Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sanctiuni si masuri luate

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc mult si spor la moderat !

    Comment


    • @ Cristi & andrei_preoteasa

      Ar fi bine sa se scoata interdictia de a trimite mesaj privat pentru cei care nu intrunesc un anumit numar de post-uri.

      Comment


      • Originally posted by Mertzanu View Post
        @ Cristi & andrei_preoteasa

        Ar fi bine sa se scoata interdictia de a trimite mesaj privat pentru cei care nu intrunesc un anumit numar de post-uri.

        Eu primesc mesaje private de la useri cu 0 posturi. Nu inteleg cum e treaba cu restrictia...

        In alta ordine de idei, aria "Evenimente Mercedes-Benz" trebuie ferchezuita. Asta deoarece sunt cateva topicuri cu un subiect foarte bine enuntat in titlu. In schimb continutul (pozele) lipseste (lipsesc) cu desavarsire. Sau, sunt topicuri in care anumite posturi trebuie sterse deoarece, iarasi, motivul pentru care s-a postat a fost sters... Exemple:







        Arie destinata evenimentelor ce au loc sau urmeaza, posibile intilniri ale membrilor, etc.


        Comment


        • Originally posted by andrei_preoteasa View Post
          Eu primesc mesaje private de la useri cu 0 posturi. Nu inteleg cum e treaba cu restrictia...
          Moderatorul/adminul pot primi PM de la userii cu 0 postari.....se vede treaba insa ca unii n-au nici o tangentza cu asa ceva.....s-au grabit sa se cocoatze in varful copacului fara sa stie cum se mananca ciresele...

          Comment


          • Originally posted by VLADD View Post
            Moderatorul/adminul pot primi PM de la userii cu 0 postari.....se vede treaba insa ca unii n-au nici o tangentza cu asa ceva.....s-au grabit sa se cocoatze in varful copacului fara sa stie cum se mananca ciresele...

            Multumesc pentru informatie Vlad. Omul cat traieste invata. Oricum, Cristi se ocupa de setari de genul asta, momentan. Eu mai am de invatat. Si nu mi-e rusine sa recunosc.

            Comment


            • Originally posted by andrei_preoteasa View Post

              In alta ordine de idei, aria "Evenimente Mercedes-Benz" trebuie ferchezuita. Asta deoarece sunt cateva topicuri cu un subiect foarte bine enuntat in titlu. In schimb continutul (pozele) lipseste (lipsesc) cu desavarsire. Sau, sunt topicuri in care anumite posturi trebuie sterse deoarece, iarasi, motivul pentru care s-a postat a fost sters...

              Le-am sters pe astea doua pentru ca nu mai aveau absolut nicio poza. Celelalte propun sa ramana nesterse, dar inchise.



              Comment


              • Originally posted by VLADD View Post
                Moderatorul/adminul pot primi PM de la userii cu 0 postari.....se vede treaba insa ca unii n-au nici o tangentza cu asa ceva.....s-au grabit sa se cocoatze in varful copacului fara sa stie cum se mananca ciresele...
                Userul mercedesfan tocmai ai fost banat pe 4tuning pentru injurii si posturile sterse. )))) Pacat ca nu am apucat sa le citesc. Lame!

                Topicul cu doctorul la Constanta a ramas in urma stergerii pozelor o forma fara fond si ar trebui eliminat dupa parerea mea.
                Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                Comment


                • Pot sa stiu si eu care moderator si din ce motiv a sters postul meu de pe acest topic : http://www.clubmercedes.ro/mergem-la...1.html?t=11551 ??

                  Comment


                  • Originally posted by carmine View Post
                    Userul mercedesfan tocmai ai fost banat pe 4tuning pentru injurii si posturile sterse. )))) Pacat ca nu am apucat sa le citesc. Lame!

                    Topicul cu doctorul la Constanta a ramas in urma stergerii pozelor o forma fara fond si ar trebui eliminat dupa parerea mea.
                    Nasol mai Galante, a ajuns sa faca lumea misto de tine pe toate forumurile...
                    Despre partea cu stergerea topicurilor am ceva de spus : Dok a cerut demult sa-i fie sterse topicurile, la fel ca si mine.
                    Adminul Cristi a refuzat pentru ca stie ca nu mai are lumea la ce sa se uite si scade traficul vertiginos. Drept urmare noi (si nu doar noi doi) ne-am sters pozele si gata.
                    Daca se vor sterge topicurile astea goale inca o data cer sa fie sterse si topicurile deschise de mine , oricum sint moarte fara poze. Deja unele le-am sters eu demult...
                    Asta ca sa inteleaga unii ce inseamna contributie la un forum, nu sute de postari la Off-topic si mancare de materie fecala prin toate sectiunile....

                    Sint ferm convins ca unii useri ramasi in urma plecarii noastre vor umple cu succes golul ramas si vor duce pe noi culmi nebanuite ale succesului acest forum !
                    Last edited by VLADD; 01-10-2010, 11:23 AM.

                    Comment


                    • Originally posted by VLADD View Post
                      Nasol mai Galante, a ajuns sa faca lumea misto de tine pe toate forumurile...
                      Nu prietene, userul mercedesfan esti tu, nu altcineva si tocmai ai fost banat. Se pare ca ai ramas cu sechele. Parca ziceai ca ai iesit la "pensie"... Completeaza-ti locatia. ))))

                      Nu vad rostul ramanerii unor topicuri goale care oricum erau pline de balarii oricum, dar asta o sa decida echipa de moderare.
                      Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                      http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                      http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                      Comment


                      • Originally posted by VLADD View Post
                        Pot sa stiu si eu care moderator si din ce motiv a sters postul meu de pe acest topic : http://www.clubmercedes.ro/mergem-la...1.html?t=11551 ??

                        Eu l-am sters. Pentru ca ai revenit pe forum intr-un mod in care nu iti face cinste. Si stii si tu asta. Si pentru ca ai fost off-topic ca un rabin la Voronet. Si pentru ca ai inceput sa arunci cu flame-uri. Nu mai te mai purta asa.

                        Comment


                        • Originally posted by andrei_preoteasa View Post
                          Eu l-am sters. Pentru ca ai revenit pe forum intr-un mod in care nu iti face cinste. Si stii si tu asta. Si pentru ca ai fost off-topic ca un rabin la Voronet. Nu mai te mai purta asa. Si pentru ca ai inceput sa arunci cu flame-uri.
                          N-am revenit pe forum. Nu-mi vorbi tu mie de cinste....cunoastem prea multe !
                          Ce nu-mi face cinste ? Ca-i dau peste nas unui cretin cand o ia pe aratura ?
                          Unde era off-topicul Mare Admin ? Vorbeam depsre Hungaroring....
                          Se vede treaba ca n-ai coaie deloc.....Mihnea ti-a zis-o si te-ai facut ca ninge...
                          In plus, iti incalci singur regulamentul ....vorbeati de democratie...si acum se sterg postari on-topic fara explicatii.....halal caractere...

                          Off-topic e prietenul tau carmine care tot bate campii despre activitati de pe alte forumuri....din partea mea n-aveti decat sa va iubiti cu foc...
                          Last edited by VLADD; 01-10-2010, 12:33 PM.

                          Comment


                          • Originally posted by carmine View Post
                            Nu prietene, userul mercedesfan esti tu, nu altcineva si tocmai ai fost banat. Se pare ca ai ramas cu sechele. Parca ziceai ca ai iesit la "pensie"... Completeaza-ti locatia. ))))

                            Nu vad rostul ramanerii unor topicuri goale care oricum erau pline de balarii oricum, dar asta o sa decida echipa de moderare.
                            Originally posted by VLADD View Post
                            N-am revenit pe forum. Nu-mi vorbi tu mie de cinste....cunoastem prea multe !
                            Ce nu-mi face cinste ? Ca-i dau peste nas unui cretin cand o ia pe aratura ?
                            Unde era off-topicul Mare Admin ? Vorbeam depsre Hungaroring....
                            Se vede treaba ca n-ai coaie deloc.....Mihnea ti-a zis-o si te-ai facut ca ninge...
                            In plus, iti incalci singur regulamentul ....vorbeati de democratie...si acum se sterg postari on-topic fara explicatii.....halal caractere...

                            Off-topic e prietenul tau carmine care tot bate campii despre activitati de pe alte forumuri....din partea mea n-aveti decat sa va iubiti cu foc...
                            Bun... Am revenit si vad ca lucrurile degenereaza.
                            In primul rand, ce anume cunosti tu prea multe?

                            In al doilea rand, cine este cretinul la care te referi si in ce context?

                            In al treilea rand, off-topicul era legat de replica ta acida legata de distanta intre Dubai si Hungaroring. Era legat de mistoul ieftin si flame-ul aruncat gratuit de dragul de a demonstra... oare a demonstra ce?

                            In al patrulea rand, legat de coaiele mele... Sa presupunem ca nu as avea. Ce legatura are asta cu acest topic si alte topicuri? Ce ai vrea tu pe post de demonstratie ca as avea coaie? Cum ai vreatu ca eu sa-ti demonstrez ca am sau nu am? Ti-am zis sa vii la intalnirea din octombrie... te-ai facut ca ploua. Uite un motiv pentru care eu as putea sa cred ca interlocutorul meu nu are.

                            In al cincilea rand, ai un singur post la dispozitie sa-mi raspunzi. Sunt sigur ca o sa o faci continuand atacurile. Daca nu o faci, insa, inseamna ca iti dai seama ca ai gresit si ai toata stima mea. Alegerea este a ta. Verifica de doua ori ce scrii, ai grija sa fii coerent si la obiect.

                            In al saselea rand, eu zic sa iti dai seama ca nimeni nu are nimic cu tine. Si daca o sa continui asa, te vei autoexclude. Noi nu trebuie sa facem nimic.

                            Comment


                            • Bun! Acum sa revenim la ceva mai util.

                              1. Restrictia de minim 15 posturi pentru userii noi ramane in picioare. Din pacate eu nu pot sa fac nimic si Cristi nu vrea sa o scoata.

                              2. S-a schimbat modul de afisare a posturilor noi. Acum, pe langa sectiunea mica (EX: Probleme tehnice) apare si sectiunea mare (EX: C Klasse). In felul asta nu mai este nevoie sa se acceseze topicul pentru a vedea despre ce masina este vorba, daca acest lucru nu este specificat in titlul topicului.

                              3. Propun ca topicurile vechi de intalniri sa fie impartite pe ani. Si propun un titlu standard, dupa un anumit sablon: Exemplu - Intalniri ClubMercedes.ro Bucuresti 2010. Cele pentru anii trecuti propun sa fie inchise si mutate intr-o sectiune speciala numita "Istoria noastra".

                              Comment


                              • Ok, ha ca iti raspund si cu asta chiar punem punct aici.

                                Originally posted by andrei_preoteasa View Post
                                Bun... Am revenit si vad ca lucrurile degenereaza.
                                In primul rand, ce anume cunosti tu prea multe?
                                Cunosc destule despre personalitatea si caracterul tau, dar prefer sa nu dezvolt....

                                Originally posted by andrei_preoteasa View Post
                                In al doilea rand, cine este cretinul la care te referi si in ce context?
                                Cretinul este mircea600sel si l-am intrebat cum de are el doar 300km de mers pana la Hungaroring de la Dubai, unde avea trecuta locatia la profil...intre timp s-a simtit si si-a modificat-o...
                                Gestul tau de a sterge intrebarea mea a fost mai mult decat penibil.
                                Din partea mea poti sa-l tii in brate si pe asta si pe Carmine cat vrei...in curand doar cu ei vei discuta p-aici...

                                Originally posted by andrei_preoteasa View Post
                                In al treilea rand, off-topicul era legat de replica ta acida legata de distanta intre Dubai si Hungaroring. Era legat de mistoul ieftin si flame-ul aruncat gratuit de dragul de a demonstra... oare a demonstra ce?
                                De a demonstra cat de jos a ajund nivelul pe acest forum si din cauza cui...Q.E.D.

                                Originally posted by andrei_preoteasa View Post
                                In al patrulea rand, legat de coaiele mele... Sa presupunem ca nu as avea. Ce legatura are asta cu acest topic si alte topicuri? Ce ai vrea tu pe post de demonstratie ca as avea coaie? Cum ai vrea tu ca eu sa-ti demonstrez ca am sau nu am? Ti-am zis sa vii la intalnirea din octombrie... te-ai facut ca ploua. Uite un motiv pentru care eu as putea sa cred ca interlocutorul meu nu are.
                                N-am nevoie sa-mi demonstrezi nimic. Din punctul meu de vedere si nu numai esti principalul vinovat pentru spargerea atmosferei pe acest forum si "preluarea puterii"....n-am venit la mascarada aia de "demascare a lui Dok" cum ai denumit-o tu pentru ca nu mi se pare normal sa te folosesti de forum si membrii lui pentru a te certa cu un amic care te-a ajutat cand ai avut nevoie.
                                Ai demonstrat ce caracter ai......asta a reiesit si din discutiile tale cu Mihnea...

                                Originally posted by andrei_preoteasa View Post
                                In al cincilea rand, ai un singur post la dispozitie sa-mi raspunzi. Sunt sigur ca o sa o faci continuand atacurile. Daca nu o faci, insa, inseamna ca iti dai seama ca ai gresit si ai toata stima mea. Alegerea este a ta. Verifica de doua ori ce scrii, ai grija sa fii coerent si la obiect.
                                Am verificat de 3 ori si nu cred c-am gresit. Vad ca si altii sint de aceeasi parere, avand in vedere ce mesaje primesc de la useri pe PM....
                                Nu te atac cu nici un fel de interes, dar daca tot ai tinut cu orice pret sa fii "lider" asuma-ti criticile......sau credeai ca daca devii admin pui mana si pe felul nostru de a gandi ? Te-ai inselat baietzica...

                                Originally posted by andrei_preoteasa View Post
                                In al saselea rand, eu zic sa iti dai seama ca nimeni nu are nimic cu tine. Si daca o sa continui asa, te vei autoexclude. Noi nu trebuie sa facem nimic.
                                Cu mine n-are nimeni nimic si nici eu cu nimeni.
                                Asta cu excluderea ma face sa rad...esti orb sau n-ai auzit ca m-am retras deja...mi se rupe ca-mi dai ban, singurul motiv pentru care am continuat sa mai accesez aceasta pagina au fost PM-urile de la useri....


                                In final am o intrebare pentru tine :

                                De ce oare crezi ca imediat dupa ce tu si acolitii tai carmine si mircea600sel v-ati "impus" stilul p-aici mai toata lumea a plecat si...surpriza, in cateva zile a si aparut un nou forum de Mercedes in Romania...unde, ca sa vezi coincidenta, isi fac toti cont desi nu e functional inca ?
                                Nu te pune pe ganduri chestia asta ?
                                Ca sa nu mai zic ca am o lista maaare de PM-uri de la useri care de foarte mult timp se plangeau de nivelul de mahala adus de aceste elemente pe forumu asta.....si cereau sa se faca ceva, eventual un nou forum...
                                N-am nici o treaba cu celalalt forum, insa tot spun lucrurile astea pentru c-am vazut cum voi ati dus shandramaua asta de rapa...
                                Va doresc succesuri in balacareala voastra..se pare ca vorbiti pe aceeasi limba.

                                Last edited by VLADD; 01-10-2010, 19:43 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF