Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cutiile de viteze automate

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 3 (0 members and 3 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by raduionut View Post
    Multumesc mult ptr. raspuns.
    Am inteles. Deci problema este de la discuri. Cineva mi-a spus ca aceste cutii (722.4) au un fel de viciu de fabricatie si anume o siguranta sau ceva de genul asta care se rupe prematur si din cauza aceasta se strica discurile. Asa sa fie? De asemenea cineva mi-a spus ca imi poate inlocui discurile cu unele SH insa bune. Nu stiu daca e ok sa procedez asa. Nu stiu cam care este diferenta de pret intre discuri noi si SH.
    Cam cat m-ar putea costa o reparatie la o astfel de cutie?
    Cele doua trepte de viteza (2 si 3) sunt controlate de acelasi grup de discuri? Cum se face ca au cedat ambele viteze in acelasi timp?
    Imi puteti recomanda (pe PM) pe cineva care sa o repare?
    Multumesc frumos!
    Buna seara, hai sa le luam pe rand, o reparatie profesionala costa undeva la 8000-12000 ron, in functie de ce se gaseste prin cutie,piese originale si garantie 2 ani .
    In legatura cu "viciu de fabricatie" eu nu as spune asa , ci pur si simplu se intampla acest lucru , datorita complexitatii , cred ca am mai spus , daca gasesti 10 cutii cu siguranta rupta asta nu inseamna ca toate cutiile au aceeasi problema, cine repara in mod profesional cutiile automate stie ca sunt supuse in permanenta modificarilor , pentru a elimina cauzele care produc efecte , mereu se inbunatatesc piesele si modul de lucru al cutiei , daca schimbi numai 5 discuri , ca sa dau un exemplu , si te bucuri ca ai scapat ieftin , dar nu ai eliminat cauza care a dus la defectarea celor 5 discuri , si dupa un nr de km iar se ard discurile .
    Acum , vitezele 2 si 3 si iar revin, cine lucreaza profesional , stie ca la cuplarea treptelor de viteza participa mai multe pachete de discuri + benzi cum este in cazul nostru.
    Vit 1 - B2 + F
    Vit 2 - B1 + B2
    Vit 3 -B2 + K1
    Vit 4 -K1 + K2
    Ce inseamna fiecare : B1 - brake band B1 ,brake band B2 , one-way clutch F , clutch K1 , clutch K2 , clutch inseamna pachet de discuri(ambreiaj).
    Intr-o cutie automata , toate clutch- urile ,benzile , valvele sunt legate intre ele , pentru ca toate participa la cuplarea vitezelor , daca una cedeaza, trage dupa ea si pe celelalte , de aici si costul mare de reparatie.
    Cine spune un pret de reparatie fara sa desfaca cutia ("stiu eu domle ca am facut deastea cu gramada)si sa constate cauza care a generat efectul , mie unul nu imi inspira incredere, A ,poate sa faca o estimare de pret, cam atat sar putea sa coste,in functie de ce se gaseste in cutie dar nu pretul final al lucrarii.
    http://avtopedia.ru/akpp/722-3%20722-4.pdf, aici gasiti manualul de reparatie al cutiei , rofoiti-l si faceti-va o parere despre cum se repara cutiile .
    Last edited by automaticul; 02-08-2011, 21:11 PM.
    Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
    TEL 0722623721.

    Comment


    • Multumesc mult ptr. ajutor. Manualul de reparatie l-am gasit si eu mai demult, mi-am facut o idee, insa din lipsa de conditii cat si de experienta din pacate nu il pot folosi.
      In alta ordine de idei, am gasit asta pe ebay: http://cgi.ebay.com/ebaymotors/AUTOM...Q5fAccessories

      Ma intreb daca ajuta cu ceva.

      Comment


      • Buna ziua! Am gasit o cutie automata SH de 2300cmc. Masina mea e de 2000cmc. Ma intreb daca se potriveste fara probleme.

        Comment


        • Originally posted by raduionut View Post
          Buna ziua! Am gasit o cutie automata SH de 2300cmc. Masina mea e de 2000cmc. Ma intreb daca se potriveste fara probleme.
          Buna ziua, scrie-mi seria de caroserie a masinii de pe care vrei sa iei cutia ,pentru a face verificari, setul de reparatie de pe net, este ok si te ajuta la reparatia cutiei .
          Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
          TEL 0722623721.

          Comment


          • Salut,ajutama te rog cu o informatie daca poti,am o cutie de S w140 care face figuri la mersul cu spatele.De reparat am inteles ca e jale,oricu ea a fost desfacuta si i s-a facut o reparatie ceva,toate suruburile de prindere au vopsea albastra proaspata.Ma gandesc ca poate sti pe ce mercedesuri a ai fost pusa aceasta cutie,sau daca pot pune alta second care sa se potriveasca.
            stima

            Comment


            • Originally posted by catalinct View Post
              Salut,ajutama te rog cu o informatie daca poti,am o cutie de S w140 care face figuri la mersul cu spatele.De reparat am inteles ca e jale,oricu ea a fost desfacuta si i s-a facut o reparatie ceva,toate suruburile de prindere au vopsea albastra proaspata.Ma gandesc ca poate sti pe ce mercedesuri a ai fost pusa aceasta cutie,sau daca pot pune alta second care sa se potriveasca.
              stima
              Buna seara, scrie seria de caroserie , sa aflam seria cutiei , dupa care vedem ce se poate face
              Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
              TEL 0722623721.

              Comment


              • ooofff,am uitat ce era ai important,aici sunt datele-

                vin WDB1400321A047719
                whc WDB
                chassbm 140032
                chass_ident 1A047719
                type 140

                engine 104990 12 020830

                interior 268A

                order_num1 0122616370

                paint1 172

                transmission 722502 03 613560

                wiper BOSCH 911217
                Code Текст

                Comment


                • Originally posted by automaticul View Post
                  Buna seara, OK dar tot nu vrei sa detaliezi cand se manifesta cutia ,rece , cald .
                  Masina are seria de cutie 722427 03 746215, si seria de motor 605910 02 010974, incearca sa verifici vacuumul la modulator , presiunea de lucru a modulatorului vacuumatic si reglajul cablului de kickdown, daca nu se rezolva nimic, trebuie sa vezi in blocul de valve , valvele care lucreaza pentru vit 1-2 si la final daca nu merge, desfaci cutia si verifici jocurile in interiorul cutiei (este destul de complexa treaba).
                  Originally posted by Victor123 View Post
                  Imi face cand apas foarte putin pe acceleratie numai cand e rece. Imi cer scz ca nu am scris astea.
                  Salut,
                  pentru ce a scris colegul mai sus, se poate face ceva din reglaje? sau e mai complicat? Am mers si eu cu un model ca al lui, si aceleasi simptome le avea..
                  la turatie mica schimba cu socuri, in schimb daca mergi -zic eu normal- la turatie mai mare, cutia schimba lin si frumos.
                  Mi-am adus aminte de topicul acesta:

                  Care este parerea ta?
                  Toate cele bune!

                  Comment


                  • Buna seara,cutia este 722.502 , motorul 104990 , aceste cutii sunt destul de rare , nu s-au pus pe prea multe modele , de regula cand nu mai merge in reverse, 722.3 , 722.4 , 722.5 sare o siguranta care este chiar pe pompa de ulei si de aici nu mai merge in reverse , reparatia in sine nu este atat de complexa , numai ca trebuie sa stii ce sa modifici pentru a nu se mai intampla acest lucru, aseara spuneam ca ,, cutiile sunt in permanenta supuse modificarilor , acest lucru il stiu cei care........
                    Daca reusesti sa gasesti o cutie 722.5 cu km putini si sa fie ok ,o poti monta dar trebuie sa fii atent la detalii , adica presiunea de lucru a modulatorului de vacuum, cablul de kickdown reglat corect si sa fie dupa un motor la fel ca al tau , pentru a fi sigur ca se potriveste ca si prindere pe motor+converter.
                    Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                    TEL 0722623721.

                    Comment


                    • Originally posted by radu cartianu View Post
                      Salut,
                      pentru ce a scris colegul mai sus, se poate face ceva din reglaje? sau e mai complicat? Am mers si eu cu un model ca al lui, si aceleasi simptome le avea..
                      la turatie mica schimba cu socuri, in schimb daca mergi -zic eu normal- la turatie mai mare, cutia schimba lin si frumos.
                      Mi-am adus aminte de topicul acesta:

                      Care este parerea ta?
                      Toate cele bune!
                      Buna seara, ceea ce spune pe acel link , se refera la cutia 722.6, adica cea electronica , nu la cutiile 722.3 , 722.4 ,722.5 Note: the first release of the transmission uses vacuum, and this method will not work, eu personal am folosit mereu Starul , astfel pot verifica daca intradevar s-a facut resetarea valorilor de adaptare, chiar si cu tester ,sunt masini care nu poti reseta valorile, foarte multi spun ca reseteaza, dar nu verifica dupa aceea sa vada daca intradevar s-a si resetat , si daca masina se comporta la fel ei spun ca problema este din alta parte.
                      In cazul cutiilor hidraulice 722.3 , 722.4 ,722.5 este destul de greu sa le faci sa schimbe la fel cu una electronica , trebuie sa stai sa reglezi modulatorul vacuumatic+cablul de kickdown,dar interiorul cutiei sa fie ok , altfel plangi langa ea , pentru a te bucura de mersul cutiei hidraulice trebuie ca piesele din interior, jocurile , garniturile si modificarile care se fac , sa fie perfecte, de aceea o reparatie profi costa .
                      http://www.sonnax.com/downloads/valve-body-layouts/VBL-Mercedes-722-6.pdf.
                      http://www.sonnax.com/downloads/valve-body-layouts/VBL-AWTF-81SC.pdf.
                      Aici veti gasi lucruri care tin de modificarile facute blocului de valve , reparatia unei cutii nu tine numai de schimbat dicul ars si gata am reparat cutia.
                      Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                      TEL 0722623721.

                      Comment


                      • Originally posted by automaticul View Post
                        Buna ziua, scrie-mi seria de caroserie a masinii de pe care vrei sa iei cutia ,pentru a face verificari, setul de reparatie de pe net, este ok si te ajuta la reparatia cutiei .
                        Buna ziua! Nu stiu seria de caroserie a masinii pe care este cutia dar stiu ca masina este un w124 230E din 1989, iar cutia este 722.3.
                        Masina mea este w124 200TE din 1992 cu cutie 722.4

                        S-o potrivi?

                        Comment


                        • Felicitarile mele pt. aportul care l-ati adus pe acest forum, aseara am fost la reprezentanta Mercedes de aici din Zaragoza pentru un banal schimb de ulei si filtru pentru o cutie automata -masina W124.133 din 1990 / motor 603.960/ 3000 cm3 Turbodiesel cu 270.000 km. Masina o am in posesie de 6 ani am facut cam 70.000km, nu am avut niciodata probleme cu cutia automata, dar am observat ca uleiul care la inceput avea o culoare rosie acuma are culoare roz-maronie aproape transparenta. Am cerut pret pt tot si mi-au spus ca uleiul si filtru costa 110€, am zis ok si cat face cu totul? ca sa-mi raspunda tipul dupa ce a consultat mai multe calculatoare si agende ca in total face 314€. Era sa lesin. L-am intrebat pentru ce imi ia atatia bani deoarece operatia dureaza o jumatate de ora sau cel mult o ora (adica 64€ cat era afisat pretul pe ora) mi-a raspuns ca asta e pretul. Asa ca nevoia te invata -o sa-mi schimb eu uleiul. O sa urmez indicatiile ce le-ai dat la inceputul topicului si sper sa mearga totul bine. Am o nedumerire: cum se probeaza o cutie automata (pt. incepatori de ex)? Eu cand am luat masina nu aveam habar de cutii automate si intamplator eram la biblioteca cu sotia asa ca am dat un ochi pe la literatura stiintifica si am zarit o carte cu cutii automatice. Nu mai stiu de cine era si cu ce scop am retinut doar ceva de genul ca o cutie automata se probeaza pe loc, cu frana de mana bine pusa, frana de picior bine apasata cu stangul(la podea) si acceleratia in kikdown. Se tine asa 5-10 secunde maxim timp in care acul turometrului trebuie sa ramana intre 2200-2700 ture. daca nu ajunge la 2200 ture e problema cu motorul sau turbo, daca trece de 2700 ture cutia e defecta (patineaza) Se specifica ca testul se face numai odata si ca abuzul poate duce la distrugerea cutiei de viteze. Se mai probeaza si trecerea de la mersul inapoi la mersul inainte sa nu depaseasca o secunda la rece. Lamureste-ma si pe mine daca metodele astea sunt "ortodoxe" si daca e vreun mister in treaba cu schimbul de ulei care vreau sa-l fac. Mersi si o zi buna tuturor!

                          Comment


                          • Originally posted by paratraznet View Post
                            Felicitarile mele pt. aportul care l-ati adus pe acest forum, aseara am fost la reprezentanta Mercedes de aici din Zaragoza pentru un banal schimb de ulei si filtru pentru o cutie automata -masina W124.133 din 1990 / motor 603.960/ 3000 cm3 Turbodiesel cu 270.000 km. Masina o am in posesie de 6 ani am facut cam 70.000km, nu am avut niciodata probleme cu cutia automata, dar am observat ca uleiul care la inceput avea o culoare rosie acuma are culoare roz-maronie aproape transparenta. Am cerut pret pt tot si mi-au spus ca uleiul si filtru costa 110€, am zis ok si cat face cu totul? ca sa-mi raspunda tipul dupa ce a consultat mai multe calculatoare si agende ca in total face 314€. Era sa lesin. L-am intrebat pentru ce imi ia atatia bani deoarece operatia dureaza o jumatate de ora sau cel mult o ora (adica 64€ cat era afisat pretul pe ora) mi-a raspuns ca asta e pretul. Asa ca nevoia te invata -o sa-mi schimb eu uleiul. O sa urmez indicatiile ce le-ai dat la inceputul topicului si sper sa mearga totul bine. Am o nedumerire: cum se probeaza o cutie automata (pt. incepatori de ex)? Eu cand am luat masina nu aveam habar de cutii automate si intamplator eram la biblioteca cu sotia asa ca am dat un ochi pe la literatura stiintifica si am zarit o carte cu cutii automatice. Nu mai stiu de cine era si cu ce scop am retinut doar ceva de genul ca o cutie automata se probeaza pe loc, cu frana de mana bine pusa, frana de picior bine apasata cu stangul(la podea) si acceleratia in kikdown. Se tine asa 5-10 secunde maxim timp in care acul turometrului trebuie sa ramana intre 2200-2700 ture. daca nu ajunge la 2200 ture e problema cu motorul sau turbo, daca trece de 2700 ture cutia e defecta (patineaza) Se specifica ca testul se face numai odata si ca abuzul poate duce la distrugerea cutiei de viteze. Se mai probeaza si trecerea de la mersul inapoi la mersul inainte sa nu depaseasca o secunda la rece. Lamureste-ma si pe mine daca metodele astea sunt "ortodoxe" si daca e vreun mister in treaba cu schimbul de ulei care vreau sa-l fac. Mersi si o zi buna tuturor!
                            Buna seara,este destul de dificil sa probezi o cutie automata, cand vrei sa cumperi o masina si iti voi explica si de ce, cutiile automate sunt nu complexe ci o nebunie , un motor este o jucarie, fie diesel , benzina , 4 cilindri sau 12 cilindri , pe cand cutia automata este imprevizibila, in orice moment pot aparea probleme, la motor ai sonde de apa , ulei , poti monitoriza cu usurinta daca apare ceva , la cutie nu ai pe bord ceasuri de presiune sau temperatura pentru a monitoriza si a sti cand sa incalzit uleiul sau nu mai ai presiune.
                            Am sa dau niste exemple, cumperi masina , si totul este ok,faci un nr mare de km ,fara sa schimbi uleiul "asa spune x si y ,ce trebuie sa schimbi uleiul este pe viata" ,si cand incep sa apara problemele, "masina nu este buna", "o vand", "mecanicul este prost" , s.a .m .d.
                            Alta varianta:cand apar problemele la cutie, majoritatea cauta sa vanda masina ,vezi" pretul mare de reparatie si oameni necalificati in acest domeniu" DAR apare un fenomen, cei care vand masinile incearca si reusesc sa pacaleasca pe cei care vor sa-si cumpere o masina (cu,cutie automata) dupa care cel care a cumparat masina vede ca ceva nu este in regula cu , cutia automata ,DE CE, pentru ca o cutie automata nu se manifesta cand vrem noi ci cand vrea ea, chiar daca tu o probezi la momentul respectiv, fiecare cum se pricepe , defectul apare mai tarziu ,de regula cei care vand masinile cu probleme la cutii , le cosmetizeaza inainte , adica schimba uleiul din cutie si o face sa mearga cat trebuie pana o vinde, dupa care "asta este, la mine mergea ".
                            Ceea ce spuneai de turatiile la care trebuie sa ajunga motorul cand faci acele teste, lucrurile sunt relative , nu este o turatie standart la care trebuie sa ajunga motorul cand verifici o cutie , momentul de cuplu al converterului este diferit in functie de modelul de cutie care este pe masina , convertoarele sunt si ele pe categorii :low stall, high stall, si cele tunate pentru curse.
                            Eu personal , verific intreaga masina pentru a vedea daca s-a umblat la ea si daca se vad urme de mecanic pe cutie (romanul lasa urme cand umbla sau repara o masina), exemple:suruburi lipsa, suporti de tabla lipsa sau indoiti care nu mai vin la locul lor, silicon rosu pus cu mistria, vopsele date pe suruburi (vezi sigiliu) ,capete de suruburi sficuite sau lovite,carcase de cutie lipite cu diverse solutii dar cu ce trebuie nu, piese montate anapoda,una peste alta iti dai seama ca s-a umblat la cutie, chiar si un ulei frumos, proaspat schimbat, este un semn de intrebare (cine schimba uleiul din cutie si dupa aceea vinde masina).
                            O alta verificare este cea cu un tester, sa poti vedea valorile de adaptare ale cutiei si de aici iti poti da seama daca sunt probleme la pachetele de discuri sau in interiorul cutiei, DAR daca cel care(vinde ) vine cu masina la verificare, a resetat valorile si cutia are alta adaptare decat cea adevarata, este destul de greu sa iti dai seama daca este o problema in cutie.
                            Verificarea finala este un test de drum, in care se merge cu masina in toate felurile posibile :modul automat , pedala un pic apasata 1500-1800 rot /min si se vede modul de lucru al cutiei , cum face cuplarile upshift-downshift,dupa care modul manual, in care se verifica toate treptele de viteza si modul de raspuns al cutiei,ultima verificare este modul JAR- COCS in care se vede ce poate motorul si cutia dar facute in limita bunului simt, astfel risti sa distrugi masina omului inainte de a o cumpara, bun toate si frumoase, aceste teste se fac cand cutia este calda ,este si normal deoarece pana ajungi la service se incalzeste , multe cutii au probleme cand sunt reci sau pana se incalzesc,fapt care nu il poti controla cand faci verificarea la service , de aici si discutiile care apar dupa ce cumperi masina(de ce nu mi-ai spus ca ,cutia are probleme ,ca doar am fost la voi la verificare, ce mecanici sunteti voi ).
                            Vezi tu , una peste alta, sa faci o verificare la o cutie automata , implica foarte multe cunostinte despre cum functioneaza, ce face , cand face si cum face o cutie automata, si pot spune ca este destul de greu sa dai un verdict corect in privinta functionarii unei cutii , mai ales daca a fost pe mana unui roman(nici cu strainii nu mie rusine) .
                            Schimbul de ulei la cutie nu are secrete , din punct de vedere al operatiei propriu size, se da baia de ulei jos , se schimba filtru , si garnitura ,montezi la loc si faci nivelul de ulei, pentru foarte multi pare destul de simplu , si cred ca acest lucru este la fel de simplu ca si cand ai schimba uleiul la motor , numai ca nu au idee ce ascunde acel ulei din baia cutiei , culoare, miros, particule straine de metal , aluminiu ,sunt cateva dintre secretele cutiilor automate, numai ca cei care fac schimbul , nu dau doi bani pe uleiul din cutie care il scot din cutie ,ii intereseaza numai ce pun in cutie(ulei ieftin) nu si ce scot din cutie .
                            Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                            TEL 0722623721.

                            Comment


                            • Buna ziua! Cu Mercedesul meu 124 230E din 1988-VIN WDB1240231A945190,se intampla ceva ciudat. Verific nivelul uleiului cu motor pornit,dupa ce am circulat cu masina,la 80 de grade si cu maneta in P,nu este ulei! Completez, a2a zi verific din nou
                              nivelul,cu motorul la 80 de grade,dar fara sa fi fost masina miscata inainte,doar am incalzit motorul, este ulei. Plec, si dupa 20 de minute de circulat,verific din nou,iarasi nu este ulei. Cand il verific cu motorul rece,si oprit,este ulei peste nivelul maxim. Am schimbat uleiul cam de 500 de km,si filtrul si garnitura.Uleiul vechi avea culoarea buna,roz spre rosu,in baia de ulei nu erau impuritati,nimic. Cutia schimba bine,dar pierde ulei. Am ridicat masina pe elevator si mecanicul a vazut niste urme de ulei,pe langa baie. A strans bine tot, si din nou,pierde ulei.Pierde destul de mult ulei,trebuie sa completez cam 1 litru pe saptamana. Am vazut intr-un manual,ca, cu motorul rece si oprit, pe joja este cu 12mm. mai putin ulei decat cu motorul pornit si cald.. la mine, cu motorul oprit este ulei mult, si cu el pornit f.putin.
                              Mentionez ca masina schimba bine, nu patineaza, merge si kickdownul. Am pus si cartoane sub masina si nu a curs nimic, se poate sa se scurga in mers? Eu asta presupun.Pt ca nu curge deloc cand masina e pe loc.Se poate ca joja, sa nu indice corect?
                              Va multumesc! Stima!
                              Last edited by paul_124_230e; 02-14-2011, 18:18 PM.
                              Mercedes Benz w202 C180 Elegance '98

                              Comment


                              • Originally posted by paul_124_230e View Post
                                Buna ziua! Cu Mercedesul meu 124 230E din 1988-VIN WDB1240231A945190,se intampla ceva ciudat. Verific nivelul uleiului cu motor pornit,dupa ce am circulat cu masina,la 80 de grade si cu maneta in P,nu este ulei! Completez, a2a zi verific din nou
                                nivelul,cu motorul la 80 de grade,dar fara sa fi fost masina miscata inainte,doar am incalzit motorul, este ulei. Plec, si dupa 20 de minute de circulat,verific din nou,iarasi nu este ulei. Cand il verific cu motorul rece,si oprit,este ulei peste nivelul maxim. Am schimbat uleiul cam de 500 de km,si filtrul si garnitura.Uleiul vechi avea culoarea buna,roz spre rosu,in baia de ulei nu erau impuritati,nimic. Cutia schimba bine,dar pierde ulei. Am ridicat masina pe elevator si mecanicul a vazut niste urme de ulei,pe langa baie. A strans bine tot, si din nou,pierde ulei.Pierde destul de mult ulei,trebuie sa completez cam 1 litru pe saptamana. Am vazut intr-un manual,ca, cu motorul rece si oprit, pe joja este cu 12mm. mai putin ulei decat cu motorul pornit si cald.. la mine, cu motorul oprit este ulei mult, si cu el pornit f.putin.
                                Mentionez ca masina schimba bine, nu patineaza, merge si kickdownul. Am pus si cartoane sub masina si nu a curs nimic, se poate sa se scurga in mers? Eu asta presupun.Pt ca nu curge deloc cand masina e pe loc.Se poate ca joja, sa nu indice corect?
                                Va multumesc! Stima!
                                Buna seara,nivelul de ulei se face cu motorul pornit si cutia in P , pe joja ai nivelul pentru ulei cand este rece si cand este cald, de regula se face cand motorul este cald(de fapt dupa ce s-a mers cu masina si s-a incalzit bine).
                                Daca nu sunt pierderi exterioare de ulei ale cutiei , gen garnitura, simeringuri , atunci trebuie sa schimbi capsula vacuumatica (modulatorul ), ce se intampla de fapt:acea capsula este actionata de vacuum , acel vacuum este cuplat la galeria de admisie , capsula este pusa pe cutie si actioneaza o supapa in interiorul cutiei unde este ulei , capsula are o membrana in interiorul ei , si acea membrana se sparge si cu ajutorul vacuumului trage ulei din cutie ,care intra in galeria de admisie a motorului se amesteca cu aer+benzina si iata cum dispare uleiul din cutie, cantitatea nu este destul de mare pentru a scoate fum cum se asteapta majoritatea ,. cantitatea este mica dar suficienta pentru a ramane cutia fara ulei, nu esti primul si nici ultimul care patesete asa ceva.
                                Te duci la dealer cu seria de caroserie si comanzi , capsula vacuumatica(modulatorul vacuumatic) de pe cutie , aceste capsule sunt pe culori ,in functie de seria de cutie si fiecare se regleaza in functie de seria cutiei, daca nu se regleaza corect apar probleme la cuplare si la schimbarile treptelor.
                                http://www.benzworld.org/forums/w123-e-ce-d-cd-td/1551117-my-vacuum-modulator-method.html.
                                http://www.mercedessource.com/node/8136.
                                http://www.peachparts.com/shopforum/showthread.php?t=147395.
                                Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                                TEL 0722623721.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF