Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cutiile de viteze automate

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buna. Am primit luni cutia , mi-a adus-o un prieten de schrot din germania dar cred ca este o problema el nu a observat bine codul de pe ea care este 722.612 din ce am gasit pe net este de 2,5td si eu am codul pe cutie 722.613 , este o problema mare o sa faca figuri? Are rost sa o pun sus pe masina sau sa o las balta desi cutia e ca noua ? Multumes. Stima

    Comment


    • Originally posted by gabytzu1983 View Post
      Buna. Am primit luni cutia , mi-a adus-o un prieten de schrot din germania dar cred ca este o problema el nu a observat bine codul de pe ea care este 722.612 din ce am gasit pe net este de 2,5td si eu am codul pe cutie 722.613 , este o problema mare o sa faca figuri? Are rost sa o pun sus pe masina sau sa o las balta desi cutia e ca noua ? Multumes. Stima
      Buna seara, banuiesc ca ,, cutia a venit si cu converter pe ea , ca asta era si cauza defectiunii initiale ,, se poate monta fara probleme , atentie la montaj sa nu spargi pompa de ulei .
      Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
      TEL 0722623721.

      Comment


      • Originally posted by automaticul View Post
        Buna seara, banuiesc ca ,, cutia a venit si cu converter pe ea , ca asta era si cauza defectiunii initiale ,, se poate monta fara probleme , atentie la montaj sa nu spargi pompa de ulei .
        Da este completa , converterul are si abtibildul pe el, de parca ar fi nou.Din cate am observat, spre norocul meu, are si buson de golire.Multumesc pentru raspunsuri si pentru sfaturi, tot respectul!

        Comment


        • Salut

          Am si eu o problema daca puteti sa ma ajutati.Am un mercedes s 320 w 140 din 1991 si am probleme la cutie,nu mai da in marsarier si am comandat una de la alba iulia dar nu s/a potrivit cred ca nu era acelasi an .In timpul asta am pus pe cei de la service sa o dea jos crezand ca este buna cea comandata dar m.am inselat ,avand nevoie de masina ce am zis celor de la service ma incercati voi sa desfaceti cutia poate vedeti vreo piesa arsa sau discurile arse de marsarier si poate putem noi sa le schimbam ,binenteles ca au desfacut.o si nu stiu nik ce sa ii faca si mi.au zus ca au gasit carcasa sparta ,nu stiu cum pompa de mansarier ca ar fii spart carcasa in fine nu se pricep,acum nici sa o mai faca la loc nu stiu ca au gasit nu stiu ce arcuri pe acolo ,asa ca am ramas fara cutie nu mai da nici macar cu fata ptr ca nu stiu cei de la service sa o mai faca.Pute.ti sa ma ajutati careva sa rezolv problema ca de reparat qam inteles ca duce la vreo 1000,ar trebui alta cutie ies mai ieftin asa codul de la cutie e 1242711601.Ms

          Comment


          • Originally posted by BOGDAN31 View Post
            Am si eu o problema daca puteti sa ma ajutati.Am un mercedes s 320 w 140 din 1991 si am probleme la cutie,nu mai da in marsarier si am comandat una de la alba iulia dar nu s/a potrivit cred ca nu era acelasi an .In timpul asta am pus pe cei de la service sa o dea jos crezand ca este buna cea comandata dar m.am inselat ,avand nevoie de masina ce am zis celor de la service ma incercati voi sa desfaceti cutia poate vedeti vreo piesa arsa sau discurile arse de marsarier si poate putem noi sa le schimbam ,binenteles ca au desfacut.o si nu stiu nik ce sa ii faca si mi.au zus ca au gasit carcasa sparta ,nu stiu cum pompa de mansarier ca ar fii spart carcasa in fine nu se pricep,acum nici sa o mai faca la loc nu stiu ca au gasit nu stiu ce arcuri pe acolo ,asa ca am ramas fara cutie nu mai da nici macar cu fata ptr ca nu stiu cei de la service sa o mai faca.Pute.ti sa ma ajutati careva sa rezolv problema ca de reparat qam inteles ca duce la vreo 1000,ar trebui alta cutie ies mai ieftin asa codul de la cutie e 1242711601.Ms
            Buna seara, o cutie SH este varianta cea mai ieftina sau din doua sa faci una , pui piesele din cea care nu se potriveste in cea a masinii ,, niste garnituri , ulei si te plimbi cu masina .
            Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
            TEL 0722623721.

            Comment


            • Bunaseara.Ce ulei ar trebui folosit la servodirectie pentru e220 w210 din 2001? Va multumesc

              Comment


              • Originally posted by hamilton04 View Post
                Bunaseara.Ce ulei ar trebui folosit la servodirectie pentru e220 w210 din 2001? Va multumesc
                Tu citesti unde postezi? Aici se discuta despre CUTIILE AUTOMATE, nu despre SERVODIRECTIE.

                https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                Comment


                • Originally posted by hamilton04 View Post
                  Bunaseara.Ce ulei ar trebui folosit la servodirectie pentru e220 w210 din 2001? Va multumesc
                  Buna seara, este bine ca totusi intreaba omul , si nu pune dupa ureche .
                  Poti folosi unul dintre aceste uleiuri http://bevo.mercedes-benz.com/bevolistenmain.php?navigation_path=bevolisten&blat t=236.3&content_action=show.
                  Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                  TEL 0722623721.

                  Comment


                  • Buna. Am o intrebare momentan nu am joja, caci pe cutia pe care am cumparat-o lipseste si pe cea veche nu era decat partea de care tragi. Am comandat una noua, dar vine dupa Craciun si vreau sa verific nivelul macar cu o sarma sa nu bag prea mult ulei, pt ca vreau sa pun masina in functiune, dar nu stiu cat de lunga trebuie sa fie si cat cm de ulei sa fie in baie? Ulei pentru cutie este bun febi atf 134 ? Am vrut sa comand mobile atf 134, dar a spus cel de la magazin ca nu poate sa imi aduca, numai febi sau original de mercedes. Stima!

                    Comment


                    • Salut.Am un Mercedes E220 CDI din 2001.De ceva timp am o problema cu cutia de viteze(este automata).Cand plec cu ea dimineata trebuie sa astept cca 10min ca sa pot sa misc maneta de pe P pe D.Ai idee de ce se comporta asa...?Multumesc

                      Comment


                      • Pentru ca saptamana viitoare merg sa schimb uleiul in cutie (236.14) am doua optiuni:uleiul original MB sau Fuchs Titan ATF 4134(50% din pret)
                        Pentru ca in cutie este cel original parca am o mica retinere la a doua optiune.
                        Il mai foloseste cineva,este multumit de el,au fost probleme la folosirea lui?
                        Multumesc!

                        Comment


                        • Buna ziua tuturor ,am cumparat de curand un ochios w210 din 1995, benzina de 2000cc , cutie automata,treptele le schimba la turatie normala dar cu smucitura la fiecare treapta,cand cresc viteza se simte o vibratie sub masina ,m am uitat la flanse si ii lipseste un surub la cardan inspre cutie ,am sa l pun eu , si nu schimba de la mare la mic cand ii dau talpa ,se intinde la drum,batraneste ,daca mut din D in 3 in timp ce accelerez schimba mai jos, in inferioara, dar tarziu .Nu cunosc servisarea masinii,sa ii schimb filtrul si uleiul? necesita reglaje ?Multumesc anticipat.

                          Comment


                          • Buna! Am facut o tura cu masina azi cu cutia cea noua si merge impecabil facand exceptie ca nu trece de a 2-a si dupa vreo ora de stat pe dreapta a aparut iar o mica pata de ulei in vasul de expansiune si nu inteleg de ce. Am spalat vasul si radiatorul este aproape nou si in cutia cea veche nu am gasit apa. De la ce nu schimba mai mult de a 2a ? A ramas in avarie calculatorul de la cutie? Am sa schimb radiatorul de apa, este o problema daca a ajuns cateva grame de antigel cu apa in cutie ? Stima.
                            Last edited by gabytzu1983; 12-22-2012, 17:31 PM.

                            Comment


                            • Buna seara! Am un E320 4matic din 2001 si vreau sa schimb uleiul din cutie. As vrea sa stiu daca are buson de golire la torque converter. VIN WDB2100821X061730. Am 150000 km si parca nu mai schimba asa fin. Cei de la reprezentanta locala au spus ca ei inlocuiesc doar uleiul din cutie, nu si din convertizor. Parca nu suna bine. Ce ma sfatuiti?

                              Comment


                              • Salut! Ce ulei imi recomandati sa folosesc pentru cutia automata la un BMW 520i, an 2002, VIN GZ09929?

                                Va multumesc anticipat.
                                Grav, magic, fin, senzațional.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF