Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozitul e aberant ... ce putem face?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    e si eschivarea o solutie, insa nu cred ca mi se potriveste, mie cel putin... as vrea in primul rand sa fac ceva, ca asa suna sloganul: "puterea e la tine!"
    oasis - it's good to be free!!!

    Comment


    • #77
      Pina una-alta, eschiva asta nu-i chiar asa de rea. Sint la ideea ca ar trebui sa te dai cu o masina care itzi place acum, nu la shaptejde ani. Pe care eu n-o sa-i prind sigur... Am citeva masini inscrise aici, nu stau sa le radiez, sa le export in Bulgaria, ca n-am chef de manevre d-astea. Dar daca gasesc ceva ce-mi place, cu motor d-ala cu invitatzi multzi la masa si alte balarii, sa fitzi siguri ca in tzara asta eu n-o mai inscriu... China, Bangladesh, insulele Vanuatu, orice...

      Edit: A propos, ce suma mi-a ieshit mai jos e jumate din ce aveam de plata la inceputul anului. Am scos de la financiar masiv anul asta. Nici macar masina cu care circul nu e la fisc trecuta. Asta e, tzepuiesc statul... sa ma dea in judecata...
      Last edited by doktor4carz; 10-17-2007, 20:02 PM.

      Comment


      • #78
        Tre luat atitudine clar!! Statu isi bate joc de noi toti!! de aia imi pregatesc imigrarea care este iminenta!! De aia vand si masina!! Suntem romani da nu suntem neaparat mandri de asta!!
        W110-2.0 D 1966
        W115-2.0 D 1971
        W123-2.4 D 1982

        Comment


        • #79
          Mai nou vad ca multi au inceput sa inmatriculeze masini in Bulgaria iar cei din vest in Ungaria. Si la faza asta tot statul e fraier pt ca daca s-ar liberaliza piata auto second-hand cred ca statul ar strange mai mult la buget decat in actualele conditii. Pt ca s-ar inmatricula mai multe masini si de bine de rau un impozit mai mare sau mai mic, fie ca ne place sau nu, vom accepta sa-l platim cu totii. Pe cand asa banii se duc in bugetul altora. Daca va mai creste nr de masini inscrise in afara cred ca astia vor gasi o metoda de constrangere si nicidecum nu vor scoate taxa aia cretina. Eu personal cred ca nu va fi scoasa de tot. Poate doar un pic redusa. Si atata timp cat astia de la APIA spun ca au crescut vanzarile la masinile noi, vor avea o explicatie plauzibila pt cei din UE ca taxa sa fie pastrata, sub pretextul ca vom proteja astfel mediul. Ce ne facem insa ca de la anul am auzit ca se vor majora si asigurarile de raspundere civila obligatorii???? Nu va fi si mai greu oare? Pt ca si acolo se duc cateva milioane bune pe an.....

          Comment


          • #80
            Daca aveti date exacte cu privire la Impozitarea/asigurarile la vecini Bulgari si eventual Moldoveni .... sa vedem si noi!

            La vecini de la BMW, unde am scris de impozit, numai un fan am gasit, nu prea inteleg de ce ... poate mai coace in zilele urmatoare. Sunt sigur ca deca ne strangem mai multi putem face ceva valuri. Asteptam sa creasca lista!

            Comment


            • #81
              uitati-va si la asta: http://www.romanianews.net/petitie-taxa-auto.html
              POATE FACEM UN THREAD CU ASTA.
              Last edited by malnik2002; 10-20-2007, 08:18 AM.
              Marinarul.tk
              Proud owner of C180/96

              Comment


              • #82
                Am semnat deja petitia.

                Raspunsul este :INMATRICULAREA LA BULGARI

                Avantaje:

                1.Impozit mic-mai ales la motoare mari
                2.Asigurare mai mica(se vor scumpi cu 40%)
                3.Orice taxa auto inventata nu ne mai intereseaza

                Dezavantaje:
                1.Esti doar utilizator si nu propietar(in acte)
                2.Un drum in Bulgaria pe an

                Dar cred ca merita efortul.

                METODA ANTI-TAXA DE INMATRICULARE: NUMAR DE BULGARIA - 16 Octombrie 2007
                Romanii din sudul tarii au descoperit o solutie ca sa scape de taxa de prima inmatriculare pentru masinile second-hand cumparate din strainatate: le inscriu in Bulgaria. In doar cinci luni, peste 200 de locuitori ai celor doua judete si-au cumparat masini pe care le-au inmatriculat in tara vecina.
                Romanilor nu le-au trebuit mai mult de cateva luni ca sa descopere solutii pentru a evita imensa taxa de prima inmatriculare: cumpara masini din Germania, le inmatriculeaza in Bulgaria si circula cu ele in Romania.

                Metoda, folosita pe scara larga in judetele de granita din sudul tarii, a devenit deja fenomen in Giurgiu si Constanta.

                Totul e simplu; trebuie doar sa ai un prieten bulgar de nadejde care sa fie de acord sa-ti treci masina pe numele lui. Sau poti apela la serviciile unei firme care preia autovehiculul pe acte si ofera o procura pentru a putea circula in Romania. Revizia, inspectia tehnica provizorie si asigurarile se fac in Bulgaria, in Romania urmand sa fie achitata doar taxa de drum.

                Sorin, din Giurgiu, si-a cumparat un VW Golf III, fabricat in anul 1995. A platit 2.600 de euro pentru masina. Alti 500 de euro l-au costat formalitatile din Bulgaria, inclusiv „taxa” perceputa de bulgarul al carui nume l-a folosit.

                „La noi ma costa peste o mie de euro numai prima inmatriculare. Am fost cu un prieten bulgar in Germania. El a cumparat masina cu banii mei, apoi a facut o procura prin care eu pot sa circul fara probleme cu ea”, povesteste omul. Asemanator a procedat si Romeo, care conduce un Audi A3, fabricat in 1997, care l-a costat, cu totul, 4.000 de euro.

                Poti ramane cu buza umflata

                Succesul acestei afaceri a determinat dezvoltarea pietei in tara vecina. Initial, romanii au fost cei care si-au infiintat firme la Ruse, special pentru a presta astfel de servicii sau pentru a-si cumpara propriile masini. Acum exista peste 60 astfel de firme, cele mai multe bulgaresti. Exista insa si riscuri. Procura de la bulgari nu atesta calitatea de adevarat proprietar a romanului.

                Bogdan povesteste cum un amic s-a trezit cu masina ridicata din fata casei: „Bulgarul a facut un imprumut de 10.000 de euro la banca si a dat gaj trei masini trecute pe numele lui, dar care erau ale unor romani. Nu a returnat creditul, si banca a confiscat masinile ca sa-si recupereze banii”.

                Giurgiuveanul sustine ca exista si pericolul ca bulgarul sa moara. „Si atunci n-ai ce sa mai faci cu masina. De aceea eu am incredere in firme”, spune acesta. Dar nici in cazul lor nu exista garantii suta la suta.

                Agenti de circulatie au inceput sa monitorizeze fenomenul

                Fenomenul inmatricularilor de masini in Bulgaria a inceput in primavara acestui an. In localitatile de la granita cu Romania sunt organizate, la sfarsit de saptamana, targuri pentru romani. Cei care cumpara de acolo scapa, pe langa taxa de prima inmatriculare, si de alte dari catre statul roman. De exemplu, de taxele locale.

                Seful Serviciului Inmatriculare a Vehiculelor Constanta, comisar-sef Romeo Tecau, explica de ce in Bulgaria sunt taxe mai mici la inmatriculare: pentru ca bulgarii nu construiesc masini. „Romania are tot interesul sa-si protejeze productia proprie de masini si pe muncitorii care lucreaza in aceasta industrie”, spune el.

                Cateva sute de constanteni si-au inmatriculat deja in Bulgaria masini de lux cumparate la mana a doua din Occident. Seful Serviciului Politiei Rutiere Constanta, comisar-sef Constantin Dancu declara ca agentii de circulatie au inceput sa monitorizeze autoturismele inmatriculate in Bulgaria si sa-i identifice pe soferi. Exista, spune el, peste 100 de astfel de masini in Constanta, Agigea, Costinesti si Mangalia.

                „Am lasat actele miercuri si joi le-am luat”

                N.O. si-a adus un Audi din Germania, in urma cu o saptamana. Miecuri era deja in Bulgaria, la Balcic, la o firma specializata. „Am lasat actele miercuri, si joi m-am intors sa le iau. Masina era deja inscrisa pe numele unui prieten si avea numar de Bulgaria”, povesteste constanteanul. El a platit doar taxa de rovinieta, in jur de 170 de lei, in loc sa fi platit o taxa de prima inmatriculare de peste 1.500 de euro, si poate circula in regula prin Romania. (Feri Predescu, Catalin Ionescu)

                Metode de achizitie

                > rogi un prieten de nadejde sa treaca masina pe numele lui

                > apelezi la serviciile unei firme specializate din Bulgaria

                > cumperi teren, iti infiintezi o firma in tara vecina si incepi o afacere de familie din achizitionat autovehicule

                > ai incredere intr-un angajat al unui parc auto care, pentru 400 de euro, accepta sa-ti cumperi automobilul pe numele lui

                Riscuri

                > „prietenul bulgar” pune gaj masina pentru un imprumut si o pierde

                > dispare sau moare proprietarul

                > automobilul cumparat poate avea actele masluite

                > proprietarul in acte se poate razbuna si-ti poate lua oricand masina, cu toate ca tu ai platit bani pentru ea.


                Sursa: Evenimentul Zilei
                Last edited by doktor4carz; 11-06-2007, 14:45 PM.

                Comment


                • #83
                  Si daca inca v-au ramas bani dupa ce v-ati platit impozitul... pregatiti-va pentru o noua "surpriza": rovigneta se va scumpi si ea cu pana la 70%.

                  Comment


                  • #84
                    Stefan Onofras-1989 Mercedes 250D-valoare in jur de 4500 euro-impozit nu stiu ca nu am bani sa-l platesc oricum
                    Stefan

                    Comment


                    • #85
                      in curand doar cei care cu adevarat au nevoie si le vor putea permite...
                      1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
                      2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
                      Si o panarama de scuter

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by dog View Post
                        Stefan Onofras-1989 Mercedes 250D-valoare in jur de 4500 euro-impozit nu stiu ca nu am bani sa-l platesc oricum
                        4 milioane, itzi zic eu, crede-ma pe cuvint...

                        Comment


                        • #87
                          E JALLLEEEEEEEEEEEEEEEEE fratilor. Ne asteapta vremuri si mai grele. Oare o pusca nu e mai ieftina decat impozitul pe vreo 3-4 ani??? Ca i-as impusca pe toti cretinii astia din fruntea tarii. Ce sa zic apara industria auto din tara noastra....si pe cei care lucreaza in domeniu.... De parca i-am pus noi pe francezi, coreeni si alte natzii sa vina sa ia fabricile noastre de autoturisme. Le-au luat??? Sa-si asigure si piata de desfacere, nu statul roman sa-i protejeze. Pe stat oricum il doare-n dos si de mediu si de cei care lucreaza in fabricile alea. Asta-i frectie la picior de lemn. Tot smecherii astia de la putere isi apara interesele cu aceste taxe aberante. Sa avem pardon......

                          Vor taxe????? Si noi vrem drumuri bune, autostrazi, indicatoare, marcaje, politisti corecti si destepti etc. Daca nu sunt in stare sa ni le asigure atunci sa ne lase in pace.
                          Last edited by florineasca; 10-20-2007, 23:27 PM.

                          Comment


                          • #88
                            Se pare ca lista a devenit istorie. Nu se mai baga nimeni? Numai asha se poate face ceva impotriva lui Citroeniceanu. Dumi, zici ca doar un bavarez a fost interesat de initiativa? Nu ma mira... Bavarezi! Eu zic ca ar trebui sa-i instigam pe americani... Aia cu Jeep.

                            Comment


                            • #89
                              1. Andrei Preoteasa - 1980 Mercedes 300d - valoare 7000RON - impozit 1920 Ron
                              2. Marian Dumitrascu - 1995 Mercedes C200 - cam 20000 RON - impozit 150 Ron
                              3. Cristian Dumitrescu - 1988 Mercedes 420SE - val 12000RON - impozit 2520 Ron
                              4. Dok - o gramada de masini - valoare greu de calculat - impozit 4515 RON
                              5. Filip ADRIAN- Mercedes 190 2,6-Valoare 12000 RON ?!?-Impozit 390ron
                              6. Stefan - Mercedes w123 300d - Valoare 10000 RON - Impozit 900 RON
                              7.Geo 18 - Mercedes w126 280e-Valoare aprox 15000 RON -impozit 840RON
                              8.Shark - Mercedes w126 280se- valoare aprox 15000 RON - impozit 840 RON
                              9.Florineasca - Mercedes C250 - valoare aprox 22000 Ron -impozit 390 RON
                              10. Dan_c - Mercedes W124 300cE - valoare aprox 15000 RON - impozit 900 RON
                              11. Stefan Onofras-1989 Mercedes 250D-valoare aprox 14000 RON -impozit 400 RON

                              Postase mai sus, l-am adaugat la lista

                              Comment


                              • #90
                                Gata??? Ati luat o pauza? De 2 saptamani nu s-a mai inscris nimeni? Si eu care ma gandeam ca dam guvernul jos....Mai asteptam un pic. Vad ca Vladescu si-a luat zborul. Poate vine altul mai cretin ca asta...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF