Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sanctiuni si masuri luate

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by andrei_preoteasa View Post
    Bun! Acum sa revenim la ceva mai util.

    3. Propun ca topicurile vechi de intalniri sa fie impartite pe ani. Si propun un titlu standard, dupa un anumit sablon: Exemplu - Intalniri ClubMercedes.ro Bucuresti 2010. Cele pentru anii trecuti propun sa fie inchise si mutate intr-o sectiune speciala numita "Istoria noastra".
    Foarte buna idea de a structura topicurile de intalniri asa.

    Comment


    • Originally posted by VLADD View Post
      Cretinul este mircea600sel si l-am intrebat cum de are el doar 300km de mers pana la Hungaroring de la Dubai, unde avea trecuta
      Stie el o scurtatura pe un drum de tara ))

      Comment


      • Originally posted by VLADD View Post
        Ok, ha ca iti raspund si cu asta chiar punem punct aici.


        Cunosc destule despre personalitatea si caracterul tau, dar prefer sa nu dezvolt....

        Stii atat de multe despre mine... Se vede cate stii. Ai vorbit cu mine o data la telefon si atunci mi-ai inregistrat convorbirea si ai trimis-o lu' Fane ca sa te pui bine cu el. Ai vorbit de cateva ori cu Fane si gataaaa. Esti cel mai inflacarat fan al lui. Si crezi ca stii lucruri despre mine...



        Originally posted by VLADD View Post
        Cretinul este mircea600sel si l-am intrebat cum de are el doar 300km de mers pana la Hungaroring de la Dubai, unde avea trecuta locatia la profil...intre timp s-a simtit si si-a modificat-o...
        Gestul tau de a sterge intrebarea mea a fost mai mult decat penibil.
        Din partea mea poti sa-l tii in brate si pe asta si pe Carmine cat vrei...in curand doar cu ei vei discuta p-aici...



        De a demonstra cat de jos a ajund nivelul pe acest forum si din cauza cui...Q.E.D.
        "Cretinul" de Mircea600sel se inplica in activitati de comunitate, isi da interesul si chiar incearca sa isi stearga imaginea proasta pe care au incercat sa i-o faca unii. Plus ca editarea locatiei a fost un gest de buna credinta. Faptul ca l-ai jignit da dovada ca rolurile s-au cam inversat. Ai warn pentru asta.

        Originally posted by VLADD View Post
        N-am nevoie sa-mi demonstrezi nimic. Din punctul meu de vedere si nu numai esti principalul vinovat pentru spargerea atmosferei pe acest forum si "preluarea puterii"....n-am venit la mascarada aia de "demascare a lui Dok" cum ai denumit-o tu pentru ca nu mi se pare normal sa te folosesti de forum si membrii lui pentru a te certa cu un amic care te-a ajutat cand ai avut nevoie.
        Ai demonstrat ce caracter ai......asta a reiesit si din discutiile tale cu Mihnea...
        Spargerea atmosferei? Dragul meu, uita-te pe statistici. Deja intra peste 350 de oameni pe zi si se logheaza. In perioada in care erai moderator, ai atins intr-o singura zi 353. Asta dovedeste ca lumea e de alta parere. Asta dovedeste ca lumea se implica si ca tu esti prost manipulat sau informat, prietene. Trezeste-te. Legat de amicul meu care m-a ajutat cand am avut nevoie... Cunosc oameni care au fost ajutati la randul lor de acelasi amic. Oameni care il considerau cel mai bun om din lume. Oare de ce folosesc timpul trecut? Oare de ce oamenii aia nu mai vor sa auda de astfel de amici si astfel de ajutoare?

        Legat de caracterul meu... Vorbesti la intimidare. Sa ma aduci la "breaking point". Nu vei reusi.

        Originally posted by VLADD View Post
        Am verificat de 3 ori si nu cred c-am gresit. Vad ca si altii sint de aceeasi parere, avand in vedere ce mesaje primesc de la useri pe PM....
        Nu te atac cu nici un fel de interes, dar daca tot ai tinut cu orice pret sa fii "lider" asuma-ti criticile......sau credeai ca daca devii admin pui mana si pe felul nostru de a gandi ? Te-ai inselat baietzica...
        Alti useri iti trimit mesaje? Felicitari asta dovedeste ca ai fost un lider bun, un om de incredere si ca ti-ai facut prieteni. Si, nu uita, "baietzica" faptul ca modul asta de gandire... putere, lider, sef, etc... Dovedeste ca ai inteles total gresit rolul meu aici. Nu am cerut si nu am pretins ca sunt liderul forumului sau ca am "puterea". Doar ca ma ocup de chestiile administrative si fac in asa fel incat sandramaua sa se miste. Si se misca. Inca o data: uita-te pe statistici.


        Originally posted by VLADD View Post
        Cu mine n-are nimeni nimic si nici eu cu nimeni.
        Asta cu excluderea ma face sa rad...esti orb sau n-ai auzit ca m-am retras deja...mi se rupe ca-mi dai ban, singurul motiv pentru care am continuat sa mai accesez aceasta pagina au fost PM-urile de la useri....

        Pai tocmai asta e faza. Eu nu o sa te banez. Niciodata. Vei citi randurile astea cand te vei fi calmat. Si vei intra in pamant de rusine cand vei vedea ce josnic ai putut sa actionezi. Si atunci te vei autoexclude. Oricum, penibilul a fost depasit de mult.


        Originally posted by VLADD View Post
        In final am o intrebare pentru tine :

        De ce oare crezi ca imediat dupa ce tu si acolitii tai carmine si mircea600sel v-ati "impus" stilul p-aici mai toata lumea a plecat si...surpriza, in cateva zile a si aparut un nou forum de Mercedes in Romania...unde, ca sa vezi coincidenta, isi fac toti cont desi nu e functional inca ?
        Nu te pune pe ganduri chestia asta ?
        Ca sa nu mai zic ca am o lista maaare de PM-uri de la useri care de foarte mult timp se plangeau de nivelul de mahala adus de aceste elemente pe forumu asta.....si cereau sa se faca ceva, eventual un nou forum...
        N-am nici o treaba cu celalalt forum, insa tot spun lucrurile astea pentru c-am vazut cum voi ati dus shandramaua asta de rapa...
        Va doresc succesuri in balacareala voastra..se pare ca vorbiti pe aceeasi limba.

        Fiecare e liber sa faca ce vrea. Daca mai este un forum, bravo lor. Oricum, se vorbea despre asta inca din vara cand amicul tau inca era "la putere", ca sa te citez. In vremea in care eu aveam lucruri mult mai importante si mai dureroase si mai personale de facut decat sa creez o atmosfera, cum zici tu, proasta pe forum. Asta dovedeste ca nu eu sunt motivul pentru care lumea se inregistreaza dincolo. Si vei vedea ca pana la Paste vom avea cel putin 500 de logari pe zi. Fara balacareala ( apropos, esti primul, dupa mult timp care face scandal p-aici)
        , fara off-topic, cu oameni care stiu ce este respectul, cu oameni care isi vor da silinta sa ajute si cu oameni care vor forma, in sfarsit, o comunitate.

        Salutarile mele lui Fane! Asta deoarece nici macar cel mai bun prieten al lui si anume frate-meu, nu a dat de el de vreo 10 zile...

        Comment


        • Originally posted by VLADD View Post
          Cretinul este mircea600sel
          Este a nu stiu cata oara cand ataci persoane gratuit doar intr-o singura zi.
          Originally posted by VLADD View Post
          Din partea mea poti sa-l tii in brate si pe asta si pe Carmine cat vrei...in curand doar cu ei vei discuta p-aici...
          Ne tine in brate ca e frig afara, e iarna.
          Originally posted by VLADD View Post
          De a demonstra cat de jos a ajund nivelul pe acest forum si din cauza cui...Q.E.D....
          Nivelul era jos cand aveam in fiecare zi parte de organe reproductive, scarnavii si abuzuri, pana sa intri tu azi chiar era liniste. Personal te-as zbura repede.
          Iar cand folosesti Q.E.D. inseamna ca ai terminat o demonstratie Domnule Profesor (quod Erat demonstrandum).
          Originally posted by VLADD View Post
          "demascare a lui Dok" cum ai denumit-o tu
          Licenta poetica imi apartine.
          Originally posted by VLADD View Post
          "Asta cu excluderea ma face sa rad...esti orb sau n-ai auzit ca m-am retras deja...mi se rupe ca-mi dai ban
          Pai du-te ba baiatule si lasa-ne !
          Originally posted by VLADD View Post
          De ce oare crezi ca imediat dupa ce tu si acolitii tai carmine si mircea600sel v-ati "impus" stilul
          Banda lui Preoteasa si acolitii sai au atacat Bucurestiul. Te-ai uitat la prea mult B.D.
          Originally posted by VLADD View Post
          p-aici mai toata lumea a plecat si...surpriza, in cateva zile a si aparut un nou forum de Mercedes in Romania...unde, ca sa vezi coincidenta, isi fac toti cont desi nu e functional inca ?
          Excelent, cu ocazia asta "nemultumitii" o sa aiba locul lor. Concurenta e intotdeauna benefica. Oricum, daca apare cu anumiti indivizi la carma e un proiect nascut din start mort.
          Originally posted by VLADD View Post
          Ca sa nu mai zic ca am o lista maaare de PM-uri de la useri care de foarte mult timp se plangeau de nivelul de mahala adus de aceste elemente pe forumu asta.....si cereau sa se faca ceva, eventual un nou forum...
          Sigur, toti cautau un umar de sprijin pe care sa planga cu lacrimi de crocodil. Esti sigur?
          Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
          http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
          http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

          Comment


          • Rog un admin sau un moderator sa umble un pic la ,,most users ever online...''. Azi au fost vreo 700... Sa vada lumea ce forum populat suntem Va multumesc.

            Comment


            • Originally posted by tic70 View Post
              Rog un admin sau un moderator sa umble un pic la ,,most users ever online...''. Azi au fost vreo 700... Sa vada lumea ce forum populat suntem Va multumesc.

              Au fost 700 toata ziua ... Acolo " most users ever online " inseamna in acelasi timp! Faci confuzie cu Total members that have visited the forum today: 705 ...adica nr total/ziua respectiva.

              Nu este la ce sa se umble!
              Last edited by dan500se; 01-12-2010, 20:02 PM.
              W123 280E Blue Green Metallic

              W126 280SE Champagne Metallic
              W126 280SE Black Blue Metallic
              W126 500SE Lapis Blue Metallic
              W126 500SE Midnight Dark Blue

              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

              Comment


              • Originally posted by tic70 View Post
                Rog un admin sau un moderator sa umble un pic la ,,most users ever online...''. Azi au fost vreo 700... Sa vada lumea ce forum populat suntem Va multumesc.
                Au fost 700 pana la ora 20....nu 700 online deodata...In orice caz felicitarile mele adminului Andrei_preoteasa si echipei lui de moderatori{300zxtt,Stefan v8,razor,Torque,Mertzanu si popeye} pentru ca au reusit sa faca din acest forum unul foarte populat si cu informatii folositoare atat posesorilor de Mercedes-Benz cat si simplilor vizitatori.
                ''This is only the beginning of a beautiful friendship...''

                sigpic

                "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                Comment


                • Apare mereu problema postarilor duble! Cred ca este din SERVER. Ar trebui vazut ce se intampla si pe acolo! Si la functia SEARCH la fel...Nu afiseaza rezultatele concludente !

                  MULTUMESC!
                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • OK, scuze pentru neintelegere si multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor.

                    Comment


                    • Originally posted by mircea600sel View Post
                      Au fost 700 pana la ora 20....nu 700 online deodata...In orice caz felicitarile mele adminului Andrei_preoteasa si echipei lui de moderatori{300zxtt,Stefan v8,razor,Torque,Mertzanu si popeye} pentru ca au reusit sa faca din acest forum unul foarte populat si cu informatii folositoare atat posesorilor de Mercedes-Benz cat si simplilor vizitatori.
                      ''This is only the beginning of a beautiful friendship...''
                      Te imbeti cu apa rece ! E doar o smecherie ieftina...Nu te grabi cu felicitarile ca este o exceptie ziua de azi.
                      Uite si explicatia:

                      Cei ce intra zilnic sint undeva la 2-300 maxim. Restul au intrat pentru ca au primit urmatorul e-mail de la administrator :

                      Salut,


                      Observ ca de ceva vreme nu ai frecventat meleagurile ClubMercedes.Ro. Vestea buna este ca lucrurile se schimba si lumea devine din ce in ce mai interesata de aceasta comunitate care creste pe zi ce trece. Nu vorbesc eu, vorbesc numerele. Si asta inseamna mai multe surse de informatie, mai multe produse la bursa, mai multe evenimente si proiecte noi si, nu in ultimul rand, mai multi prieteni.
                      Presupun ca esti la fel ca mine: suparat pe taxele mari, drumurile proaste, piesele scumpe si mecanicii jepcari. Ai vrea sa ai raspunsuri la problemele pe care le ai cu masina inainte de a te duce la mecanic. Ai vrea sa stii cum functioneaza ultimele tehnologii puse pe automobilele Mercedes-Benz, dar ai vrea sa ai un punct de vedere obiectiv, de utilizator, nu de vanzator...

                      Mercedes Benz Forum


                      Mi se pare penibil sa te lauzi in avans cu niste cifre umflate artificial de
                      un mail de notificare. Hai sa vedem zilele urmatoare cati mai intra...
                      Realitatea e alta si anume ca cei care "au reusit sa faca din acest forum unul foarte populat si cu informatii folositoare " cum spui tu mircea au plecat demult de pe forum, principalii actori aici fiind Dok si Orca.
                      Arata-mi si mie cine mai posteaza acum informatii dintr-alea folositoare si topicuri de genul DIY, discutii tehnice etc....
                      Forumul asta in zilele noastre se rezuma la calendare, datu' cu parerea si niste sfortari heirupiste de intalniri...

                      Mai am niste observatii :
                      - cand esti fals, acum cand il pupi in cur pe 300zxtt sau inainte cand il jigneai si-l injurai din toate pozitiile ?
                      - pe zona Banat de ce nu ii chemi la intalniri si pe cei din Arad, iti faci bisericuta doar pe Timisoara ? (nu de alta dar mi s-au plans pe messenger de chestia asta)...

                      P.S. Sint curios cat de repede sterge preoteasa acest post....
                      Last edited by VLADD; 01-12-2010, 21:09 PM.

                      Comment


                      • Nu il sterg. Dimpotriva. Iti multumesc pentru postare deoarece ai acolo niste remarci care ma ambitioneaza teribil. Spre chestii pozitive. Multumim, oricum, pentru vizita pe forum si pentru faptul ca tu, criticandu-ma si blamandu-ma pentru lucrurile ieftine si rele pe care cica le fac, imi dai noi idei si din ce in ce mai bune. Vorbesc foarte serios. Multumesc!

                        Comment


                        • Originally posted by andrei_preoteasa View Post
                          Nu il sterg. Dimpotriva. Iti multumesc pentru postare deoarece ai acolo niste remarci care ma ambitioneaza teribil. Spre chestii pozitive. Multumim, oricum, pentru vizita pe forum si pentru faptul ca tu, criticandu-ma si blamandu-ma pentru lucrurile ieftine si rele pe care cica le fac, imi dai noi idei si din ce in ce mai bune. Vorbesc foarte serios. Multumesc!
                          Cu placere.
                          Nu te blamez ca dai mailuri la useri (un procedeu ok dealtfel) , ci pentru ce scrii in ele....ceea ce e fals..cifrele vorbesc in sensul rau, adica scadere....ma rog...
                          Tre' sa te inveti cu critica, chit ca te mai desumfla brusc si neplacut, insa oricat te-ai ambitiona n-o sa reusesti in urmatorii 'jde ani sa faci 5% din ce au facut predecesorii tai....just my opinion.

                          Toti astia care va bateti cu caramida-n piept ce mari forumisti sinteti nu v-am vazut cu vreun topic de DIY sau sa prezentati ceva tehnic, facut de voi, up-gradat, restaurat etc....
                          Last edited by VLADD; 01-12-2010, 21:31 PM.

                          Comment


                          • Corect, azi a fost o situatie speciala, deoarece aseara s-a activat functia asta de reminder.
                            Daca iti arat statisticile softului de forum ai fi uimit. Imi sustin afirmatiile 100%. Poti sa ma crezi pe cuvand sau dau printscreen. Cum vrei. Si ma refer la numar de useri logati. Oricum, parca vad ca cineva rade in barba si zice raspicat... Las' ca noi avem calitate, nu cantitate. Dar, eu sunt de parere ca orice om este de calitate, trebuie doar ajutat sa o arate, in cazul in care nu ii iese din prima.

                            Comment


                            • Originally posted by andrei_preoteasa View Post
                              Daca iti arat statisticile softului de forum ai fi uimit. Imi sustin afirmatiile 100%. Poti sa ma crezi pe cuvand sau dau printscreen. Cum vrei. Si ma refer la numar de useri logati.
                              Logati, logati, dar cati dintre ei sint activi ? Cati posteaza informatie si participa la discutii constructive de genul "Cum simti diferenta de cuplu" unde sa-si exprime pareri pertinente si nu sa-si laude ei cedeiul si sa-i ia la misto pe altii...?
                              Majoritatea care se logheaza intra sa citeasca, numai ca nu mai au ce.
                              Useri zilnici activi sint o mana....si aia ciunga....

                              Originally posted by andrei_preoteasa View Post
                              , parca vad ca cineva rade in barba si zice raspicat... Las' ca noi avem calitate, nu cantitate.
                              Uite ce zice ala cu barba :

                              "....zi-i ca ai vorbit cu ala care ride in barba
                              si nu ride in barba de ce crede el...
                              ba chiar sta cu inca citziva colegi si rid de se cracaneaza de tot circu
                              vorba unui coleg...ar trebui sa treaca tot forumu la "fun"...."
                              Last edited by VLADD; 01-12-2010, 21:51 PM.

                              Comment


                              • Originally posted by VLADD View Post
                                Logati, logati, dar cati dintre ei sint activi ? Cati posteaza informatie si participa la discutii constructive de genul "Cum simti diferenta de cuplu" unde sa-si exprime pareri pertinente si nu sa-si laude ei cedeiul si sa-i ia la misto pe altii...?
                                Majoritatea care se logheaza intra sa citeasca, numai ca nu mai au ce.
                                Useri zilnici activi sint o mana....si aia ciunga...
                                Cineva m-a invatat o vorba ce pe tine nu te-a invatat, se pare, cu toate ca sunteti prieteni... Incetul cu incetul se face otetul. Multumesc acelei persoane pe aceasta cale.


                                Originally posted by VLADD View Post
                                Uite ce zice ala cu barba :

                                "....zi-i ca ai vorbit cu ala care ride in barba
                                si nu ride in barba de ce crede el...
                                ba chiar sta cu inca citziva colegi si rid de se cracaneaza de tot circu
                                vorba unui coleg...ar trebui sa treaca tot forumu la "fun"...."
                                Salutari, domnilor amuzati. E bine ca inca stau si se uita la ce scrie pe acest forum de Fun...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF