Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cu ce tratam rugina?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    In principiu daca tabla nu e gaurita si nu necesita sudura ,problemele de rugina le cam rezolva vopsitorul (parerea mea ) atat la fatada cat si pe dedesubt ,doar ca atunci cind te apuci de astfel de lucruri mereu apar lucruri imprevizibile la suprafata se vede deteriorare de 1cm patrat iar dedesubt sunt 10 ( e doar un exemplu ,nu generalizez ) Cel mai bine e sa ,,investighezi " printre prieteni /colegi care au avut probleme asemanatoare unde le-au rezolvat si daca au fost multumiti de raportul pret /lucrare .eu personal mi-am luat teapa de vre-o 600 E cu vopsitori care s-au batut cu pumnul in piept ca sunt mari meseriasi iar la final au dat rasol ca atare nu ma incumet sa recomand pe nimeni ...

    Comment


    • #47
      Originally posted by Eugen Gaftoneanu View Post
      In principiu daca tabla nu e gaurita si nu necesita sudura ,problemele de rugina le cam rezolva vopsitorul (parerea mea ) atat la fatada cat si pe dedesubt ,doar ca atunci cind te apuci de astfel de lucruri mereu apar lucruri imprevizibile la suprafata se vede deteriorare de 1cm patrat iar dedesubt sunt 10 ( e doar un exemplu ,nu generalizez ) Cel mai bine e sa ,,investighezi " printre prieteni /colegi care au avut probleme asemanatoare unde le-au rezolvat si daca au fost multumiti de raportul pret /lucrare .eu personal mi-am luat teapa de vre-o 600 E cu vopsitori care s-au batut cu pumnul in piept ca sunt mari meseriasi iar la final au dat rasol ca atare nu ma incumet sa recomand pe nimeni ...


      Mda...imi pare rau pt experienta ta neplacuta sincer n-as vrea sa mi-o iau, tocmai de asta intreb; tabla nu e gaurita si problemele par minore, jos pe usa langa praguri, dar ma gandesc ca in timp se poate agrava. Daca a mai avut cineva asemenea probleme si ati reusit sa le rezolvati, va rog sa impartasiti din experienta voastra.

      Va multumesc!

      Comment


      • #48
        Salut, eu am dat cu LOCTITE 7505 SUPER ROST KILLER, cumparata de la BADI, transforma rugina in legatura stabila de fier, dupa 24 ore se poate vopsi
        Attached Files

        Comment


        • #49
          Originally posted by LEO.SR View Post
          Salut, eu am dat cu LOCTITE 7505 SUPER ROST KILLER, cumparata de la BADI, transforma rugina in legatura stabila de fier, dupa 24 ore se poate vopsi

          Sa dau peste vopsea?

          Comment


          • #50
            Cel mai bine ar fii sa ne faci niste poze cu zonele afectate pe care vrei ,,sa le prelucrezi " asa vom putea macar sa-ti dam sfaturi utile in functie de ceea ce vom vedea ,poate ca nu e cine stie ce ,poate ca e mai grav decat ne inchipuim ...

            Comment


            • #51
              Poti da si peste vopsea, dar nu actioneaza bine, cureti zona de vopsea si adaogi pasta care actioneaza asupra ruginei si o transforma in fier dupa 24 ore poti vopsi zona care a fost tratata

              Comment


              • #52
                Mod de utilizare, se perie rugina/lacul care se desprinde. Se agita produsul si se aplicapana un strat gros. Culoarea alba se transforma in negru. 1.A fost obtinut efectul de protectie. 2.Daca dupa o ora culoarea neagra nu este uniforma se mai aplica inca o data. vopseaua de acoperira se aplica dupa 24 de ore

                Comment


                • #53
                  eu am dat cu feruginol, luat din vitan, si sunt foarte multumit

                  Comment


                  • #54
                    Ce imi recomandati in cazul in care masina e ruginita tare pe la portiere? O reconstructie la tinichigiu sau sa caut portiere de la alta la second hand?
                    1984 280GE G-Klasse

                    Comment


                    • #55
                      Cauta usi e mai simplu decat sa pui aparatul pe ele si sa le refaci pe ale tale

                      E MB nu dacie deci nu o sa ai surprize ca nu se inchid sau luft-uri mari

                      Comment


                      • #56

                        A incercat cineva ''KELFOS'' ?
                        Last edited by arkan; 08-13-2010, 16:05 PM.

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by dan500se View Post
                          Am cautat sa cumpar din nou METALFIX pentru tratarea catorva zone unde a inceput sa apara rugina dar se pare ca nu se mai fabrica (sau nu se mai aduce din Italia).
                          Am primit in schimb o alta solutie care se pare ca este chiar mai buna decat METALFIX-ul. Se numeste NEOFER si este adusa tot din Italia. Avantajul fata de celalalt produs este in principal ca acesta se poate deja vopsi dupa numai circa 15-20 de minute fata de cele 24 de ore necesare METALFIX-ului.

                          Odata cu imbunatatirea vremii am sa il testez si postez aici rezultatele.

                          P.S. Am uitat sa precizez pretul: 21.99 lei / 250 ml.
                          Dane cum se comporta Neoferul asta? L-ai folosit? Tot la ARchimina se gaseste?
                          1994...Mercedes Benz...w202, c180
                          Dragoste la prima vedere...

                          http://www.clubmercedes.ro/w202-merc...2.html?t=10022

                          Comment


                          • #58
                            unica solutie viabila

                            Daca vrei sa te tina 5-10 ani atunci gasesti multe solutii pe piata, dar daca ai ceva masina serioasa pe care vrei sa o mai si faci de epoca de ex si prin urmare sa te tina 20-30 ani minim, atunci unica solutie este miniumul de plumb. Din pacate insa nu se mai gaseste pe piata din cauza ecologistilor prea inteligenti, sau tocmai pt ca era prea bun impotriva ruginii....
                            Eventual poti sa gasesti asa ceva prin ateliere pe la tinichigii batrani, da nush daca iti si vor da pt ca, dupa cum ziceam eu nu stiu sa se mai gaseasca in comert; eventual daca ai noroc poate si pe oser daca nu-l ia alt cunoscator.
                            Totusi cum il recunosti daca e vero: are greutatea aproape ca plumbul si culoare caramizie, si de obicei e sub forma de bulgari sau de praf. Se dilueaza numai cu ulei de in sau nitro-diluant puternic.
                            Ca sa demonstrez cat e de tare vopseaua-tratament asta, pot sa iti spun ca, bunicu meu a vopsit niste tevi de gard subtiri acum 40 de ani, si doar acum au aparut puncte de rugina pe ele si asta numai in partea de nord, si majoritatea din interior(fiind an destul de ploios si atmosfera umeda)
                            Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                            Comment


                            • #59
                              Acel grund pe baza de minium de plumb nu cred ca mai ai sanse sa il gasesti pe piata ,am luat eu un grund rosu de la Practiker care s-a dovedit a fi bataie de joc ,dat pe tabla curata s-a uscat frumos si promitator doar ca dupa stratul de vopsea cam la o saptamana asa ( nu chiar din prima ) a inceput sa se umfle si sa sara vopseaua cu tot cu grund lasand in urma tabla curata..Adica mi-am facut de munca din nou singur

                              Comment


                              • #60
                                Va recomand un grund foarte bun , este olandez, se numeste "levis" - primer metal, se dilueaza cu white-spirt si l-am gasit la Mr. Bricolage. Costa cam 100 ron litrul. Este gri.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF