Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozitul e aberant ... ce putem face?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    ... ma bag shi eu 2997cmc, an 1988, benzen... valoare pe piata 4500. valoare pentru mine... inestimabila!
    dar de facut, ceva trebuie facut, si numai luand atitudine, se poate dezvolta o idee, si numai cu un numar mare si o idee buna, se poate lua la tranta cu sistemul!
    pentru altii cu valori... inestimabile, ce ar fi daca la urmatoarea intalnire sa facem o coloana pe la palate, cu niste pancarte scrise, clar si raspicat: valoare auto (pe piata, sa nu ne dam noi cu stangu-n dreptu) si valoare impozit+asigurari+roviniete...
    oasis - it's good to be free!!!

    Comment


    • #62
      Intrebare: Cand s-a schimbat constitutia s-a facut un referendum sa vada daca prostimea e de acord cu schimbarea acesteia desi cred ca 98% din romani nici macar nu tinusera constitutia in mana. Eu unul recunosc oricand ca nici macar nu stiu cum arata. Cand se hotarasc taxele si impozitele de ce nu se face referendum sa vada daca aceeasi fraieri care sunt sau nu de acord cu acea constitutie pot sa le plateasca, sa le suporte sau daca sunt de acord cu ele? De ce statul asta cretin si idiot ne baga mana in buzunar fara acordul nostru? OK, platesc impozit mai mare cand am venituri mai mari. Dar cand marea majoritate in tara asta au salarii de 2-300 euro cum poti stabili niste taxe si impozite care nici macar in UE nu sunt sau nu au valoarea care o au la noi? Si slava domnului ca aia au salarii de la 1000 si ceva de euro in sus.
      Last edited by florineasca; 10-16-2007, 17:52 PM.

      Comment


      • #63
        OK, vad ca devenim interesati de situatie, am aruncat o intrebare si pe forum la BMW, daca raspunde ceva lume va spun.

        in general cine face regula are interes (nu se agita moca) ... mai exact sa ne luam toti masini noi, de plastic, cu motoare mici ... poate chiar Citroen

        taxa de prima inmatriculare (pe care nu cred sa o scoata) a fost pusa tocmai la presiunile exercitate de asociatia producatorilor si importatorilor de automobile ... sa nu cumva sa scada vanzarile de masini noi !

        Asa cum ei au facut presiuni, cu siguranta ca si noi - daca ne strangem in numar mai mare - vom putea face ceva.

        Comment


        • #64
          Buuun... Suntem 10 oameni mari si tari. Mari la stat, mari la sfat, dar si mai mari in motor. Este de apreciat ca sunt interesati si oameni care stau la cateva sute de km de Bucuresti de aceasta initiativa. Dan_C, daca poti lua si alti clujeni nemultumiti de situatie si ii poti aduce in aceasta lista... ar fi minunat. Dumi, o idee buna cu abordarea celor de la BMW chiar inainte de a face noi o lista cat de cat consistenta. Poate se misca ceva mai repede decat noi... Nu exista si forumuri pentru masini americane? Aia cred ca au ceva cilindree mare...

          1. Andrei Preoteasa - 1980 Mercedes 300d - valoare 7000RON - impozit 1920 Ron
          2. Marian Dumitrascu - 1995 Mercedes C200 - cam 20000 RON - impozit 150 Ron
          3. Cristian Dumitrescu - 1988 Mercedes 420SE - val 12000RON - impozit 2520 Ron
          4. Dok - o gramada de masini - valoare greu de calculat - impozit 4515 RON
          5. Filip ADRIAN- Mercedes 190 2,6-Valoare 12000 RON ?!?-Impozit 390ron
          6. Stefan - Mercedes w123 300d - Valoare 10000 RON - Impozit 900 RON
          7.Geo 18 - Mercedes w126 280e-Valoare aprox 15000 RON -impozit 840RON
          8.Shark - Mercedes w126 280se- valoare aprox 15000 RON - impozit 840 RON
          9.Florineasca - Mercedes C250 - valoare aprox 22000 Ron -impozit 390 RON
          10. Dan_c - Mercedes W124 300cE - valoare aprox 15000 RON - impozit 900 RON


          In continuare sunt asteptati oameni... Cat mai multi. Dumi, da-ne feed-back in legatura cu miscarea bavarezilor...

          Comment


          • #65
            E laudabila initiativa voastra.. dar permiteti-mi sa fiu pesimist. Oricum va urez succes.
            Nu gasesti nici un motiv real care sa justifice impozitul aberant respectiv taxa de inmatriculare prohibitiva oricat de mult l-ai cauta. Daca banii se foloseau intr-un scop constructiv.. mai ziceam..
            Si atat timp cat cazaturi de dacii circula liber si beneficiaza de taxe si impozite mai mult decat rezonabile de ce niste masini in toate mintile n-ar putea sa beneficieze de aceleasi conditii ? Raspunsul la intrebarea asta cred ca il stiti toti..
            Last edited by Danny_bb; 10-16-2007, 21:14 PM.

            Comment


            • #66
              Cu o floare nu se face primavara. Dar nici cu 10. Ideea e ca daca am fi 1000 credeti ca am putea schimba ceva? Personal cred ca nu. In ziua de azi primeaza interesul personal si cel al unor grupuri de interese. Si atata timp cat cei carea ne conduc sunt si in fruntea acestor interese nu cred ca vom reusi sa schimbam nimic. Ar trebui gasite alte solutii. Angajati juristi, avocati, stranse semnaturi, facut tamtam pe la Parlamentul Europei, Drepturile omului etc. etc. Zic si eu. Nu stiu. Cineva ar trebui sa ne reprezinte. Cuiva ar trebui sa-i fie frica. Cui oare???... Si sa fim intradevar cat mai multi, sa constituim cu adevarat o forta. Dar intreb iarasi: daca am fi acum 5000 de oameni, care sa semneze pe o hartie ca vor merge pana la capat, cati credeti ca vor mai ramane in final????

              Probabil ca nici unul. Luati de grijile de zi cu zi nu putem fi multi. Cine are timp de astfel de demersuri atata timp cat cei care ar trebui sa ne apare nu o fac, atata timp cat justitia este de partea celor puternici iar legile nu sunt decat pentru cei prosti si saraci????

              Nu vreau sa va descurajez dar cred ca ar trebui sa devenim realisti si mai cu picioarele pe pamant. Ne certam dar cati si cu cine?????

              Comment


              • #67
                Originally posted by florineasca View Post
                Cu o floare nu se face primavara. Dar nici cu 10. Ideea e ca daca am fi 1000 credeti ca am putea schimba ceva? Personal cred ca nu. In ziua de azi primeaza interesul personal si cel al unor grupuri de interese. Si atata timp cat cei carea ne conduc sunt si in fruntea acestor interese nu cred ca vom reusi sa schimbam nimic. Ar trebui gasite alte solutii. Angajati juristi, avocati, stranse semnaturi, facut tamtam pe la Parlamentul Europei, Drepturile omului etc. etc. Zic si eu. Nu stiu. Cineva ar trebui sa ne reprezinte. Cuiva ar trebui sa-i fie frica. Cui oare???... Si sa fim intradevar cat mai multi, sa constituim cu adevarat o forta. Dar intreb iarasi: daca am fi acum 5000 de oameni, care sa semneze pe o hartie ca vor merge pana la capat, cati credeti ca vor mai ramane in final????

                Probabil ca nici unul. Luati de grijile de zi cu zi nu putem fi multi. Cine are timp de astfel de demersuri atata timp cat cei care ar trebui sa ne apare nu o fac, atata timp cat justitia este de partea celor puternici iar legile nu sunt decat pentru cei prosti si saraci????

                Nu vreau sa va descurajez dar cred ca ar trebui sa devenim realisti si mai cu picioarele pe pamant. Ne certam dar cati si cu cine?????
                Ce putem face? Cu cine ne putem certa? Intr-adevar, cu o floare nu se face primavara. Si nici cu 1000. Poate nici cu 10000. Legat de chestia asta , acum citesc o carte , cam plictisitoare pe alocuri, "Power to Win" de Walter Doyle. Omu` zice ca totul pleaca de la atitudine. Esti ceea ce gandesti. Si limitele noastre sunt numai in mintea noasta. Poate suna utopic. Poate lumea va zambi cand va citi aceste randuri. Dar cred ca , in primul rand, ar trebui sa avem incredere in acest demers de combatere a nedreptatilor statului. Restul va veni de la sine.

                Comment


                • #68
                  Da, asa e .. sa zicem ca n-o sa va fie voua mai bine neaparat... dar macar trageti un semnal de alarma.. mai treziti minti atrofiate care s-au invatat sa taca, sa accepte tot ce li se baga pe gat si sa refuze sa caute o explicatie pentru ce se intampla in jurul lor. Are dreptate Andrei.. e vorba de atitudine. Poate nu e chiar o lupta cu morile de vant...

                  Comment


                  • #69
                    in legatura cu morile de vant... si cu florile,... e adevarat ca nu se pot face multe deodata... insa cu timpul, cine stie ce roata va incepe sa se-nvarta?
                    cum isi dau grupurile de interese in cap, unii guvernanti acum au mari probleme de imagine, si mai stii tu de ce scandal din presa se agata ei, cica sa-l rezolve, si sa mai scoata nitel din pete?! cred ca moment mai bun nu este...
                    citeam si eu, vara trecuta-i drept, despre momente de cotitura in istoria marilor civilizatii... toate au contexte, conditii si o rotita... mai bine spus un bulgare, care o data lasat pe coasta-n jos, se face... ce se face...
                    aberez?


                    ma mai ia cateodata... cand ma oftic...
                    oasis - it's good to be free!!!

                    Comment


                    • #70
                      Momentan facem lista, dam un ochi si la vecini (azi am scris) ... apoi facem un plan ... gasim noi o solutie !!!

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by dan_c View Post
                        in legatura cu morile de vant... si cu florile,... e adevarat ca nu se pot face multe deodata... insa cu timpul, cine stie ce roata va incepe sa se-nvarta?
                        cum isi dau grupurile de interese in cap, unii guvernanti acum au mari probleme de imagine, si mai stii tu de ce scandal din presa se agata ei, cica sa-l rezolve, si sa mai scoata nitel din pete?! cred ca moment mai bun nu este...
                        citeam si eu, vara trecuta-i drept, despre momente de cotitura in istoria marilor civilizatii... toate au contexte, conditii si o rotita... mai bine spus un bulgare, care o data lasat pe coasta-n jos, se face... ce se face...
                        aberez?


                        ma mai ia cateodata... cand ma oftic...
                        Nope .. nu aberezi deloc... din pacate sau din fericire...cam asa se desfasoara ostilitalitile in minunata noastra tara.

                        Comment


                        • #72
                          Domnilor subscriu si eu la aceasta lista, chiar daca am motor mai mic, 2000, dar intradevar aceste taxe sint aberante, si cred ca se poate face ceva in acest sens. parca pe forum4tuning.ro, am mai vazut o asemenea lista, si sunt foarte multi cei care ar semna-o daca e nevoie, apoi daca toti ar da 1 leu, s-ar stringe o suma pentru un avocat ceva, care ar sti unde sa mearga cu ea sau ce sa faca mai departe.
                          Eu zic ca merita incercarea, e o idee si trebuie sustinuta, vor aparea in timp si mijloacele de atentionare a celor care ar trebui sa se gindeasca si la buzunarele noastre nu numai ale lor.
                          Marinarul.tk
                          Proud owner of C180/96

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by malnik2002 View Post
                            Domnilor subscriu si eu la aceasta lista, chiar daca am motor mai mic, 2000, dar intradevar aceste taxe sint aberante, si cred ca se poate face ceva in acest sens. parca pe forum4tuning.ro, am mai vazut o asemenea lista, si sunt foarte multi cei care ar semna-o daca e nevoie, apoi daca toti ar da 1 leu, s-ar stringe o suma pentru un avocat ceva, care ar sti unde sa mearga cu ea sau ce sa faca mai departe.
                            Eu zic ca merita incercarea, e o idee si trebuie sustinuta, vor aparea in timp si mijloacele de atentionare a celor care ar trebui sa se gindeasca si la buzunarele noastre nu numai ale lor.
                            Eu as da si 100 de lei, numai sa stiu ca se poate face ceva. Nu m-ar deranja sa vad statul batut in instanta.

                            Comment


                            • #74
                              Ar mai fi o solutie sa nu ne mai batem cu morile de vint.
                              Mergem si ne inmatriculam masinile la bulgari.Toate taxele de inmatriculare cu asig,cu impozit etc 300euro.Iar ITP anual 20 euro +asig mica.
                              Sa vad care e treaba la anul si poate o sa ma vedeti cu numar de Bulgaria!!!!
                              Eu paltesc 9mil pe an la stat aiurea.Mai bine dau la altii !

                              Comment


                              • #75
                                Am auzit si eu de treaba asta.

                                Originally posted by asfalttango View Post
                                Ar mai fi o solutie sa nu ne mai batem cu morile de vint.
                                Mergem si ne inmatriculam masinile la bulgari.Toate taxele de inmatriculare cu asig,cu impozit etc 300euro.Iar ITP anual 20 euro +asig mica.
                                Sa vad care e treaba la anul si poate o sa ma vedeti cu numar de Bulgaria!!!!
                                Eu paltesc 9mil pe an la stat aiurea.Mai bine dau la altii !

                                Intr-adevar, am un prieten din Targoviste shi mi-a zis ca asa fac baietii la ei. Iau masini din Germania, le inmatriculeaza in Bulgaria si ii doare la basca.Si e o alternativa a dracului de buna. Dar ... De ce sa facem noi asemenea manevre la noi in tara? Mai bine plecam cu totii din tara si stim o treaba.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF