Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

My Baby Benz W202 C180 T-Modell

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bravo Dane, imi place masina ta si cum o intretii.
    Apropo, cu ce solutie iti cureti scaunele?
    flaX1k : home

    Comment


    • Originally posted by Flax1000 View Post
      Bravo Dane, imi place masina ta si cum o intretii.
      Apropo, cu ce solutie iti cureti scaunele?
      Mersi!

      Pentru curatare o solutie de la Nielsen (Dedeman/selgros, etc) (apropo, am facut si curatarea recent, inainte de Pasti).

      Pentru hidratare "eterna" Doina (desi, recunosc, am omis sa hidratez anul acesta, dar urmeaza) iar anterior am avut o crema, ceva nemteasca, dar nu ii mai retin numele...

      Aproape orice e bun pentru hidratare-intretinere ce e recomandat si pentru alte articole din piele, uneori si pentru intretinere piele umana! Doar trebuie testat in prealabil undeva unde eventualele reactii adverse sa nu fie ireparabile/vizibile. Bineinteles sunt si solutii "profi", dar acum depinde de alegerea fiecaruia! Eu cu Nielsen am curatat masina cand am luat-o... Vezi poze pentru comparatie:
      Attached Files
      W123 280E Blue Green Metallic

      W126 280SE Champagne Metallic
      W126 280SE Black Blue Metallic
      W126 500SE Lapis Blue Metallic
      W126 500SE Midnight Dark Blue

      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

      Comment


      • Originally posted by dan500se View Post
        Mersi!

        Pentru curatare o solutie de la Nielsen (Dedeman/selgros, etc) (apropo, am facut si curatarea recent, inainte de Pasti).

        Pentru hidratare "eterna" Doina (desi, recunosc, am omis sa hidratez anul acesta, dar urmeaza) iar anterior am avut o crema, ceva nemteasca, dar nu ii mai retin numele...

        Aproape orice e bun pentru hidratare-intretinere ce e recomandat si pentru alte articole din piele, uneori si pentru intretinere piele umana! Doar trebuie testat in prealabil undeva unde eventualele reactii adverse sa nu fie ireparabile/vizibile. Bineinteles sunt si solutii "profi", dar acum depinde de alegerea fiecaruia! Eu cu Nielsen am curatat masina cand am luat-o... Vezi poze pentru comparatie:
        Super frumos ai curatat scaunele. Diferenta este izbitoare.
        Trebuie sa incerc Nielsen neaparat.
        Mi-a mai zis cineva de Doina, da' n-am incercat.
        Eu am cumparat de la Mafra, ceva spuma de curatare si ceva crema de hidratare, inmoiere, da' nu-s multumit de ele.

        Mersi de pont.
        flaX1k : home

        Comment


        • Originally posted by Flax1000 View Post
          ...
          Mi-a mai zis cineva de Doina, da' n-am incercat...
          Vezi ca si Doina e de mai multe feluri... Nu e la fel rezultatul. Vezi pe forumul W126 (esti si acolo membru) ca s-a discutat care "soi" e cel mai indicat (mi se pare ca cel mov)...

          L.E. Nielsen acela e doar de curatare, nu si de hidratare (daca iei din acela e simplu de folosit, eu procedez asa: pulverizez pe rand toate scaunele si fetele de usa si pana cand termin cu ele are timp sa actioneze pe prima suprafata aplicata si vin cu o laveta sau servetel de hartie si sterg suprafetele in ordinea in care am inceput cu pulverizatul; unde ramane murdar se mai aplica odata solutia si daca e nevoie, din nou...). (bine, sper ca nu se intelege ca scaunele mele arata ca in poza de mai sus, acum, ele erau asa murdare la cumpararea masinii, le curat doar ocazional, cam la inceput de sezon cu solutia respectiva...)
          Last edited by dan500se; 05-10-2018, 22:09 PM.
          W123 280E Blue Green Metallic

          W126 280SE Champagne Metallic
          W126 280SE Black Blue Metallic
          W126 500SE Lapis Blue Metallic
          W126 500SE Midnight Dark Blue

          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

          Comment


          • Scuze ca iti poluez topicul, cu parerea mea despre curatarea scaunelor. In primul rand trebuie sa determini ce fel de piele ai in dotare. Apoi vei sti cu ce sa cureti pielea, sa o degresezi. O pensula de detailing pentru a agita solutia de curatare face minuni. Totodata si o laveta de microfibre. Daca peste piele s-a aplicat din fabrica un strat protector de lac, eu ma intreb cand se face curatarea de fapt ce se curata pielea sau lacul ? La fel si cu hidratarea? Oare se poate hidrata pielea prin stratul de lac? Eu pot sa va spun ca peste tot pe unde am citit cel mai laudat produs pentru curatare este leatherique prestine clean (nu am folosit, dar va urma si voi reveni cu pareri). Pentru hidratare exista mai multe variante ,in functie de ce fel de piele se gaseste pe masina.Cei mai multi detaileri nu sunt de accord cu laptele doina din diferite motive si eu le dau dreptate.
            Last edited by herchea; 05-12-2018, 08:38 AM.
            "The name 'Mercedes-Benz' is considered as embodiment of tradition and innovation all over the world."

            Comment


            • AM folosit leatherique, exact asa cum scrie, am incercat de mai multe ori.
              Rezultatul a fost ca a ramas murdar scaunul.
              Pana la urma tot solutie de curatat am folosit pt ca pur si simplu pielea ramanea murdara.

              Pe zonele cu musama/piele "de taxi" am folosit solutia de curatat si atat, nu am ce hrani la un plastic.

              Comment


              • Greu cu pielea crem, orice piesa de blugi turcesti care iese putin culoarea din ei prezinta un pericol !
                Poluez si eu topicul putin. Am mai scris-o cred pe undeva pe forum - nici eu nu sunt de acord cu laptele Doina. Am dat mai din abundenta pe Skoda care am avut-o, piele tot crem iar in locurile unde nu am frecat prea bine pentru a "baga" crema a mucegait, din ala cu puf alb.
                Acum folosesc produse de curatare de la ProX, sunt mai accesibile:

                Nu am interes in a face reclama, daca deranjeaza linkul va rog sa-l stergeti.
                Stefan

                Comment


                • Colegul, te invit la o lectura http://www.detailing-club.ro/forum/s...cu-Leatherique .
                  "The name 'Mercedes-Benz' is considered as embodiment of tradition and innovation all over the world."

                  Comment


                  • Nu stiu ce sa zic... Poate la masinile de generatie mai noua sa nu fie buna Doina. La cele vechi, (W124/126 chiar si W202/210) nu am intalnit comentarii negative. Baga lumea pe piele asa ceva de decenii... Eu, sincer, pana acum am folosit doar de 2 ori (inainte aveam "nemteasca" aceea de care am amintit) si nu a avut efecte adverse. Nu am incercat cele "profi" pentru ca facand bine fata produsele acestea nu am crezut ca are rost sa schimb. Posibil, nu contest, ca folosind altceva rezultatul sa fie si mai "spectaculos" dar asta e la latitudinea fiecaruia (masina mea nu e de "showroom", deci eu imi fac doar treaba cu ea si o intretin in limitele rezonabile considerate de mine).

                    La detailing sunt discutii interminabile pe orice tema, s-au inventat "n" produse, cu nume fanteziste si performante "fabuloase" dar care, pana la urma, la baza au aceeasi compozitie ca o banala solutie de uz casnic, la a n-a parte din cost. Nu vreau sa intru in polemici, am avut discutia asta de vreo cateva ori cu amici care au firma de "detailing" (si dupa cum am mentionat, fac si eu uneori acest "job", pe baza de prietenie)...
                    Nu poti obliga pe nimeni sa foloseasca Doina sau altceva daca nu crede (vede din proprie experienta) in calitatea rezultatului obtinut. (Repet din nou: eu vorbesc din propriea mea experienta cu Doina, la masini generatie pana in `2000)


                    L.E. ProX folosesc la jante si anvelope. Isi face foarte bine treaba! Ieftin si bun!

                    L.L.E. Pentru textile (tapiteria de sub bord, mocheta, mocheta din portbagaj) folosesc Formula 1... Functioneaza exceptional! Mi se pare ca e Made in USA!
                    Last edited by dan500se; 05-12-2018, 11:36 AM.
                    W123 280E Blue Green Metallic

                    W126 280SE Champagne Metallic
                    W126 280SE Black Blue Metallic
                    W126 500SE Lapis Blue Metallic
                    W126 500SE Midnight Dark Blue

                    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                    Comment


                    • Lecturi dinalea mi-au facut sa dau banii pe leatherique.
                      Poate e ok pt piele obosita rau, udata bine si intarita la soare, sau alte defecte grave.
                      Dar la mine nu a curatat nimic, si nici nu a inmuiat nimic ca era deja moale si in regula, nu aveam ce rectifica.
                      Sunt doar cu gandul ca poate conserva pielea.

                      ASa ca tot o solutie din categoria apa si sapun (nu mai stiu marca folosita) a facut treaba, stearsa imediat cu carpa uscata.
                      Diferenta ca de la cer la pamant. Dai si ramane curat.
                      Si in ridurile pielii am dat cu perie fina, dar solutia a facut treaba, peria doar a mutat jegul desprins.

                      Pe musama nici n-am incercat leatherique.

                      Comment


                      • Intrebare pentru cunoscatori:


                        Butonul pentru blocare geamuri usi spate ("child lock"-ul) si butonul pentru reglare oglinzi electrice nu au fundalul iluminat? Erau singurele "beculetze" ce nu imi ardeau in masina si m-am apucat sa schimb acele butoane, dar nici acum nu lumineaza.

                        Butonul de la oglinzi intr-adevar e iluminat dar se lumineaza doar simbolul ( o bara/liniuta simpla) care arata directia spre oglinda care e "activata" pentru reglaj, simbolul respectivei oglinzi nu e iluminat (este un mic beculei/LED in interiorul butonului de reglaj).

                        Butonul de blocare geamuri spate nu a avut niciun fel de bec/LED in interior, nici pe masina mea nici pe "donatoare", deci nici sursa de lumina nu am gasit...

                        Sper ca se intelege la ce ma refer... E identic probabil la toate modelele de generatie `90-2000 (210,202,163,124...).

                        Daca e cum banuiesc, am "lucrat" degeaba!
                        W123 280E Blue Green Metallic

                        W126 280SE Champagne Metallic
                        W126 280SE Black Blue Metallic
                        W126 500SE Lapis Blue Metallic
                        W126 500SE Midnight Dark Blue

                        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                        Comment


                        • Ști ca s-au montat mai multe variante de buton. Ai ala care se rotește și e ca un joystick, este varianta cu 2 butoane mici și în funcție de butonul pe care-l apeși selectezi oglinda și din câte îmi amintesc chiar și joystickul în sine s-a făcut în vreo 2 variante. Ala de pe W210 primii ani se tot rupea.
                          Da un goagal cu "W202 mirrors adjustment" și la imagini primele 3 poze sunt cu cele 3 tipuri de care eu știu ca s-au montat. Am vrut sa atașez pozele dar merge mai greu de pe telefon
                          Last edited by adidc; 06-06-2018, 07:37 AM.
                          E220 cdi W210, 2001

                          E320 W210, 1997
                          C180 W202, 1994
                          W123 200D, 1978 cu inima de W124


                          Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                          Comment


                          • In poza se vede ce am eu pe masina. Pe "donatoare" am avut varianta cu apasarea pe buton pentru selectarea oglinzii care se doreste reglata (modelul FL).

                            La butonul meu, si la cel ce a fost pe masina initial si la cel ce l-am montat acum se lumineaza doar bara care arata spre oglinda care se regleaza.

                            La butonul de blocare geamuri spate nu am lumina deloc (desi, parca imi amintesc ca pe 500SE, Seria II am avut butonul luminat... dar poate ma insel).
                            Attached Files
                            W123 280E Blue Green Metallic

                            W126 280SE Champagne Metallic
                            W126 280SE Black Blue Metallic
                            W126 500SE Lapis Blue Metallic
                            W126 500SE Midnight Dark Blue

                            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                            Comment


                            • Originally posted by dan500se View Post
                              ...mai ajut si un "amic" cand are nevoie de "detailing" la masinile ce le aduce de afara...
                              Work in progress:
                              Attached Files
                              W123 280E Blue Green Metallic

                              W126 280SE Champagne Metallic
                              W126 280SE Black Blue Metallic
                              W126 500SE Lapis Blue Metallic
                              W126 500SE Midnight Dark Blue

                              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                              Comment


                              • Revin cu (inca) o intrebare legata de butoanele de pe consola: pot sa imi pun butoane cu impuls la geamurile electrice? (ca sa imi urce/coboare geamurile doar la o mica apasare, fara sa tin mana pe buton)

                                La consola pe care o am de rezerva imi pare ca erau butoane cu impuls. Ar fi plug-and-play sau e nevoie si de calculatorul de confort aferent?

                                As vrea sa fac acesta swap pentru ca sunt obisnuit in ultima vreme sa conduc masini cu astfel de butoane (inclusiv Loganul II are aceasta optiune, chiar daca doar la geamul sofer) si cand urc in masina mea deja mi-a intrat in instinct sa dau doar o apasare butoanelor si astept ca geamul sa urce/coboare...
                                W123 280E Blue Green Metallic

                                W126 280SE Champagne Metallic
                                W126 280SE Black Blue Metallic
                                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                                W126 500SE Midnight Dark Blue

                                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF