Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sanctiuni si masuri luate

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by andrei_preoteasa View Post
    Nu imi vine sa creeed! Adevarat? Nici nu m-as fi gandit... Ai uitat ca intr-o zi, pe la ora 8 dimineata, cand am intrat nu mai era nici un forum? Toti userii aveam 0 postari... Asta dupa 3 ani de activitate. Acum noi toti misunam pe forum, nu datorita contributiei lui Fane sau a lui Vlad. Avem forum, istorie si amintiri deoarece adminul a avut un backup facut cu doua zile inainte. Backup caruia s-a dat restore. Daca nu ar fi existat acel backup si acum forumul avea doar 3 luni de postari, cred ca fapta lui Fane ar fi fost mult mai obiectiv analizata... Asa este doar un fleac... "Lasa dom'le ca in fond si la urma urmei nu s-a intamplat nimic." Si d-asta exista useri ca tine, Dany, care vor fi mereu mesagerii lui Fane, avand impresia ca sustin o cauza nobila... Din pacate am multe dovezi ca nu e asa...
    Poate il rogi pe Admin sa dea backup / restore si la toate topicurile sterse de Ruse, destul de numeroase si utile in calea uitarii. Mersi.
    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

    Comment


    • ps:
      -tin sa precizez pe acesta cale ca nu am nimic personal cu mircea nici cu carmine, cu care vorbesc pe messenger.
      Nu vreau ca ceilanti membri sa creada ca am ceva de impartit cu cei 2, a se citi postul de mai sus cu atentie.
      vladruse si doktor4carz va transmit:
      Last edited by optimus; 12-26-2009, 22:43 PM.

      Comment


      • andrei preoteasa @
        Din pacate am multe dovezi ca nu e asa...
        Dovezi, pana acum nu am pomenit nimic de dovezi.As fi totusi foarte curios sa le vad si eu dovezile pe care le cer alti membri.
        Last edited by optimus; 12-26-2009, 22:44 PM.

        Comment


        • Originally posted by carmine View Post
          Poate il rogi pe Admin sa dea backup / restore si la toate topicurile sterse de Ruse, destul de numeroase si utile in calea uitarii. Mersi.

          Din pacate, sute de poze au disparut deoarece domnii care le-au postat, au postat IMG code de pe photobucket. Intre timp si-au sters pozele de pe photobucket si, din punctul asta de vedere, nu se mai poate face nimic.

          Originally posted by optimus View Post
          andrei preoteasa @

          Dovezi, pana acum nu am pomenit nimic de dovezi.As fi totusi foarte curios sa le vad si eu dovezile pe care le cer alti membri.

          Adica? Fii mai explicit, maestre. Ce doresti sa vezi? Dovezi la ce? Da exemple.


          PS. Nu mai posta consecutiv. Foloseste functia edit. Este "cealanta" posibilitate de a adauga informatie.
          Last edited by Semtexx; 12-26-2009, 22:51 PM.

          Comment


          • Originally posted by optimus View Post
            ps:
            cu care vorbesc pe messenger.
            La trecut, ca in http://www.latrecut.ro/.

            @Andrei
            Nu Maestre, poze cacalau pe net, ma refeream la cele de pe offtopic, de genu' "Apel la calm si intelepciune", sters intentionat cu toate ca era inchis de mult, topic cel putin plin de umilinte pentru unii.
            Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
            http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
            http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

            Comment


            • andrei preoteasa@
              care vor fi mereu mesagerii lui Fane, avand impresia ca sustin o cauza nobila... Din pacate am multe dovezi ca nu e asa...
              asta ar fi a mea, cat despre ce vroia DMIHNEA da chiar a fost topic pentru ca si eu am votat parca si a fost transparent.Pentru linistea noastra deschide poll-ul si si poate sa lamureste DMIHNEA

              Comment


              • Originally posted by optimus View Post
                andrei preoteasa@

                asta ar fi a mea, cat despre ce vroia DMIHNEA da chiar a fost topic pentru ca si eu am votat parca si a fost transparent.Pentru linistea noastra deschide poll-ul si si poate sa lamureste DMIHNEA

                Parafrazand un domn al carui mesaj l-ai transmis pentru luminarea forumului... Litera mare la inceput de fraza, te rog. Doi la mana... Eu nu inteleg ce vrei sa spui cand citesc cele scrise de tine mai sus...

                Comment


                • Ma ce dreq se tot intampla? Pana mai ieri Vladruse facea menajul pe aici. Ce l-a apucat si pe asta? Imi scapa mie ceva?
                  http://www.caesaralexandru.wordpress.com

                  Comment


                  • Lasa-ti luptele pt putere! Oricum, sincer, toti aveti greseli gramaticale. Ca sa nu supar pe nimeni, va atrag atentia ca "vroia" e gresit. Nu stiti sa puneti virgulele, nu stiti sa delimitati propozitiile in fraza, dar voi vorbiti despre litera mare de la inceputul propozitiei? Puahahaha.... Dragilor, cine este proprietarul forumului? Adica cine scoate banul? Ala e jupan, lumea buna! Asa ca hai sa vorbim de Mercedes, de noi, de iesiri, de bautura si femei, de tot ce ne incanta viata pt ca altfel o dam in aiureli si se face praf forumul.
                    Cel care este administrator pe aici nu trebuie sa stie nimic de Mercedes, ci trebuie sa fie calm, conciliant, sa munceasca pt ca toti cei de aici sa inteleaga ce se spune. Intrati un pic pe club4x4 si o sa vedeti ce inseamna o comunitate de 6.000 de useri, grupati toti pe interese si prietenii.
                    P.S.Am postat acest mesaj ca sa ajung la numarul coprect de postari care-mi dau dreptul sa-i raspunbd lui Vladd ca: "Da, eu sunt ala"!
                    KAMIKAZE TEAM

                    Comment


                    • M-ati acuzat de atac,voi stiti ce este un atac?Se exprima prin lovituri,iar cel verbal prin injurii....daca cititi din nou veti vedea ca interventiile mele au fost un indemn la transparenta,si sinceritate.Dar bineinteles ca Preoteasa nu vrea vot public,ca se teme,deci vorbesc in van,ca nu e dispus sa deschida acel poll pentru votarea intregului staff,inclusiv domnia sa.O dovada de uniune ar fi sa nu mai posteze nimeni nimic pina la deschiderea acelui poll.ASTA E DEMOCRATIE,NU NEPOTISME SI VRAJEALA!Altfel usor,usor vor ramine doar acei citiva certati cu gramatica,sa se certe si sa flame intre ei.....Cei ce puteti mai aruncati un ochi pe forum-uri afara,ca aici suntem de risul lumii...

                      Comment


                      • Originally posted by DMIHNEA View Post
                        M-ati acuzat de atac,voi stiti ce este un atac?Se exprima prin lovituri,iar cel verbal prin injurii....daca cititi din nou veti vedea ca interventiile mele au fost un indemn la transparenta,si sinceritate.Dar bineinteles ca Preoteasa nu vrea vot public,ca se teme,deci vorbesc in van,ca nu e dispus sa deschida acel poll pentru votarea intregului staff,inclusiv domnia sa.O dovada de uniune ar fi sa nu mai posteze nimeni nimic pina la deschiderea acelui poll.ASTA E DEMOCRATIE,NU NEPOTISME SI VRAJEALA!Altfel usor,usor vor ramine doar acei citiva certati cu gramatica,sa se certe si sa flame intre ei.....Cei ce puteti mai aruncati un ochi pe forum-uri afara,ca aici suntem de risul lumii...

                        Mihnea, se pare ca vorbesc in van.
                        In primul rand nu uita ca sunt singurul care mai incearca sa faca ordine pe aici.

                        In al doilea rand, nu uita ca se cauta moderatori pentru a se mari echipa (care echipa este in momentul de fata insuficienta) nu a se inlocui echipa. Esti singurul om care ma contesta si, sincer vorbind, ma lasa rece toate contestatiile tale. Vrei transparenta la ce?!? La poll? Poll-ul se va face in momentul in care se va justifica poll-ul. Sunt doar 4 oameni care s-au anuntat dispusi sa fie moderatori, toti vor fi facuti moderatori. Daca erau 20, sa zicem, poll-ul avea justificare.

                        Trei la mana... Mi-e frica de ce? Crezi ca imi da cineva vreo bere sau vreo medalie daca sunt moderator? Dimpotriva!!! Ma cert cu tot felul de oameni care mai de care mai "openminded".

                        Patru la mana, DEMOCRATIE, nu NEPOTISME si VRAJEALA? Citeste regulamentul cu atentie. Si vei vedea ca nu scrie nicaieri ca moderatorii trebuie sa fie alesi de catre membri. Eu in schimb, am incercat sa aduc membrilor putere de decizie prin afisarea publica a candidaturilor. Si, ulterior, in cazul in care numarul de candidaturi depasea numarul de moderatori necesari, sa dau posibilitatea tuturor membrilor sa-si sustina favoritul printr-un poll. Si fac asta deoarece, niste moderatori alesi sunt mult mai greu de contestat decat niste moderatori numiti. Si o echipa de moderatori care are sustinerea unui numar de membri ofera credibilitate in luarea deciziilor. Ofera echilibru si impune respect.
                        Last edited by Semtexx; 12-27-2009, 17:43 PM.

                        Comment


                        • Faptul ca vrei sa faci ordine ma lasa rece,DOAR EU SI CEILALTI trebuie sa te vrem sau nu aici..Pentru mine ESTI ZERO,ca si cunostinte auto,ca prezenta fizica,ca bagaj de cunostinte,altfel spus de aia nu te vreau,ca nu imi folosesti cu nimic,vrajeala ta de cartier mi-a poluat urechile timp de 30 de ani de stat acolo.Pe un forum auto trebuie sa MERITI sa fii mai mult decit user,si dupa mine TU NU MERITI..Ca peroana nu mi-ai facut rau direct de aceea ma consider vinovat de faptul ca te judec aspru,dar nu mai vreau din astia ce se nomineaza singur sefi,si nu pe merit...De ce il prefer pe beteagu de FANE-si-a cistigat respectul meu doar ca s-a tavalit pe sub masini,si aici nu poate concura cu el decit unul ce a stat cit el sub masini..E lipsit de experienta de viata dar are ceea ce se vrea pe un forum auto,experienta de stat sub masini...VREAU SA NU TE SIMTI JIGNIT,E DOAR PAREREA MEA.Nici tu,dar mai tragic e ca nici CRISTI,sau cine mai este actualul admin nu pricepeti,sau va faceti ca nu pricepeti faptul ca fara noi,fraierii care postam,faceti foamea in toate sensurile privitor la forum.Altfel spus datorita click-urilor noastre existati aici ,dar nu ne dati dreptul sa ne alegem ciobanii,asadar sper sa priceapa toti userii vorbele mele( inclusiv cei certati cu limba romana)Democratie e ce spun eu,nu vrajeala voastra ieftina,dar din pacate cei ce nu se ridica sa-si ceara drepturile sunt manipulati...........Dar nu si eu...si ca sa nu fiu considerat superior,subliniez doar ca totul depinde de gradul de cunoastere....Din parte mea discutia poate continua,fac eforturi sa nu te jignesc,e contrar regulilor si imoral datorita faptului,repet,ca nu mi-ai daunat inca ...deci scuze pentru franchetze anticipat....

                          Comment


                          • Originally posted by DMIHNEA View Post
                            Faptul ca vrei sa faci ordine ma lasa rece,DOAR EU SI CEILALTI trebuie sa te vrem sau nu aici..Pentru mine ESTI ZERO,ca si cunostinte auto,ca prezenta fizica,ca bagaj de cunostinte,altfel spus de aia nu te vreau,ca nu imi folosesti cu nimic,vrajeala ta de cartier mi-a poluat urechile timp de 30 de ani de stat acolo.Pe un forum auto trebuie sa MERITI sa fii mai mult decit user,si dupa mine TU NU MERITI......
                            Originally posted by DMIHNEA View Post
                            subliniez doar ca totul depinde de gradul de cunoastere....Din parte mea discutia poate continua,fac eforturi sa nu te jignesc....
                            Se vede ca faci eforturi sustinute, eforturi grele. Esti singurul care il contesta pe Preoteasa, or mai fi vreo doi, oricum cantitate neglijabila. Asta nu e admin., esti in eroare, iar daca site-ul nu are trafic cred ca i se beleste organul reproductiv.

                            Originally posted by DMIHNEA View Post
                            ...La multi ani si nu beti mult,eu ma duc sa bat pe careva....
                            Se pare ca nu ti-a reusit. De ieri pana azi ai reusit sa-l ameninti direct si sa jignesti. Cred ca meriti o pauza .... lunga.
                            Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                            http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                            http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                            Comment


                            • Pentru a nu stiu cita oara vorbesti singur...Carmine.Chiar nu pricepi ca nu ti se adreseaza nimeni,si nu iti cere parerea nimeni?Daca eu ma adresez cuiva,ce cauti in discutie?

                              Comment


                              • Originally posted by DMIHNEA View Post
                                ce cauti in discutie?
                                Doar e democratie, nu? Tu ai zis-o. As vrea sa stiu si eu, ca tot te bati cu bca-ul in piept, care-s marile tale contributii la acest forum, exceptand faptul ca 99% din comentariile acide de pe bursa iti apartin si ca te iei de toti (gen ala cu AMG-ul de la care vrei sa cumperi un bec)? Sa-ti aduc aminte de topicul "ramane userul DMihnea ori ba?", sau vrei sa vorbim despre anunturile tale? Cred ca ar trebui sa te uiti foarte atent in buletin la data nasterii si sa-ti pui niste semne de intrebare. Eu nu tin minte sa te fi amenintat cu ceva, in schimb vad ca la tine si la alt individ se practica chestia asta destul de des.
                                Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                                http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                                http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF