Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cutiile de viteze automate

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by thekoket View Post
    Buna seara, colegule automaticul iar te sacai. Nu am apucat sa ajung la un STAR, si nici joja de verificat niv. la ulei nu am gasit. Azi inca o buba, am plecat din curte , am mers 15-20 km usor sa se incalzeasca totul, si dupa i-am dat talpa vreo 10-20km. La un deal cand am facut o depasire mi-a sarit din viteza, am observat ca daca o tin pe winter, cand e in a 4-5a treapta si are nevoie de a 3-a sare din viteza. Pe S(summer banuiesc) mai rar a facut asta, dar pe W(winter banuiesc din nou) o face mult mai des. Sper ca ultimul schimb de ulei(mobil) sa nu fi distrus ceva de prin cutie.
    Buna seara, daca nu iti faci timp sa ajungi la tester si sa verifici nivelul de ulei , este posibil sa cauti alta cutie si nu cre ca vrei asta , ce nu inteleg eu este faptul ca tot trebuie sa ii dai talpa si forja , pentru ce motiv????te antrenezi pentru vre-un concurs care ia suta in 3 secunde????, nu cred ca este absolut necesar sa dai jar si cox la masina asa doar sa vezi nu stiu ce.
    Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
    TEL 0722623721.

    Comment


    • Originally posted by vlad22 View Post
      Salut,AUTOMATICUL,uleiul din convertor nu se poate scoate,i-am pus febi bilstein,acest ulei mi-au recomandat baietii de unde am facut comanda,este made in germany uleiul.Ar fi bun sau imi poti recomanda tu ceva mai bun!?
      Multumesc de raspuns anterior!
      Buna seara, sincer ce va mai place sa va stricati singuri masinile , daca vine unul la tine si iti spune ca trebuie sa iti pui streangul de gat , tu ti-l pui?????
      Am mai scris si spus ca FEBI bilstain nu are nimic de a face cu Mercedes , si ca nu tot ce se vinde in piata este si bun .VANZATORII RECOMANDA PENTRU CA TREBUIE SA VANDA CA SA ISI SCOATA SALARIU CA ALTFEL MOR DE FOAME
      De ce pentru motor folositi cel mai bun ulei si sa fie de marca sau sa fie garantat sute de mii de km ??????, SI LA CUTII FOLOSITI CEL MAI IEFTIN SI AIUREA ULEI, DUPA CARE VIN MAJORITATEA SI SPUN CA ,, CUTIILE AUTOMATE SUNT DE RAHAT.
      Am postat de multe ori site-ul http://bevo.mercedes-benz.com/bevolistenmain.php?entercustomer=true&language_id= 1in care gasiti toti lubrifiantii si lichidele necesare pentru orice model de Mercedes.
      La fel si listele cu uleiuri pentru cutiile de viteze , DAR se pare ca degeaba , primeza lucrurile ieftine si proaste.
      Pentru cutiile 722.6 si 7G-TRONIC ACEATA ESTE LISTA DE ULEIURI APROBATE DE MERCEDES , SI NU ESTE UN MOFT ESTE UN LUCRU NORMAL, FIECARE MODEL DE CUTIE ARE ULEIUL EI.
      http://bevo.mercedes-benz.com/bevolistenmain.php?navigation_path=bevolisten&blat t=236.14&content_action=show.
      Last edited by automaticul; 08-23-2012, 20:38 PM.
      Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
      TEL 0722623721.

      Comment


      • Ai foarte mare dreptate colegu,eu sunt nou si din aceasta cauza nu am stiut unde sa ma uit,dar acum imi sunt de foarte mare ajutor posturile tale,cred ca dupa 10.000km schimb uleiul de la motor iar pe la 50.000km cel de la cutie.Multumesc pentru absolut tot,sanatate si bucurii.
        O seara buna Automaticule!
        Last edited by vlad22; 08-24-2012, 17:31 PM.

        Comment


        • Va salut, sunt si eu un nou posesor de MB. Este un model B class, 2007, Cvt si doresc sa stio cum pot verifica nivelul la cutie. multumesc.

          Comment


          • Buna ziua, as dori sa stiu legat de uleiul de servodirectie pentru modelul meu W211 2007 , ce ulei Mobil se poate folosi ? in afara de cel de la reprezentanta.
            De asemenea, la diferential, cel original este 75w85 , eu folosesc Motul 75w90, este mare diferenta ?

            Comment


            • Originally posted by adyta_ro View Post
              Va salut, sunt si eu un nou posesor de MB. Este un model B class, 2007, Cvt si doresc sa stio cum pot verifica nivelul la cutie. multumesc.
              Buna seara, cu o joja originala de Mercedes , care o gasesti la dealer , te duci la un dealer care il ai in zona si rogi un mecanic sa te ajute sa verifici uleiul in cutie , sau mergi la cineva care are acest tip de joja , ea este diferita de cea care o stie lumea pentru cutia cu 5 trepte.
              Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
              TEL 0722623721.

              Comment


              • Originally posted by E200CDI View Post
                Buna ziua, as dori sa stiu legat de uleiul de servodirectie pentru modelul meu W211 2007 , ce ulei Mobil se poate folosi ? in afara de cel de la reprezentanta.
                De asemenea, la diferential, cel original este 75w85 , eu folosesc Motul 75w90, este mare diferenta ?
                Buna seara, Mobil nu are nimic de a face cu servodirectia de Mercedes , uleiurile urmatoare sunt pentru servodirectie , de Mercedeshttp://bevo.mercedes-benz.com/bevoli...nt_action=show.
                Pentru diferential , uleiurile folosite sunt urmatoarele http://bevo.mercedes-benz.com/bevolistenmain.php?content_action=showselect&navig ation_path=bevolisten&language_id=1&blatt=235.7&su chbegriff=
                Acum stii ce nu inteleg eu ????, de ce trebuie sa fie romanul mai papa decat papa de la roma , de ce nu putem noi sa intelegem ce scrie intr-o carte sau document ????, daca documentul spune 75W-85 noi de ce vrem sa punem altceva , lucru acesta nu il pot intelege , DAR intr-un final majoritatea spun ca masinile sunt proaste nu mai sunt cum au fost ,,, OARE DE CE ?? .
                Din punctul meu de vedere poti pune ce marca de ulei doresti ,
                Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                TEL 0722623721.

                Comment


                • Va salut dnul Cristi sunt Sorin am fost cu Mercedesul argintiu vineri ,am schimbat placa in cutie si uleiul,nu am mai aapucat sa va sun cutia e ok schimba cum trebuie am ajuns cu bine la destinatie,inca o data multumesc anticipat

                  Comment


                  • Va salut !
                    As dori sa imi recomandati un ulei pentru cutia de viteze automata la un Vito din 2000, 2200cm3, 112 cdi, VSA63819413290241. Multumesc anticipat !

                    Comment


                    • Originally posted by tic70 View Post
                      Va salut !
                      As dori sa imi recomandati un ulei pentru cutia de viteze automata la un Vito din 2000, 2200cm3, 112 cdi, VSA63819413290241. Multumesc anticipat !
                      Buna ziua, unul dintre acestea le poti folosi http://bevo.mercedes-benz.com/bevolistenmain.php?navigation_path=bevolisten&blat t=236.11&content_action=show
                      Last edited by automaticul; 08-28-2012, 13:20 PM.
                      Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                      TEL 0722623721.

                      Comment


                      • Aseara, dupa ce am plecat de la dvs fericit ca merge agregatul, in a II-a, smucea un pic, dar nu impresionant, plus ca dupa ce s-a incalzit bine, parca nu a mai facut asa tare. Dimineata insa, la schimbare I-a -> II-a, si cat statea in II, mi-au clantanit dintii. La propriu. Plus un simpatic F pe bord. Iarasi, in cursul zilei de astazi, dupa ce s-a incalzit, si daca plec fooooarte incet, nu mai face. Cum ii cer un pic de sprint sau ii dau mai multa benzina, smuceste de parca vrea sa plece fara masina. Intrebarea mea este: face parte din procesul de adaptare, o mai las sa faca, mearg cu ea in continuare? Daca nu-si revine in cat timp sa-mi fac griji ca ceva nu sta unde trebuie inauntru acolo?

                        Comment


                        • Cred ca ar trebui deja sa iti faci griji.Nu este niciun proces de adaptare,ceva nu este in regula.

                          Comment


                          • Se gaseste foarte greu fluid de diferential Fuchs sintopoid 75w85 sau Mobilube 75w85 , doar la reprezentanta cu 200 de lei litrul. Unde as putea gasi 2-3 litri de asa ceva ?

                            Comment


                            • Am gasit. Dar mai am 3 lucruri de clarificat
                              - Norma 236.3 Servodirectie este compatibila perfect cu W211 : ex: Fuchs Titan PSF
                              - Ce norma trebuie sa aiba antigelul la W211 ? (pe mercedes bevo nu ma dumiresc)
                              - Mai este vreo norma speciala pentru lichid de frana in afara de DOT4 la W211

                              Comment


                              • Originally posted by E200CDI View Post
                                Am gasit. Dar mai am 3 lucruri de clarificat
                                - Norma 236.3 Servodirectie este compatibila perfect cu W211 : ex: Fuchs Titan PSF
                                - Ce norma trebuie sa aiba antigelul la W211 ? (pe mercedes bevo nu ma dumiresc)
                                - Mai este vreo norma speciala pentru lichid de frana in afara de DOT4 la W211
                                Buna seara, Steering gear oil, sheet 236.3, for all commercial vehicle
                                steering systems, except vans T0 and T1N, power steering
                                systems for passenger cars, except
                                S>Class W220, Power>Pack in the A>Class, and cross>country
                                vehicles, manual steering system L 075 Z for passenger cars as
                                well as the manual steering system in cross>country vehicle.
                                Intra in lista http://bevo.mercedes-benz.com/bevolistenmain.php?entercustomer=true&language_id= 1, si cauta SHEET 231.1 , SE VA DESCHIDE UN PDF, in care poti gasi specificatiile uleiurilor pentru turisme .


                                These regulations apply to Mercedes-Benz and smart.MODEL ALL
                                General
                                Brake fluid has to fulfill hydraulic functions in the brake system and in the
                                hydraulic clutch operation. These tasks can be only fulfilled, in particular
                                due to the high heat development during the brake application, by brake
                                fluids that satisfy all the current technical requirements in their various
                                properties (viscosity/temperature response, boiling point, corrosion
                                protection, oxidation stability, etc.).
                                The most important properties required of a brake fluid are:
                                • High boiling point to prevent the brake fluid from forming vapor locks at
                                high temperatures. Vapor locks reduce the working pressure and thus
                                the braking effect and can result in failure of the brakes.
                                • The boiling point should remain as constant as possible over the
                                service life and not drop under atmospheric influences or operating
                                conditions (pressure, temperature), i.e. a "wet boiling point" that is as
                                high as possible is required.
                                • Low compressibility, in particular at relatively high temperatures.
                                • The low-temperature property of the fluid must also permit operation at
                                40 °C, i.e. the key factor is that the viscosity must not become too high
                                when cold.
                                • Compatibility with the materials used in brake components and clutch
                                operation systems, for example rubber boots or other sealing materials
                                (elastomers) in the brake components may only swell in a controlled
                                manner, shrinkage must be ruled out.
                                • Adequate corrosion protection properties for all metals in the brake
                                system.

                                The brake fluids approved for all MB vehicle models are listed on Sheet
                                331.0. These brake fluids correspond to the requirements of the US safety
                                regulations FMVSS 116, DOT 4, in addition to our requirements. The
                                approved "DOT 4 plus" brake fluids (internal designation) are more
                                advanced DOT 4 brake fluids with a higher wet boiling point, standard
                                change interval: 2 years. To maintain this service life without any problems,
                                we urgently advise the use of the approved products as per Sheet 331.0.
                                During the warranty phase this is a requirement if any customer claims are
                                to be recognized.
                                The brake fluid "DOT 4 type 200" listed on Sheet 331.1 is approved for
                                special applications in the UNIMOG field with even greater thermal
                                demands. In this application, a brake fluid change interval of 1 year must
                                be observed.
                                Daca citesti cu atentie trebuie sa mergi la SHEET 331.0, acolo vei gasi ce lichid de frana trebuie la mercedes+smarthttp://bevo.mercedes-benz.com/bevolistenmain.php?navigation_path=bevolisten&blat t=331.0&content_action=show.
                                Pentru antigel trebuie sa mergi la SHEET325.0 aici gasesti ce antigel poti folosi la masina , citeste cu atentie ce scrie in partea de sus a paginii, http://bevo.mercedes-benz.com/bevolistenmain.php?navigation_path=bevolisten&lang uage_id=1&blatt=325.0&content_action=show&mark=ant ifreeze&suchbegriff=antifreeze.
                                Trebuie sa ai rabdare sa citesti lista cu fluide pentru mercedes nu este la indemana oricui , pentru multi listele astea nu au logica DAR , daca stai un pic si te gandesti totul are logica , nu este ca la romani , totul se face si se citeste ca la nemti .
                                Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                                TEL 0722623721.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF