Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

GPL auto, tipuri de instalatii si eficienta lor

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu pot sa-ti promit nimic o sa ma interesez la cei unde am montat eu gazul ,tipul pune gaz pe masini de pe timpul lui Ceasca ,poate are el ceva ...

    Comment


    • Cauti potcoave de cai morti,cei ce le fabrica nu le dau decit instalatorilor....interfata se face pe genunchi,iar soft-ul chiar daca il gasesti cracuit nu are decit acces de baza,iti trebuie cheie de acces de la vreun instalator autorizat....

      Comment


      • O intrebare de profan, dar recunosc ca asa e
        In vederea montarii unei instalatii GPL, ce fel de injectie este pe C180 W202, an fabricatie 1993, 1799 cc, 122 cp - monopunct, monopunct cu sonda lambda, monopunct fara sonda lambda, sau secventiala?
        Multumesc

        Comment


        • Originally posted by mihai_urotiorc View Post
          Dati-mi o adresa din nord->west-ul tarii unde as putea monta instalatie pe gaz.
          Multumesc!
          Ca recomandare pot sa-ti dau un service in Baia Mare (Valentin) se numeste tipul de acolo care e inginer in domeniu. Eu mi-am pus la recomandarea lui o instalatie Bigas secventiala pe C200 meu (136 CP) din 95 si se comporta super. Acum poti sa alegi ce tip de instalatie vrei. Dar eu zic ca omu stie ce face si ofera si suport tehnic si toate alea. Daca e ok ca locatie sa-mi spui sa-ti dau si un nr de tel.
          The road is too long, life is too short to drive anything less than a Mercedes

          Comment


          • Originally posted by Caponne View Post
            Ca recomandare pot sa-ti dau un service in Baia Mare (Valentin) se numeste tipul de acolo care e inginer in domeniu. Eu mi-am pus la recomandarea lui o instalatie Bigas secventiala pe C200 meu (136 CP) din 95 si se comporta super. Acum poti sa alegi ce tip de instalatie vrei. Dar eu zic ca omu stie ce face si ofera si suport tehnic si toate alea. Daca e ok ca locatie sa-mi spui sa-ti dau si un nr de tel.
            Subscriu,

            Omul este de milioane, stie exact ce face si cum face.
            Il cunosc de ceva vreme si sunt perfect multumit de el.
            W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
            http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

            Comment


            • Originally posted by Caponne View Post
              Ca recomandare pot sa-ti dau un service in Baia Mare (Valentin) se numeste tipul de acolo care e inginer in domeniu. Eu mi-am pus la recomandarea lui o instalatie Bigas secventiala pe C200 meu (136 CP) din 95 si se comporta super. Acum poti sa alegi ce tip de instalatie vrei. Dar eu zic ca omu stie ce face si ofera si suport tehnic si toate alea. Daca e ok ca locatie sa-mi spui sa-ti dau si un nr de tel.

              Multumesc de raspuns! Cu siguranta vreau nr. lui deoarece si eu sunt baimarean si cunosc orasul. Nu stii pune si pe Audi A4 B5 1.8i? VREAU VREAU !
              Allways on the move...
              http://www.youtube.com/watch?v=Nwx_Bdgl2Bg

              Comment


              • AutoGPL Valentino Baia Mare va ofera servicii de Montaj Instalatii GPL, la cele mai bune preturi. Ne puteti contacta la 0744510002 / autogpl@gmail.com


                Sper sa nu se considere reclama.

                Se poate pune pe orice masina, orice motor.

                Bafta !

                Inca ceva.

                Pentru cei care zic ca " umblu cu bomba in portbagaj"

                http://www.youtube.com/watch?v=yDc7i...ayer_embedded#!
                Last edited by marele_alb; 05-12-2010, 19:39 PM.
                W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                Comment


                • Foarte tare,eu nu am stiut ca avem in Baia Mare asa ceva! E super,abia astept sa montez gaz pe masina,prima data o sa pun pe Audi sa vad totusi cum se comporta...


                  Multumesc!
                  Allways on the move...
                  http://www.youtube.com/watch?v=Nwx_Bdgl2Bg

                  Comment


                  • Originally posted by cgherasim View Post
                    O intrebare de profan, dar recunosc ca asa e
                    In vederea montarii unei instalatii GPL, ce fel de injectie este pe C180 W202, an fabricatie 1993, 1799 cc, 122 cp - monopunct, monopunct cu sonda lambda, monopunct fara sonda lambda, sau secventiala?
                    Multumesc
                    Pentru instalatie GPl pe C180 in 1995 am dat 2800 de lei cu tot. Instalatia e Milano secventiala si am rezervor de 60 litri brut, gura de alimentare ii ascunsa la buson deci nu se vede , cat despre consum ii stabil la 14 in oras, pretul e un pic mai mare pentru ca si motorul e un pic mai pretentios( sonda lamda si alea alea), dar una peste alta vad ca e o treaba buna. Apropo : nici un atelier serios nu o sa i-ti monteze altceva decat doar ce e compatibil cu masina respectiva, nu trebuie sa i-ti faci tu probleme ce tip si cum, ei i-ti spun cat costa smecheria pentru masina ta si tu vezi daca e bine sa nu financiar.
                    Last edited by mariusbmm; 05-14-2010, 21:29 PM.

                    Comment


                    • Benzina+gpl este mai eficient in bani decat diesel de ultima generatie comparand 2 motoare de capacitati si puteri asemanatoare.
                      de ex un E320 benzina cu gpl,va consuma la drum lung cam 9-10 litri GPL echivalentul in bani a 4,5-5 litri motorina.E320 cdi consuma cam 6,5% in afara orasului.
                      MÃREAȚA COBRA

                      Comment


                      • Salutare! Pentru sceptici si pentru toti cei care vor sa instaleze GPL pe motoare Mercedes am atasat un filmulet la adresa http://www.youtube.com/watch?v=4PqQkqd9ouM unde se poate vizualiza functionarea motorului pe GPL chiar daca sistemul de injectie pe benzina a motorului nu functioneaza sau functioneaza necorespunzator. Filmuletul se adreseaza posesorilor de motoare Mercedes cu injectie mecanica . Zilele aceastea daca voi avea timp voi face un filmulet si despre un motor Mercedes dotat cu instalatie GPL secventiala . Bafta tuturor!

                        Comment


                        • Originally posted by mariusbmm View Post
                          Pentru instalatie GPl pe C180 in 1995 am dat 2800 de lei cu tot. Instalatia e Milano secventiala si am rezervor de 60 litri brut, gura de alimentare ii ascunsa la buson deci nu se vede , cat despre consum ii stabil la 14 in oras, pretul e un pic mai mare pentru ca si motorul e un pic mai pretentios( sonda lamda si alea alea), dar una peste alta vad ca e o treaba buna.
                          Tocmai am gasit 2 variante de instalatii GPL la preturi diferite: Milano,la pretul de 1900 RON, si Tomasetto Stag 200, la pretul de 2100 RON. Pe care dintre astea mi-o recomandati? Diferenta de pret nu e foarte mare, de aceea as prefera sa o pun pe cea mai buna dintre ele.
                          Si costa 200 de lei in plus daca vreau ca rezervorul sa fie in locul rotii de rezerva - nici aici nu prea imi dau seama ce sa aleg, de bine ar fi ca nu imi ocupa portbagajul, dar de rau ar fi ca mi se pare cam mic (are 41 de litri), si in plus daca se intampla sa fac vreo pana, ce fac fara roata de rezerva?!

                          Comment


                          • Originally posted by cgherasim View Post
                            Tocmai am gasit 2 variante de instalatii GPL la preturi diferite: Milano,la pretul de 1900 RON, si Tomasetto Stag 200, la pretul de 2100 RON. Pe care dintre astea mi-o recomandati? Diferenta de pret nu e foarte mare, de aceea as prefera sa o pun pe cea mai buna dintre ele.
                            Si costa 200 de lei in plus daca vreau ca rezervorul sa fie in locul rotii de rezerva - nici aici nu prea imi dau seama ce sa aleg, de bine ar fi ca nu imi ocupa portbagajul, dar de rau ar fi ca mi se pare cam mic (are 41 de litri), si in plus daca se intampla sa fac vreo pana, ce fac fara roata de rezerva?!
                            Rezervorul toroidal(in locul rotii de rezerva) se foloseste pentru masinile break pentru a nu plia bancheta si sa te trezesti cu butelia in mijlocul masinii.Eu am rezervor de 90 L in portbagaj si mai am destul loc si pentru bagaje, in caz ca te hotaresti sa-ti pui rezervor toroidal roata de rezerva va sta in portbagaj mai faci o pana mai ploua afara lasi roata plina de pamant in portbagaj impreuna cu alte bagaje... Cel mai bine sa-ti pui rezervor normal in portpagaj intra subt luneta numai bine

                            Comment


                            • Originally posted by Eugen Gaftoneanu View Post
                              Rezervorul toroidal(in locul rotii de rezerva) se foloseste pentru masinile break pentru a nu plia bancheta si sa te trezesti cu butelia in mijlocul masinii.Eu am rezervor de 90 L in portbagaj si mai am destul loc si pentru bagaje, in caz ca te hotaresti sa-ti pui rezervor toroidal roata de rezerva va sta in portbagaj mai faci o pana mai ploua afara lasi roata plina de pamant in portbagaj impreuna cu alte bagaje... Cel mai bine sa-ti pui rezervor normal in portpagaj intra subt luneta numai bine
                              Subscriu...

                              Am rezervor de 60 litri,cilindric, in portbagaj, pe W202, si a mai ramas si loc pentru bagajele a 5 oameni care merg la mare pentru 7 zile
                              W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                              http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                              Comment


                              • Bun, aici m-am lamurit, multumesc de raspunsuri
                                Acum, Milano (1900 lei) sau Tomasetto Stag 200 (2100 lei)?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF