Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozitul e aberant ... ce putem face?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nicaieri in lume nu exista majoritate pozitiva pentru taxe si impozite .

    1 - In Decembrie 1989 , Romania avea zero datorii externe .
    2 - Dupa 25 de ani de democratie tembela , Romania nu mai are industrie , agricultura , tratate economice si comert exterior , etc. , etc. , dar a acumulat 100 de miliarde de euro datorie externa , datorie care trebuie platita la date si termene fixe .
    3 - Sa nu uitam de cheltuielile bugetare lunare .
    4 - Numai in 2015 , statul are de returnat cateva miliarde de euro datorii externe .

    Poate cineva sa explice din ce bani , in conditiile in care datoriile si cheltuielile sunt mai mari de cat incasarile ? .

    Stima ! .

    Comment


    • Cum a mai spus cineva deja, daca ai motor de 5000 si-ti permiti sa-i pui carburant (pe langa eventualul pret de achizitie) nu prea se cade sa te plangi.

      Eu am 2148 cmc tehnic, si ma costa 900 de lei / an. Daca as fi avut <= 2000 m-ar fi costat vreo 208 lei; Daca am cu 148 de cmc mai mult decat cel cu Passat, sau Seria 3, nu inseamna ca-s de 4,3 ori mai bogat, asa cum mi se calculeaza impozitul. Aici e aberatia din punctul meu de vedere.

      Numai bine

      Comment


      • Ei, eu am 799cmc in plus și plătesc cât pentru 10 passate... Iar de vândut nici poveste, taxa fiind de peste 2200Euro.

        Originally posted by nstoe View Post
        4 - Numai in 2015 , statul are de returnat cateva miliarde de euro datorii externe .

        Poate cineva sa explice din ce bani , in conditiile in care datoriile si cheltuielile sunt mai mari de cat incasarile ?
        Nu statul, NOI avem banii aia de dat inapoi.
        De explicat e imposibil, zilnic ma minunez si eu cum reusim .

        https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

        Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
        Va rugam sa le schimbati din User Settings.

        Comment


        • Originally posted by Zeus View Post
          Nu statul, NOI avem banii aia de dat inapoi.
          Si copiii nostri, si nepotii nostri........ insa inca nu constientizam cat de tragica e situatia. Amana sistemat gasirea unei solutii de redresare a tarii, ii intereseaza doar sa termine mandatele, nu privesc mai departe de 5 ani...
          Scuze de off.
          Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

          Comment


          • Era normal ca subiectul acesta sa duca discutia spre "dragii conducatori"...politica...etc. Oricum e mult de discutat si doar cu atat vom ramane caci doar gura e de noi si chiar daca se gasesc cativa "viteji" se stie ca nu se face primavara cu o floare! Se pare ca avem conducatorii pe care ii meritam si mai bine ne consumam timpul cu ceva mai productiv(de ex.cum sa fentam statul si sa ne facem singuri traiul mai bun)! Cei ce au idei mai bune sunt rugati sa ni le impartaseasca! P.S.:mai mult de atat nu voi comenta legat de toti cei ce ar trebui sa aiba si grija noastra!

            Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

            Comment


            • Originally posted by Zeus View Post
              taxa fiind de peste 2200Euro.
              Numai? Eu pe a mea am adus-o prin August. E inmatriculata in Italia si am lasat-o pe numele unchiului meu care mi-a daruit-o ca si cadou de nunta, in fapt.

              Impozitele platite sunt ipotetice in masura in care o inmatriculez pana la urma.

              Eu vroiam sa-mi iau un w203 de prin 2006-2007 la vremea aceea si ma uitam de cateva luni pe autovit / autoscout / mobile, etc, si cand a auzit unchiul mi-a daruit-o pe a lui.

              E un s203 din 2002 si m-ar costa vreo 2300 sa o inmatriculez. Daca astept sa se faca August, o sa coste 1500 pt ca implineste 13 ani. Poate atunci s-o mai fi meritand, nu stiu inca.

              Ideea e ca de cand am adus-o am bagat vreo 2000 de euro in ea, ce-i drept, 700 pe anvelope, restul ca sa o pun la punct pt ca avea ceva probleme (amortizoare x 4, discuri frana x 4, placute frana, bucse stabilizatoare, saboti frana serviciu, bielete directie st + dr, brat tendon si inca vreo 2-3 maruntisuri pe care nu le retin).

              Recent a cedat pompa de inalte si a inceput sa "scuipe" motorina pe cureaua de accesorii, ceea ce a insemnat reconditionare pompa (noua e vreo 3000 de lei), curea noua, si daca tot trebuia schimbat filtrul de motorina odata cu reconditionarea pompei, si cel de la admisie care era imbacsit, am facut si uleiul. Ca tot eram acolo, am zis sa curatam si EGR-ul dupa niste articole citite pe aici pe forum.

              Acum nu stiu nici eu ce va mai fi si ce o sa mai cedeze la ea. Sper ca nu multe. Vad cati bani o sa mai manance pana la anul in vara si trag o linie.

              Scuze de off topic. Am deviat pt ca ai pomenit de 2200 cat ar costa inmatricularea la a ta, si ma gandesc ca daca prin 2016 cand expira ITP-ul la asta o sa vreau sa o vand, raman cu ea pe cap.

              Stima.

              Comment


              • Domnilor, sa nu va asteptai sa vina cineva cu idei cum sa ne ferim de impozitele mari la motoarele noastre.
                Sa nu uitam ca forumul este public orcui, si nimeni dar nimeni nu divulga asa zis secretele cum sa nu platim impozitele astea aberante.
                Fiecare face ordine in ograda lui si atat, nu se baga in curtea vecinului.
                Solutii sunt destule pentru a scapa de impoziteloe aberante, fiecare face cum poate.
                Ce credeti daca nu ar exista solutii, am sta si am scrie doar aici pe forumuri si pe net? fiti sigur ca nu.

                Asa ca nu merita sa mai prelungim vorbele.
                Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                Comment


                • Fiecare copil cand se naste are datorie 3000 euro,asa ca dacaaveti copii puneti bani deoparte sau nu mai faceti copii(glumeam bineinteles).UP cu solutia Jacob, cum sa fentam impozitul!

                  Comment


                  • Originally posted by Zeus View Post
                    Ei, eu am 799cmc in plus și plătesc cât pentru 10 passate... Iar de vândut nici poveste, taxa fiind de peste 2200Euro.



                    Nu statul, NOI avem banii aia de dat inapoi.
                    De explicat e imposibil, zilnic ma minunez si eu cum reusim .
                    Paaai asta e baiul cand nimeni nu reactioneaza pozitiv...la faza cu lupta impotriva sistemului ticalos rumanu se face mamaliga si in loc sa iasa in strada, eventual sa sparga niste geamuri la primarie sa arda o incapere de la finantze, etc, lucruri normale pt situatia dezastruasa in care suntem el nu se plange si isi plange in minte, vinde masina cu motor cica luxuriant de mare dupa parerea lui boc cel dobitoc si a predecesorului taricelu care a inceput toata tarasenia asta, si isi ia de la un nenorocit mincinos de aducau passatul din jermania in care va avea de bagat poate chiar mai multi bani!!!

                    Stai linistit ca in cifre nu dam nimic, dam in influenta si in decizii inzecit, pt ca teoria este: nu puteti plati? nici o problema daca votati in ue pt X,Y,Z decizie aveti amnare fara dobanda de 5 ani, ok? Si atunci ce zice politicianu, da sa traiti, si la fel va fi vb si cand se va rediscuta de chestii precum rosia montana, gazele de shist, petrol si alte bogatii pe care le are tzara asta si pe care le dam la pret de pachet de tzigari!!!
                    Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                    Comment


                    • Originally posted by steradulescu View Post
                      Fiecare copil cand se naste are datorie 3000 euro,asa ca dacaaveti copii puneti bani deoparte sau nu mai faceti copii(glumeam bineinteles).UP cu solutia Jacob, cum sa fentam impozitul!
                      O solutie pe sistem BG este pt cei din nord precum eu care suntem mai departe de Bg sa ne trecem masinile pe PL unde nu exista chiar DELOC impozit pe masina acesta probabil fiind inclus in asigurare cum e in multe tzari si era si normal sa se intample si la noi macar atata timp cat nu iti tii masina pe domeniul public!
                      Si app de impozit si pt ce cica il platim, daca e sa fie, mie mi se pare numai firesc ca, si daca las masina cu usile deschise si cheile in contact si merg in vacanta 3 luni daca am platit impozit la ea statul in maxim 30 de zile sa imi dea despagubire directa valoarea de catalog a acesteia la data consemnarii furtului!!!
                      Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                      Comment


                      • Am platit ieri impozitul la masina.
                        Multumesc ca mi se ofera sansa sa traiesc aici, in Romania. Puie Monta si la cat mai multi bani pentru lumanari!
                        Attached Files

                        https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                        Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                        Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                        Comment


                        • Esti boier!!! Pai impozite din astea aveam la 280SE in 2010-2011!!! Inseamna ca nu au crescut! Monta ca Monta, dar de la Tariceanu se trag toate...
                          W123 280E Blue Green Metallic

                          W126 280SE Champagne Metallic
                          W126 280SE Black Blue Metallic
                          W126 500SE Lapis Blue Metallic
                          W126 500SE Midnight Dark Blue

                          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                          Comment


                          • Pai da, de atunci decartam, la E280, acum dau la patrumatic...
                            Da` acu` suntem in 2015, lucrurile se puteau schimba pana acum. Se veselea cineva pe forum, acum cativa ani, ca vor scadea impozitele si se va scoate taxa. S-a bucurat degeaba...

                            https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                            Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                            Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                            Comment


                            • Originally posted by Zeus View Post
                              Pai da, de atunci decartam, la E280, acum dau la patrumatic...
                              Da` acu` suntem in 2015, lucrurile se puteau schimba pana acum. Se veselea cineva pe forum, acum cativa ani, ca vor scadea impozitele si se va scoate taxa. S-a bucurat degeaba...
                              Colegu`, taxa se scoate din 2007 de cand mi-am luat eu 500-le... Altfel nu mai luam masina aia. Si iata, au trecut 8 ani de atunci si tot in kko suntem! Cine mai crede in scaderea impozitelor si scoaterea taxei? Stati linistiti, stiti ce urmeaza... TAXA pe AUTOSTRAZI. Alti bani, alta distractie!

                              Bani sa avem sa platim!!!
                              W123 280E Blue Green Metallic

                              W126 280SE Champagne Metallic
                              W126 280SE Black Blue Metallic
                              W126 500SE Lapis Blue Metallic
                              W126 500SE Midnight Dark Blue

                              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                              Comment


                              • Parerea mea proprie si personala este ca daca astia-s destul de dobitoci sa puna taxa pe autostrada romanii vor merge toti pe nationale.
                                Sincer sa fiu de cand s-a deschis autostrada TM-Arad nu stiu daca am mers la Arad de 5 ori pe ea.
                                Prefer pe National...cu siguranta e mult mai decongestionat pentru ca este si highwayul dar asta e preferinta mea.
                                E220 cdi W210, 2001

                                E320 W210, 1997
                                C180 W202, 1994
                                W123 200D, 1978 cu inima de W124


                                Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF