Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

My Baby Benz W202 C180 T-Modell

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • acu de ai ajuns la 500k da i mai departe sa vezi cat mai tine!

    Comment


    • Vedem! Mai are de "tras"! Tre` sa vad la MB Romania, sa imi dea placa comemorativa... Tot aman sa ii sun!
      W123 280E Blue Green Metallic

      W126 280SE Champagne Metallic
      W126 280SE Black Blue Metallic
      W126 500SE Lapis Blue Metallic
      W126 500SE Midnight Dark Blue

      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

      Comment


      • S-ar umple Ro de plăci comemorative, dacă n-ar da Dacii ăștia liberi kilometrajele înapoi...
        Interesant la mașina ta este altceva, că refuză să rugineasca și că merge și arata ca o mașină.
        La milion sigur primești de la MB o trotineta electrică
        Drive safe!

        https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

        Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
        Va rugam sa le schimbati din User Settings.

        Comment


        • Cred ca "avantajul" meu a fost ca am circulat proponderent pe Autostrada. Am luat si o masina "uscata" (din IT) cu rulaj relativ mare din start, 282K... (nu am luat niciodata masina cu asa rulaj "mare" - imi vine sa rad acum, la 500K - si nici nu as fi vrut - cel mai mult am avut la 280SE, circa 250K - am facut si cu acela vreo 60K pana s-a vandut - dar asa s-a nimerit si a fost cu NOROC!)

          Rugina are la gaurile de cric. Nu am apucat (inca) sa le remediaez. Plus la baza usii sofer si la rama la oglinda (usa fiind revopsita - usa sofer e singurul element revopsit vizibil - din cate imi dau eu seama).

          Drumuri bune si fara evenimente!

          W123 280E Blue Green Metallic

          W126 280SE Champagne Metallic
          W126 280SE Black Blue Metallic
          W126 500SE Lapis Blue Metallic
          W126 500SE Midnight Dark Blue

          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

          Comment


          • Nah... ca parca nu avusesem destule seturi de jante: AMG originale de W202, 5 bucati cu anvelope 205/60/15. 1 janta achizitionata inainte de setul de 4. TOATE au avelope de vara (nu-i bai, desi am deja un set de anvelope aproape noi "planificate" pentru alte jante) aproape noi (dar DOT vechi). Le-am pus pe masina, ruleaza perfect la viteze pana la 90 Km/h - atata am putut sa "prind" pe DN cu ele, maine testez si pe A1. Bineinteles, au necesitat si un set de prezoane, OEM si acelea...

            Curatate in prealabil... BEFORE/AFTER in atasamente...
            Attached Files
            Last edited by dan500se; 11-21-2021, 18:43 PM.
            W123 280E Blue Green Metallic

            W126 280SE Champagne Metallic
            W126 280SE Black Blue Metallic
            W126 500SE Lapis Blue Metallic
            W126 500SE Midnight Dark Blue

            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

            Comment


            • Am mai ''bifat" o problema care a tras masina pe dreapta cateva zile - nu s-a intamplat de multe ori in acesti 9 ani de cand am masina. Bine, puteam sa mai "trag" de ea asa, dar nu avea sens sa "chinui" masina.
              Boltul de conectare de la tija timoneriei schimbatorului de viteza aferent vitezelor I-II s-a "separat" de tija si m-a lasat blocat fix la o intrare intr-o intersectie. Mai grav, vrand sa dau cu spatele, sa eliberez intersectia, s-a blocat cutia in marsarier - tijele "incurcandu-se"... In fine, am reusit sa manevrez masina cu spatele pana pe marginea soselei pe straduta secundara - am ridicat-o si am reusit sa "scot" masina din viteza actionand "bratele" cutiei de viteza pe sub masina. Am ajuns acasa plecand cu a III-a de pe loc (destul de aiurea).
              Am comandat o timonerie SH (am gasit set cap-coada, inclusiv maneta fiindu-mi livrata) si am inlocuit doar tija defecta - nu am vrut sa ma chinui si cu celelalte - e foarte aiurea sa pui sigurantele acelea inapoi pe capetele tijei... Totul OK acum! Schimba perfect!

              Azi, profitand de vremea superba dar foarte rece, am schimbat AMG-urile cu anvelope de vara cu rotile de iarna... (poza facuta anterior)
              Attached Files
              W123 280E Blue Green Metallic

              W126 280SE Champagne Metallic
              W126 280SE Black Blue Metallic
              W126 500SE Lapis Blue Metallic
              W126 500SE Midnight Dark Blue

              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

              Comment


              • Dupa 500.000 Km, plus vreo 2000 "marunti", motorul va trebui desfacut! Pierde antigel in exces cam 1 l la 10 (uneori la 20) Km. "Abur" ("ceata") dupa masina... Ma gandeam sa incerc "solutii minune" dar am hotarat sa fac ceea ce trebuie si am programat masina la mecanic (eu nu ma bag la motoare) - dupa Sarbatori!

                Masina merge OK si acum, nu se simt diferente. De vreo 2 saptamani a inceput sa se goleasca vasul de expansiune zilnic. Nu baga apa in ulei, ulei in apa sau gaze in circuitul de racire. Efectiv iasa lichidul de racire prin ardere pe toba...

                Sper ca "operatia" sa reuseasca si "pacientul" sa "supravietuiasca! Voi face o revizie completa la motor.

                Sunt foarte curios ce vom gasi in el!
                W123 280E Blue Green Metallic

                W126 280SE Champagne Metallic
                W126 280SE Black Blue Metallic
                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                W126 500SE Midnight Dark Blue

                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                Comment


                • Update... 2022... AMG-urile s-au dat (repede, contrar unui comentariu primit pe OLX ca o sa am nevoie de depozit pentru ele - au plecat sa echipeze un W124 CE - clientul fiind extrem de multumit de ele - 4+1 bucati cu gume "ca noi" si prezoanele OEM aferente). Am dat inclusiv jantele 5-spoke OEM tot in aceeasi zi, unui baiat care le va pune pe un W202 ce il face Retro la anu`- vroia neaparat acest model... si rezerva unui "calator" ce s-a trezit la iesirea din tara ca nu are rezerva la masina si i-a fost frica sa mearga asa pana in Germania (iam dat si 4 prezoane pentru jante de tabla, ca avea doar pentru cele de aliaj).

                  Schimbarea timoneriei si doar a manetei de vitezele 1-2 nu a fost foarte OK pentru ca in urma cu 2 saptamani "am pierdut" siguranta de la tija si am ramas cu masina in a 2-a in Centru la Timisoara... NOROC ca a fost a 2-a "blocata" si am putut sa circul asa relativ OK cu masina pana am gasit o parcare libera (a fost WE) si am ridicat din nou masina sus si am reatasat tija (fara siguranta, evident). Ajuns inapoi acasa (cu bine, fara mari "eforturi" - "salvand" folosirea tijei de 1-2) am luat o siguranta foarte "solida" (cea "veche" - mai am "percechea" de pe tija cu boltul rupt - era foarte "libera") de pe timoneria cumparata si am montat-o la locul celei "plecate"... Totul OK in nou!

                  Garnitura de chiulasa - a fost o adevarata epopee! Nu stiu ce au "bulit" mecanicii la masina, am dus-o inapoi de 2 ori. Prima data nu avea puterea si afuma grav - s-a desfacut totul din nou, chiulasa din nou verificata (a fost reconditionata initial). Nu chiulasa a fost de vina - cica ceva vacuumuri... In fine. Am luat masina, nu mai afuma dar tot "lesinata" a ramas - nu puteam sa fac nici drift pe zapada - va dati seama! Am dus-o inapoi... Iar desfacut - cica e vanos-ul de vina - s-a schimbat cu altul nou - nu de la ala era (vanos-ul vechi era cel original, sau, cel putin OEM - dar banui ca era cel original - pacat ca s-a da jos inutil). Au mai "bibilit" ei ceva acolo - reglaje - habar n-am ce - mergea relativ OK pe BENZINA dar tot "lesinat" pe GPL. Cica, au recunoscut intr-un final, ca s-ar putea sa fi bulit ceva la instalatia de GPL cand au dat-o jos (de 3 ori in final) - ceva furtune de vacuum scapa... A ramas sa merg cu ea la verificare (+revizie) la service GPL.
                  Ca BONUS am primit masina si cu colierele de la esapament NEMONTATE! Toba era doar "conectata" la galerie - nu stiam de ce am sunet de ZONDA....

                  Niste dobitoci! La un moment dat imi parea rau ca am dus masina la service - NICIODATA in acesti (aproape) 9 ani de cand e la mine nu a fost in SERVICE (lasata acolo la lucrari "majore"). Am fost doar la electrician (alternator-electromotor) si la GPL pentru revizii si la incarcat AC-ul... Restul am facut tot eu acasa sau la servici.


                  Dupa schimbara garniturii de chiulasa am mai bagat vreo 3500 Km. Cica trebuia sa merg sa "traga" suruburile - nu am mai mers si nici nu cred ca am sa ma mai duc...




                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • Asta e. Aia e si senzatia mea in multe service uri ar trebui sa lucreze gratis la cat de prost lucreaza.

                    De o faceai tu pe liniste desi iti lua 2 saptamani faceai tteaba mai buna.
                    Asta cu poate e vanosu e cea mai penibila explicatie de service.

                    Comment


                    • Originally posted by Sharky View Post
                      Asta e. Aia e si senzatia mea in multe service uri ar trebui sa lucreze gratis la cat de prost lucreaza.

                      De o faceai tu pe liniste desi iti lua 2 saptamani faceai tteaba mai buna.
                      Asta cu poate e vanosu e cea mai penibila explicatie de service.
                      Masina a "stat" in total aproape 1 LUNA la ei (scazand zilele de WE cand am dus-o acasa Vineri ca sa o duc inapoi Luni). Am platiti "IN PLUS" doar a doua garnitura de chiulasa (evident, s-a schimbat din nou dupa ce s-a demontat pentru re-verificat). VANOS-ul nu l-am mai platit si nici manopera aferenta... (dar nici NU au cerut nimic)

                      Putea fi o experienta pozitiva - nu stiu ce au patit baietii - am mers la ei cu recomandare si stiind ca lucreaza si la masini mai "deosebite". Ori a fost masina mea prea "veche" ori nu erau asa de curiosi de ea... Nu stiu! Despre garnitura - nu am observat scapari! Nu am bagat gram de antigel si nivelul e tot la FIX! Sper sa o tina tot asa!

                      Ah, internele motorului sunt in stare foarte buna pentru varsta si kilometraj. Nu am schimbat nimic in afara de cele aferente chiulasei/garnituri.simeringuri - nah, si VANOS...
                      W123 280E Blue Green Metallic

                      W126 280SE Champagne Metallic
                      W126 280SE Black Blue Metallic
                      W126 500SE Lapis Blue Metallic
                      W126 500SE Midnight Dark Blue

                      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                      Comment


                      • Tragem spre 510K... (8J 225/50/16 - 7J 205/55/16V Sportline - OEM W203)
                        Attached Files
                        W123 280E Blue Green Metallic

                        W126 280SE Champagne Metallic
                        W126 280SE Black Blue Metallic
                        W126 500SE Lapis Blue Metallic
                        W126 500SE Midnight Dark Blue

                        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                        Comment


                        • Eu zic sa iti pui in gand sa faci milionu....
                          doar rugina sa nu o ia.
                          Asta e mercedes adevarat. Duce si tot duce...

                          Comment


                          • Eu mai vreau sa vad poze de pe unde o mai plimbi (sper).

                            Comment


                            • Originally posted by haro View Post
                              Eu mai vreau sa vad poze de pe unde o mai plimbi (sper).
                              De abia ce a inceput "sezonul"... Datorita pretului combustibilului, si chit ca e gazul acum cat era benzina pe vremuri, evident ca asta e masina mea de "plimbari" - plus DAILY DRIVER de aproape 10 ani... POZA atasata la PARALELA 45 cascada Bigar - ce a mai ramas din ea!

                              Originally posted by Sharky View Post
                              Eu zic sa iti pui in gand sa faci milionu....
                              doar rugina sa nu o ia.
                              Asta e mercedes adevarat. Duce si tot duce...
                              Rugina are la gaurile de cric - de 2 ani tot vreau sa le repar - mai merge asa! Oricum, o sa schimb tot pragul ca nu am gasit nicaier DOAR element de reparatie de cric... Putina rugina are la baza usii sofer - a fost revopsita acolo... 2-3 punctulite la haion - la becurile de iluminat numar... Nimic grav! De mentionat ca masina sta de aproape 10 doar afara...
                              Attached Files
                              W123 280E Blue Green Metallic

                              W126 280SE Champagne Metallic
                              W126 280SE Black Blue Metallic
                              W126 500SE Lapis Blue Metallic
                              W126 500SE Midnight Dark Blue

                              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                              Comment


                              • Sigur nu gasesti?
                                ochiosu ala cazan de l am tinut 2 3 saptamani acu e la un priten. A gasit 2 praguri pe culoare la 100lei.
                                Tot omu ala a pus pe clk 208 praguri si bara spate amg tot asa bani marunti.

                                buc. mai cauta, dar evita samsarii, prietenii stiu de ce...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF