima.
      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

      Comment


      • Daca te lasa in drum, cand ai de facut o livrare e si mai aiurea.Trebuie sa te uiti la partea buna
        In schimb nu prea sunt de acord cu consumerismul din ce in ce mai pronuntat. Probabil pentru o reparatie de cativa euro se schimba tot alternatorul. Nimic nu se mai repara, totul se schimba

        Comment


        • Sfat primit de la altii , il spun si eu mai departe : “Masina pt concediu NU este Mercedes , un VW , LOgan , Skoda ...ce mai are omul in batatura .”

          “Mercedes , masina care nu te lasa in drum ajunge intotdeauna la service .....pe platforma”

          Comment


          • Suntem off topic, dar nu pot fi de acord cu cele de mai sus!
            Orice mașină poate cala oricând, din varii motive, indiferent de marcă...
            Eu atât pot să zic de vaporul meu (W126), că am bătut cu el Europa în lung și-n lat (din care a fost un traseu de 6200 de km în 9 zile), și nu m-a lăsat niciodată! Aș fi ipocrit să zic că n-am avut mici peripeții, dar totdeauna am ajuns acasă pe roți și teferi... Oricum, nu am altă marcă în bătătură...
            Poate-s mai băftos eu?
            Last edited by Levi; 05-22-2018, 13:34 PM.
            Lord W126 500SE -> 2.5D
            Lady W123 230C -> 240D
            W124 -> 200D
            W208 CLK200 -> 2.0

            W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
            Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
            Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

            Comment


            • Si eu zic la fel !!Iar ca parere proprie,traita pe spinarea mea in sutele de mii de km adunati cu toate consoartele, niciodata nu te lasa in drum daca ai grija de ea din timp !!!!Ca, nu ma asteptam sa pice carbunii la 450 000 deoarece la cealalta au picat la 560 tkm, e alta invatatura ca la urmatoarea sa las garda mai jos si sa reconditionez alternatorul la ...400 tkm, inainte sa-i treaca prin cap sa se strice....
              Eu in 5 ani si milionul de km adunat cu toate am ramas efectiv in drum de 2 ori:acum si anul trecut cu filtru de particule,in Austria....Dar cum is om prevazator si vorba reclamei,pentru toate exista cardul Adac, chiar nu e stres !!!
              Bun, am venit acasa cu placuta la fier,cu termoflot spart,cu buson radiator blocat,dar asta nu inseamna ca e prost brandul,in rest.....cam atat !!!In aproape 1 milion de km adunati cu 4 masini !!!!Bine, dar trebuie sa spun ca atat timp cat stateam in Romania si aveam mai mult timp,la 2-3 curse, eram "calare pe ea" timp de 1 zi ,din bara in bara !!!Am gasit in fata blocului,furtun care incepea sa picure,vascocuplaj cu joc in el,placute bune dar cu ferodoul crapat pe ele,probleme pe care daca nu le vedeam sa le rezolv, cu siguranta ramaneam in drum si acum probabil scriam....pe forum la Fiat sau Iveco.. .Am schimbat preventiv carbunii la prima, deoarece mi se parea mie ca ramane becul la baterie o secunda in plus ,iar la demontarea s-a constatat ca mai aveam de 3 claxoane !! .Altfel plangeam in drum la prima cursa,dar cine era de vina,ea sau eu ??Eu vin generatia care la scoala de soferi am invatat conduita preventiva dar si intretinerea preventiva !!
              Deci,vorba cuiva,diferenta intre masina si femeie:masinii daca-i dai tot ce-i trebuie la timp,niciodata nu te lasa, pe cat timp femeia,cu toate astea poate gasi pe altul..
              Last edited by Cristi Nazarov; 05-22-2018, 14:32 PM.
              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

              Comment


              • Tot ce am scris a fost offtoic si era o gluma , eu chiar merg cu masina in concediu

                Comment


                • Originally posted by b97dmt View Post
                  Sfat primit de la altii , il spun si eu mai departe : “Masina pt concediu NU este Mercedes , un VW , LOgan , Skoda ...ce mai are omul in batatura .”

                  “Mercedes , masina care nu te lasa in drum ajunge intotdeauna la service .....pe platforma”
                  Bine ca nu ai zis si Opel.

                  Comment


                  • Originally posted by b97dmt View Post
                    Tot ce am scris a fost offtoic si era o gluma , eu chiar merg cu masina in concediu
                    Am inteles colegu'.. La cat vad eu ca esti tu de "bau-bau" cu intretinerea masinii ma cam indoiesc sa stai tu cu frica de platforma mea !!

                    Si daca tot suntem la of-toape , eu in decembrie am facut concediul in Uk cu un Ferari...aaaa, ma scuzati,Fiat, dar nu conteaza numele ca tot in aceeasi fabrica sunt facute !!!
                    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                    Comment


                    • Azi am vrut sa execut operatiunea schimbat volanul, doar ca m-am blocat la partea cu mufele din air-bag plus cele de la comenzi volan...Stie cineva care e schepsisul la mufa din air bag ???
                      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                      Comment


                      • Rezolvat...am aflat si eu ca pentru toate ezicsta.......yotube,bre...
                        Urmeaza reconditionarea la Arad si apoi...vedem si aratam ce iese....Stima.
                        Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                        Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                        Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                        SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                        https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                        Comment


                        • Salutare,intre timp am sarbatorit suta de mii impreuna si zic sa facem o evaluare.
                          Defectiuni:
                          -un alternator schimbat,datorita faptului ca nu a avut si el bunul simt sa astepte sa-i schimb doar carbunii si m-a lasat in drum
                          -Egr schimbat, desi am incercat varianta dat jos si curatat se pare ca problema era de la partea electrica.Surpriza emisiunii,pe original era 2300 lei,pe Wahler,la fel ca originalul, 1300 lei.Cand desfacem cutia,gasim absolut toate codurile de original ,doar steluta polizata !!Asa ca, avantaj eu de 100o lei !!
                          -o bujie arsa,pistonul 6, care a avut bunul simt sa se desfaca cu o singura mana !!
                          Fata de 318,euro 4 am descoperit multe imbunatatiri:
                          -epurator metalic fata de cel de plastic la e4 care se schimba la 150 tkm
                          -senzor filtru particule plasat mult in fata si nu deasupra filtrului ca la e4, scapand astfel de problema supraincalzirii lui.
                          -Egr, montat in afara in stanga si cu mult mai mult spatiu de manevra la demontare fata de e4
                          -cruci cardanice mai mari si mai rezistente
                          -bucsi bara stabilizatoare f-s intarite spre deosebire de cauciucurile simple ce erau pe e4 si care se schimbau...o data cu uleiul!
                          -filtru de particule plasat mult mai sus si mai greu de demontat fata de e4 unde era prins doar intr-un colier, avand in vedere ca e la moda in ultima vreme furtul de DPF de la aceste modele.
                          In concluzie,modelul 318 e4 ,dupa mine e bun dar cu multe minusuri,probleme ce au fost remediate si inlocuite pe e5, 319 cdi.Stima.
                          Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                          Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                          Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                          SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                          https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                          Comment


                          • Ca sa zic si ceva de dulce,celor cu capul mare de la aceasta marca,intreb si eu ca prostul:1300 de iepuroi costa un alternator remanufacturat in Polonia??Da unul nou de la mama lui cat coasta?Da pe mine ma intrebasi daca vreau sau nu sa imi pui un sh,smecherit de voi ca mie piesa veche nu ai vrut sa mi-o dai, la asemenea pret ??
                            Ca sa intelegeti despre ce e vb, azi neavand ce face si facand o inspectie pe la masina am descoperit pe ce am dat eu banii cand am schimbat alternatorul...
                            Multa...sanatate mamaie,dar e de porc ce faceti!!
                            M-am bucurat cu egr-ul dar mi-am luat-o cu alternatorul....1-1 !!Vedem repriza a doua ce o fi.....Stima.
                            Attached Files
                            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                            Comment


                            • Ppfff....trist,foarte trist mai ales pentru faptul ca un dealer(reprezentanta) lucreaza DOAR cu piese noi originale,ceea ce au facut ei este furt pe fata,daca ai drum pe la ei ar trebui sa te opresti la o "cafea",este inadmisibil.

                              Comment


                              • Din pacate nu stiu atata germana cat mi-ar trebui sa le "esprim" dragostea ce le-o port in suflet !!
                                Apoi,tocmai de aceea o sa mi-o bage ca mi-au spus dar nu am inteles eu...Si cand ma gandesc ca am intrebat 3 persoane care e pretul estimativ al lucrarii si toti au plecat sa calculeze oferta dar nu a revenit nici pana la aceasta ora !!Asta e,jumuleste gasca cand o prinzi si cum gasca s-a dus de buna voie la ei....Nici Jermanea nu mai e ce o fost...

                                Nu stiu pe cati intereseaza,dar,despre ei e vorba https://home.mobile.de/DAIMLER-NDL-AACHEN#about ....
                                Last edited by Cristi Nazarov; 07-22-2018, 21:47 PM.
                                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF