Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozitul e aberant ... ce putem face?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Doar 4? Haideti fratilor k numai daca ne strangem mai multi putem sa facem ceva...

    Comment


    • #32
      Hop si eu!
      Filip ADRIAN Mercedes 190 2,6-390ron/animpozit
      Trebuie cooptati toti cei cu 4x4

      Daca mai functioneaza vreun ARO prin tara asta ,acum sigur se vor duce la fier vechi!

      Comment


      • #33
        Originally posted by asfalttango View Post
        Hop si eu!

        Daca mai functioneaza vreun ARO prin tara asta ,acum sigur se vor duce la fier vechi!
        Masinile de teren de fabricatie autohtona sunt impozitate cu mai putin. Parca vreo 4 milioane bucata... Atat e parca pentru Aro 244 motor Brasov 3113cc...

        1. Andrei Preoteasa - 1980 Mercedes 300d - valoare 7000RON - impozit 1920 Ron
        2. Marian Dumitrascu - 1995 Mercedes C200 - cam 20000 RON - impozit 150 Ron
        3. Cristian Dumitrescu - 1988 Mercedes 420SE - val 12000RON - impozit 2520 Ron
        4. Dok - o gramada de masini - valoare greu de calculat - impozit 4515 RON
        5. Filip ADRIAN- Mercedes 190 2,6-Valoare 12000 RON ?!?-Impozit 390ron
        Last edited by doktor4carz; 11-06-2007, 14:37 PM.

        Comment


        • #34
          Originally posted by Geo18 View Post
          totusi nu inteleg, cum kkt asta de primar "almanahe" a ajuns la concluzia, ca de la 500.000 de mii anul trecut cat plateam eu pe un motor de 2800, sa ajung sa platesc 6 mil.!!!!!!!!
          poate ma ajuta si pe mine cineva, si-mi arata cum se face calculul, sau vreun site ceva, sau poate ma trezesc cu un impozit la anul de vreo 30 de mil???????????

          Te ajut eu sa calculezi impozitul pe masina.

          Calculul impozitului pe masina se face in functie de numarul de cmc, dupa cum urmeaza:
          - pana la 1.600 cmc: 8 lei/200 cmc;
          - intre 1.601 si 2.000 cmc: 15 lei/ 200 cmc
          - intre 2.001 si 2.600 cmc: 30 lei/ 200 cmc
          - intre 2.601 si 3.000 cmc: 60 lei/200cmc
          - peste 3.001 cmc: 120 lei/ 200 cmc
          - autobuze, autocare, microbuze:24 lei/ 200 cmc
          - masa totala autorizata de pana la 12 t: 25 lei/ 200 cmc
          - tractoare inmatriculate: 16 lei/ 200 cmc

          Exemplu de calcul:

          La o capacitate cilindrica de 1.390 cmc. Se imparte capacitatea totala la 200 cmc, iar rezultatul se inmulteste cu 8 lei, suma reprezentand valoarea impozitului pe fiecare 200 cmc.
          1.390: 200 = 6,95
          6,95 x 8 lei = 55,6 lei (suma totala de plata)

          Eu am un Mercedes E270 CDI si platesc 810 lei, iar la Jeep Grand Cherokee 4700 cc platesc 2820 lei.

          2.700 cc : 200 = 13,5
          13,5 X 60 lei = 810 lei (adica 8.000.000 lei vechi)

          4.700 cc : 200 = 23,5
          23,5 X 120 = 2820 lei (adica 28.000.000 lei vechi)

          Pentru ambele masini eu platesc 3630 lei (adica 36.300.000 Lei vechi). Tupeul statului este mare sa ceara astfel de taxe pe auto. Cred ca este si vina noastra a tuturor ca nu ne-am revoltat.

          Sa ne gandim cit am plati impozit auto pentru un mercedes 560 sel (caroserie 126) o masina frumoasa si robusta care in prezent sa zicem ca valoreaza aproximativ 5.000 euro. Proprietarul unei astfel de masini va plati un impozit auto anual de 3360 lei (adica 1.000 euro pe an). Asta inseamna ca daca ti aceasta masina 6 ani in proprietate impozitul auto va depasi valoarea masinii.
          Aici am 2 intrebari : de ce nu se calculeaza si un indice de vechime la calcularea impozitului care sa reduca impozitul daca masina este mai veche si de ce sa platim impozite asa de mari la stat atita timp cit statul nu a contribuit cu nici o suma de bani cind noi ne-am cumparat masina. Fiecare din noi muncim si ne straduim sa ne cumparam masina pe care o dorim iar statul vine ca un tilhar la drumul mare si ne jefuieste. Oare este corect ?

          Daca eu o sa ajung sa conduc aceasta tara voi pune impozit 0 lei pentru masinile care ofera siguranta conducatorilor auto cum ar fi mercedes caroserie 126 sau mercedes balena sau ML etc. Am sa va spun in continuare care este rationamentul : In prezent se incurajeaza ca cetatenii acestei tari sa cumpere masini cu cilindreie mica asta inseamna masini mici ca gabarit si implicit care nu ofera siguranta in caz de accident (masini gen Tico, Matiz, Citroen C3 si altele). Ganditiva ce sa intimplat cind un puscas marin american cu al sau Jeep Chevrolet (o namila de masina) a intrat intr-o amarita de dacie care a spulberat-o omorandul pe Theo Peter. Cu aceste impozite mari romanul nu-si permite sa cumpere masini rezistente. Mi-ar fi placut ca puscasul marin sa fie intr-un Tico iar Theo Peter sa fi fost intr-un mercedes balena. Poata sa-mi zica cineva cine ar fi murit in aceasta situatie. America isi iubeste cetatenii iar Romania isi bate joc de ai sai cetateni. De aici rezulta ca statul nu-si iubeste cetatenii sai cerand impozite exorbitant de mari mari pentru masinile care pot oferi siguranta chiar daca unele sunt mai vechi.

          Voi ce parere aveti ?

          Comment


          • #35
            Printzipiu...

            Originally posted by DMIHNEA
            ce vreti voi e frectie la picior de lemn,cam ce zice si dok....io zic asa-sunt 2 variante-ori produceti mai multi bani si nu vor mai conta la buzunar impozitele ori treceti la cilindree mai mica....e trist....
            Aici nu e vorba ca nu sunt 600 de euro in buzunar pentru un "ratat" de impozit. E vorba de un principiu. E aiurea de tot statul asta. O sa ne jupoaie pana o sa emigram cu totii... motor de 3005 cmc ... 1920 Ron. Shi k sa fie tabloul complet vorbim de un Mercedes W123 300 D din anul 1980 cu o valoare de piata de maxim 2000 de Euro. Acum stau shi ma gandesc... Taxe platesc shi prin motorina shi rovinieta shi nu primesc drumuri mai bune decat conducatorul de Dacia Logan de 1,4. Nu ma opreste Don Garcea la stop sa-mi tina o lectie mocca de legislatie. Shi nu am proceduri mai simple de urmat nici macar cand ma duc sa platesc taxa... Nu mi se pare normal ca intr-un stat democratic, unde prin vot sunt aleshi cei ce ne conduc, trebuie sa fim subjugati de noi inshine...


            Mai astept sa se inscrie lume in lista aia. Ar mai fi vreo cateva persoane. ATENTIE!!!Toti cei cu mai mult de 2000cc pot "adera" . Pentru ca nu cred ca din suta sau mia de euro pe care o platim hotului numarul 1 in tara asta , anume statul, se intorc prea multi bani prin servicii, drumuri, protectii de calitate... Care mai are prieteni pe alte forumuri, agitati-i si pe ei. Singuri o sa iesim cel mult la o bere...
            Last edited by Semtexx; 10-06-2007, 22:20 PM.

            Comment


            • #36
              Lux? Sa fim seriosi...

              Originally posted by DMIHNEA
              peste tot in lume statul jupoaie,doar ca in RO,se face fara bun simt....
              La noi daca ar da in aceeasi masura... Ce autostrazi am avea...

              Originally posted by DMIHNEA
              nu mai intrati inutil in detalii,ce trebuie sa transpara e ca peste o anume cap cil e considerat obiect de lux.....si luxul se plateste scump....
              Lux? Unde vezi lux? In ziua de azi lux nu mai poate fi definit de o cobra din 80 in care asta vara era sa ma sufoc de cald pe A2. Termenul de "LUX" ar trebui definit prin altceva decat capacitatea cilindrica. Pana la urma Cherokee nu e masina de lux, Aro nu e masina de lux, MB w123 nu mai reprezinta de vreo 20 de ani standardul pentru lux. Si tractoarele au motoare mari. Si nu stie multa lume cat de "luxoase" sunt. Mai ales un U650...

              Comment


              • #37
                Nu cred ca vom reusi sa scoatem acest calcul dar putem fi destepti sa cerem sa se calculeze un indice de vechime raportat si la valoarea masinii. Asa cum spunea Andrei mai devreme, acesta va plati la masina sa mercedes W123 (3.000 c.c.) cu o valoare de piata de 2.000 Euro un impozit aproape egal cu un Porsche Carrera (3.400 c.c.) cu o valoare de piata de 80.000 Euro. Cel care are un Porsche Carrera isi permite sa plateasca acest impozit. Vreau sa va ganditi la cei care au Aro diesel cu capacitate cilindrica de pina la 3.000 c.c. si care trebuie sa-si care zarzavaturile la piata. Pe langa faptul ca aceste Aro sunt depasite atit tehnic cit si moral bietul taran va trebui sa faca ceva sa poata supravietui si va trebui sa mareasca preturile la produsele pe care le comerciaza. Stie cineva cit valoreaza un Aro obosit care a mers mai mult la cimp?

                Comment


                • #38
                  Originally posted by DMIHNEA
                  nu mai intrati inutil in detalii,ce trebuie sa transpara e ca peste o anume cap cil e considerat obiect de lux.....si luxul se plateste scump....
                  Era bine sa fie considerata capacitatea cilindrica mare un LUX pentru ca asa puteam merge in instanta si puteam sa cistigam procesul aratind ca un cobra nu este un lux. Daca citesti bine legea ( ma refer la Codul Fiscal pe 2007 care reglementeaza modul de calcul al impozitului pe auto) vei vedea ca nu se aminteste nicaieri ca "capacitatea cilindrica mare este de lux".

                  Comment


                  • #39
                    Positive mental attitude...

                    Originally posted by DMIHNEA
                    in definitiv ce facem noi acum aici nu face decit sa creasca traficul pe server cu avantaje ptr unii,asa ca succes -don QUIJOTE,e o discutie care nu duce nicaieri....
                    Stii...era si un banc legat de atitudinea pozitiva.
                    Ion : Mai, Gheorghe...Ce elefant mi-am luat... Face de toate. Munceste la camp, nu mananca mult, o ajuta pe nevasta-mea in bucatarie... Ce mai. Crede-ma vrei si tu unul. E mai bun de o mie de ori decat calul.
                    Gheorghe: Bine mai, Ioane... De unde sa-mi iau eu elefant? Nu-l vinzi tu?
                    Ion: Bine , mah. Esti tovarasul meu...Ti-l vand si-mi gasesc eu altul...
                    Peste cateva zile Gheorghe se plange lui Ion k elefantul face numai mizerie, scandal, nu trage la plug, mananca de parca e disperat...La care Ion:
                    - Gheorghe, cu atitudinea asta nu o sa-l vinzi niciodata...


                    Asa si cu noi. Sincer pot sa-mi trag maine shi un 560sec shi nu cred ca o sa duc lipsa de bani sa platesc un amarat de impozit de 1000 de euro. Dar aici e vorba de principiu. Si ma bate gandul sa fentez sistemul asta sau sa-l inving. Una din 2. De invins nu am cum sa-l inving singur. Dar daca il invingem , sunt mult mai multi oameni care au de castigat. Asa ca, scuza-mi idealismul, dar... Nu te bagi in lista?

                    Nu am ajuns sa ma uit prea in detaliu. Dar, ce e haios, e ca la un motor naval de peste 4000cp se platesc 1600RON. Eu am doar 88cp... 3005cc... 1920Ron.


                    http://download.totalauto.ro/cod_fiscal.zip - asta e un link direct pentru Codul Fiscal 2007


                    Off Topic - Domnii de la admin! Marimea maxima pentru fisierele PDF este de aprox 20kb... Nu se poate face ceva in privinta ridicarii acestei restrictii?
                    Last edited by doktor4carz; 11-06-2007, 14:39 PM.

                    Comment


                    • #40
                      La faza cu impozitul contati si pe mine.Wugyla are 2998cmc adica 9meleoane...
                      Las ca vin ele alegerile...si atunci sa ii vedem pe kkti de liberali cum cersesc voturi.Si eu o sa am sa l-e dau ! Numa carne ! Deaia cruda...buna de umplut frigiderul ...

                      Comment


                      • #41
                        Suntem 6. O mica armata!!!

                        1. Andrei Preoteasa - 1980 Mercedes 300d - valoare 7000RON - impozit 1920 Ron
                        2. Marian Dumitrascu - 1995 Mercedes C200 - cam 20000 RON - impozit 150 Ron
                        3. Cristian Dumitrescu - 1988 Mercedes 420SE - val 12000RON - impozit 2520 Ron
                        4. Dok - o gramada de masini - valoare greu de calculat - impozit 4515 RON
                        5. Filip ADRIAN- Mercedes 190 2,6-Valoare 12000 RON ?!?-Impozit 390ron
                        6. Stefan - Mercedes w123 300d - Valoare 10000 RON - Impozit 900 RON


                        Scuze daca gresesc cu ceva in legatura cu valoarea printeselor. O fac cu aproximatie. Mai astept oameni in lista.

                        Comment


                        • #42
                          Andrei are dreptate. Trebuie luata atitudine, iar unul singur nu poate. Daca e sa gindim practic, cam toate natziile cauta sa faca eschive de la impozite si taxe. Si eu sint un tip principial, dar ca latura practica mai bine itzi iei un W126 cu ce motor vrei, inscris in Cuba gen, tragi o procura notariala shi o traducere legalizata nashpa, ca se gaseshte, carte verde la fel, la o imprimanta buna, mai ieshi pin la bulgari din cind in cind, si mergi, nene, cu masina adevarata si nu plateshti nimic la nici un stat. Nici macar o amenda de parcare. Si va garantez io, cind se va prinde militzia romana ca o arzi cu fals in acte, se va chema porcu boeing... Ia-o la pas pe shoseaua Chitila... Crede careva ca plateste vrun cocalar de pacolo impozit si taxa la vro cataraga de bemveu cu numere de orice, numa de RO nu? Sau 120 de euroi pe luna carte verde? Sa fim serioshi...
                          In ciuda faptului ca sint mai pesimist de felul meu si ca stiu ca, oarecum, e lupta in zadar, sint dispus sa fac toate demersurile care imi sint posibile pentru a se face ceva in legatura cu acest subiect destul de jenant. Tot din principiu. Nu ma dau banii afara din casa, nici nu mor de foame, dar doar cind ma gindesc ca platesc impozit pe salariu si contributzii la stat de 7 ani de zile si cind m-am dus la spital a trebuit sami platesc medicatzia din buzunar, ca depashisem plafonul asigurarii de sanatate, ma ia damblaua. O fi donquijotism, da mai dao in pista masii, ca nu sintem bataia de joc a nimanui...

                          Tacerea nu rezolva nimic.

                          Comment


                          • #43
                            Exact. Si chiar daca , poate nu reusim nimic, merita incercat. Mai am cateva idei pe care voi incerca sa le materializez in momentul in care lista va deveni consistenta. Asa ca... Semnaturi...Cat mai multe.

                            Comment


                            • #44
                              1. Andrei Preoteasa - 1980 Mercedes 300d - valoare 7000RON - impozit 1920 Ron
                              2. Marian Dumitrascu - 1995 Mercedes C200 - cam 20000 RON - impozit 150 Ron
                              3. Cristian Dumitrescu - 1988 Mercedes 420SE - val 12000RON - impozit 2520 Ron
                              4. Dok - o gramada de masini - valoare greu de calculat - impozit 4515 RON
                              5. Filip ADRIAN- Mercedes 190 2,6-Valoare 12000 RON ?!?-Impozit 390ron
                              6. Stefan - Mercedes w123 300d - Valoare 10000 RON - Impozit 900 RON
                              7.Geo 18 - Mercedes w126 - 280s - 5mil.
                              - Mercedes w201 - 1,8e - 3mil.
                              deocamdata nu am platit, dar cu penalitate 10 mil.
                              Poate, nu ar fii rau sa ne strangem toate masinile cu capacitate mai mare de 2000 si sa le lasam o saptamana la finante in fata in semn de protest

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by Geo18 View Post
                                7.Geo 18 - Mercedes w126 - 280s - 5mil.
                                - Mercedes w201 - 1,8e - 3mil.
                                deocamdata nu am platit, dar cu penalitate 10 mil.
                                Poate, nu ar fii rau sa ne strangem toate masinile cu capacitate mai mare de 2000 si sa le lasam o saptamana la finante in fata in semn de protest
                                Geo, la 280s ai 840RON , sau 900RON daca ai mai mult de 2800, chiar si cu un cc, pana la 3000cc inclusiv. La w201, daca ai motor de 1800, esti boier. Platesti doar 135RON. Vezi sa nu ai totusi o surpriza la Administratia Financiara din cauza restantelor...Oricum esti pe lista datorita 280-ului, in primul rand.


                                1. Andrei Preoteasa - 1980 Mercedes 300d - valoare 7000RON - impozit 1920 Ron
                                2. Marian Dumitrascu - 1995 Mercedes C200 - cam 20000 RON - impozit 150 Ron
                                3. Cristian Dumitrescu - 1988 Mercedes 420SE - val 12000RON - impozit 2520 Ron
                                4. Dok - o gramada de masini - valoare greu de calculat - impozit 4515 RON
                                5. Filip ADRIAN- Mercedes 190 2,6-Valoare 12000 RON ?!?-Impozit 390ron
                                6. Stefan - Mercedes w123 300d - Valoare 10000 RON - Impozit 900 RON
                                7.Geo 18 - Mercedes w126 280s-Valoare aprox 15000 RON - 840RON

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF