Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Polar white w212 e 250 4matic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bucsile aveau fisuri / taieturi , bara nu avea joc . Cu rotile suspendate aratau destul de mnacate . Zgomotul de carutza m-a avertizat ca e ceva pe acolo .

    Una peste alta si masina se simte mai inchegata , este o diferenta si volanul se simte mai tzapan .

    Urmeaza ulei la caseta de transfer , la grup....
    Cica ar fi “life-time” uleiul . Acum ce o insemna life-time la Mercedes ? 5 ani gen ?

    Comment


    • Fuchs titan aprobat de mercedes pt diferential e sub 100lei litru.
      la cat esti tu de tipicar mai bine sa il schimbi ca sa dormi linistit noaptea.
      Aia pana cand un cosmar in care iti pui intrebarea: "oare am pus destul sau prea mult?" te va trezi...

      Comment


      • Am inceput sa dorm din ce in ce mai bine .

        Am un prieten care mananca mercedes pe paine , de dimineata pana seara , de cand merg la el pt service/ revizii s-au dus toate grijile.

        Vorba lui , cat scoatem atata punem la loc . Glumesc, ne uitam frumos pe proceduri , facem ca la carte .
        O sa iau pe original.

        Pe langa fluide , o sa urmeze revizie tip B , m-am decis sa inlocuiesc filtrul de motorina in fiecare an .

        Comment


        • Si cum zicea un prieten... Cu banii astia iti cumparai un frigider , sau o masina de spalat

          Drumuri bune, domnu! La cat mai putine zgomote.
          Să știi să lupți când vrei să ai.
          Să nu regreți când pierzi sau dai

          Comment


          • Multumesc , Doamne Ajuta!

            Comment


            • Au venit timpuri grele , stelica’ a fost la datorie , a carat lucruri necesare familiei , ocazie cu care am apreciat capacitatea mare a portbagajului , spatiului interior .....pt provizii .

              I-am facut plinul acum vreo 2 saptamani , estimez ca am consumat maxim 10 l din cei 80l ( capacitatatea max a rezervorului ).
              Urma sa-i inlocuiesc si cele 2 flanse la amortizoare fata dar se amana .
              La fel revizia - schimb fluide - anvelope vara - reconditionare jante .

              Cu ITP - ul am citit ca se prelungeste durata cu 90 de zile , asa ca am scapat si de acest stres .

              Masina a intrat la o hibernare fortata de imprejurari , am pus-o pe redresor sa stea bateria incarcata , in garaj .

              Sa ne auzim cu bine , multa sanatate tuturor .

              Doamne Ajuta !

              Ps: se prelungesc toate documentele , C.I , talon , permis ,numere de inmatriculare , itp , vignete .
              NU se prelungesc RCA-urile .

              Comment


              • De unde stii ca se prelungeste ITP?
                Ai vreo sursa sigura? Pana acum era vorba ca statiile itp lucreaza normal.
                Fix luni imi expira itp la pãsat, si de nu ar fi folosit pt mers la munca nu mi-ar pasa. Cu busu nu e de umblat acum.

                Oare la bara antiruliu n-ar fi mers sa ii pui niste bucse poliuretanice?
                Cand e mai inchegata la ce te referi? E mai stabila la bruscari? Adica nu ai timpul ala mort in care masina se inclina rapid si apoi dintr-o data simti bara antiruliu ca intra si se inclina mai greu?
                (nu stiu daca e de la antiruliu, dar presupun ca daca bucsele alea aveau joc, asa se manifesta)
                La mine e sub jugul motor, nu le schimb degraba.

                Flansele ce au? la nici 80k sau cat ai sa fie deja obosite?

                De o sa vinzi masina pe tine nu o sa te creada cati km are pt ca prea multe ai inlocuit pe ea.
                Last edited by Sharky; 03-25-2020, 18:08 PM.

                Comment


                • Asa am vazut la tv .
                  Dar am dat un search si am gasit 2 stiri , doar ca se bat cap in cap

                  http://www.romania-actualitati.ro/or...ile_itp-136442

                  https://www.traficmedia.ro/ro/289-am...tatea-itp.html


                  La bara , bucsele aveau fisuri in ele , nu aveau inca joc . Nu exista bucsi aftermarket doar improvizatii.

                  S-a modificat mersul in sensul ca o simt mai tzapana in volan , nu stiu cum sa explic , pe viraje . E mai inchegata suspensia cumva.

                  Flansele si-au trait viata , au un rulment si ceva cauciuc pe acolo ....in 8 ani . Nu bat , nu fac zgomot la viraj .....dar trebuie sa scap de scartz-ul ala cumva. Dupa inlocuirea barii , se mai aude scartz-ul la speed bumper dar foarte greu .

                  Uzura timpului e inevitabila . La ce timpuri am apucat cine mai vinde si cumpara masini ??


                  O sa cam dispara o vreme trendu-l cu masini electrice , euro 6-7-8 etc ...Sa zica mersi daca mai cumparam 1 pivot , o placuta de frana un arc ....ca prea s-au lacomit si producatorii de masini , reprezentantele , service-urile ...

                  Last edited by b97dmt; 03-25-2020, 18:45 PM.

                  Comment


                  • Originally posted by b97dmt View Post

                    O sa cam dispara o vreme trendu-l cu masini electrice , euro 6-7-8 etc ...Sa zica mersi daca mai cumparam 1 pivot , o placuta de frana un arc ....ca prea s-au lacomit si producatorii de masini , reprezentantele , service-urile ...
                    S-ar putea sa nu fie chiar așa...

                    https://www.usnews.com/news/best-cou...navirus-impact

                    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                    Comment


                    • Legat de ITP, covrig sau nu, tot în România trăim.

                      Registrul Auto Român a anunțat ce se întâmplă cu valabilitatea ITP în condițiile restricțiilor de circulație impuse din cauza epidemiei de coronavirus.

                      https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                      Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                      Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                      Comment


                      • Am mai gasit ceva : https://m.dcnews.ro/ce-se-intampla-c...ei_738398.html

                        Comment


                        • Originally posted by Zeus View Post

                          S-ar putea sa nu fie chiar așa...

                          https://www.usnews.com/news/best-cou...navirus-impact
                          Lumea asa cum era ,va inceta sa mai existe , in sensul ca se va schimba cu totul , eu sper ca in bine .

                          Doamne Ajuta !

                          Comment


                          • ITP-ul se ia cu brio si cu ce am vb cu niste prieteni aia de la RAR nu se mai sinchisesc sa blocheze masina pe stand, cel putin aici in Cluj,
                            Am rezolvat la pãsat, nici vorba sa il blocheze chiar daca e din '99.
                            Plus inafara ca motorul era cam murdar de ulei, nu mi-a comentat absolut nimic! Totul a fost brici!

                            Sa zicem ca pe perioada asta nu iti verifica nimeni ITP de circuli expirat. DAr daca faci un accident, iti mai da asigurarea ceva daca tu nu ai ITP?
                            Evident ca nu...

                            Si paradoxal, saptamana trecuta am circulat cu masina, 3 cretini am vazut in trafic care se baga desi strada era libera, dupa mine nu venea nimeni.
                            Deci nu va bazati ca e liber si nu faceti accidente. E la fel de rau, lumea merge mai repede, e mai neatenta.

                            Comment


                            • Nu se prelungeste ITP-ul pe perioada Situatiei de Urgenta. Astia de la RAR e mai cu 4.

                              RAR, despre prelungirea certificatelor ITP în contextul stării de urgență


                              1. Certificatul de ITP nu intră sub incidența ordonanțelor militare de până acum, agenții economici care le emit nefiind autorități publice;

                              2. Siguranța deplasării pe drumurile publice trebuie să rămână o prioritate și în această perioadă;

                              3. Necesitatea limitării efectelor financiare negative ale stării de urgență;

                              RAR concluzionează că nu există suport juridic pentru ca valabilitatea certificatelor ITP să fie prelungită.

                              În ceea ce ne privește, RAR va asigura permanent în reprezentanțele sale personalul necesar, astfel încât vor fi efectuate toate activitățile solicitate pentru clienții care dețin o programare valabilă.

                              De asemenea, vor fi efectuate activitățile solicitate în regim de urgență, precum cele pentru vehiculele care aparțin autorităților statului sau transportatorilor", se arată în răspunsul RAR.

                              Asta e comunicat de la RAR.

                              Polizia zice altceva : „Absolut toate documentele care expiră sunt prelungite automat, conform ordonanței militare. Aici vorbim inclusiv de mașini cărora le expiră ITP-ul, ori numerele roșii. Același lucru se aplică și pentru cei care au permisul suspendat și trebuie să meargă săptămânal la procuror pentru prelungirea dovezii de circulație. Nu mai este nevoie să meargă la organele abilitate, dovada se prelungește automat”, a declarat Cosmin Dorel Andreica, președintele Europol

                              Comment


                              • Deci treaba e clara

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF