Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

GLK 220cdi 4Matic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • GLK 220cdi 4Matic

    Buna ziua

    Din februarie 2010,sant posesorul unui Glk 220 cdi 4matic.Este primul mercedes si pot afirma ca sant foarte multumit de el.A fost ,daca vreti,dragoste la prima vedere.Se stie deja ce este un mercedes,dar,cu toate astea nu o sa se stie niciodata suficient.Masina trebuie simtita,condusa ,iubita.Eu ,sant incantat,mai ales ca am avut foarte multe masini inainte.Probleme nu am avut(2500Km.),descopar insa lucruri si abilitati care,ma incanta cand o conduc.Astept parerile voastre,ale posesorilor mai vechi.Multumesc

  • #2
    S-o stapanesti sanatos! Nu-i cam mic motorul pentru hardughie? Ceva pozne vede si ochiu'?
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #3
      Nu este mic motorul.Pot spune ca este la fel cu cel de pe 250 cdi(cursa ,alesaj)iar rapoartele in cutie sant identice.Ma gandeam la o marire a performantelor,dar dupa ce am condus-o am ajuns la concluzia ca nu este nevoie.Demareaza destul de bine(8,5 sec.0-100km/ora).Incredibil de elastic motorul,iar cutia de viteze,lucreaza perfect.Doream un euro5,pentru taxe,dar in noiembrie 2009 cand am comandat-o ,acest motor era singurul euro 5 disponibil.Acum este si cel 250 GLK(206 C.P),dar cum am spus,este acelas motor,2241cc.Un drive test o sa te convinga in mod mai mult decat placut.Dupa 10000km.mai vedem,mai ales ca Brabus il ridica pe acesta la 230 c.p

      Comment


      • #4
        Amd

        Buna, am si eu un Mercedes Benz GLK 320 CDI 4 Matic. Sunt absolut incantata de el. Am condus si BMW inclusiv X6 si am crezut ca este cea mai tare masina, dar m-am inselat. De la test drive m-am indragostit de Mercedes si era prima oara cand conduceam un Mercedes. De atunci mi-am zis asta sau nimic altceva si am reusit in ianuarie sa mi-o fac cadou. Este absolut incredibila si sufar cumplit cand mai apare o zgarietura sau acele urme de la spalatoria auto sau cand observ ca din neatentia mea s/a zgariat pielea de pe scaune.

        Comment


        • #5
          Originally posted by AMD View Post
          Buna, am si eu un Mercedes Benz GLK 320 CDI 4 Matic. Sunt absolut incantata de el. Am condus si BMW inclusiv X6 si am crezut ca este cea mai tare masina, dar m-am inselat. De la test drive m-am indragostit de Mercedes si era prima oara cand conduceam un Mercedes. De atunci mi-am zis asta sau nimic altceva si am reusit in ianuarie sa mi-o fac cadou. Este absolut incredibila si sufar cumplit cand mai apare o zgarietura sau acele urme de la spalatoria auto sau cand observ ca din neatentia mea s/a zgariat pielea de pe scaune.
          Sa o stapanesti sanatoasa si sa te bucuri de ea.Este,adevarat,mai mult decat pare,este o incantare.

          Comment


          • #6
            Glk 320 cdi

            Salutare! Si eu sunt posesorul unui GLK 320 CDI 4 MATIC si il am deja de un an. Ce parere sa zic ca am.... am fost poseorul unui E-classe inainte de GLK si mai detin un R 320 CDI asa ca pot sa zic ca am termen de comparatie. Este ceva diferit fata de orice am condus pana acum, motorul e perfect pt caroserie, are multa putere si se simte cuplul destul de bine la depasiri dar cam aici se termina lucurile bune zic eu. In afara de aspect care nu-l discut pt ca designul place fiecaruia in stilul lui, restul nu cam face fata aspiratiei de SUV sau chiar de masina de lux. Cu confortul nu sta rau, acum ca i-am pus jante pe 17, cu cele original de 19 se simte rigid pe drumurile noastre si anvelopele originale Pirreli P Zero la 6000 de km erau rau deteriorate. Oricum fata de R classe sau chiar si ML diferenta e fff mare. Simte gropile din drum si te simti ca intr-un allroad, o limuzina putin mai inalta. Sunt dezamagit de spatiul din interior, reconosc am 1.88 inaltime si abia imi gasesc o pozitie in care sa stau confortabil in el iar in spatele meu e imposibil sa stea chiar si un copil. Acum ca e vara si au dat caldurile pe noi trebuie sa va spun ca aerul conditionat nu face fata nici pe departe fata de R sau E classe, pe modul automat aeurul e restrictionat doar spre gurile de catre sofer si pasager si sufla foarte tare si nu foarte rece asa ca la un drum de 200km pe care l-am facut saptamana trecuta pe 35 de grade afara pe cand am ajuns la destinatie aveam dureri ingrozitoare de cap si un disconfort grav de la calura din masina. Alta problema pe care eu o consider este consumul..masina are 1880km la gol si imi ia in oras intre 13.5-14.8l ceea ce uni ar zice ca nu e rau, probabil....dar sa va reamintesc la R 320 cdi are 2300kg la gol are peste 5 metrii lungime, acelasi motor si consuma 13.9-14.7l in oras. Eu vad o diferenta mare de gabarit si nu inteleg de unde iese acelasi consum. Am inteles ca cei cu motor 220CDI stau mai bine. Probleme tehnice am vaut cu ea de la inceput cand la 300 de km parcursi am facut prima vizita la sevice unde s-a schimbat un senzor la filtrului de parcicule....care de atunci l-am mai schimbat de 2 ori...ma intreb cum va fi dupa ce se termina garantia. O alta problema este sistemul de curatare automata a filtrului de particule care face o regenerare a filtrului la fiecare 150 de km parcursi si in oras e deranjant. Sper ca spusele mele nu v-au descurajat in achizitionarea unui mercedes, care recunosc ca este brandul meu preferat de automobile dar acest model specific nu reflecta marca si imi pare rau ca am facut aceasta alegere. Pentru cateva mii de euro in plus puteti achizitiona un ML care e un SUV in sensul propriu al cuvantului sau chiar un R care dupa parera mea este cel mai comod luxox si util SUV de pe piata.

            Comment


            • #7
              Nu e masina pt doamne??

              Comment


              • #8
                Ba da e o masina pt doamne.....cred.... Oricum sotiei mele i-a placut dar dupa ce se obisnuise cu R classe asta pare cam necioplita si un mare pas in spate asa ca .... mare dezamagire. Oricum probabil era o idee mult mai buna un C classe...sau cel putin asta vreau sa cred ca mare fan al marcii. Sper ca modelele viitoare sa refecte mai bine stilul si confortul specific mercedes.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by ratiu_john View Post
                  Ba da e o masina pt doamne.....cred.... Oricum sotiei mele i-a placut dar dupa ce se obisnuise cu R classe asta pare cam necioplita si un mare pas in spate asa ca .... mare dezamagire. Oricum probabil era o idee mult mai buna un C classe...sau cel putin asta vreau sa cred ca mare fan al marcii. Sper ca modelele viitoare sa refecte mai bine stilul si confortul specific mercedes.
                  Masina asta a fost conceputa pentru doamne,ML-ul era prea mare asa ca au construit aceasta masina care este super ok pentru ele,asa cum au facut si cei de la Audi din Q7 un Q5,sau bavarezii din X5 un X3,bine ca sunt si femei care nu au loc nici intr-un GL-eu care este cat un troleu daramite intr-un GLK,cu chestia asa nu o sa poti sa multumesti omul niciodata.
                  Mie unul imi place cum arata,intr-adevar un pic cam micut in interior,dar cum spuneam e facut sa se simta bine si femeile in el,mai sigure la volan.

                  Comment


                  • #10
                    Sant surprins de afirmatiile de mai sus,referitoare la confort,in tot ceea ce inseamna el.As fi curios sa stiu ce echipare are masina ta.Eu am 220cdi 4matic ,cu tot ce poate avea pe ea si este cu totul altfel decat spui tu.Am jante de 19 pentru vara si de 17 pentru iarna si sant multumit de suspensie confort onroad.Offroad am incercat-o si in zapade pana si peste jumatatea rotii,chiar si noroi,si fiind dotata cu offroad tehnology,masina s-a comportat peste astepatarile mele.Este drept ca o compar cu un Rav4 (cu cauciucuri corespunzatoare situatiei),dar sa te dezamageasca asa in comparatie cu un ,,R'',este prea de tot.Aerul congitionat pe 3 zone lucreaza excelent,iar consumul este undeva la 8 si chiar sub8l/100 in oras iar afara 6,8-7l/100.Mentionez ca am 1,74m iar la inaltimea ta se poate sa fie putin diferit,dar sa o desfiintezi pentru asta este putin exagerat.Ma indoiesc ca cineva mai cumpara o masina fara sa o studieze inainte ,sa stea in ea sau sa faca un drive test complet.Masina face parte cu succes din familia MB si raspunde cu succes tuturor cerintelor unui iubitor al marcii.Cer scuze,nu vreau sa deranjez sau sa ofensez pe nimeni.Este doar parerea mea

                    Comment


                    • #11
                      Salutare din nou! Ma bucur tare mult ca esti mutumit de masina ta si asa ar si trebuit sa fie cand iti achizitionezi un lucru pe care il doresti. Fiecare are o parere despre masina lui si fiecare pune pret pe enumite lucruri asta e parerea mea. Glk meu a venit standard cu jante de 19 si echipare sport, culoare alb calcit, piele neagra, panoramic sunroof, COMMAND APS ci linguatronic si magazie DVD, scaune cu memorie si incalzire, clima pe 3 zone, rear seat entertaintment system, bi-xenon cu ILS, ornamente interior de aluminiu si cred ca asta era la vrea aia cam tot ce puteai pune pe masina. Asta am vrut sa subliniez ca le are pe toate si dupa parerea mea nu prea confirma. Oricum masina a fost adresata intial sotiei mele care si-a dorit-o si a ramas putin dezamagita. Eu nu sunt pretentios dar ,repet, parerea mea e ca am facut o investie proasta. Asta nu o zic ca repros pt Mercedes, oricum niciodata nu a-s fi luat Q5 sau X3 sau orice alt asazis SUV de clasa medie. Imi pare rau ca nu m-am orientat spre c-klasse sau chiar si E. Ma bucur sa aud ca 220 CDI e mai economic si ca te satisface sistemul de aer conditionat si sper sa fie tot asa si de acum inainte. Va multumesc tuturor pt reply-uri si sper sa ne auzim si mai departe.

                      Comment


                      • #12
                        Da,este fool,dar lipseste offroad engineering,care este destul de important,iar pachetul sport a mai coborat-o cu un cm.Cred ca inaltimea ta de 1,88mte face sa fi dezamagit de confort.Oricum,sa o stapanesti sanatos si poate te va satisface ,pana la urma.

                        Comment


                        • #13
                          Se poate ca in varianta off-road sa se simta diferenta la confort. Cei 2 cm cu care e mai joasa varianta sport cred ca au intarit putin arcurile.

                          Comment


                          • #14
                            Iar cat despre spatiu..... sa fiu sincer e cea mai mica masina care am detinut-o. Primul mercedes a fost un E 220 cdi din 1999, apoi Peugeot 607, mercedes E 220 cdi , R 320 CDi si acum si GLK. Poate si diferentele de dimensiuni ma fac sa fiu subiectiv. Cu toatea astea niciodata nu ma gandeam ca nu o sa simt in largul meu intr-un mercedes!

                            Comment


                            • #15
                              Tocmai s-a lansat: http://www.4wheelsnews.com/mercedes-...fficiency-2wd/

                              Cu asta Mercedes spera sa reuseasca sa vanda macar o parte din numarul propus de GLK-uri.. Sa le tinem pumnii sa reuseasca..

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF