Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Prezentare E270 (w210)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prezentare E270 (w210)


    Cu o întârziere de un an și șapte luni, o sã-mi prezint și eu ochiosul, cumpãrat cu ajutorul sfaturilor voastre.

    Ca dotãri (exceptând cele standard):
    • model Avantgarde:
      • geamuri cu tentã albastrã
      • suspensie sport
      • jante aliaj
      • pachet crom + lumini interior

    • navigație micã Audio 30 (încã funcționalã)
    • scaune electrice încãlzite
    • xenon + spãlãtor faruri

    Am parcurs pânã acum cu ea aproximativ 34.000km, și mi-a mâncat vreo 6400 lei pe piese + consumabile. Are în bord vreo 275.000 km, însã cred cã-i lipsesc vreo 100.000 de când a trecut granița dinspre Austria spre România

    Momentan e la vopsit, sper sã fie gata sãptãmâna asta.

    Probleme care le-am rezolvat pânã acum la ea:
    • galerie admisie (am luat-o cu defectul ãsta) + 2 electrovalve de control vacum (turbo + egr)
    • bucșe inferioare fațã, bucșe + bielete barã antirului fațã, capãt de barã dreapta
    • suporți motor + cutie
    • arc dreapta spate
    • garnituri de injecție

    Acum mașina este la vopsit, o sã fie vopsitã complet și o sã se repare toate punctele pe unde a apãrut rugina. A primit aripã stânga nouã (cea veche era prea ruginitã) și a fost curãțatã peste tot: dat aripile fațã jos și curãțat și pe la contra-aripi și lonjeroane pe unde sãrise vopseaua + zona de sub faruri care aveau câteva puncte timide de ruginã.

    Dupã ce vine de la vopsit, urmeazã sã-i fac schimbul de ulei + filtre(cred cã o sã fac și o spãlare motor cu ceva soluți de la Liqui Moly). O sã-i schimb furtunele de la servo direcție + ulei servo.

    Pe viitor, în funcție de finanțe, pe lista de mofturi ar fi
    • schimbat tapițerie (caut ceva identic, second, sã scap de zona aia roasã de la șofer)
    • un set de jante identic, sau unele de w211 (tot pe 16"), astea au nevoie de o vopsire, și n-am nici un set de rezervã
    • o folie discretã pe geamuri (foarte deschisã - probabil maximul admis pe geamurile din fațã - și la fel pe toate geamurile - nu mai închise pe spate)
    • un parbriz, cel actual cred cã e cel original, la câte puncte mici are pe el (cât vârful unui ac)
    • demontat cu curãțat / recondiționat turbina (nu știu dacã e nevoie, dar preventiv)
    • cauciucuri noi

    Dacã se comportã bine, s-ar putea sã o mai țin vreo 1-2 ani. Sunt curios cât. Pânã acum am fost destul de mulțumit de mașinã. Merge bine, nu a fost lovitã (am verificat-o dezmembratã la vopsitorie, toatã partea din fațã are lini, pragurile sunt impecabile - nici mãcar ruginã). Singura parte în care cred cã ar fi avut ceva incident e aripa stânga spate - am gãsit ceva cioburi de stop pe sub capitonajul portbagajului).

    PS: pânã acum m-am chinuit și am ținut evidența la mașinã (piese, alimentãri / consum), dacã vã interesã prețuri, consum etc, întrebați!
    Attached Files
    Last edited by Luxian; 04-28-2012, 10:59 AM.
    ...

  • #2
    Imi place la nebunie masina ta,singurul lucru care l-as schimba ar fii jantele,i-as pune jante de w211 alea de avantgarde in 5 spite late,cate ochiose am vazut cu jante din alea dadeau super bine,in rest imi place tot la ea,demult vroiam si eu un w210 argintiu!

    Comment


    • #3
      Cu adevarat frumoasa masina, nu multe W210 arata in felul asta.

      Poate o schimba si pozele de calitate, facute

      Jantele acelea sunt perfecte, sunt modelul avangarde de pe W210.

      Km multi si placere maxima la condus.
      W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
      http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

      Comment


      • #4
        @ediskan89: în ordinea preferințelor la mine ar fi jantele identice cu astea de le am acum (originalele), modelul de pe w211 Avantgarde pe 16" (exemplu) sau tot de pe w211, modelul care l-am văzut de cele mai multe ori pe taxi-uri (exemplu)

        @marele_alb: din păcate nu mai am toate pozele pe calculator. Întâmplător am rămas doar cu astea făcute de către colegul pi-photo. Când o să am timp o să caut dvd-ul cu pozele făcute înainte de vopsire (cu rugina care o aveam) și în week-end sper să pun poze cu ea vopsită.

        Știe cineva de ce lemnul de pe bord nu e închis la culoare cum e de obicei la Avantgarde? E cumva din cauză că nu am tapițerie?
        ...

        Comment


        • #5
          Eu zic sa lasi jantele astea, pentru ca nu sunt tare comune, sunt chiar rare, si arata foarte bine pe 210.

          Dar daca vrei sa le schimbi, si astea le vei pune la vanzare, eu sunt interesat, daca au un pret bun !

          Bafta !
          W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
          http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

          Comment


          • #6
            @marele_alb: Vezi că și-a luat colegu` Dimaraschu din Arad jante ca ale mele cu vreo 600-700 lei cu tot cu prezoane. Dacă vrei îți fac rost de număr. Eu nu mi-am luat că mai am multe de făcut la ea până să ajung la mofturi. Dacă vrei îți pot da numărul de telefon.
            ...

            Comment


            • #7
              Tine-o tot asa! Eu as merge pe jante de 17, de w210. Am vopsit-o si eu recent pe-a mea, la Casa Auto.
              Drumuri bune!
              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

              Comment


              • #8
                Originally posted by Luxian View Post
                Știe cineva de ce lemnul de pe bord nu e închis la culoare cum e de obicei la Avantgarde? E cumva din cauză că nu am tapițerie?
                Probabil erau 2 optiuni pe w210 Avantgarde : Sapeli si (732) Black Birds Eye Maple.


                Deci tu ai Sapeli. (nu stiu cum se cheama in codul de optiuni)

                Doar incepand cu w211 , Black Birds Eye Maple a devenit standard.

                Nici a lui Mircea nu are.
                Last edited by w124researcher; 07-20-2011, 14:42 PM.
                Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                Comment


                • #9
                  Pune niste poze si cu jantele alea...de w211 avantgarde

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by ediskan89 View Post
                    Pune niste poze si cu jantele alea...de w211 avantgarde
                    Originally posted by Luxian View Post
                    @ediskan89: în ordinea preferințelor la mine ar fi jantele identice cu astea de le am acum (originalele), modelul de pe w211 Avantgarde pe 16" (exemplu)[/URL])
                    Ce jante vrei sa-ti arate?

                    sigpic

                    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                    Comment


                    • #11
                      @ediksan89: Am pus linkuri către topicuri de vânzare care aveau poze cu modelele care le vreau eu.

                      Am însă şi nişte poze cu unul din modelele respective, însă pe 17" nu pe 16" cum vreau eu. Am făcut schimb câteva zile pentru teste cu dimaraschu, însă nu mi-a plăcut cum se simt jantele pe 17 (se simt greoaie la demaraj, şi e mai rigidă maşina).
                      Attached Files
                      ...

                      Comment


                      • #12
                        Aaa,scuzele mele,am citit gresit,am crezut ca le ai deja.Exact jantele alea imi plac si mie,am un unchi cu w210 auriu,cu jantele ca alea pe 16,faruri din sticla clara,stopuri cu led,fumurii pe spate,oglinzi cromate etc imi place la nebunie.o sa bag niste poze daca e pe alt topic,eu zic sa gasesti jante pe 16,mie unu imi plac la nebunie,ca mi-am si luat si eu dar pe 15 pt w202

                        Comment


                        • #13
                          Am fost acum două zile să văd mașina în stadiu de pregătiri. Astăzi teoretic ar trebuie să meargă la cuptor, iar mâine să fie vopsite și restul (aripile, spoilere și ce a mai rămas)

                          Am făcut câteva poze, și sunt bucuros că mașina nu a fost lovită spate (așa cum credeam).

                          Astăzi mă duc să o văd înaite de a fi băgată la cuptor. Sper ca luni să fie gata asamblată și să o pot lua acasă.
                          Attached Files
                          Last edited by Luxian; 08-08-2011, 14:51 PM.
                          ...

                          Comment


                          • #14
                            Noutăți: am luat mașina de la vopsit. Asta după ce am mai pierdut vreo 2 ore pe acolo să verific să-mi fi montat tot (bineînțeles că lipseau o câteva de plastice mărunte - inclusiv un capac de proiector, becuri deșurubate etc). Le-am rezolvat aproape pe toate, mai am de spălat interiorul și să scap de siliconul cu care mi-au dat pe bord (nu suport rahaturile astea).

                            Acum e ok, din păcate cred că mă lasă bateria. Au lasat ușile deschise cât au lucrat la ea, și s-a consumat complet. A stat consumată cam o lună. Am mers ieri cu mașina vreo 3 ore, dar nu s-a încarcat (n-a mai plecat după ce am oprit-o). Sper să fac rost de un redresor să văd dacă își mai revine, dacă nu... cred că o să trebuiască să investesc în alta nouă....

                            Pozele din pacare le-am făcut seara, nu mai era soare, de aia nu se vede așa bine luciul...
                            Attached Files
                            Last edited by Luxian; 08-08-2011, 15:02 PM.
                            ...

                            Comment


                            • #15
                              A iesit super! Si eu sper sa reusesc sa o vopsesc in primavara anului viitor.
                              Oo\=|=/oO

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF