Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozitul e aberant ... ce putem face?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by barbarosa View Post
    D-le Zeus credeti ca se va gasi vreun ales bine intentionat pentru poporul amarastean ca sa initieze vreodata un proiect de lege de bun simt in privinta impozitului auto? Eu unul cred, dar intr-o alta viata...
    Cum am menționat, este loc de dat cu capul. Orice alte așteptări sunt deșarte. Sau, cine știe .

    Originally posted by nora-marian View Post
    Unde o fi Vlad Tepes?
    Mort de ceva vreme, oricum nu s-ar fi integrat în spiritul european actual...
    Last edited by Zeus; 04-14-2014, 08:14 AM.

    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

    Comment


    • Originally posted by sees View Post
      70 RON la 1600cc, multumitor zic.

      Daca se plange cineva ca la motoru' de 4500 plateste n-shpe milioane, trebuia sa se gandeasca la asta inainte s-o cumpere. Ori, daca vad un S500, ML ori stiu eu ce 5-miar, ma gandesc ca propretaru' are bani si pentru impozit daca are sa-si ia - cel putin - carburant la motoru' ala .

      Sincer, nu vad motivul thread-ului.
      Se vede clar k totul e pe baza de sa moara capra vecinului la noi si gandesti la fel de ingust precum boc care a spus fix acelasi lucru....daca ar mai fi umblat unii prin exerior ar vedea k impozitarea e una de bun simtz in tzarile democratice civilizate(restul si din cauza asta tocmai nu-s civilizate) si anume sa dam un exemplu Sua care are luxury tax, si uite k astfel ei sunt convinsi ca o sa isi incaseze banii pt k d ex pt o masina de peste 100mii$ la dealer mai trebuie sa platesti inca vo 20mii$ adica va da 120mii fix persoana care are acei bani, iar dupa folosinta pretul oricum ii va scadea drastic, iar suma asta ar fi anume cam cat ar fi la noi impozitul pe 25 de ani de la noi pe care in 90% din cazuri nici nu il incaseaza...si astfel poate sa ramana impozitul si numai 200$ pe an si la 750i sau S600 si la prius sau de ex bine ca in Polonia nu este DELOC impozit asa cum ar fi si normal pt ca e pana la urma o taxa ilegala PE DETINEREA IN PROPRIETATE DE AUTOMOBIL!!! Daca politia sau primaria sau statul in caz de furt ti-ar da banii inapoi macar la valoarea masinii atunci da, ar fi logic un astfel de impozit, da ghici c, in tzara asta de neinteles daca ii prinzi TU in loc la politie hotii care iti fura S500-le pe care platesti si impozitul asta aberant si li se pare lor ca vai doamne i-ai stresat pe saracii hoti atunci se pare ca poti face puscarie!!!!!
      Last edited by NinjaV12; 04-14-2014, 13:21 PM.
      Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

      Comment


      • Nici in Norvegia, care e una dintre cele mai scumpe tari din lume nu exista impozit pentru autoturisme. Au doar o taxa de drum care este unica(aprox 400 E pe an) si asigurarea. Cu motorizarea de pe masina mea, de 3.7 as iesi aici mai ieftin sau cel mult la fel cu cheltuielile. Si repet, vorbim de o tara scandinava unde lumea si-ar permite!
        dark days are coming...
        http://www.youtube.com/watch?v=M-RP9...eature=related

        Comment


        • Originally posted by NinjaV12 View Post
          Se vede clar k totul e pe baza de sa moara capra vecinului la noi si gandesti la fel de ingust precum boc care a spus fix acelasi lucru...
          N-are cum sa fie pe baza "sa moara capra vecinului". E simplu. Ai 150,000 € sa-ti iei S500, da? Ai "meleoane" de carburant, da? De ce n-ai avea de impozit 1000 € / an? Am mai cunoscut astfel de oameni, paranoici ca-i fura statul cu impozitele. Nu-ti convine? Ori iti iei un 1.6 (sau cat iti permiti) ori pleci! Doar nu crezi ca 7 insi schimba o lege, nu?

          Ah. In tot textul ala ai scris 2 fraze! Ti-am raspuns doar la ce am citat, pentru ca mi-a fost greu sa tin pasul cu o fraza de 9 randuri. Poate un semn de punctuatie, cateodata, nu strica! Succesuri!
          proud owner of "Jeanette" - A160 W168, Elegance, 102 hp, anul 2000

          Comment


          • Stai linistit.
            O sa vina vremea sa simti si tu ce inseamna bataia de joc a unora pt banii tai.
            Drumuri linistite cu 1.6.


            Originally posted by sees View Post
            N-are cum sa fie pe baza "sa moara capra vecinului". E simplu. Ai 150,000 € sa-ti iei S500, da? Ai "meleoane" de carburant, da? De ce n-ai avea de impozit 1000 € / an? Am mai cunoscut astfel de oameni, paranoici ca-i fura statul cu impozitele. Nu-ti convine? Ori iti iei un 1.6 (sau cat iti permiti) ori pleci! Doar nu crezi ca 7 insi schimba o lege, nu?

            Ah. In tot textul ala ai scris 2 fraze! Ti-am raspuns doar la ce am citat, pentru ca mi-a fost greu sa tin pasul cu o fraza de 9 randuri. Poate un semn de punctuatie, cateodata, nu strica! Succesuri!
            https://images.spritmonitor.de/689666.png

            Comment


            • Originally posted by sees View Post
              N-are cum sa fie pe baza "sa moara capra vecinului". E simplu. Ai 150,000 € sa-ti iei S500, da? Ai "meleoane" de carburant, da? De ce n-ai avea de impozit 1000 € / an? Am mai cunoscut astfel de oameni, paranoici ca-i fura statul cu impozitele. Nu-ti convine? Ori iti iei un 1.6 (sau cat iti permiti) ori pleci! Doar nu crezi ca 7 insi schimba o lege, nu?

              Ah. In tot textul ala ai scris 2 fraze! Ti-am raspuns doar la ce am citat, pentru ca mi-a fost greu sa tin pasul cu o fraza de 9 randuri. Poate un semn de punctuatie, cateodata, nu strica! Succesuri!
              Ma intelijentule la care ii d inteles de ce ii e greu sa gandeasca 9 cuvinte, ai zis fix ca totzi care in frustrarea sa k nu-l tzine sasi ia cv mai mare de "unushasa" si aici nu vb neaparat de bani si intretinere ci d o frica nush de ce eventual cica taxele si impozitele si consumul.....da las k bine k tu esti fraier si dai 70 lei la unushasa si eu cu 2500 nu le dau un svantz impozit )) ...si mi se pare si normal atata timp cat tzari ca Polonia si Franta nu au impozit pe DETINERE si au doar pe folosintza precum a spus chiar adminul forumului acesta si stiu si eu din alte surse ale unor detinatori!

              Stai un pic asa cum adica iau 1.6 sau plec k nam inteles, ti-o luat tie mata tzara mai boc, k la asta se reduce, adica vine unu chiar din vf muntelui, il pune cnv in functie de conducere k pupa bine in fund si se vrea sa se faca el stapan p banii mei da n-am inteles cu c drept, sau macar cu ce imi ofera in schimb, unde e echitatea?! Chiar distruge asfaltul de 10 ori mai tare 2.5-ul ca 1.6 sau e de 10 ori mai preferat de hoti, iti spun eu k nu-i asa, ba chiar mai degraba cred k iti fura tie A-klasse-ul decat 323i-ul meu din 98....

              Nu inteleg dc frustrarile trebuiesc canalizate doar unii spre altii si nu impotriva la chiar aia d iti baga tie muncitorule mana in buzunar!!!

              Nu mai continui discutia cu tine k nu are rost sa ma cobor la asa nivel ca obosesc pana ajung acolo, da atata iti spun sa stai tu linistit k dupa astia "bengoshi" cu motoare mari pe care ai ciuda o sa iti vina randul si tie mai tarziu sau mai devreme sa fi jefuit grav in conditii similare de corectitudine, de ex pe motiv de marca, si stai tu flexat k no sa-i doara p ei capul ca tu ai defapt o corsa sau punto, pt ca A-klasse acolo se situeaza ca model sa o spunem pe fatza, k o sa se ia tot din acte pt a te jegmani...scrie Mercedes platesti cat ala cu S-ul si ala cu GL-ul :P
              Last edited by NinjaV12; 04-15-2014, 02:05 AM.
              Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

              Comment


              • Originally posted by gavryus View Post
                Nici in Norvegia, care e una dintre cele mai scumpe tari din lume nu exista impozit pentru autoturisme. Au doar o taxa de drum care este unica(aprox 400 E pe an) si asigurarea. Cu motorizarea de pe masina mea, de 3.7 as iesi aici mai ieftin sau cel mult la fel cu cheltuielile. Si repet, vorbim de o tara scandinava unde lumea si-ar permite!
                Corect, sunt taaaare curios daca sees ce nu prea a vazut ce e prin tzari straine castiga la fel de mult ca si tine daca spui ca per ansamblu intretinerea unei astfel de masini e la fel de costisitoare acolo in Norvegia!
                Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                Comment


                • @ninja: Esti un meltean redus. Dupa ce te intorci de la scoala unde ti-ai luat Examenul National, contacteaza-ma si pe mine. "Mata" se scrie cu cratima, redusule!

                  PS. Iti pot recomanda niste profesori buni de lb. romana...

                  Acum ontopic. Stiu in ce clasa se afla AKlass-ul. Nu sunt deloc invidios pe unul cu S500, iar daca mi-as fi permis un 3200, as fi acceptat toate taxele care vin la un 3200. Deocamdata bugetul permite 1600, ma multumesc cu 1600. Daca tu ai 2800, foarte bine. Ca platesti impozit sau nu, e treaba ta... si e treaba fiecaruia care detine astfel de masini.

                  Trebuie sa retii ca regulile sunt facute pentru a fi urmate (stiu, nu incalcate!) cum zic unii. Daca suntem o tara de cacat, e pentru ca oamenii din ea sunt de cacat, oameni ca tine ce nu respecta regulile. Fac pariu ca tu nu platesti nici o parcare in oras de 1 leu.

                  PPS. Ultimul meu raspuns in dialogul cu tine.
                  proud owner of "Jeanette" - A160 W168, Elegance, 102 hp, anul 2000

                  Comment


                  • Originally posted by sees View Post
                    @ninja: Esti un meltean redus. Dupa ce te intorci de la scoala unde ti-ai luat Examenul National, contacteaza-ma si pe mine. "Mata" se scrie cu cratima, redusule!

                    PS. Iti pot recomanda niste profesori buni de lb. romana...

                    Acum ontopic. Stiu in ce clasa se afla AKlass-ul. Nu sunt deloc invidios pe unul cu S500, iar daca mi-as fi permis un 3200, as fi acceptat toate taxele care vin la un 3200. Deocamdata bugetul permite 1600, ma multumesc cu 1600. Daca tu ai 2800, foarte bine. Ca platesti impozit sau nu, e treaba ta... si e treaba fiecaruia care detine astfel de masini.

                    Trebuie sa retii ca regulile sunt facute pentru a fi urmate (stiu, nu incalcate!) cum zic unii. Daca suntem o tara de cacat, e pentru ca oamenii din ea sunt de cacat, oameni ca tine ce nu respecta regulile. Fac pariu ca tu nu platesti nici o parcare in oras de 1 leu.

                    PPS. Ultimul meu raspuns in dialogul cu tine.
                    Ciuda-i mare stiu, hai acuma inapoi la coada si vezi sa ai marunti cand ajungi la casa k aia de la finantze n-au sa-ti dea rest! :P
                    Pt d-astia ca aista m-as face ministru si sa le triplez impozitul uite numa asa pt ca pot...vezi aci cu fix treaba fiecaruia ai separat oamenii direct precum vrea conducatoru, adica sa nu ne ingrijim unii de altii! "Dividae et imperae" a functionat

                    Normal te-o facut iobag cu povesti ca tre sa platesti fara sa carnesti, ba chiar cu zambet pe buze la tanti de la caserie, pt ca asa e civilizat da nu ai atata creier sa te intrebi oare asa e corect sa dai asa bani pt niste povesti hilare, nu tu plangi in sine k o mamaliga fara sa reactionezi, ba mai si faci pe aplaudacul in stilul pur romanesc "bine ca io m-am descurcat" si aia de le dai bani rad d tine si restul care platesc, vrei sa iti spun ce o zis chiar nenea boc despre contribuabili cand o ridicat taxele?! A fost ceva in genu "hai lasati-ma ca romanii sunt fraieri si o sa plateasca ca asa au fost indoctrinati inca dinainte de 90" ......totusi nu i-ar da prin creier la unul din astia sa se intrebe ca nu cumva ar fi civilizat si sa castige precum intr-o tzara civilizata?!!!

                    Toate acestea le-am scris pt ceilalti pt ca, ti-am zis ca nu ma pot cobora la nivelul tau subteran de inteligenta....si cu asta nu am jignit ci doar am spus un fapt real! Si-ti ma spun puiutz ca eu nu sunt asa tanar si nu am prins cretinatati precum examenul national avand totusi o facultate in domeniul auto chiar :P
                    Last edited by NinjaV12; 04-15-2014, 08:34 AM.
                    Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                    Comment


                    • Wow...suntem pe forumul club mercedes?
                      Am zis sa ma mai uit si eu la ce idei/informatii mai sunt despre impozite si am gasit ceva...superb.

                      (nu va faceti griji - am vazut data ultimei postari).
                      E220 cdi W210, 2001

                      E320 W210, 1997
                      C180 W202, 1994
                      W123 200D, 1978 cu inima de W124


                      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                      Comment


                      • Mda... Mai avem și scăpări .

                        https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                        Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                        Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                        Comment


                        • Am auzit ceva zvonuri ca dupa alegeri incepand cu anul viitor desigur se va tripla impozitul pt.cei cu motoare pana in 1.6 , se vor dubla pt.cei de la 1.6 la 2.0 dar se va ieftini pt.motoarele mai mari! Adica pt.2,6 cazul meu in loc de 920 va fi 780! Asta depinde si de localitatea de domiciliu a proprietarului! Deci se vor mai alinia cat de cat impozitele dar vor fi tot exagerate! Ceva mai bine pt.unii si destul de rau pt.marea majoritate! Oricum per total statul va fi mai castigat zic eu!

                          Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

                          Comment


                          • Da asa se aude si la noi in consiliu local, ca se vor majora oricum impozitele de la 1 ianuarie 2015.
                            E obligatoriu sa le majoreze, mam lor de talhari, cu cat om vedea la vremea respectiva.

                            Oricum daca la aceste alegeri iese actualul prim ministru, vai de steaua noastra, ne meritam soarta.
                            Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                            Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                            Comment


                            • Nu iese decat daca-l votam noi. Cum zicea cineva...e cazul sa ne sunam bunicii si matusile trecute sa vedem cu cat li s-a majorat pensia...
                              E220 cdi W210, 2001

                              E320 W210, 1997
                              C180 W202, 1994
                              W123 200D, 1978 cu inima de W124


                              Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                              Comment


                              • Eu am vazut proiectul ca o sa creasca pana la niste valori comune la tot ce e sub 2.0, adica o sa fie intre 100 si 300lei indiferent ca ai smart de 600 sau E200 iar intre 2.0 si 3.0 raman practic la fel sau scad f putzin iar peste 3.0 scade de la 50 la 40 mil...dapoi nush chiar dc, ca oricum cine are peste 3.0 motor si mai ales cei cu 5.0, 5.2, 5.5 au facut in asa fel incat sa nu plateasca deloc impozit...
                                Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF