Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Polar white w212 e 250 4matic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • News : Am fost la inlocuit bancheta , e identica cu cea de pe masina.Mai are cateva cute , din cauza ambalarii ,care sper sa dispara in timp .

    Si la final am fost informat ca exista un recall pt masina mea w212 ,la injectoare , se schimba toate pe garantie.Ramane de vazut cand sosesc, comanda a fost data astazi.

    Comment


    • Sa intrebi te rog daca la toate W212 se aplica acest recall.
      Eventual daca ai putea sa obtii ceva informatii de identificare a acestui recall (un numar ceva) ca sa am cu ce argumenta in caz de nevoie...!
      Ma bucur ca ti-a venit bancheta. Cutele vor disparea rapid, nu iti face probleme.

      Ai 7G sau 7G +? Ce alegi, Muenchen sau Wien la schimbarea uleiului din cutie? Eu merg pe Muenchen!
      Last edited by Mercedes12345; 11-12-2013, 18:24 PM.

      Comment


      • Din cate am inteles se baga seria in sistem si automat apare update.
        Masina are 7g tronic plus.Sincer parca Wiena ar fi o solutie ok.
        O sa intreb si pt w204 sa vad daca exista recall.

        Comment


        • Muenchen, capitala Bavariei(cea mai bogata zona a Germaniei), e plina de masinute W212.
          Aste pentru mine se traduce in multa experienta a celor de la service.

          Si cei din Wien au experienta dar nu se compara cu cei din Muenchen.
          Avand in vedere ca nu mergi sa faci o simpla revizie, si oricum faci 1000 de km pana la Wien, eu zic sa nu te zgarcesti, sa mai faci inca 400 pana in Muenchen si macar stii o treaba. Adica dormi noaptea linistit stiind ca ai facut maximul pentru masina ta!
          Din cate am observat ai mare grija de masinile tale...(sigur, asta in conditiile in care o mai tii pana la 120k??, cand se face revizia)

          Comment


          • Uite si aici diferente , la mine apare la 60.000 km schimb de ulei cutie.

            Azi am constatat ca toata masina este contaminata cu emulsie , se asfalta acum vreo 2 nopti in zona favorit-dr. taberei , batea vantul si s-a produs minunea.
            Am intrat la mall in parcare si credeam ca doar pe prag si bara , dar azi am constatat ca e toata stropita.

            Sa vad saptamana viitoare cum resusesc sa le curat.Pt cine nu stie , emulsia(popular i se spune bitum) este: http://www.youtube.com/watch?v=Ztqm1UwH3o8
            Cand vedeti asa ceva fugiti/mutati /ocoliti cu masina.

            Din fericire am in dotare niste servetele umede de copii care curata fara probleme picaturile astea de emulsie , oricum ma asteapta o munca de chinez.
            Last edited by b97dmt; 11-14-2013, 13:15 PM.

            Comment


            • Nu se poate sa ai 7G tronic PLUS si sa trebuiasca sa schimbi la 60 000.

              Uiti aici un comunicat Daimler (deasupra grificului vascozitate fctie de temperatura)

              7 G Tronic Plus .pdf


              Imi pare rau pentru bitumul de pe masina. Tine servetelele la indemana ca o sa mai ai surprize cand mergi spre ex pe un drum nou asfaltat in spatele unui camion, o sa-ti fie plina capota.
              Vezi, de aia trebuia sa-ti iei pe negru! )

              Comment


              • Astea sunt conditiile pt Ro , diferite fata de De.Cat timp am garantie trebuie sa le repect.
                Faza cu servetelele o stiu, am in permanenta 2-3 pachete in portbagaj , lucrez in domeniu si stiu cum este cu asfaltul nou.

                Comment


                • 'Uite si aici diferente , la mine apare la 60.000 km schimb de ulei cutie.' Unde apare?

                  Esti convins ca ai 7G tronic PLUS si nu doar 7Gtronic?

                  Adica in comunicatul Daimler scrie clar 125 000 km.

                  Inteleg sa fie diferente la filtru de aer, sau polen, sau benzina, adica sa le schimbi mai des... Dar la uleiul din cutie..?? Acolo e spatiu etans, cu ce ar fi diferita Ro de DE din punctul asta de vedere?

                  Daca vrei sa faci schimbul de ulei in Austria sau in DE, aia o sa-ti spuna 125 000... (in cazul in care ai 7Gtronic+ )

                  M-as bucura sa primim o lamurire din partea user-ului Automaticul
                  Last edited by Mercedes12345; 11-14-2013, 17:02 PM.

                  Comment


                  • Sigur am 7g tronic plus.
                    Automaticul din cate stiu nu mai activeaza pe forum.
                    Eu sunt obligat sa respect conditiile dealerului pt pastrarea garantiei.
                    Oricum nu are nimic daca il schimb mai devreme.
                    Daca le cer sa-mi schimbe uleiul , o sa o faca oricum.

                    Comment


                    • Stii ca ma cert cu tine pentru binele masinii tale nu?

                      'Automaticul din cate stiu nu mai activeaza pe forum.' Am nr lui de tel. Ti-l dau pe privat daca vrei.

                      'Eu sunt obligat sa respect conditiile dealerului pt pastrarea garantiei.' -Garantia teoretic ar trebui sa fie internationala, si service-urile(intervalurile de service) ar trebui sa fie la fel.
                      Ca sa ne lamurim as dori de la tine pagina 20 si 21 din cartea ta de service. Eu o atasez acum pe a mea.

                      IMAG0026.jpg

                      E in germana, in caz ca nu intelegi limba, tot ce trebuie sa pricepi de acolo este.

                      Pg20 fiecare 50 000 km sau 3 ani
                      cutie automatica: se schimba uleiul si filtrul pentru 7 viteze automatica cod NAG2 si NAG2-V Sport sau Hybride.

                      Pg 21 fiecare 125 000 km sau 5 ani
                      cutie automatica:se schimba ulei si filtrul dar numai pentru cutia cod NAG2-FE+

                      Motorul tau este OM651
                      Tot ce trebuie sa stim acum este daca NAG2-FE+ este 7gtronic+...
                      Si binenteles daca si tu ai asta in manual.
                      P.S. Nu e 60 000km cum zici, ci este 50 000km. Revizia se face la 25 000, asta inseana ca la a2a revizie face si schimbul de ulei la cutie.


                      "Oricum nu are nimic daca il schimb mai devreme." spune-i asta initiatorului topicului de aici: (vezi ca e tot din Bucuresti...)



                      Astept cu nerabdare paginile alea 2 din cartea ta de service. Sunt tare curios daca sunt diferite sau nu..!
                      Last edited by Mercedes12345; 11-14-2013, 23:57 PM.

                      Comment


                      • Stai linistit ca nu ne certam.

                        O sa ma uit in carte si fac poze in weekend,.
                        Stiu ca garantia e internationala , dar eu ma refer la cea extra, primii 2 ani sunt dati de MB, urmatorii 3 de o firma care are contract cu dealerul(la astia 3 ma refer).

                        Tu compari De cu Ro , aici o revizie se face la 20.000 max sau un 1 an , in DE sigur sunt alte intervale.Se considera ca Ro , e tara cu poluare ridicata , conditii severe si de aici recomandarile de service.

                        Comment


                        • Luni , pe la pranz m-am apucat de treaba.Am ajuns la spalatorie si am inceput.
                          Prima etapa jet apa , dupa spuma activa. Stropii erau la locul lor.

                          Sampon Formula 1 , ceva cu continut de ceara carnauba , made in usa , samponat masina si spalat cu laveta. Clatita toata masina si uscat cu prosopul de microfibre +suflata cu compresorul de aer peste tot.

                          Picaturile de bitum prezente , se simteau si la mana.Am incercat cu servetelele umede , dar foarte greu au iesit cateva pete.

                          Cei de la spalatorie recomandau motorina , nici nu am vrut sa aud , asa ca am luat ceara solida din dotare (Meguiar , o cutie grena , tot made in USA ) si cu aplicatorul am incercat pe o portiune.Rezultatul a fost ca au disparut instant toate petele , asa ca am trecut la o ceruire totala a masinii .
                          La sfarsit cu o laveta noua de microfibre am lustruit bine peste tot si din nou la spalat , de data asta doar cu apa , pt indepartarea urmelor de ceara.

                          Dupa o munca de chinez , am scapat de toate picaturile de emulsie dar a durat undeva la 4-5 ore de munca.

                          Atasez si poze , ca si costuri undeva la 2 exterioare (20 ron) plus atentia celui care mi-a curatat geamurile +suflat cu aer , in rest manopera-munca le-am facut singur.
                          Attached Files
                          Last edited by b97dmt; 11-20-2013, 15:02 PM.

                          Comment


                          • Nu cumva sa dai cu motorina ca e belea(am patit eu la una neagra a trecut un camion cu bitum si mi-a varsat pe ea si hop eu repede cu motorina si s-a matuit toata,apoi am fost la polish ca era varza masina si omu de acolo avea un spray a dat peste tot unde era bitum si s-a rezolvat).

                            Comment


                            • Aveam si eu spray , dar l-am folosit la geamuri , mi -s-a parut prea agresiv pt vopsea.

                              Comment


                              • La multi ani !
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF