Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozitul e aberant ... ce putem face?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Va spun ca se putea rezolva cu un protest si cu o propunere, si anume, la masinile cu motoarele peste 2000 sa nu fi crescuta impozitul frustratu ala pitic de boc pe sistem sa planga udrea cum a fost bagata prosteala, si sa fi crescuta eventual da nu la dublu doar la cele peste 3litrii, si astfel omu nu mai cauta difrite metode de a scapa de acest bir inutil...astfel daca la un 3.5 in loc de 5000lei sau cat e acuma sa fi fosta 3000 iar la 3.0 in loc de 2200 sa fi fost 1500 iar la 2.5 sa fi fost 600 in loc de 900 era o treaba si pt posesori dar mai ales pt ei pt ca, cum si-a dat seama si ponta in vara anului trecut cand a inceput scaderile de TVA e mai bine 9% din mult decat 24% din mai nimica!!!
    Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

    Comment


    • Ultima nebuneala votata de "iubitii nostri aplaudaci " :
      La radierea masinii - pe care ai vandut-o, deci nu o mai folosesti - PLATESTI impozitul pe tot anul respectiv, ( 2016 ) si apoi obtii radierea de la financiar.
      Cumparatorul masinii va plati impozitul pe ea abia din 2017.

      Cred ca s-au pierdut multe masini de la financiar in urma vanzarilor ........

      Comment


      • Originally posted by altho View Post
        Ultima nebuneala votata de "iubitii nostri aplaudaci " :
        La radierea masinii - pe care ai vandut-o, deci nu o mai folosesti - PLATESTI impozitul pe tot anul respectiv, ( 2016 ) si apoi obtii radierea de la financiar.
        Cumparatorul masinii va plati impozitul pe ea abia din 2017.

        Cred ca s-au pierdut multe masini de la financiar in urma vanzarilor ........

        Nu mã mai mirã nimic! [emoji52]

        Comment


        • Stai un pic nene... vrei sa-mi spui ca daca imi radiez masina in ianuarie va trebui sa platesc impozitul pe tot anul??? Cum naiba vine asta...de ce sa platesc daca nu mai folosesc restul 11 luni a anului?!?!


          P.S. Romania... tara tuturor posibilitatilor!
          Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

          W126 280SE
          W123 280CE
          W126 500SEC
          W220 500L

          'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

          Comment


          • Vindem toți doar in Decembrie

            https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

            Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
            Va rugam sa le schimbati din User Settings.

            Comment


            • Sa stii ca zici tu ceva
              Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

              W126 280SE
              W123 280CE
              W126 500SEC
              W220 500L

              'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

              Comment


              • Și că cam așa stă treaba, dacă troaca ți-a fost sub cur pe 31 Decembrie 2015, plătești impozit integral pe ea și în 2016, indiferent de o vinzi au ba. Mă întreb dacă crăpi ce se întâmplă...
                Sau, poate, mai bine, crapă ei. Ei, ăștia, la care ne referim de parcă ar fi venit cu forța peste noi, de pe altă planetă din calea lactee.
                Zic că motive importante de ieșit în drum 65 dă' mii dă' juni există, da' poate-i prea frig acu'...
                A, și nu e vorba doar de conserve aici, e valabil și la căși, teren sau alte cacareturi cu care ne-am gândit să ne împroprietărim în gaura asta mioritică.

                https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                Comment


                • Originally posted by altho View Post
                  Ultima nebuneala votata de "iubitii nostri aplaudaci " :
                  La radierea masinii - pe care ai vandut-o, deci nu o mai folosesti - PLATESTI impozitul pe tot anul respectiv, ( 2016 ) si apoi obtii radierea de la financiar.
                  Cumparatorul masinii va plati impozitul pe ea abia din 2017.

                  Cred ca s-au pierdut multe masini de la financiar in urma vanzarilor ........
                  Daca urmatorul proprietar plateste din 2017 e ok....cresti umpic pretul masinii la vanzare, plus fiecare proprietar poate beneficia de reducerea de impozit daca plateste pana in 31 martie...pt a eu am mai luat o masina chiar daca cu impozit mic dar in septembrie si pt restul pn la 1 ian a.c. chiar daca plateam in ziua cand am impus-o totusi nu primeam nici o reducere...
                  Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                  Comment


                  • Ia in calcul un motor de 3000 cmc, unde impozitul depaseste valoarea masinii uneori.

                    Comment


                    • E aberant impozitul dar motoarele de locomotiva puse pe autoturizme cum sunt?
                      Nu vreau sa isc o polemica. Ma intrebam eu in scris.
                      Ai bani de motor de 4000 cm2 , ai si bani de impozit si benzina, nu te vaiti.
                      Dar nu...lumea vrea 178 Kw si dupa ce o pune pe gaz,vrea si impozit 200 ron.
                      Lux iefin nu se poate.

                      Comment


                      • Buna ziua !



                        Deci, in opinia colegului Nedved, un motor de 4.0 este de locomotiva... Si se pare ca un motor d-asta, de locomotiva, este sinonim cu luxul.


                        Vrea sa stiu si eu ce luxu' lu' Peshte imi ofera aia doi litri in plus pe langa un motor de 2.0, probabil considerat "normal" de unii... Doi litri este unitatea de masura pentru o Coca-Cola, nu pentru un motor...


                        Adica pe langa faptul ca alimentez la preturi europeano-romanesti, mai tre' sa am in intretinere si persoane din afara familiei mele... Adica tot guvernu' si functionarii de stat...


                        Inteligent mod de gandire, pe cuvant... Cred ca tot motor de locomotiva au si ARO-urile de 3.2 benzina sau diesel, nu ?




                        Dragos

                        Comment


                        • Da, mie mi se pare mare un motor de 4000cm3.Enorm. Cari doua rulote?Are masina 3 tone?Traversezi Carpatii?

                          Cred ca cei care au facut legea s-au gandit inainte . 2000cm3 mi se pare destul pentru o masina de familie, hai 2500cm3.

                          Nu uita ca traim in Europa,una dintre cele mai scumpe zone ale lumii.
                          Daca nu stiai exista un plan de dezvoltare durabila, impus de Uniune, care este implementat incet-incet pana in 2030 in care se specifica clar: "Poluatorul plateste."

                          Voiati in Unine sa iesiti cu bletinul si acum nu place Uniunea.Mutati-va in Macedonia,Bulgaria, Gabon...Sunteti liberi.

                          La lux ma refeream ca iti cumperi masina de 45000E si plangi pe aici ca platesti pe an 800E impozit.
                          Mai inteligent ai fi daca te-ai informa inainte!Habar nu ai pe ce la continent esti.Te rezumi la judet.Daca la tine in Telemorman e ieftin , crezi ca si in Belgia e la fel.

                          Comment


                          • Opiniile pe acest forum se sustin argumentat si calm. Fiecare e liber sa-si sustina afirmatia, insa libertatea lui se opreste la a nu ofensa pe alt coleg.
                            Desi remarcile tale pot avea o tinta imaginara si generala, par a se indrepta nejustificat si malitios spre un coleg antevorbitor. Motiv pentru care eu iti astept o exprimare a regretului.
                            Discutia continua in limitele tolerate pe acest forum si cunoscute de participantii la trafic. In caz contrar, apar verzii.
                            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                            Comment


                            • Imi cer scuze ca am postat public ceea ce gandeam. Trebuia sa apelez la pm.

                              Greseala mea.

                              Comment


                              • 3000 cm3 !!

                                For my Subscribers & other People that would like to support my Military Channel for my hard work & dedication all these years, please donate to my PayPal : ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF