Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cutiile de viteze automate

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by automaticul View Post
    Buna seara,aici gasesti procedura de reglaj al modulatorului vacuumatic dar trebuie vazut in functie de seria de cutie la ce presiune trebuie reglat http://avtopedia.ru/akpp/722-3%20722-4.pdf pagina 4-8.
    http://autorepair.about.com/library/faqs/bl453g.htm.
    Cablul de kickdown are culoarea rosie si il gasesti in zona timoneriei de acceleratie , acolo unde se prinde in suport ca sa il poti regla trebuie sa rotesti catre dreapta si cablul se slabeste daca rotesti spre stanga cablul se strange ,procedura nu este grea dar este destul de greu de explicat prin cuvinte ,sper sa intelegeti ce scriu aici .
    Buna seara.
    Multe multumiri !
    Am rezolvat partial problema, in sensul ca am reglat singur cablul de kickdown si ca rezultat cutia schimba treptele chiar mai bine decat schimba inainte sa apara problemele pe care le-am expus mai sus...Se pare ca mecanicul care a reglat cablul de acceleratie pentru a stabiliza turatia a umblat si la cel de kickdown, care era slabit tare...
    Umbland pe la motor, am auzit un fasait ca si cum se pierde aer pe undeva...Se poate sa fie vreun furtunas de vacuum? Are legatura cu modulatorul de vacuum?
    Pot apela la dvs. pentru o diagrama pentru circuitele de vacuum, daca nu e mare deranjul? Mi se pare ca mecanicul care mi-a dereglat cablul de kickdown a schimbat pozitia a doua furtunase- unul alb si unul negru - care intra ambele in corp clapeta acceleratie ( in sensul ca mi se pare ca nu le-a pus la loc cum trebuie)
    Va cer acest lucru pentru ca am prins gustul de a rezolva problemele minore singur si de a invata mai multe despre masina
    Cu multumiri pentru sfaturile anterioare si in speranta ca nu va stresez,
    Va doresc o seara buna
    W202 C180 - http://www.clubmercedes.ro/masina-me...9.html?t=20069
    W124 E200 coupe - http://www.clubmercedes.ro/w124-coup...ie-t38052.html

    Comment


    • Originally posted by sv11axl View Post
      Buna seara.
      Multe multumiri !
      Am rezolvat partial problema, in sensul ca am reglat singur cablul de kickdown si ca rezultat cutia schimba treptele chiar mai bine decat schimba inainte sa apara problemele pe care le-am expus mai sus...Se pare ca mecanicul care a reglat cablul de acceleratie pentru a stabiliza turatia a umblat si la cel de kickdown, care era slabit tare...
      Umbland pe la motor, am auzit un fasait ca si cum se pierde aer pe undeva...Se poate sa fie vreun furtunas de vacuum? Are legatura cu modulatorul de vacuum?
      Pot apela la dvs. pentru o diagrama pentru circuitele de vacuum, daca nu e mare deranjul? Mi se pare ca mecanicul care mi-a dereglat cablul de kickdown a schimbat pozitia a doua furtunase- unul alb si unul negru - care intra ambele in corp clapeta acceleratie ( in sensul ca mi se pare ca nu le-a pus la loc cum trebuie)
      Va cer acest lucru pentru ca am prins gustul de a rezolva problemele minore singur si de a invata mai multe despre masina
      Cu multumiri pentru sfaturile anterioare si in speranta ca nu va stresez,
      Va doresc o seara buna
      Buna seara, ma bucur sa aud astfel de lucruri ,mai jos atasez diagrama de vacuum pentru motorul 111, care il ai pe masina , trebuie sa fii foarte atent si sa nu te grabesti cand citesti acea diagrama si cel mai important este sa o intelegi pentru a reusi sa aranjezi toate furtunele la locul lor.
      Attached Files
      Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
      TEL 0722623721.

      Comment


      • Va multumesc din nou pentru promptitudinea raspunsului !
        Aveti dreptate, la o prima privire aruncata pe diagrama, mi s-a parut ca toata treaba ma depaseste, dar dupa ce am studiat-o mai in amanunt, am inceput sa cred ca daca am rabdare si nu ma grabesc, voi reusi...
        Multe multumiri inca odata si, daca nu e cu suparare, va tin la curent cu ce reusesc sa fac, poate imi va mai trebui o indrumare
        O seara buna !
        P.S.: Cutia a schimbat si astazi treptele excelent !
        Last edited by sv11axl; 02-25-2011, 22:56 PM.
        W202 C180 - http://www.clubmercedes.ro/masina-me...9.html?t=20069
        W124 E200 coupe - http://www.clubmercedes.ro/w124-coup...ie-t38052.html

        Comment


        • Cablul de kickdown are culoarea rosie si il gasesti in zona timoneriei de acceleratie , acolo unde se prinde in suport ca sa il poti regla trebuie sa rotesti catre dreapta si cablul se slabeste daca rotesti spre stanga cablul se strange ,procedura nu este grea dar este destul de greu de explicat prin cuvinte ,sper sa intelegeti ce scriu aici .
          Originally posted by sv11axl View Post
          Buna seara.
          Multe multumiri !
          Am rezolvat partial problema, in sensul ca am reglat singur cablul de kickdown si ca rezultat cutia schimba treptele chiar mai bine decat schimba inainte sa apara problemele pe care le-am expus mai sus...Se pare ca mecanicul care a reglat cablul de acceleratie pentru a stabiliza turatia a umblat si la cel de kickdown, care era slabit tare...
          Salut,
          va rog sa insemnati pe poze ca este cablul de kickdown. Multumesc pentru ajutor. Poze:



          Comment


          • Buna seara, ti-am scris pe poza care este cablul si cum poti regla , dar atentie , reglajul se face cu atentie ,nu te apuci sa dasfaci sau sa strangi foarte mult , din aproape in aproape si dupa care faci probe,masina trebuie sa fie calda.
            Attached Files
            Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
            TEL 0722623721.

            Comment


            • Bună seara automaticul, sunt posesorul unui MB 300 turbodiesel, VIN WDB 1241331B335977, şi de trei săptămîni i-am schimbat uleiul la cutia de viteze automatică şi filtrul, iar de cîteva zile ,cînd se încălzeşte nu mai merge în marşarier. Am pus ulei ATF DX II D, cu codul pentru mercedes Mb 236.7. Precizez că mecanicul a schimbat doar uleiul din cutie nu şi din convertor, aprox 4 litri. Mecanicul zice că ar trebui un ulei mai gros, am fost la el cînd nu a mai mers înapoi şi cînd l-a verificat a zis că este prea subţire, chiar curgea parcă era apă, deşi culoarea nu era prea scimbată. Nu ştiu ce să fac, te rog un sfat. Mulţumesc.

              Comment


              • Originally posted by mariusmatei View Post
                Bună seara automaticul, sunt posesorul unui MB 300 turbodiesel, VIN WDB 1241331B335977, şi de trei săptămîni i-am schimbat uleiul la cutia de viteze automatică şi filtrul, iar de cîteva zile ,cînd se încălzeşte nu mai merge în marşarier. Am pus ulei ATF DX II D, cu codul pentru mercedes Mb 236.7. Precizez că mecanicul a schimbat doar uleiul din cutie nu şi din convertor, aprox 4 litri. Mecanicul zice că ar trebui un ulei mai gros, am fost la el cînd nu a mai mers înapoi şi cînd l-a verificat a zis că este prea subţire, chiar curgea parcă era apă, deşi culoarea nu era prea scimbată. Nu ştiu ce să fac, te rog un sfat. Mulţumesc.
                Buna seara,cutia avea probleme inainte de a schimba uleiul?, sau ai schimbat uleiul crezand ca poti remedia ceva?care dintre uleiuri l-ai folosit din fisa 236.7
                236.7 Automatic transmission fluids (ATF, Specification 236.7)
                Application in vehicles/major assemblies refer to
                Sheet 231.1 (passenger cars, cross-country vehicles)
                Sheet 231.2 (commercial vehicles)
                Select Sheet
                Overview
                Last update: 02/03/2011
                PRODUCTNAME PRINCIPAL
                Classicfluid Dexron II D CLASSIC Schmierstoffe GmbH & Co. KG, Hoya/Deutschland
                Esso ATF D2 Exxon Mobil Corporation, FAIRFAX, Virginia/USA
                HIDRO ATF YPF S.A. Lubricantes & Especialidades, Buenos Aires/ARGENTINA
                Mobil ATF 220 Exxon Mobil Corporation, FAIRFAX, Virginia/USA
                Motul Dexron II D Motul , AUBERVILLIERS CEDEX/FRANCE
                Opet ATF DEXRON II Opet Petrolcülük SA, CIGLI/ IZMIR/TURKEY
                Ravenol Automatic-Getriebeoel Dexron D II Ravensberger Schmierstoffvertrieb GmbH, Werther/Deutschland
                Repsol Matic ATF Repsol YPF Lubricantes y Especialidades, S.A., MOSTOLES - MADRID/SPAIN
                Shell Donax TA D-21610 Shell International Petroleum Company, LONDON/UNITED KINGDOM
                Shell Donax TA D-21631 Shell International Petroleum Company, LONDON/UNITED KINGDOM
                Texamatic 4291 Chevron Global Lubricants, GENT/ZWIJNAARDE/BELGIUM
                Tor ATF 289 De Oliebron, ZWIJENDRECHT/THE NETHERLANDS.
                Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                TEL 0722623721.

                Comment


                • Bună ziua automaticul, am schimbat uleiul pentru că mecanicul a zis că are culoare urîtă şi miroase, deci cutia nu avea probleme, maşina o am de aprox 8 luni şi i-am schimbat toate consumabilele, deci şi la cutie. Mergea foarte bine înainte. Primele simptome care le-am observat, după ce am schimbat uleiul, au fost că întîrzia puţin cînd puneam pe R, un timp mai mare faţă de D, după care nu a mai vrut, dar doar cînd este motorul la temperatură normală. La rece merge chiar foarte bine. Uleiul care l-am pus , aşa cum am scris este ATF DX II D, Mb 236.7 produs de Swd Lubricants GmbH & Co.KG Am Schlutershof 26 - 28, D - 47059 Duisburg, Deutschland, www. swdrheinol.com, 97256-01.
                  Cînd l-am schimbat, mecanicul a pus o cantitate cred mai mare, pentru că pe joje era nivelul dublu, la cald, a zis că o să mai scada, eu am verificat după cîteva zile şi am văzut că nu a scăzut. De pe forum , de la tine, am văzut că nu este bine, l-am sunat pe mecanic şi a zis că nu este o problemă, atunci am început să am semne de îndoială cu calitatea lui de "mecanic priceput la cutii de viteze". Vreau să mai precizez că am o mică problemă şi cu pompa de vacum, nu funcţionează la parametri, face cam greu vacum. Mecanicul a zis că nu afectează la cutie, la schimbarea vitezelor. O simptomă care am văzut că este la mai mulţi, o mică întîrziere la rece de la 2 la 3, în rest este OK, la cald schimbă înainte foarte bine. Mulţumesc.

                  Comment


                  • Salutare.Detin un MB E 230 Elegance din 1996 cutie de viteze automatic in 4 trepte. Problema ar fi ca in mod automatic functioneaza bine dar daca incerc sa folosesc modul manual nu pot folosi nici o viteza , parca ar fi o piedica pusa.Problema asta a aparut in momentul in care a trebuit sa strabat o distanta mare in modul winter(W).Mentionez ca din clipa in care am observat ca nu mai functioneaza in modul manul cutia ,am mai strabatut o distanta destul de mare si nu au aparut alte defecte. In bord nu apar martori de defectiune aprinsi. Daca nu sunt prea indraznet doresc sa va intreb daca puteti sa-mi dati un sfat despre aceasta defectiune. Seria de la sasiu este:WDB2100372A228540.Multumesc anticipat.

                    Comment


                    • Originally posted by mariusmatei View Post
                      Bună ziua automaticul, am schimbat uleiul pentru că mecanicul a zis că are culoare urîtă şi miroase, deci cutia nu avea probleme, maşina o am de aprox 8 luni şi i-am schimbat toate consumabilele, deci şi la cutie. Mergea foarte bine înainte. Primele simptome care le-am observat, după ce am schimbat uleiul, au fost că întîrzia puţin cînd puneam pe R, un timp mai mare faţă de D, după care nu a mai vrut, dar doar cînd este motorul la temperatură normală. La rece merge chiar foarte bine. Uleiul care l-am pus , aşa cum am scris este ATF DX II D, Mb 236.7 produs de Swd Lubricants GmbH & Co.KG Am Schlutershof 26 - 28, D - 47059 Duisburg, Deutschland, www. swdrheinol.com, 97256-01.
                      Cînd l-am schimbat, mecanicul a pus o cantitate cred mai mare, pentru că pe joje era nivelul dublu, la cald, a zis că o să mai scada, eu am verificat după cîteva zile şi am văzut că nu a scăzut. De pe forum , de la tine, am văzut că nu este bine, l-am sunat pe mecanic şi a zis că nu este o problemă, atunci am început să am semne de îndoială cu calitatea lui de "mecanic priceput la cutii de viteze". Vreau să mai precizez că am o mică problemă şi cu pompa de vacum, nu funcţionează la parametri, face cam greu vacum. Mecanicul a zis că nu afectează la cutie, la schimbarea vitezelor. O simptomă care am văzut că este la mai mulţi, o mică întîrziere la rece de la 2 la 3, în rest este OK, la cald schimbă înainte foarte bine. Mulţumesc.
                      Buna seara,in primul rand ,uleiul care spui ca l-ai pus in cutie nu se afla in lista Mercedes 236.7, citeste cu atentie lista care am atasat-o zilele trecute,cauta ulei care sa fie in listele astea ,care ti le atasez mai jos, si este valabil pentru cutiile 722.3 ,722.4 ,722.5.
                      ATENTIE ,TREBUIE SA FITI ATENTI CE BAGATI IN CUTIILE VOASTRE, NU TOT CE ZBOARA SE SI MANANCA,ULEIURILE acreditate de Mercedes Benz LA CUTIILE 722.3 ,722.4 ,722.5 SUNT CELE DIN FISA 236.1 ,236.6 ,236.7 ,236.9 ,236.10 si 236.81 aceasta din urma fiind numai pentru climatul arctic(polul nord).
                      Trebuie sa fiti atenti la specificatie si PRODUCATOR, la fel cand va duceti la market si va uitati la ce E-uri contine mancarea si cat este valabila,in ziua de azi pe bidoane poate sa scrie orice ,ca este valabil pentru blat x sau y verificati producatorul .
                      Iata si blaturile valabile pentru cutiile de mai sus.
                      http://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/236.1_en.html.
                      http://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/236.6_en.html.
                      http://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/236.7_en.html.
                      http://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/236.9_en.html.
                      http://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/236.10_en.html.
                      SI numai pentru climat arctichttp://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/236.81_en.html.
                      Sa revin la problema ta,pune-i uleiul care trebuie in cutie , fai nivelul corect in cutie , pompa de vacuum are si ea un rol destul de important, adica trebuie sa ai vacuum suficient la modulator(daca nu ai vacuum destul poate sa cupleze cutia cu soc si nici reglajul capsulei nu se poate face corect din lipsa de vacuum) si la cablul de kickdown, plus pedala de frana, intarzierea de la 2-3 se poate remedia cu un reglaj al cablului de kickdown si modulatorului vacuumatic.
                      In cazul cutiilor puse pe motoare diesel, partea cu vacuumul si cablul de kickdown este destul de complexa, din punctul de vedere al reglajului care nu se poate compara cu sistemul care il are benzina , nu faceti greseala sa comparati un diesel cu o benzina (eu am reglat una alta si la mine a mers, fa si tu la fel "poate merge")
                      Last edited by automaticul; 02-27-2011, 21:36 PM.
                      Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                      TEL 0722623721.

                      Comment


                      • Mulţumesc automaticul, o să revin cu precizări după ce văd care ulei găsesc să-l schimb. Aşi mai avea o întrebare, crezi că ar trebui să-l schimb tot uleiul din cutie, nu ştiu dacă la cutia care este la maşina mea are buşon la convertor. ce mă sfătuieşti. O seară bună!

                        Comment


                        • Originally posted by mariusmatei View Post
                          Mulţumesc automaticul, o să revin cu precizări după ce văd care ulei găsesc să-l schimb. Aşi mai avea o întrebare, crezi că ar trebui să-l schimb tot uleiul din cutie, nu ştiu dacă la cutia care este la maşina mea are buşon la convertor. ce mă sfătuieşti. O seară bună!
                          Buna dimineata, de regula cutiile 722.3 ,722.4 au buson la converter, trebuie sa invarti motorul cu mana si sa vezi pe dedesubt daca are buson, ceva de genul asta, si este bine sa schimbi tot uleiul din cutie .
                          Attached Files
                          Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                          TEL 0722623721.

                          Comment


                          • Mulţumesc mult automaticul, caut ulei de care găsesc cu specificaţiile indicate de tine şi o să-l schimb. O să te ţin la curent. O zi bună !

                            Comment


                            • Salutare.Detin un MB E 230 Elegance din 1996 cutie de viteze automatic in 4 trepte. Problema ar fi ca in mod automatic functioneaza bine dar daca incerc sa folosesc modul manual nu pot folosi nici o viteza , parca ar fi o piedica pusa.Problema asta a aparut in momentul in care a trebuit sa strabat o distanta mare in modul winter(W).Mentionez ca din clipa in care am observat ca nu mai functioneaza in modul manul cutia ,am mai strabatut o distanta destul de mare si nu au aparut alte defecte. In bord nu apar martori de defectiune aprinsi. Daca nu sunt prea indraznet doresc sa va intreb daca puteti sa-mi dati un sfat despre aceasta defectiune. Seria de la sasiu este:WDB2100372A228540.Multumesc anticipat.

                              Comment


                              • Originally posted by adi taratata View Post
                                Salutare.Detin un MB E 230 Elegance din 1996 cutie de viteze automatic in 4 trepte. Problema ar fi ca in mod automatic functioneaza bine dar daca incerc sa folosesc modul manual nu pot folosi nici o viteza , parca ar fi o piedica pusa.Problema asta a aparut in momentul in care a trebuit sa strabat o distanta mare in modul winter(W).Mentionez ca din clipa in care am observat ca nu mai functioneaza in modul manul cutia ,am mai strabatut o distanta destul de mare si nu au aparut alte defecte. In bord nu apar martori de defectiune aprinsi. Daca nu sunt prea indraznet doresc sa va intreb daca puteti sa-mi dati un sfat despre aceasta defectiune. Seria de la sasiu este:WDB2100372A228540.Multumesc anticipat.
                                Buna seara, ce te mai grabesti , nici nu stii ce te asteapta, baga un ochi pe aici si vezi ce ai de facuthttp://forums.mercedesclub.org.uk/showthread.php?t=73833&page=2.
                                Deci trebuie sa demontezi tot ansamblu ESM(electronic selector module), se va desface in zeci de piesute si se va curata de rugina si mizerie dupa care se asambleaza la loc (se unge cu vaselina pentru a nu mai avea probleme dupa aceea) cu atentie pentru a functiona cum trebuie daca nu esti atent la demontare ai incurcat borcanele rau de tot .
                                Last edited by automaticul; 02-28-2011, 20:36 PM.
                                Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                                TEL 0722623721.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF