Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sanctiuni si masuri luate

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Domnilor, exista mesagerie privata pentru discutiile in contradictoriu. Care posteaza balarii dupa acest post, are warn.

    Comment


    • Imi cer scuze Andrei dar in titlu scrie ca se discuta probleme forumului? cred ca erau probleme forumului si cred atata eu cat si Mircea discutam civilizat nu ne-am adus injuri doar discutam despre unele probleme ale formului, nu cred ca trebuia sterse postarile noastre pentru ca face parte din istoria noastra si din discutile noastre vitori membri pot invata cate ceva.
      SPUN ASTA CU RISCUL CA IAU WARN

      Comment


      • Originally posted by optimus View Post
        Imi cer scuze Andrei dar in titlu scrie ca se discuta probleme forumului? cred ca erau probleme forumului si cred atata eu cat si Mircea discutam civilizat nu ne-am adus injuri doar discutam despre unele probleme ale formului, nu cred ca trebuia sterse postarile noastre pentru ca face parte din istoria noastra si din discutile noastre vitori membri pot invata cate ceva.
        SPUN ASTA CU RISCUL CA IAU WARN

        Daca as da restore posturilor sterse vei vedea la o analiza obiectiva ca nu sunt "problemele forumului" discutate acolo. Sunt doar doua orgolii care fac scantei. Revenind on topic... Domnul Dany are warn 10 zile pentru postul anterior. Un risc ce si l-a asumat.

        Comment


        • Si daca tot veni vorba de sugestii, am vazut pe forum BMW warn-ul lor apare sub poza(ceva de gen ACTIVITY la noi)si acolo iti creste pana se ia ban. Se poate face si la noi?

          Comment


          • Originally posted by optimus View Post
            Si daca tot veni vorba de sugestii, am vazut pe forum BMW warn-ul lor apare sub poza(ceva de gen ACTIVITY la noi)si acolo iti creste pana se ia ban. Se poate face si la noi?

            Trebuie vorbit cu nea adminul. Ca si au am vazut sistemul asta si ar fi foarte usor de contabilizat warnurile in felul asta. O sa vad ce zice cand dau de el. Buna observatie, Dany!

            Comment


            • Se mai face poll cu candidatii la moderarea forumului?

              Comment


              • Cine a vorbit cu adminul pentru eliminarea din functie a lui Vladruse,sa vorbeasca si pentru propunerea lui Optimus....

                Comment


                • Sanctiuni, reclamatii,sugestii- DOAR AICI se discuta problemele interne ale forumului

                  xPreoteasa-atribui sanctiuni avind ce titlu?Si intrebarea 2-dupa inlaturarea lui Fane,ai preluat hatzurile(care hatzuri,ca la tine scrie minoritar de Calarasi?)si lumea pleaca de pe Forum mai mult decit inainte,cum motivezi?Daca e oportun muta la topicul creat de incompetentul de Vladruse,si posteaza public si motivul inlaturarii sala...........FII TRANSPARENT

                  Comment


                  • Xpreoteasa-arata ca ai oua,mi-ai dat warn,ok,no comment despre asta,dar pune-te in postura publica de moderator sau admin,SCRIE la profil ce reprezinti ca sa dai warn!!!!!!!!!!!!!!!Cum se face ca dupa schimbul tau de replici cu VLADRUSE acesta a fost inlaturat din functie?Arata ca ai oua,struneste din post de conducere,cu simpatii si antipatii,nu sta in umbra,comporta-te ca un barbat,daca pretinzi ca vrei sa fii un lider,fa-i pe altii sa te urmeze,ei sa te vrea lider,trebuie sa-ti cistigi acest rol!!!!!!!!!Dubla postare-nu mai era disponibil edit!

                    Comment


                    • Originally posted by DMIHNEA View Post
                      Cine a vorbit cu adminul pentru eliminarea din functie a lui Vladruse,sa vorbeasca si pentru propunerea lui Optimus....
                      Cine a vorbit cu adminul sa fie inlaturat Vladruse? Vlad a fost inlaturat? Intr-adevar, nu am fost de acord cu anumite chestii facute de Vlad, dar nu eu am cerut inlaturarea lui Vlad. A fost alegerea lui... El a cerut sa fie retras de la moderare. Si intr-adevar, voi vorbi cu adminul sa introducem sistemul ala de warn.

                      Uite cum iti argumentez cele scrise de mine mai sus:

                      Originally posted by VLADD View Post
                      Deoarece demersul meu nu a avut ecoul scontat acesta este ultimul meu post pe acest forum.
                      Am luat decizia sa ma retrag definitiv, sa ma duc dupa cei vechi care nu mai au loc pe aici de adevaratii pasionati...
                      Am lasat un forum curat in urma de care sint convins ca se va avea grija cum trebuie, ca si pana acum, de actuala echipa de moderatori...
                      Concluziile le trage fiecare singur...
                      Ca ultim gest, i-am ridicat ban-ul domnului mircea600sel.

                      Multa sanatate si Craciun fericit la toata lumea !


                      Originally posted by DMIHNEA View Post
                      xPreoteasa-atribui sanctiuni avind ce titlu?Si intrebarea 2-dupa inlaturarea lui Fane,ai preluat hatzurile(care hatzuri,ca la tine scrie minoritar de Calarasi?)si lumea pleaca de pe Forum mai mult decit inainte,cum motivezi?Daca e oportun muta la topicul creat de incompetentul de Vladruse,si posteaza public si motivul inlaturarii sala...........FII TRANSPARENT
                      xMihnea, exista optiunea de custom title. De care profit cu succes. In loc de Supermoderator, scrie, parafrazand o veche faza petrecuta intre mine si Fane, "Minoritar de Calarasi". Inainte, dadea sanctiuni "Marele Sfinx-ter", ca doar asa avea custom title-ul (remember?) si nu mai faceai atat caz... Ca sa vezi in ce calitate dau eu sanctiuni, intri frumos la "Forum leaders" si vei vedea acolo in ce calitate... Faza Cu preluatul hatzutilor ar trebui sa o analizezi mai atent... Dupa ce a plecat Fane, eu eram simplu membru. Si am sustinut reintoarcerea lui Danny_BB la moderare. Dupa care, a mai fost cooptat Orvo in echipa de moderare. Eu am fost facut moderator, dupa ce adminul a constatat ca domnii aflati in functie nu aveau timpul sau vointa necesare pentru sa se ocupe cum trebuie de forum. Nu inainte de a fi nominalizat de vreo 6 oameni intr-un thread deschis anterior de admin.

                      Originally posted by DMIHNEA View Post
                      Xpreoteasa-arata ca ai oua,mi-ai dat warn,ok,no comment despre asta,dar pune-te in postura publica de moderator sau admin,SCRIE la profil ce reprezinti ca sa dai warn!!!!!!!!!!!!!!!Cum se face ca dupa schimbul tau de replici cu VLADRUSE acesta a fost inlaturat din functie?Arata ca ai oua,struneste din post de conducere,cu simpatii si antipatii,nu sta in umbra,comporta-te ca un barbat,daca pretinzi ca vrei sa fii un lider,fa-i pe altii sa te urmeze,ei sa te vrea lider,trebuie sa-ti cistigi acest rol!!!!!!!!!Dubla postare-nu mai era disponibil edit!
                      Maestre, ai remarci foarte pertinente. Tot respectul! Sa stii ca schimbul meu de replici cu Vladruse s-a vrut sa fie ceva lipsit de importanta. Nu ma gandeam ca un moderator poate renunta asa usor. Daca stiam, nu ma angajam in acel schimb de replici. M-a deranjat ca printre altele a sters un post de-al meu in care dadeam explicatii similare cu acestea si in care lamuream niste probleme foarte spinoase. Legat de mine ca lider... sa fii moderator nu inseamna neaaparat sa fii lider. Sunt mai degraba adeptul dezbaterilor democratice.
                      Last edited by Semtexx; 12-26-2009, 11:54 AM.

                      Comment


                      • Raspunde si dincolo unde ai o intrebare.Si trimite-mi link-ul,tot public, cu acel poll unde ai fost ales public supermoderator sau posteaza contributiile tale in urma caruia ai fost ales(de catre cine?)supermoderator...Nu de alta dar transparent inseamna ca nu ai nimic de ascuns,ci esti meritos si recunoscut de majoritate ca meritos...Hai ANDREI suntem in democratie,sa fim democratici,singurul ce nu poate fi in discutie e adminul,ca e pravalia lui,ca e CRISTI sau altul,nu conteaza,dar daca facem vot pentru moderatori,unde e votul tau?
                        Last edited by DMIHNEA; 12-25-2009, 20:13 PM.

                        Comment


                        • Originally posted by DMIHNEA View Post
                          Xpreoteasa-arata ca ai oua,mi-ai dat warn,ok,no comment despre asta,dar pune-te in postura publica de moderator sau admin,SCRIE la profil ce reprezinti ca sa dai warn!!!!!!!!!!!!!!!Cum se face ca dupa schimbul tau de replici cu VLADRUSE acesta a fost inlaturat din functie?Arata ca ai oua,struneste din post de conducere,cu simpatii si antipatii,nu sta in umbra,comporta-te ca un barbat,daca pretinzi ca vrei sa fii un lider,fa-i pe altii sa te urmeze,ei sa te vrea lider,trebuie sa-ti cistigi acest rol!!!!!!!!!Dubla postare-nu mai era disponibil edit!
                          Originally posted by vladruse View Post
                          Vreau sa fie foarte clar : e decizia mea, luata la rugamintile multor useri care n-aveau loc de asemenea personaje si va spun clar ca daca se trece peste capul meu (alt moderator sau admin) ma retrag si din moderare si de pe forum.
                          Aceasta este replica lui vladruse!
                          Last edited by paunionutz; 12-25-2009, 20:35 PM.

                          Comment


                          • Andrei Preoteasa , de ce l-ai facut pe vladruse voalat "tampit" si apoi i-ai sters replica ?(desi a fost una de bun simt si nu ti-a raspuns la fel...)?

                            Comment


                            • Altfel spus,e timpul sa vedem aratat ca la timpiti,x e uns moderator cu n voturi,din m totale.Dar sa vedem cind vine supermoderatoru' ANDREI,eu nu pot sta prea mult,trebuie sa plec la sapa,si parca vad ca plimbarea sa se lungeshte....

                              Comment


                              • Originally posted by DMIHNEA View Post
                                Si trimite-mi link-ul,tot public, cu acel poll unde ai fost ales public supermoderator sau posteaza contributiile tale in urma caruia ai fost ales(de catre cine?)supermoderator...Nu de alta dar transparent inseamna ca nu ai nimic de ascuns,ci esti meritos si recunoscut de majoritate ca meritos...Hai ANDREI suntem in democratie,sa fim democratici,singurul ce nu poate fi in discutie e adminul,ca e pravalia lui,ca e CRISTI sau altul,nu conteaza,dar daca facem vot pentru moderatori,unde e votul tau?
                                Am revenit!

                                Legat de topicul "Cautare moderatori" anterior, nu mai pot pune link cu nominalizarile deoarece a fost sters... Oare de catre cine?!? Ca de mine nu. (oare Vladruse?) Legat de ce am facut eu pentru forum... nu ma consider ca fiind un om care a avut o contributie majora la tehnic. Dar, prin modul de a interactiona cu oamenii, consider ca m-am achitat de sarcinile acordate. Mai ales in momentele in care a trebuit sa dau raspunsuri celor care ma ataca. Tot eu am fost cel care a incercat resuscitarea intalnirilor clubmercedes... Asta dupa ce Fane mi a zis ca eu nu o sa fiu niciodata in stare sa adun lumea... Eeeee... Gresit. Si contributia mea ca moderator, nu se vede deoarece m-am achitat strict de sarcinile tehnice impuse de functia de moderator. Nu mi-a placut sa corectez posturi si sa scriu cu rosu ca omul ce l-a scris scrie cu picioarele... Am preferat sa trimit mesaje private in care explicam ce se cere de la cei ce posteaza... Chestiile astea nu se vad. Dar se simt.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF