Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce ziceti de asta ?

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by kriket View Post
    Este adevarat ... Unii zic ca este bine sa eviti motorul asta 270 (mai exac motorul in 5 pistoane) nu stiu inca de ce ... Are un prieten un c270 manual cu 360 de mii si merge fara probleme... curatarea injectoarelor a fost ce-a mai scumpa operatiune la el dar si asta din cauza mecanicilor ca era alta chestie defecta.Eu as zice sa te indrepti inspre un 220 de 170 de cai ... Orcum normal ca cei ce au 220 zic ca 270 nu este bun si invers.
    E 220 daca nu ma insel eu de 170 cai e din dupa 2005 si trece de 14.000 bani pe care eu nu ii am.Incerc sa optez la ceva in jur de 10.000 maxim. Intre ani 2002 si 2003.Ce mi sa recomandat si mai sus sunt modele de la 15 000 in sus gen E 280; E 320 sau E 220 de 170 de cai ..sunt convins ca sunt super masini daca as avea in jur de 15 000 cu siguranta fara doar si poate as lua e 280 cdi.

    Comment


    • #17
      I-ati atunci 270 si eventual il resoftezi daca nu te satisface ... Am vazut ceva modele de vanzare in romania si arat-au destul de bune.
      Cu S-ul nu te pui.

      Comment


      • #18
        Dintre E220 si E270 as alege BMW 530D.Orice numai Mercedes nu.

        sigpic

        "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

        Comment


        • #19
          Originally posted by mircea600sel View Post
          Dintre E220 si E270 as alege BMW 530D.Orice numai Mercedes nu.
          Omul vrea sa se incadreze in 10.000 si penultimul incepe de la 12-13 mii .. oricum ne-a cerut parerea legat de Mercedes .
          Cu S-ul nu te pui.

          Comment


          • #20
            Originally posted by mircea600sel View Post
            Dintre E220 si E270 as alege BMW 530D.Orice numai Mercedes nu.
            Parerea ta fiind ca E60 e mai fiabil decat W211 ? Eu cred ca ambele sunt la fel de pacatoase cu electronica pe care o au, acum ramane sa aleaga omul ce vrea sa repare: Mercedes sau Bmw.

            Comment


            • #21
              Lasati-l pe Mirciulica ... are el un fetish bizar cu e60 530 D si Comfort Seats )))))))))
              Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

              Comment


              • #22
                Eu îţi recomand E270. Am un W210 270cdi, şi sunt foarte mulţumit de motor. E adevărat că unii zic că sunt păcătoase, dar sincer, nu văd de ce. Nu e cu nimic mai prejos decât 220cdi. Şi cel puţin la versiunea w210 e mult mai silenţios motorul.

                Şi cu zgomotul nu cred că vei avea probleme. Eu sunt mulţumit de nivelul de zgomot, la 130km/h, auzi mai mult vântul de afară decât motorul. Ţinând cont că w211 e mult mai bine antifonat, nu cred o să ai probleme.

                Singurul inpediment care îl văd eu, e impozitul şi înmatricularea. ÃŽn rest, între 270 şi 220 aş alege oricând 270.
                ...

                Comment


                • #23
                  Originally posted by mircea600sel View Post
                  Dintre E220 si E270 as alege BMW 530D.Orice numai Mercedes nu.
                  Multumesc de ,,sfat,, dar noi vorbim de masini nu de gunoie gen bmw la care toate interioarele (seria 3 seria 5 X5) sunt la fel,ceasuri lumini in bord etc si in plus eu nu ascult manele sa-mi iau bmw ......

                  Originally posted by Luxian View Post
                  Eu îţi recomand E270. Am un W210 270cdi, şi sunt foarte mulţumit de motor. E adevărat că unii zic că sunt păcătoase, dar sincer, nu văd de ce. Nu e cu nimic mai prejos decât 220cdi. Şi cel puţin la versiunea w210 e mult mai silenţios motorul.

                  Şi cu zgomotul nu cred că vei avea probleme. Eu sunt mulţumit de nivelul de zgomot, la 130km/h, auzi mai mult vântul de afară decât motorul. Ţinând cont că w211 e mult mai bine antifonat, nu cred o să ai probleme.

                  Singurul inpediment care îl văd eu, e impozitul şi înmatricularea. ÃŽn rest, între 270 şi 220 aş alege oricând 270.
                  Apropo de imozit cat e la 270 ? 1850 stiu bine ?
                  Last edited by mircea600sel; 12-07-2010, 20:26 PM.

                  Comment


                  • #24
                    Amnadoua sunt motoare bune .. acuma depinde care te satisface .. Cel mai bine este sa la iei la test pe amandoa si sa vezi care te incanta ... Si daca iti iei orcare dintre ele la un nr de km umanii si ii dai ulei si motorina buna nu ar trebuii sa ai probleme.
                    Last edited by kriket; 12-07-2010, 20:13 PM.
                    Cu S-ul nu te pui.

                    Comment


                    • #25
                      Eu nu consider un BMW un gunoi, e o masina buna, din unele puncte de vedere mai buna ca Mercedes, dar tot nu e un Mercedes, care are linia lui, trasaturile lui, si pentru mine Mercedesul are un loc bine stabilit si stapanit. BMW e o masina usor de cumparat, sunt multe, pe alese, dar scumpe la intretinut pe langa un Mercedes
                      Colegule "Spike 2002" daca ai bani, mergi si condu un e 220 CDI de 150 CP cu dotari frumusele si poate vei fi multumit, daca nu orienteaza-te spre un e 270. De diferenta de impozit (1000) lei vei putea intretine masina bine. Eu mi-am luat e 320-ul asta dar sincer acum, stau si ma gandesc ca poate nu aveam nevoie de motorul asta asa puternic, nu ca nu e bun, ca e super dar in 90% dintr-un drum nu apelez nici la jumatate din puterea lui.
                      Nu stiu exact cat e impozitul, la 270 cdi, dar la 2987 cmc este 2150 ron.
                      Last edited by Dj Sky; 12-07-2010, 20:14 PM.

                      Comment


                      • #26
                        Daca esti aprope multumite de 220 cdi stii ca poti sa il reoftezi la 170 cp si atunci sa fii sigur ca o sa-ti placa ..
                        Colegul DjSky nu te simti mai bine cand stii ca ai cu ce cand este nevoie ? Daca nu o folosesti pe toata este mai bine pt ca nu o sa te dezamageasca cand o sa ai nevoie.
                        Cu S-ul nu te pui.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by spike2002 View Post
                          Multumesc de ,,sfat,, dar noi vorbim de masini nu de gunoaie gen bmw la care toate interioarele (seria 3 seria 5 X5) sunt la fel,ceasuri lumini in bord etc si in plus eu nu ascult manele sa-mi iau bmw ......
                          Iti meriti soarta.Meriti sa ai un mercedes.In viata vietii tale nu ai mers cu un Bmw dar stii sa comentezi cat de prost e .


                          Foloseste functia "edit", nu mai posta consecutiv.Ai warn.

                          sigpic

                          "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                          Comment


                          • #28
                            Nu vreau sa-ti dau explicatii de ce nu o sa aleg bmw, dar ca sa poti dormii la noapte vreau sa-ti spun ce am condus de la bmw ; seria 3 coupe din 99; seria 3 coupe din 97; 520 din 2000; M3 din 98 de 321 cai ; am mers cu M3 din 2004 de 341 cai ;m-am urcat in M6(nu am mers); am mai condus de la bmw X5 de 3000 cmc automat; X5 de 4400 benzinar tot autom; X5 din 2008 sau 2009; 730 sau 735 nu mai stiu var. disel din 2003. Cam asta am condus pana in prezent de la bmw si iti spun ca nu mi-au cucerit inima cu nimic din contra nu o sa-mi iau niciodata BMW. Si altceva; am mers cu masini gen lamborghini murcelago (a lui Casuneanu ) cu bentley-ul directorului de la VW pe Romania masini cu care nu o sa ai ocazia sa mergi cu siguranta deci afirmatiile pe care le faci sunt egal cu 0 pt ca nu ma cunosti.Daca eram fan bmw intram pe forum la bmw.

                            Comment


                            • #29
                              Si acuma foarte OFF : De ce pe acest formul oamenii care cer informatii si pareri despre anumite modele Mercedes mai apare cate unu care sa ii spuna ca BMW sau alta marca este mai buna sau ca i-ati dinaia.Daca omul era interesat de alta marca intra pe forumul marcii respectie si mai ales ce cauta oamenii aia aici !!! ... Nu ma refer la Mircea600SEL (nu am nimica cu tine) dar sunt multi care tot vin si deschid pe aproape orce topic dicutii aprinse ca alta marca este mai buna . Ok daca este mai buna dute pe forumul respectiv al marcii si lauda-l acolo , or fii si marci mai bune dar sunt topicuri dedicate acestor tipuri de discutii contra la care nu se ajunge nicaieri pentru ca asta este.Si cum cam toti sunt fan Mercedes la o bomba dinasta aruncata pe orce topic incep sa apara 2 echipe una BMW-Mercedes care se impusca.Ce cauta oamenii din echipa BMW aicia (ma refer pe alte topicurii cu alte subiecte inafara de Mercedes vs ...) sa tot aprinda focul !!!
                              Cu S-ul nu te pui.

                              Comment


                              • #30
                                Eu as zice sa mergi pe E 270 CDi , daca te tine impozitul .

                                Ca asa macar scapi de taximetriste - si asta este cel mai important , zic eu .

                                Si daca mai vrei putere ii faci un tuning si duci motorul de la 180 la 204 cai .
                                Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF