Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Polar white w212 e 250 4matic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu imi spal masina la afi, dar cu carpele mele la final. Si da, oamenii mai fac si alte greseli daca nu ii urmaresti.

    Mi se pare ciudata faza cu flansele, eu nu cred ca e de la stationarea masinii.


    Sent from my iPad using Tapatalk

    Comment


    • Daca in 2012 - 2013 , am facut undeva la 5000km , 2013-2014 undeva la 6000km , masina practic a stat , o scoteam din garaj la 2 saptamani , o plimbam 50-60km pe autostrada si tot asa.
      Nu stiu ma gandesc si eu , am avut problema doar cu flansa din stanga ,acum e liniste .

      Referitor la tampoane , chiar nu am idee ce o fi cu ele , fac zilnic 2-3 km in decurs de o ora ,doar cu tr 1 si tr 2 , ce sa-i faci trafic de Bucuresti , o sa se uzeze rapid volanta in ritmul asta.
      Ps : Fii cu ochii pe spalatori
      Last edited by b97dmt; 03-24-2015, 20:27 PM.

      Comment


      • Sambata trecuta , C-ul a beneficiat de o spalare facuta de subsemnatul , urmata de o ceruire.
        Am ceruit capota , usile, plafonul , portbagajul fara bari si praguri , acestea trebuie decontaminate , sunt pline de puncte negre/bitum/emulsie .
        Attached Files
        Last edited by b97dmt; 03-25-2015, 13:32 PM.

        Comment


        • Polar white w212 e 250 4matic

          Cunoscuta zona, pe acolo mai parchez si eu uneori :-). La mine masina a trecut prin primul eveniment neplacut, parcata vinerea pe Nicolae Caramfil, langa o trecere de pietoni, mi-au spart hotii geamul dreapta spate, au rabatat bancheta si au furat geanta cu laptopul si alte bunuri personale din portbagaj. Neplacut....

          Apropos, tu ai piele sau artico? Si daca ai artico cum o ingrijesti? In manual nu scrie nimic despre ingrijirea artico ci doar a pielii, am intrebat la dealer si nu stiau.

          Eu am in aproape 6 luni, 18 000 km deja, ne apropiem de prima revizie in 2-3 saptamani.

          Sent from my iPad using Tapatalk

          Comment


          • Nasol moment , eu nu am bancheta rabatabila , dar pot inchide portbagajul cu cheie si e mai greu de deschis , oricum nu las nimic in masina .....pe tine probabil ca te-au filat.

            Am tapiterie mixta , textil-piele artificiala artico ,la w204 si integral artico, la w212.
            Ca si ingrijire , folosesc niste servetele umede, luate de la mobexpert pt piele sintetica au costat undeva la 50 ron.Curata foarte bine.

            Pt un aspect de nou al tapiteriei , am luat asa ceva "Leatherique Intretinere Piele ". E foarte bun.

            Comment


            • De regula nu imi las laptopul in masina, mereu il car cu mine, atunci a fost total intamplator, am zis ca nu se sparge in zona aia... si inca pe lumina afara. In fine.

              De unde ai luat produsul respectiv de intretinut? Am citit manualul si scrie sa nu sterg artico cu laveta de microfibra de exemplu, asa ca incerc sa respect ce zic ei.

              Comment


              • Servetele umede sunt luate de la Mobexpert.
                Solutia nu mai stiu exact de unde am luat-o...
                Attached Files

                Comment


                • Daca tot "ai trecut la alt nivel" cu produsele de ingrijire pentru cele doua blonde ala tale (Letherique si Swisswax), iti recomand cu tarie sa nu mai irosesti ceara ONYX la fiecare luna fara a face o decontaminare. Ceruirea o poti face la fiecare luna, dar o decontaminare o poti face maxim de doua ori pe an.
                  Ca si experienta personala, am intalnit masini carora li s-a schimbat nuanta culorii dupa o decontaminare (sunt constient ca nu este cazul la masinile tale). Uite unul din exemple: https://www.flickr.com/photos/128977...57650141840401 , masina nu "arata" ca ar fi contaminata si uite ce a putut scoate argila de pe ea. Evident poate fi considerat un caz extrem, dar si pentru mine a fost o surpriza. Un alt exemplu extrem unde argila "a facut legea" ar putea fi considerat acesta.

                  O alta "problema care ataca" imaginea masinilor albe sunt depunerile feroase care pot rugini in timp si ai senzatia ca ai o rasina pe vopsea. Partea proasta este ca acele mici depuneri care incep sa rugineasca ataca si lacul. Asa ceva se poate scoate cu acest tip de produs: SONAX FE sau cu IRON X. Ambele sunt safe sa le pulverizezi pe caroserie. Pentru bitum ar fi: ACRISOL (cel mai accesibil) sau decaflash de la mafra.

                  Ordinea corecta ar fi prespalare, spalare sampon+manusa, decontaminare bitum + stergere si limpezire, decontaminare fier + limpezire, stergere prosop microfibra, stergere cu IPA (alcool izopropilic) 1:2, si apoi aplicare ceara.
                  In aceasta ordine vei fi sigur ca acea ceara va demonstra maxim din proprietatile sale.

                  Poate unora li se pare mult, poate unora li se pare aberant...dar asa este corect.
                  Alegerea apartine fiecaruia.

                  Mentionez ca nu am nici o legatura cu magazinul din link-uri este folosit doar pentru exemplificare.

                  Numai bine.

                  Comment


                  • Originally posted by b97dmt View Post
                    Am vazut ca ceara scoate si punctele de bitum.
                    In cazul acesta contine extrem de multi solventi si ar trebui evitata (de obicei aceste tipuri de produse pateaza plasticele negre).
                    Last edited by DAREM; 04-22-2015, 12:45 PM.

                    Comment


                    • Multumesc de sfaturi .
                      La mine " contaminare " inseamna cateva puncte de bitum pe spoiler fata -spate in zona rotilor , eventual pe praguri , care se curata relativ usor .
                      Decontaminare cu argila nu fac , pt ca nu ma pricep sa o folosesc .

                      La ceruire evit toate ornamentele , faruri , chedere etc tocmai din cauza faptului ca exista riscul sa le atace .

                      Comment


                      • Salutare, foarte frumoase masinile, in special E-ul, dementiala masina.Cand ai sa vrei sa vinzi E-ul sa anunti si pe forum, eu am un w204 si in momentul in care o sa mai apara un membru in familie am sa optez si eu ptr un w212.Sa le stapanesti sanatost si tare bine ar fi sa aiba si altii grija de masinile lor macar 50% din cata ai, este foarte greu sa cumperi o masina buna in Romania.

                        Comment


                        • Multumesc pt aprecieri .
                          Din pacate la noi toata lumea urmareste "chilipiruri " , am avut o tentativa sa ma despart de w204 , dar acum ma felicit .
                          Nu toti inteleg ca o masina intretinuta si cu km reali nu poate fi vanduta la pret de targ - "full option , full pachet crom "

                          Comment


                          • Aici ai perfecta dreptate, a mea are 52mii km acuma,toti 100% reali, este avantgarde, as spune ca aproape full si presupun ca daca as scoati-o la vanzare acuma nu as lua mai mult de 12-13 mii, stiind ca a costat cam 42 de mii cand a fost noua, te cam doare inima.

                            Comment


                            • Summer time - summer wheels
                              Attached Files
                              Last edited by b97dmt; 05-05-2015, 14:54 PM.

                              Comment


                              • Foarte frumoasa, felicitari !


                                Sent from my Benz

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF