Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Polar white w212 e 250 4matic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Capace = cele mici pt jante aliaj
    Bieletele nu bateau ….dar asa m-am obisnuit sa le schimb la revizie .

    Planul de service zice asa : Service A dupa care service B ….Dar am zis sa fac mereu service B ( ulei si toate filtrele , inclusiv cel de motorina ) .

    Pt urmatorii 2 ani m-am scos , am
    luat cu 400 lei ( ambele ) 2 filtre originale noi , sunt modelul de Sprinter cu furtun lung .

    Unul cu fir scurt( filtru de motorina ) a ajuns 900 lei fara discount la Autoklass .

    Se tine ok masina ….dupa 11 ani .
    Pe Star nu am erori , dpf-ul este curat .

    Comment


    • Salut, am urmarit cu interes topicul, astept sa-mi ajunga si mie ozeneul comandat anul trecut - C220d 4Matic. Am luat-o cu Artico full, ca si pe GLA tot asa am, doar ca nu stiu cu ce sa ii fac intretinerea. Am vazut ceva in paginile trecute, imi poti da te rog mai multe detalii despre produsele de intretinere Artico? La GLA am si bordul invelit cu Artico si nu stiu cu ce sa il curat sa nu stric ceva. Pana acum i-am dat doar cu o carpa de praf...merci

      Comment


      • Poti incerca ceva de genul asta :

        Solutie Curatare Piele Artificiala Colourlock Artificial Leather Cleaner, 200ml este un produs pentru curatarea pielii artificiale si a materialelor plastice


        sau intreaba la ei ce iti recomanda

        Comment


        • Merci. Cum rezista Artico in timp?

          Comment


          • Depinde de greutate …..la scaunul soferului .
            Dupa 10 ani , doar sezutul scaun sofer a inceput sa dea semne de oboseala ( am tot oscilat pe cantar
            85-90 kg ) .

            In rest bancheta , scaun pasager ca noi .

            Comment


            • Ar fi bine să mentionezi că ești pretențios.
              Pt altcineva 2 3 cute ar fi perfect acceptabile.

              am văzut arctico la 400k pe 212 și nu era rupt nici decolorat, dar era negru.
              Perna de sub piele se vedea cam apăsată si strica aspectul pielea in sine era decenta, dar nu avea pe ce sa mai stea intinsa cum trebuie.

              Comment


              • Sunt pretentios
                Artico ala de taxi este mult mai rezistent ca orice artico sau piele naturala de la Mercedes.

                Comment


                • Mergem inainte 4D8D5F78-1379-469D-9296-879B028359E0.jpg

                  Comment


                  • La km ăștia.....muuuult și bine!!
                    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                    Comment


                    • Am trecut de 115.000 km si 11 ani .

                      Am mai trecut prin 1 revizie la cutie , cu ceva peripetii .
                      Bielete noi Lemforder ( cele vechi au depasit 1 an ) , urmeaza iar bucsile de la bratele inferioare , am o vibratie in volan intre 40 km/h - 60 km/h .

                      Sper sa fie din bucsi , pt ca un brat pe after este deja 800-900 lei , pe original este 1500 lei bucata .

                      Am comandat 2 bucsi pe original 580 lei wtf …

                      Revizia la motor am facut-o cu filtere originale , mai putin cel de polen .

                      Am facut si a 2 revizie la cva . Am sa detaliez un pic .
                      Ulei si filtru original . Toate bune si frumoase , dupa 2-3000km au inceput problemele . In trafic urban ceva socuri si un pic de ulei cutie sub masina .

                      Busonul de la baia de ulei cva nu mai etansa corect . Pt 10 lei cat costa unul nou .

                      Dupa pierderea de ulei , am completat cateva sute de grame ….tot schimba aiurea . A aparut si o eroare pe calculatorul cutie , eroare interna calculator cutie .

                      Soc si groaza in prima faza …..stearsa eroarea . Au urmat 4-5 diagnoze saptamanale , i-am inebunit pe cei de la service . Masina in verde 0 erori . Concluzia service-ului a fost ca sunt eu nebun .

                      Cutia in continuare schimba aiurea . S-au sters adaptarile cutiei , evident ca s-a inrautatit mersul acesteia .


                      Am apelat la dl CL600 si ce sa vezi …..m-a trimis la o plimbare pe autostrada , spunandu-mi cum sa merg cu masina , sa o trec prin toate treptele , dupa care sa o las sa schimbe singura pe decelerare .

                      De atunci merge perfect . Îi multumesc si aici , un mare domn .

                      Concluzie : cei de la service s-au chilotarit la 10 lei si nu au inlocuit busonul la baie si eu m-am luat dupa ei .

                      Pierderea aia de ulei , sustine service-ul ca nu are legatura cu eroarea de pe calculatorul cutiei ( evident ca are ) .

                      Data viitoare la urmatorul schimb o sa cumpar baie noua , cea de pe masina are urme de rugina . Probabil
                      ca voi face o noua revizie la cutie peste 1 an .

                      Un calculator de cutie 7g plus costa in jur de 1000 euro , se face un schimb nou de ulei , trebuie imperecheat cu masina musai la reprezentanta / service autorizat Mercedes . Costuri mari la manopera .

                      Grija pe unde faceti revizia , cereti suruburi noi peste tot, adaptari etc .

                      Urmeaza stergatoare noi , bucsi si o tratare a puntii spate , sa nu avem surprize .

                      Masina a primit si numere noi , era cazul . Ca fapt divers ….sa inlocuiesti numerele ( schimbare domiciliu gen ) talon , carte etc - pret la o firma care se ocupa de acte 1000 de lei cu tot cu taxe .

                      Am facut-o singur a durat de pe 1 zi pe alta , 30 lei xerox si inca 2 taxe de talon si nr preferentiale , plus 80
                      lei bolt-ul . Faceti voi calculele. La coada am stat gen 5 minute .

                      Ps : preturile la reprezentanta continua sa creasca , saptamanal , astia mai au clienti ? Intreb si eu ?

                      Un brat 1500 lei , o bucsa 240 lei , un filtru de motorina E5 1000 de lei etc etc

                      Ps : iubesc masina asta , m-am dat cu logan , duster si 2 electrice Kya si Peugeot . Niste mizerii pline de plastic , materiale la interior de toata jena , slab insonorizate ….tractorul
                      meu de 11 ani este la ani lumina de saraciile
                      actuale.
                      Last edited by b97dmt; 11-04-2023, 08:35 AM.

                      Comment


                      • Pai zi-ne si noua unde ai facut revizia cva ca sa ne ferim.

                        Apoi, ce treaba are Loganul cu Mercedesul…? Sau Kia? Sau Peugeot?

                        Comment


                        • 89FE19D8-82F7-4AF3-B44F-87EAEC34722E.jpg Am revenit …inlocuit bucsele brat inferior …am scapat de vibratii . Made in Romania
                          Am gresat cu ceara puntea spate preventiv .

                          Am trecut la rotile de iarna.
                          Si mi-am luat stergatoare : 99 lei plus transport de la emag , Bosch identice cu cele originale , doar ca scrie Bosch si nu au steaua pe ele .

                          La dealer am auzit ceva de 400 lei . Manopera cat o fi pt montaj …

                          Sa ne auzim sanatosi .
                          Last edited by b97dmt; 12-02-2023, 18:47 PM.

                          Comment


                          • Salutare...au fost scumpe bucsile? Am și eu una pe dreapta slaba și cea de pe stânga, puțin mai buna...la mine se simte când trec peste denivelări la viteza foarte mica...mi-au arătat la ultima revizie și sunt în plan de schimbare..au estimat un cost de 300 euro ambele cu tot cu manopera...reprezentanta Mercedes!
                            Cat privește Bosch fără steluța am luat eu de pe ebay...Germania....au 2 ani și la frig, sub 0, freacă rău de parbriz! Am cumpărat pe origine...52 de euro costa pe ebay sau la orice dealer Mercedes..
                            Nu se compara utilajele astea cu nimic din ziua de azi.. nici chiar din gama lor! Da na, fiecare cu gustul lui...
                            Spor.
                            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                            Comment


                            • O nimica toata : 2 bucsi 500 lei

                              Comment


                              • Salutare...o întrebare...după schimbarea celor doua bucși de care vb se face geometrie? Ai făcut?
                                Întreb sa știu de ce ma pregătesc ..
                                Mulțumesc.
                                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF