Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Say hello to my E200CDI

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Foarte bine ca ai facut revizia , daca ai scapat doar cu spray-ul de contacte este perfect.
    Sa mai ai in vedere si tampoane in caz ca te decizi sa o mai tii .

    Comment


    • Foarte bine ca ai facut revizia , daca ai scapat doar cu spray-ul de contacte este perfect.
      Sa mai ai in vedere si tampoane in caz ca te decizi sa o mai tii .
      Ps : editeaza poza , iti apare cnp-ul , nume etc

      Comment


      • Macar de ar mai merge imprumuturi la banca cu CNP-ul ..

        Craciun fericit , chiar daca a trecut si LA MUUULTI ANI !

        Am dat o fuga pana la Viena, cu putina treaba. Masina s-a comportat exemplar , fara probleme ISM sau alte balarii..sper totusi ca am scapat.


        De mers am mers numai eu , deci piciorul a fost acelasi . Pana la Viena am scos 6.1 si am mers linistit fara sa depasesc 140km/h.

        La intoarcere ( la vale ) am scos 5.9 dar am alergat-o mai ales pe Ungaria ( 160-170km/h ) .

        Am dat si de zapada pe A1 Deva - Sibiu , dar cu 3 persoane in masina si portbagajul plin nu am avut emotii.

        81630267_1357353444443300_7086125275901067264_n.jpg


        LA MULTI ANI SI UN AN NOU MAI BUN!!!
        Să știi să lupți când vrei să ai.
        Să nu regreți când pierzi sau dai

        Comment


        • repostare...rog sterge
          Last edited by AlinMarius; 12-29-2019, 01:27 AM. Reason: re
          Să știi să lupți când vrei să ai.
          Să nu regreți când pierzi sau dai

          Comment


          • Dragi colegi, va doresc multa sanatate! Stati in casa, sa ne auzim cu bine dupa ce trecem peste aceasta perioada grea , perioada fara precedent, perioada pe care nu o asteptatam si nici nu ne asteptam sa traim asa ceva. Ramaneti langa cei dragi, cumparati doar ce este necesar , tineti banii pentru ca urmeaza o perioada foaarte grea!

            Am mai trecut peste un schimb de ulei...

            195.000 in bord, 295.000 reali. Am schimbat toate filtrele si ulei MB 229.51. Stie cineva ceva de MB 229.52? Am vazut ca are pretul dublu per litru.

            Am schimbat si filtrul de motorina, trecusera 30.000KM ( " ala scump " ) .

            Cutia nu imi mai face probleme, totul e ok, insa cand am dat drumul la ulei am observat ca se prelinge ulei pe la garnitura baii de ulei a motorului , calitate mercedes - baia de plastic , probabil de la temperaturile ridicate sau de la vreun soc de bordura. Inca nu stiu, am gasit suruburile slabite... Le-am strans din nou si urmeaza sa verificam peste ceva km daca se mai prelinge, in caz ca tot curge, e vorba de schimb baie de ulei si garnitura aferenta.

            Am mai avut o problema cu senzorul DPF - check engine aprins - " scurgeri " pe tester, am fost la un service MB in constanta deoarece eram in concediu atunci , mi-au sters eroarea si au scos furtunul de la senzor , l-au pus la loc - pentru ca nu aveau senzorul pe stock si era vineri in jur de ora 14-15. Au zis ca mergand cu check aprins nu isi mai face regenerare DPF si o sa il infund, in caz ca se mai aprinde, am luat senzorul pe Bosch si il tin dupa mine.

            Viata mea cu Mercedes continua. Daca nu aparea " pandemia " aceasta gasisem sa fac o afacere , in contextul in care parintii vor sa cumpere un Renault Captur nou , pentru mine sosise o oferta cu un GLC 250D 4Matic pentru care as fi dat E-ul , CC-ul si inca ceva banuti. Insa cred ca cea mai " cugetata " alegere este cea de a pastra banutii pentru ca se anunta vremuri grele.

            Poze cu GLC-ul:
            1.png Screenshot_1.png
            Să știi să lupți când vrei să ai.
            Să nu regreți când pierzi sau dai

            Comment


            • Este cel mai “prost” moment sa te gandesti la noi achizitii de masini / case etc.

              Daca scapam ,pe termen scurt ( aceasta “ciuma” o sa fie pe aici mult timp ) , va veni un tsunami economic major . Se vor inchide firme , afaceri etc , somaj .

              Nu vreau sa ma gandesc la cei care au imprumuturi , leasing-uri ....

              Urmeaza timpuri grele.....masina va fi ultima noastra problema .


              Comment


              • Daca ai bani adunati probabil acu va fi momentul sa cumperi ceva cazan de la cineva prins la stransoare.
                asta daca dracul va fi asa de negru precum se zice.

                Pt imobile era cazul sa isi mai revina lumea in fire, ca e plin de preturi puse la misto si de speculanti care cumpara ca apoi sa incerce sa vanda mai scump ca poate pica fraieru.
                Mai ales dinastia care au avut impresia ca de dai in chirie iti platesti si rata si mergi si anu ala in concediu. )

                Is curios cu serviciile cum va fi... Oricum in ultima vreme m am crucit cand am vazut preturi.
                Recent am ajutat un prieten cu mufa aia rotativa de sub volan prin care trec butoanele, luminile, senzoru de volan, etc.
                Cand am auzit ca ii cere la service 400lei pe manopera am ramas masca. Iar aia era oferta cea mai ieftina gasita de el.
                Sau la mine acordare garantie baterie 50lei? Wtf. Intreb ce face de banii aia? Masoara tensiunea si evident montarea.
                Spun ok. Tensiunea aia e cu voltmetru e simpla, daca montez eu cat costa? Tot atat.

                ​​​​​​Rezultatul. Merci, ma lipsesc de garantie decat sa incurajez preturi aberante.

                Comment


                • Dracul o sa fie foarte negru, nu doar pare. Cercetatorii spuneau ca 2018 a fost primul an in care am scapat 100% de criza din 2008, si aia a fost pistol cu apa!

                  Acum o sa vina ceva si mai si. Deci , sa ne pastram cazanele noastre , cu bune si cu rele.

                  Aveti din intamplare ceva cunostinte care se ocupa de parbrize? Am tot uitat sa va cer parerea in legatura cu un fluierat undeva pe partea dreapta.

                  Masina a stat vara trecuta la plaja cateva luni bune si se pare ca acel cheder s-a copt, si la viteze mari ( 150+ se aude un fluierat subtil deasupra pasagerului din dreapta si uneori la spalatorie mai se prelinge pe interior cate un strop de apa).

                  Am fost la cei de la Pilkington si au inceput , ca e parbrizul cu tot cu cheder lipit , ca nu se poate , ca trebuie alt parbriz ca la demontare acesta s-ar sparge , mi-e tare greu sa cred ca nu exista o solutie injectabila sau macar un silicon ceva cu care m-ar putea ajuta . Voi ce parere aveti?

                  P.S. - Parbrizul la ei este 1.500lei
                  Să știi să lupți când vrei să ai.
                  Să nu regreți când pierzi sau dai

                  Comment


                  • Poti incerca cu silicon/adeziv de parbriz pe interior .
                    Sau aici : http://www.autoglas.ro/contact.htm.

                    Reprezentantele MB cu ei lucreaza , practic ei vin la dealer si schimba parbrizul masinii. De aici si vrajeala dealer-ului cu : trebuie lasata nemiscata masina aici 2-3 zile.
                    In practica vin 2 de la firma sus mentionata si inlocuiesc parbrizul ....

                    Ps : astia cu scoruri mari , adaos-uri marite din pix , aroganti cu aere de reprezentante in freza vor fi primii care trag oblonul .
                    Dupa care imobiliarele si in general tot ce tine de constructii , hoteluri & carciumi , transporturi de toate tipurile se vor duce la vale .

                    Bancile vor lua la preturi derizorii case terenuri , se vor umple parcurile de camioane , masini , utilaje recuperate.
                    Last edited by b97dmt; 03-19-2020, 16:37 PM.

                    Comment


                    • Am avut problemă similară la BMW e90.
                      Am platit 120 lei pentru taierea siliconului și lipirea parbrizului la loc + 80 de lei chederul din partea de sus oem. Am fost într-adevăr avertizat că parbrizul original are șanse sa nu supravețuiască însă i-am convins sa fie atenți prin plasarea unei atenții de 50 lei sub cheile lăsate în atelier in ideea că "fac eu cinste cu prânzul".
                      La mine era 400 lei cu tot cu senzori dacă crăpa.
                      Stefan

                      Comment


                      • A patit si varul meu la un E60, din nefericire s-a ales cu o fisura pe jumatatea parbrizului.

                        Problema este ca astea cica vin " de unica folosinta " si ca nu se mai pot scoate si pune la loc, o sa incerc la cei recomandati de dl. Traian. Daca si ei au aceeasi parere ca Pilkington o sa ii bag eu silicon cu seringa pe unde fluiera.
                        Să știi să lupți când vrei să ai.
                        Să nu regreți când pierzi sau dai

                        Comment


                        • ​Ne-am incaltat de vara, primul an cu jante pe 17.

                          Anvelopele momentan le-am lasat pe cele de au fost pe jante, Continental Contisportcontact 5 dot 2016, nu arata rau in carne, dar le tin doar 1-2 saptamani, sunt curios cum se comporta masina.

                          Ce anvelope recomandati? Ceva Medium, 1500lei sa zicem buget.

                          102319490_1643699772448256_6180072773067350305_n.jpg


                          Si ceva artistic.

                          102883275_557213008193734_8838219244645483961_n.jpg


                          Sunt curios daca s-a jucat cineva pana acum cu becurile LED h7, ce parere aveti de ele, cum se comporta la drum? Eu am halogen pe masina, asa a venit din fabrica si as vrea sa-i dau un plus de culoare cu un pachet de leduri h7 fiind faruri cu lupa.



                          Attached Files
                          Să știi să lupți când vrei să ai.
                          Să nu regreți când pierzi sau dai

                          Comment


                          • La anvelope NU iti recomand marcile chinezesti , mergi pe khumo , bfgoodrigh , fulda , semperit , barum , falken pt preturi normale.
                            Poate gasesti oferte bune la Pirelli , Bridgestone , GoodYear .

                            Foarte bune sunt Hankook si concureaza in gama premium .

                            Cele mai scumpe sunt Michelin , Continental .

                            Cu led-urile ai grija sa nu bramburesti electronica cu chinezarii dubioase .Parca si alea au anulatoare de erori.

                            Off topic : vorbeam cu cineva de masina ideala , sa aiba jante de tabla, ac manual , fara computer de bord , ceasuri clasice si FARURI CU HALOGEN .

                            Jantele pe 17 sunt cel mai ok
                            compromis stabilitate/consum , daca vii de pe 16” o sa ti se para mai grele .

                            Comment


                            • WhatsApp Image 2020-06-18 at 16.54.43.jpeg


                              Pana la urma ne-am incaltat cu 4 anvelope noi Kormoran Ultra High Performance 245/45/17.
                              Se comporta foarte bine, mi se par mai moi, amortizeaza socurile mai bine.

                              In rest, apa, paie si bataie cum se spune la noi la romani.. incepe sa devina daily car.

                              Cat despre leduri, am gasit un atelier specializat in Bucuresti, profi baietii, se ocupa foarte bine de ceea ce au de facut, o sa merg sa discut cu ei, ofera garantie 2 ani.

                              O sa-i trantesc si o folie Llumar pe spate, cat sa fie, 70%?


                              Să știi să lupți când vrei să ai.
                              Să nu regreți când pierzi sau dai

                              Comment


                              • Sa le plimbi sanatos.
                                35% sunt ca cele de fabrica , se vede perfect din interior spre exterior . De afara nu se vede la interior .

                                La 70% e intuneric in spate , dar fara a fi deranjant.

                                Orice ai alege o sa vezi ca se simte diferenta in bine , cand e cald / frig .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF