Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Say hello to my E200CDI

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca te deranjeaza asa tare incearca un polish cu o substanta de curatat crom - daca nu "iese" ai varianta recromarii. Pe culoarea ta nu as face nimic negru, nu cred ca s-ar vedea bine decat daca ai avea masina de o culoare mult mai deschisa sau neagra sa poti merge pe "all black".
    Parerea mea..
    Stefan

    Comment


    • Originally posted by dog View Post
      Daca te deranjeaza asa tare incearca un polish cu o substanta de curatat crom - daca nu "iese" ai varianta recromarii. Pe culoarea ta nu as face nimic negru, nu cred ca s-ar vedea bine decat daca ai avea masina de o culoare mult mai deschisa sau neagra sa poti merge pe "all black".
      Parerea mea..
      Pai masina este neagra...
      Să știi să lupți când vrei să ai.
      Să nu regreți când pierzi sau dai

      Comment


      • Mai spal-o si tu ! Am crezut ca e "midnight blue" - adica albastru miezu' noptii !
        Cred ca merge atunci facuta all black ! Personal l-as lasa cromate .
        Stefan

        Comment


        • Ca sa nu se albeasca de tot , eu am urmat sfaturile altora si sunt foarte multumit.
          Ceara solida ,dupa fiecare spalare ,pe ornamente . Dupa 8 ani la una si 6 la cealalta masina , nu am nici o problema.
          Se albesc de la soda caustica din spuma de la spalatorii .

          Referitor la cutie , un schimb la reprezentanta este in jur de 1500 lei cu tot cu manopera ,la alte ateliere specializate mai putin , dar schimbul se face cu spalare cutie etc .

          Comment


          • Scuze de off:
            Tocmai a plecat cumnatul meu de la mine si reuseste sa ma enerveze ori cate ori vine la mine. Am facut o poza inainte sa plece, motivul e clar - ale mele sunt inchise !
            Attached Files
            Stefan

            Comment


            • Originally posted by dog View Post
              Mai spal-o si tu ! Am crezut ca e "midnight blue" - adica albastru miezu' noptii !
              Cred ca merge atunci facuta all black ! Personal l-as lasa cromate .
              Am spalat-o a doua zi ) Am specificat ca e murdara , incep sa devin din ce in ce mai nervos datorita spalatoriilor, pana ajung cu ea acasa e deja la loc ..sigur o sa imi fac o instalatie de spalat acasa..

              O sa ma gandesc in privinta ornamentelor

              Originally posted by b97dmt View Post
              Ca sa nu se albeasca de tot , eu am urmat sfaturile altora si sunt foarte multumit.
              Ceara solida ,dupa fiecare spalare ,pe ornamente . Dupa 8 ani la una si 6 la cealalta masina , nu am nici o problema.
              Se albesc de la soda caustica din spuma de la spalatorii .

              Referitor la cutie , un schimb la reprezentanta este in jur de 1500 lei cu tot cu manopera ,la alte ateliere specializate mai putin , dar schimbul se face cu spalare cutie etc .
              Eu am folosit doar pe vopsea o ceara Turtle Wax luata de pe Emag. Ma gandeam la crom sa nu aiba reactii adverse ca siliconul la piele . Nu stiu exact de unde sa cumpar o ceara buna , in parametrii . Am fost multumit dupa 2-3 spalari si folosirea ei dar acum se aseaza praful pe ea mult mai repede.. )

              Probabil o sa merg la reprezentanta ca nu-i o suma asa mare pentru un schimb care se realizeaza la 2-3 ani
              Să știi să lupți când vrei să ai.
              Să nu regreți când pierzi sau dai

              Comment


              • Schimbul la 5 ani sau 60.000 km.
                E buna orice ceara solida , poti da linistit pe faruri - stopuri - ornamentele cromate.

                Comment


                • Si am trecut la anotimpul frumos, vreme placuta , soare, tocmai bine de lucrat.

                  Am spalat masina de 2 ori , odata la spalatorie pentru indepartare murdarie si pete, a 2-a oara am luat-o eu acasa pe subt aripi , pe la tobe, pe dedesubt , stearsa bine cu pielea de caprioara , ceara solida aplicata pe toate ornamentele, straluceste mai ceva ca una noua . Am verificat uleiul, antigelul , lichidul de frana din nou , placutele si discurile sunt ok , amortizoarele , capetele de bara , bielete toate ok .

                  Assyst plus arata ca in ~45 zile va fi necesar un Service B ,deci trebuie sa ne pregatim emotional ) Probabil atunci o sa trec si la gumele de vara, momentam am in cap sa caut niste jante pe 17 / 18 sa mai schimbam putin aspectul .







                  Si o spalare de motor corecta la cealalta nemotoaica din curte, " masina saracilor " cum este numita in Europa )



                  Cam in ce consta acest Service B? Din ce stiu eu implica toate filtrele , ulei si celelalte lichide ( frana,servo ) .
                  Să știi să lupți când vrei să ai.
                  Să nu regreți când pierzi sau dai

                  Comment


                  • Ulei motor , filtru ulei motor , filtru aer motor , filtru polen , lichid de frana si TESTER STAR dupa ce le inlocuiesti.
                    Ps : frumos w212 , nu arata rau nici celalalt motor .

                    Tu ai pompa de servo la w212 ?
                    Last edited by b97dmt; 03-17-2018, 19:02 PM.

                    Comment


                    • Din cate stiu eu ar trebui sa aibe si pompa de servo, electric la E200 s-a pus doar de la seriile WDD2122061B.... dupa cum vad masinuta in poze pare ca e WDD2122051A ...
                      Das Beste oder Nichts !!!

                      Comment


                      • Am avut impresia ca toate au servo electrica .

                        Comment


                        • Nici al meu nu are elecric ��
                          Das Beste oder Nichts !!!

                          Comment


                          • Originally posted by b97dmt View Post
                            Ulei motor , filtru ulei motor , filtru aer motor , filtru polen , lichid de frana si TESTER STAR dupa ce le inlocuiesti.
                            Ps : frumos w212 , nu arata rau nici celalalt motor .

                            Tu ai pompa de servo la w212 ?
                            Asa mi s-a spus cand am vorbit la autoklass .. Multumesc frumos , celalalt motor are 315.000km !!
                            Să știi să lupți când vrei să ai.
                            Să nu regreți când pierzi sau dai

                            Comment


                            • Salutari de la SIAB!!

                              Cu parere de rau , marca noastra a fost reprezentata doar de un exemplar nou si acela incuiat , si 2 mai vechi , pe cand "adversarii" au avut cate 20 , mai exact cate o galerie fiecare.















                              Si piesa de rezistenta...

                              Să știi să lupți când vrei să ai.
                              Să nu regreți când pierzi sau dai

                              Comment


                              • Este de inteles , in anii trecuti bietele masini ramaneau fara scrumiere , brichete si tot ce se preta pt “ o amintire “ .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF