Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Polar white w212 e 250 4matic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Calculatorul on-line de la OZ iti recomanda jantele alea pentru modelul tau?
    In alta ordine de idei am inteles ca OZ au inceput sa fabrice in China, nu stiu cat de corecta e informatia.

    Comment


    • #92
      Partea frumoasa este ca am respectat toate prinderile 8 j et 48 , 5 x 112 , ca de fabrica .
      S-a ajuns la concluzia ca ar merge teoretic doar marca BBS dar am zis pas.

      In fine si cei de la jante au ramas masca , cei de la Autosoft la fel , nu au mai intalnit asa ceva .

      Atinge doar in dreapta , probabil ca asa este reglata geometria nu stiu , jantele fiind noi.
      Era un tip pe acolo care-mi spune : "Masina e defecta sa mergeti la service sa mai starnga surubu ala" Am ramas interzis.

      Comment


      • #93
        Am atasat niste poze ca sa intelegeti
        Attached Files

        Comment


        • #94
          @Siegfried , calculatorul de la Oz dadea jantele astea pt masina mea , jantele erau made in italy. Cred ca vina apartine exclusiv Fabricantului , in speta OZ.
          Oricum nu mai conteaza...bine ca au venit cei de la firma de jante au vazut masina si au returnat banii.
          Roata dr atinge , roata din stanga are ceva de ordinul mm pana in surub.

          Comment


          • #95
            Corect, partea buna e ca ai luat de la firma serioasa... Aia cu "strange surubul" a fost faza zilei!
            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

            Comment


            • #96
              Modelul de jante ar fi acesta pt iarna cu capacele negre
              Attached Files

              Comment


              • #97
                Dau mai bine astea stock. 245 ai si fata si spate? Aceeasi latime la janta?

                Comment


                • #98
                  Da, astea merg sigur, nu o sa atinga in pivot.

                  Comment


                  • #99
                    da la 4 matic au aceasi dimensiune

                    Comment


                    • Frumoase masinile. Sa le stapanesti sanatos si multi km fara probleme.
                      Mercedes Benz

                      Comment


                      • Multumesc frumos

                        Comment


                        • Ieri, dupa ce am asteptat la o coada interminabila , la autosoft dudesti ,am reusit sa montez rotile de iarna.
                          Trecerea de la 18 la 17 se simte , volanul se misca foarte usor , ma rog si inainte era , dar acum si cu un deget il pot manevra.Parca franele sunt un pic dimensionate ,din cauza anvelopelor banuiesc.
                          Ma astept si consumul sa scada , cel putin 1ltr.
                          Tot ieri am luat de la vopsit eleronul de portbagaj , astept o zi calduroasa sa-l montez ,banda dublu adeziva 3M trebuie montata la o temperatura ridicata.

                          Comment


                          • La consum sa nu ai sprante ca temperaturile au scazut, o aparut zapada traficul intampina dificultati si eu cred ca o sa screasca.
                            Eu acuma am la W212 consum de 12-13 in oras. Inca nu am avut un drum in afara orasului.

                            Comment


                            • Consumul, normal ca pe iarna este mai mare , eu ziceam in conditii de drum uscat , nu zapada .

                              La 12-13 litr in oras, e bine si eu cam tot atat am la E. Ciudat e ca pe Sport , consumul e mai bun , in Drive e prea subturata cred , ma refer in oras.

                              La C , sa zic un 8,5-9 in oras , 7 doar daca e foarte liber. Pe afara , un 6,5 ,de bun simt ,la viteze peste 100km/h , la 90 km/h constant am scos pe A1, un 4,8 ,mai jos nu a vrut.
                              Last edited by b97dmt; 12-10-2012, 11:45 AM.

                              Comment


                              • Fain asa am avut eu la E un consum de 4,7 pe ruta Botosani-Bacau. Am mers noaptea (6 dimineata), drumul liber si pus pe pilot automat la 60 km/h. Asta dus, la intoarcere (1 amiaza) consum mixt sa dus in 7.
                                Daca astea sunt valorile tale inseamna ca isi face foarte bine treaba.
                                Am un verisor care are un ML350 CDI 2010 si consumul mixt pe 15000 km ii de 10,5%, avand in vedere ca aproape saptamanal merge la Cluj.

                                Scuze de off topic.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF