Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedesuri de vanzare

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Arata bine, totusi sezutul la scaunul sofer nu pare de 22 de mii de km.

    Comment


    • Full, nefull, e AMG, nu dai unu dinasta pe 2 C-uri supraevaluate, aia e clar.
      Sezutul se schimba cu o musama de taxi si va arata ca nou...
      Si sa aiba 10k, masina tot nu mai e noua, sigur cere atentie, aia e clar.

      Comment


      • "GENTI", "dedeSUPT", "UNICAT", "O rulat", "Jgarieturi"... Stai jos Vasile (autorul anuntului)! 4!

        Pacat de masina ca are asa text de descriere la anunt.
        W123 280E Blue Green Metallic

        W126 280SE Champagne Metallic
        W126 280SE Black Blue Metallic
        W126 500SE Lapis Blue Metallic
        W126 500SE Midnight Dark Blue

        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

        Comment


        • Cui ii pasa, dar oare cum poti verifica ca-s reali?
          Tare ma tem ca is multe povesti acolo cu tot felul de hartii false.

          Un 203 in starea si anul ala cu mai mult de 3500 nu se vinde. Hai 4mii daca mai are schimbate si cele care nu se vad ca-s vechi si ai rabdare.
          De nu-s reali km si starea nu e cum se lauda vanzatorul, e cam mare tzeapa...
          Oricum mai bine asta decat 202-ul ala tiganit, tot in aceeasi bani.
          Last edited by Sharky; 12-01-2019, 14:02 PM.

          Comment


          • Originally posted by Sharky View Post
            Cui ii pasa...
            Sa stii ca mai sunt oameni carora le pasa. Cand aveam masina la vanzare primeam mesaje doar pentru anuntul detaliat si frumos redactat (cu tot ce stiam eu despre masina)... Dar intr-adevar, sunt si multi (majoritatea) care nici nu citesc anuntul (mai ales daca e "lung") - tot asa, eram intrebat de unii despre detalii care erau specificate in anunt dar nu le citeau...

            203-ul e incomparabil cu 202-ul acela "tunarit"... Nu stiu cine crede ca W202-ul va ajunge vreodata o masina "dorita" de colectionari. Probabil va fi la fel ca 201-le... multe asteptari sa ajunga "istorica" si se vehiculau preturi comparabile cu cele din anunturile "fanteziste" dar tot nu au ajuns la acel nivel. Bineinteles, nu vorbim de EVO si alte cateva modele mai deosebite!
            W123 280E Blue Green Metallic

            W126 280SE Champagne Metallic
            W126 280SE Black Blue Metallic
            W126 500SE Lapis Blue Metallic
            W126 500SE Midnight Dark Blue

            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

            Comment




            • Un bot cinstit.
              Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

              Comment


              • Originally posted by dan500se View Post

                Sa stii ca mai sunt oameni carora le pasa. Cand aveam masina la vanzare primeam mesaje doar pentru anuntul detaliat si frumos redactat (cu tot ce stiam eu despre masina)... Dar intr-adevar, sunt si multi (majoritatea) care nici nu citesc anuntul (mai ales daca e "lung") - tot asa, eram intrebat de unii despre detalii care erau specificate in anunt dar nu le citeau...

                203-ul e incomparabil cu 202-ul acela "tunarit"... Nu stiu cine crede ca W202-ul va ajunge vreodata o masina "dorita" de colectionari. Probabil va fi la fel ca 201-le... multe asteptari sa ajunga "istorica" si se vehiculau preturi comparabile cu cele din anunturile "fanteziste" dar tot nu au ajuns la acel nivel. Bineinteles, nu vorbim de EVO si alte cateva modele mai deosebite!
                Acum nu stiu tu cand ai verificat ultima data site-urile de profil din afara, dar 201 a ajuns deja la preturi marisoare. Desigur nu ma refer la tigai ruginite, ci la cele in stare excelenta, cu vopsea originala si clima, care sub 4000 5000 nu le mai gasesti.

                Comment


                • Originally posted by dcosmin View Post
                  ...sub 4000 5000 nu le mai gasesti.
                  Da, de acord, dar eu ma refeream la sume mai mari, gen 8-10K... Deh, istorice, rare (cum ai specificat si tu, mai ales in stare originala), etc., etc. Dar, imi mentin parerea, nu vor fi niciodata la nivelul scontat in urma cu vreo 10 ani cand lumea abia astepta sa intre la istorice. Deja si pe aceea vreme se cereau sume apropiate de 4-5000K pentru exemplare frumoase (in RO, aduse de afara - stiu pentru ca eram in cautare de un 180E). Piata a aratat ca preturile nu au explodat, cum nu o vor face nici la W202, si, probabil peste vreo 20 de ani, nici la W203...
                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • Cu cat e mai rara masina, cu atat o sa fie mai scumpa. Si SEC-urile 126 aveau acum 10-15 ani preturi mici. Daca ma uit cat se cere pe aici pentru un SEC de 300+ k km, ma doare capul. Sub 10k eur gasesti numai masini ruginite sau incomplete in care trebuie sa mai pompezi o groaza de bani. Un C nu o sa fie niciodata scump, doar poate variantele mai nervoase 3.2-3.6-55 AMG sau alte amegheuri. Din punctul meu de vedere, se merita sa colectionezi o masina rara, la care ii creste valoarea in timp. Degeaba iau un C 180 cu km putini, doar daca sunt indragostit de modelul 203.

                    Comment


                    • Masina din anunt:

                      https://www.autovit.ro/anunt/mercede...ml#xtor=SEC-81

                      ... am fost eu sa o vad. Eram interesat! A fost initial de vanzare in Arad (acolo am vazut-o in 30.11.2019), 3290 se cerea (la 3000 o dadea - parerea mea)... ulterior a luat-o aceasta firma din TM (am "regasit-o" intamplator pe OLX - am recunoscut-o dupa jantele imense).

                      Masina arata foarte bine la interior - banuiesc ca au fost schimbate scaunele si banchetele (in decodare apare doar scaun textil, in realitate e textil+"piele"), dar se vede ca s-a facut "detailing" pripit, zonele "ascunse" erau pline de mizerie (gen spatiile de depozitare de langa cotiera sau scrumiera - nu s-au curatat deloc).
                      La exterior arata tot foarte bine, dar ornamentele alea cromate de pe manerele usilor si muchia haion se exfoliaza (nu stiu daca sun OEM, masina e pachet CLASSIC - nu trebuia sa aiba crom deloc).
                      Volanul a fost reimbracat in piele recent - lucrare nu foarte reusita (diferenta de culoare/vizibila si in poza/ si de textura / plus ca volanul pare "mai gros").
                      Maneta schimbator a fost inlocuita cu ceva AM - "China" - arata diferit de OEM (desi e functionala si pare OK).
                      In portbagaj diferenta estetica foarte mare fata de restul interiorului - urme mari de uzura (plasele de depozitare laterale sunt "cazute" / intinse la maxim).
                      Jante pe 18" - gumele sunt noi, dar "no name" (probabil nu a avut "buget" sa inlocuiasca cele cu care a venit masina cu ceva mai "premium").
                      Discuri fata noi (plus placutele aferente) - discuri spate "gata" (idem placutele)... Frane aproape IOC!!! (am avut o surpriza neplacuta a prima intersectie - masina intrand un pic pe banda de trafic perpendiculara) (ori nu s-a aerisit instalatia ori chiar asa de mult afecteaza inexistenta franelor pe spate).
                      Compartimentul motor a fost spalat la jet (se si vedea clar unde a ajuns jetul si unde nu...), cu unele lipsuri de ornamente (capacul de plastic din fata motorului), tubul de admisie aer de la radiator e lipit cu banda adeziva (clasica problema). Multe modificari de trasee de fire electrice (nu cunosc motivul - sigur nu tin de instalatia GPL).
                      Una sau doua geamuri laterale au data diferita de ceea de fabricatie a masinii ( "6" vs "7" pentru AF 2007) - nu stiu daca e normal sau nu.
                      Masina e fara accident si fara rugina (import Germania, inmatricularea initiala Iulie 2007).
                      Instalatia de GPL e Prins si a fost montata in 2011 - nu am reusit sa gasesc seria rezervorului (nu stiu de ce! - nu era nicaieiri vizibila).
                      Rulaj 192.000 - masina fiind initial masina de flota (Authority Sales) - am cautat in DE model similar ... au minim 300K rulaj, unele 400K sau chiar si 500K.
                      Bucsele pe fata sunt praf (probabil de la jantele pe 18") - la fiecare denivelare masina parca "plange"...

                      Dupa un scurt test-drive pot sa spun ca masina mergea binisor, dar parca nu avea "vlaga" asteptata de mine de la cei 163CP si KOMPRESSOR...(C-ul meu 202 pare mai "nervos"). Totul testat de mine e functional. Recunosc, am omis sa verific daca se aprind sau nu toti martorii in bord la punerea contactului (in mers nu era aprins niciunul).

                      De ce nu am luat-o? La "vizita" la masina s-a prezentat "doar" "nepotul" sau "finul" "proprietarului". Nu am de unde sa stiu daca nu a fost una si aceea persoana. Din pacate nu mi-a putut da nicio informatie despre masina... "Nu stiu", "acum am vazut si eu masina", "a fost doar spalata"... etc, etc... Dar, bineteles, nu contenea sa imi aminteasca ce masina buna e si ca ce "biznis" as face... OK, poate a fost onest, si chiar asta era realitatea (era doar ruda si chiar nu stia). Nu parea un baiat rau!
                      Urma a doua zi sa sun "proprietarul" pentru detaliile lipsa... OK, am sunat, "apelatul nu poate fi contactat"...
                      Bun, o sun a doua zi... caut anuntul (era salvat in "Favorite"), surpriza: nu mai era! Masina s-a dat! Dupa cum se vede, acestei firme care la ora actuala ii da si 3 luni garantie si posibilitatea de rate.

                      Am scris aceste (multe) randuri poate ii va fi cuiva de folos in caz ca e interesat sa o cumpere. Am verificat masina pe CarVertical (89 de lei/1 verificare) si apare in regula (fara accidente sau alte "necazuri") dar nu apare rulajul (nici macar la reprezentanta MB in Arad nu mi-au putut da decat ca a fost in garantie la 400 Km la schimbat ceva senzor).
                      Last edited by dan500se; 12-07-2019, 13:12 PM.
                      W123 280E Blue Green Metallic

                      W126 280SE Champagne Metallic
                      W126 280SE Black Blue Metallic
                      W126 500SE Lapis Blue Metallic
                      W126 500SE Midnight Dark Blue

                      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                      Comment


                      • Mercedes-Benz Mercedes 200 classik din DE-30659 Bothfeld-Vahrenheide Germania @MIUI| https://www.mobile.de/ro/Automobil/M...288755676.html
                        Un exemplar destul de îngrijit. Cam cheluț, însă destul de puțin rulat și părând într-o condiție foarte bună. Prețul reflectă, însă, starea mașinii.

                        Comment


                        • Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.

                          asta arata mai bine si mai dotat ca alte 202 uri supraevaluate. Nu stiu concret in ce stare e, dar negociat ramane loc in buget de restaurare.

                          Comment


                          • Un exemplar deosebit de plăcut (cred eu):
                            Mercedes-Benz E-Klasse Lim. E 280*erst 22000*GARANTIE*1.HAND* din DE-47166 Duisburg Germania @MIUI| https://www.mobile.de/ro/Automobil/M...287250271.html
                            Nu știu dacă poate fi considerat piperat. Chiar nu stiu daca veți considera că starea mașinii reclamă un preț de genul ăsta sau omul cere "in nesimțire". De plăcut, mie îmi place. Probabil fiindcă nu sunt interesat sa cumpăr ci doar "să admir marfa", ca să zic așa.
                            Vizionare plăcută!
                            Last edited by iuliu m.; 01-08-2020, 02:18 AM.

                            Comment


                            • La cate preturi NEBUNE am vazut in ultima vreme, acesta e chiar decent... E in DE, rulaj mic, masina faina... Ce se intampla in ultima vreme in RO este mai ciudat. Cum am mai zis, parca unii nu mai cunosc valoarea banilor.
                              W123 280E Blue Green Metallic

                              W126 280SE Champagne Metallic
                              W126 280SE Black Blue Metallic
                              W126 500SE Lapis Blue Metallic
                              W126 500SE Midnight Dark Blue

                              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF