Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Polar white w212 e 250 4matic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pana ajung intr-o tara cu service normal (Ungaria , Austria , Germania) ce pot face ?

    Deocamdata e la nivel , am facut 200km de la completare.

    Si stai linistit ca pretul nu echivaleaza cu o masina fiabila ....din pacate pt noi cumparatorii.

    Comment


    • La w 204 , am reusit sa fac o cifra rotunda.

      Am vazut ca urmatoarea revizie afisata este B1 , nu stiu exact ce presupune(in afara de ulei si toate filtrele).

      Anul asta mai am de facut itp la ea si schimbul lichidului de frana( au trecut 2 ani de la inlocuire) dar asta in septembrie-octombrie.

      Am cumparat de curand , de la o spalataorie din Baneasa o ceara , sa vad cum se comporta , astept vremea buna sa o aplic , are un miros foarte interesant .
      Attached Files

      Comment


      • Si eu am cateva produse de la Swissvax si sunt excelente!

        Comment


        • Asta era cea mai ieftina , dar daca se comporta ok pt mine , o sa cumpar o cutie mai mare.
          Ma intereseaza sa se aplice usor , si sa tina macar o luna , dar la ce porcarii folosesc cei de la spalatorie....
          De asta saptamana trecuta am incercat o spalatorie noua , la Concorso , sa vad ce solutii folosesc.

          Comment


          • Daca mergi la spalatoriile de cartier, indiferent de protectia pe care o ai aplicata..mai mult de 2 spalari nu va tine, din cauza spumei active. Cei de la Concorso se lauda ca folosesc solutii cu Ph neutru (asa am si eu acasa) care nu ataca ceara..

            Comment


            • Da , de asta am zis sa-i testez , sa vad la ce sa ma astept.
              Am facut doar exteriorul , i-am rugat pe baieti sa-mi stearga doar pragurile si geamurile , de sters m-am ocupat eu cu prosopul din dotare .

              Au fost cam superficiali , au lasat pragul murdar de noroi , probabil credeau ca nu le iese nimic ( dar i-am surprins ) si dupa , la plecare ,erau numai zambet.
              Una peste alta , sunt destul de multumit de ei, dar sunt un pic prea departe de mine si de la spalatorie pana la garaj , masina se umple de praf ( doar suntem in Capitala).

              Comment


              • Am reusit sa aplic o ceara la w212 .In prealabil am aplicat un strat de ceara ( ceara solida pe care o au cei de la spalatorie , ceva made in usa , nu ma retinut numele) dupa care s-a aplicat ceara Onyx.

                Se simte foarte alunecoasa vopseaua acum , dar nu ma indur sa scot masina din garaj dupa munca depusa , mai ales ca ploua.

                Am observat ca lamela de la stergator, de pe partea soferului necesita schimbare , sa vad cat costa.

                S-au inlocuit rotile de iarna ,cu cele de vara .
                O poza la spalatorie .

                Ma salta, sa fac o mica modificare la masina , sa vopsesc carcasele de la oglinzi in negru lucios , din cat am cautat pe net se scot usor carcasele de plastic.
                Attached Files

                Comment


                • Ieri , am curatat un pic motorul , cu servetel umed si o pensula .In 2 ani fara sa-l spal vreodata ,zic ca arata ok.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Cica arata bine dupa doi ani de folosire si la spalat cu servetele umede. Ma esti chior? Arata traznet, unde mai pui ca circuli si in Romania unde ai praf cat cuprinde.Bafta si km fara reparatii.

                    Enviado desde mi GT-I9305 mediante Tapatalk

                    Comment


                    • Ma intrebam si eu retoric .
                      In curand , o sa urmeze o noua operatiune de ceruire pt w204.Si o sa ma bag un pic si la motor

                      Comment


                      • La W 204 , aprox 21.000 km , spalat plus ceara plus o mica curatare la motor.
                        Attached Files

                        Comment


                        • Din pacate , cred ca o sa scot la vanzare w204 , avand in vedere ca in 4 ani nu am reusit sa merg foarte mult cu el , are doar 21. 400 km. Urmeaza sa o scot la vanzare pe forum , poate gasesc pe cineva interesat.

                          Comment


                          • Superb E-ul, abia acum am reusit sa-ti citesc topic-ul! C-ul informativ, cu cat il dai? Scrie aici sau pe privat!

                            Comment


                            • La w212 :

                              Ieri am ajuns la revizie , "service B due" ma tot atentiona pe bord , cred ca am facut 11.000km intr-un an.

                              S-a inlocuit : ulei motor plus filtru , filtru aer , filtru polen , am schimbat si stergatoarele (cel de la sofer cam lasa o dunga) . Vreo 1380 si ceva roni , tva inclus , la Autoklass Pipera.

                              Si surpriza , masina iar apare cu un " kdm " - recall pe injectoare si ecu . S-a dat comanda si asteptam . De asemenea , mi-au spus ca pot face update la command , eu am versiunea din 2012.O sa o fac cand vin injectoarele.

                              Comment


                              • Afara ploua ...
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF