Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cutiile de viteze automate

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buna ziua,
    Am o problema cu cutia 722.8 la un a180/w169 ce are aprox 90.000 de km,in treapta 1 si 2 si in R troncane iar la viteze mai mari huruie metalic.Unde as putea sa merg sa o repar?
    Multumesc anticipat pt raspuns.

    Comment


    • Originally posted by esso2007 View Post
      Buna ziua,
      Am o problema cu cutia 722.8 la un a180/w169 ce are aprox 90.000 de km,in treapta 1 si 2 si in R troncane iar la viteze mai mari huruie metalic.Unde as putea sa merg sa o repar?
      Multumesc anticipat pt raspuns.

      Buna seara, cred ca mai intai ar trebui sa faci o constatare , dupa care poti pune problema reparatiei , mai intai , vireaza rotile masinii catre stanga maxim , dupa care uitate la burduful interior al planetarei de pe dreapta fata , daca este rupt schimba planetara ( noua la dealer 4200 lei ) nu vine reparata , dupa aceea probabil vor disparea zgomotele , daca iti face placere poti veni la atelier pentru a face o constatare http://www.nordautoexpress.ro/2011/11/reparatii-cutii-de-viteze-automate/.
      Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
      TEL 0722623721.

      Comment


      • Am facut 4 constatari (din care una chiar la service-ul indicat de dvs) si din cele 4 3 au fost de parere ca zgomotul este din interior din cutie,mai exact de la grup si capul planetarei dinspre cutie.
        Acum sa vedem daca dupa inlocuirea grupului si a capului face tot asa..Cert este ca doar in 50 de km zgomotul a progresat exponential.

        Comment


        • Originally posted by esso2007 View Post
          Am facut 4 constatari (din care una chiar la service-ul indicat de dvs) si din cele 4 3 au fost de parere ca zgomotul este din interior din cutie,mai exact de la grup si capul planetarei dinspre cutie.
          Acum sa vedem daca dupa inlocuirea grupului si a capului face tot asa..Cert este ca doar in 50 de km zgomotul a progresat exponential.
          Buna seara, dupa cate imi amintesc eu trebuia sa dati un telefon pentru a va comunica pretul planetarei , si se pare ca ati uitat , si ati mai uitat sa platiti si constatarea care am facut-o impreuna , va mai amintiti????, sunt curios cu cati bani veti schimba grupul din cutie ????.
          Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
          TEL 0722623721.

          Comment


          • Tin minte(cand s-au inmant cheile trebuia sa solicitati si ce aveam de platit,asa dupa jumatate de ora de asteptare si frecusuri pt a obtine o cotatie la pretul piesei ne-a scapat din vedere) si v-am zis cand ati sunat pe urma ca vom achita si aceea cand venim sa schimbam planetara iar pretul de peste 4300 de ron doar pentru piesa mi l-ati comunicat,daca se dovedeste ca ati avut dreptate si trebuie inlocuita toata planetara (care de probabil ce este sa se strice nu se gaseste decat pe original ,fata de capete care se gasesc la o zecime de pret pe orice drum) voi reveni la dvs cu cea mai mare placere sa montati alta.Totusi parca am mai mare incredere in 3 diagnostice facute de service-uri diferite(2 din ele facute dupa ce am fost la dvs si problema se agravase), cu masina pe elevator decat un aruncat de ochi in carenaj si un tur in jurul blocului.Ma repet, daca se dovedeste ca ati avut dreptate se va reveni cu cea mai mare placere pentru remedierea problemei ,dar daca nu cred ca sunteti de acord si dvs ca nu are sens .
            Piesele(de noi) si manopera pentru grup costa mai putin decat planetara de noua.
            Dvs sunteti cel care s-a uitat la masina sau un coleg de al dvs?
            Last edited by esso2007; 06-30-2012, 08:16 AM.

            Comment


            • Care parte a planetarei sustineti in ca ar fi stricata ?
              Attached Files

              Comment


              • Originally posted by esso2007 View Post
                Care parte a planetarei sustineti in ca ar fi stricata ?
                Buna ziua , mai are importanta care , daca aveti deja trei diagnostice corecte????
                Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                TEL 0722623721.

                Comment


                • V-am zis ,ramane de vazut,nu am exclus varianta ca dvs sa fi avut dreptate ,am zis doar ca este probabilitatea mai mare sa nu fi avut.Daca se dovedeste ca este de inlocuit toata planetara vom reveni la dvs cu siguranta deoarece inseamna ca sunteti un mester adevarat daca va puteti da seama dintr-o privire cu masina in strada ce nu au putut sa isi dea seama altii 3 cu ea pe rampa.
                  Revin peste o saptamana sa va zic daca s-a rezolvat.

                  Comment


                  • buna seara

                    Am o intrebare , se poate schimba blocul hidraulic si calculatorul cutiei de viteze automate cu unul second hand? sau se poate repara?merci

                    Comment


                    • Originally posted by horatiu1201 View Post
                      Am o intrebare , se poate schimba blocul hidraulic si calculatorul cutiei de viteze automate cu unul second hand? sau se poate repara?merci
                      Buna seara, despre ce model de masina, cutie vorbim ??
                      Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                      TEL 0722623721.

                      Comment


                      • Eu as zice ca vorbea de un Vaneo cu automata 722.7..

                        Comment


                        • are dreptate esso , e vb de un vaneo 1.7cdi 722.7 pe care l-am dus la reprezentanta la merc si mi-au zis ca trebuie schimbat comp de la cutia de viteze plus alte discuri , au spus si ca blocul hidraulic e stricat , de asta ar trebui schimbat si compul.
                          daca e posibil va pot trimite si devizul scanat , sa vedeti despre ce e vb.
                          va multumesc!

                          Comment


                          • Originally posted by horatiu1201 View Post
                            are dreptate esso , e vb de un vaneo 1.7cdi 722.7 pe care l-am dus la reprezentanta la merc si mi-au zis ca trebuie schimbat comp de la cutia de viteze plus alte discuri , au spus si ca blocul hidraulic e stricat , de asta ar trebui schimbat si compul.
                            daca e posibil va pot trimite si devizul scanat , sa vedeti despre ce e vb.
                            va multumesc!
                            Buna seara, cum se manifesta masina , ce simptome are ?, scanati-mi testul de la mercedes , in care se spune ca trebuie schimbat blocul hidraulic.
                            Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                            TEL 0722623721.

                            Comment


                            • devizul de la reprezentanta:
                              Attached Files

                              Comment


                              • adigrosu71

                                Originally posted by automaticul View Post
                                Buna seara, iata cateva fotografii in care se poate vedea efectele asa zisului "LONG LIFE"sau NU TREBUIE SCHIMBAT ULEIUL DIN CUTIE NICIODATA.intreb eu ca prostul, la motoare de ce se schimba uleiul ?????, ca la cutie nu este nevoie , uleiul din cutie este pe viata, .......OARE????.
                                Va salut cu stima, dl automaticul.
                                Am un Sprinter 213 cdi din 2001, si are o cutie foarte ciudata... pt mine.
                                Adica comenzile sunt ca la cele automate, 1,...6 +back, si mecanicii imi spun ca cutia este manuala, doar comanda este automata.
                                Problema mea este ca eu ii dau comanda sa intre in viteza 1 , sau pe A si dupa o secunda ma arunca pe N , iar daca incerc de mai multe ori se aude un zgomot la cutie .
                                WDB902662.
                                MULTUMESC ANTICIPAT .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF