Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Masinile inmatriculate in Bulgaria ar putea circula in tara doar 90 de zile pe an

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Masinile inmatriculate in Bulgaria ar putea circula in tara doar 90 de zile pe an

    Masinile inmatriculate in Bulgaria ar putea circula in tara doar 90 de zile pe an
    23 August 2011 AvocatNet.ro

    Seful Directiei Rutiere din Politia Romana, Lucian Dinita, a declarat, marti, pentru agentia Mediafax, ca printre propunerile formulate de Politie legat de schimbarea legislatiei rutiere se numara si faptul ca masinile inmatriculate in Bulgaria ar putea circula in tara doar 90 de zile pe an.



    Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/arti...#ixzz1W0yCrfKY
    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

  • #2
    Bull shit! Doar in Romania se poate intampla asta! Oricum, e specificat deja ca acest demers contravine principiului de libera circulatie. Dar asta nu conteaza in Romania. Sunt frustrati ca toate masinile se inmatriculeaza la Bulgari...
    W123 280E Blue Green Metallic

    W126 280SE Champagne Metallic
    W126 280SE Black Blue Metallic
    W126 500SE Lapis Blue Metallic
    W126 500SE Midnight Dark Blue

    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

    Comment


    • #3
      Bun, si cum o sa aplice asta, concret? .....ca la tiforie intotdeauna au fost buni, da la practica pe spate! :P
      Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

      Comment


      • #4
        No sa se poata veci asa ceva cat mai suntem in UE. Asa cum zice si colegu contravine cu legea de libera trecere. Da e clar ca toate televiziunile si-au gasit subiect de stiri pe tema guvernului asta care si asa e praf si pulbere si sta sa dea coltu , sper cat mai repede.
        +40758148228 whats app active

        Proud owner of Lady Blue W140.

        Comment


        • #5
          Originally posted by NinjaV12 View Post
          Bun, si cum o sa aplice asta, concret? .....ca la tiforie intotdeauna au fost buni, da la practica pe spate! :P
          Va salut!
          In prima faza(cu ceva luni in urma) se zvonea ca se va circula 90 de zile de la emiterea procurii. Se gasise rezolvarea: procuri facute din 90 in 90 de zile sau trecerea numelui in acte(pe certificat).
          Acum au alta varianta, 90 de zile de la primul control(introducerea masinii intr-o baza de date).
          Indiferent ce vor face vor intra mai multi bani la vecinii nostri bulgari.
          Era o vorba:
          " Nu te pune cu prostul pentru ca are mintea odihnita!"
          Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

          Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

          Comment


          • #6
            Cel mai probabil baga lumea in sperieti,chiar ieri am auzit pe unu ca nu isi mai ia masina de la bulgari ca uite ce se intampla...

            Comment


            • #7
              Asta urmaresc, descurajarea celor ce vor sa mai inscrie masini la bulgari. Problema cea mai grava nu cred ca e aici, noi cu masinile inscrise la bulgari vedem ce o sa facem, dar ati citit paragraful:

              "Totodata, potrivit acestuia(noul cod), va fi introdusa legea raspunderii obiective, dupa modelul Ungariei, care la un an dupa adoptarea actului normativ si-a redus numarul accidentelor la nivelul anului 1964. Aceasta lege prevede ca tot ce inseamna raspundere contraventionala sa cada pe proprietarul masinii cu care s-a comis neregula, indiferent de cine o conduce. De asemenea, procesul verbal prin care se constata amenda este executoriu, neputand fi contestat."
              Raspunderea obiectiva este cum este, dar ganditi-va ce iese cu procesul verbal sa devina executoriu. Vorba lui Mircea Badea, politistul devine Dumnezeu pe pamant.
              Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

              Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

              Comment


              • #8
                Pai bulgarii nu cred ca stiu asta,si chiar daca stiu,cred ca ii doare pe ei undeva,aia pt 50 de euro isi omoara mama!Vorba vine..

                Comment


                • #9
                  Originally posted by ediskan89 View Post
                  ...aia pt 50 de euro isi omoara mama!Vorba vine..
                  Sa stii ca nu este chiar asa. Sunt anumite lucruri care la noi le poti rezolva si la ei nu. La ei au fost inchise statii ITP pentru anumite nereguli, la noi inca nu am auzit sa se fi inchis vreuna(poate nu se fac nereguli).
                  Cu acel paragraf ma refeream la masinile pe Romania. Cate credeti ca sunt cu alti proprietari? Foarte multe.
                  Ganditi-va ca dati masina unui prieten si face o contraventie, cel putin, cine raspunde? Proprietarul, conform asazisului nou cod. Sau am inteles gresit?
                  Last edited by tumar; 08-25-2011, 18:21 PM.
                  Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

                  Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

                  Comment


                  • #10
                    Probabil se va reveni la chestia aia, s-o scoti afara din tara la 90 de zile. Vreun talon special de vizat, noi taxe etc. Per total eu consider ca masura este buna :
                    -daca te loveste un "bulgar" e coapta;
                    -astia de platesc impozite inseamna ca sunt prosti.
                    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                    Comment


                    • #11
                      Mie mi s-a inscris masina pe bulgaria fara sa fie vazuta,eu am luat placutele si actele de la intermediar,la noi nu cred ca se putea face asa ceva,in plus un bulgar nu cred ca o sa pateasca ceva in cazul unei contraventii in Romania.Eu unul umblu cu masina inscrisa pe bulgaria,si vreau sa cred ca am acte valabile,impozit,asigurare,ITP,carte verde,ca pe astea dau banii,dar sa circuli doar 90 de zile pe an e o nebunie,cine se cred romanii???sa puna legea asta?pai asta nu e discriminare?inseamna ca si cei care au masinile pe firme din Romania sa circule doar 90 de zile???ca e pe firma,si exista un act de imputernicire,aceeasi chestie ca si cu bulgarii.

                      Comment


                      • #12
                        Pe mine singura chestie care mă deranjează la mașinile înscrise pe bulgaria sunt RCA-urile lor, care de cele mai multe ori nu dau nici un ban atunci când fac accident.

                        Eu unul nu cred că măsura asta va afecta foarte mult posesorii de mașini cu numere de BG.

                        @ediksan89: ce te faci dacă te oprești în unul la semafor, și RCA-ul tău nu dă banii? Eu unul nici n-aș aștepta banii de la RCA-ul de Bulgaria, ci te-aș da pe tine în judecată pentru plata daunelor. Ți-ar conveni să-mi plătești din buzunar?
                        ...

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by carmine View Post
                          Probabil se va reveni la chestia aia, s-o scoti afara din tara la 90 de zile. Vreun talon special de vizat, noi taxe etc. Per total eu consider ca masura este buna :
                          -daca te loveste un "bulgar" e coapta;
                          -astia de platesc impozite inseamna ca sunt prosti.
                          Daca actele sunt pe bune nu vad de ce sa fie coapta. Cunosc caz in care s-a platit asigurarea de catre bulgari. Firmele de asigurari de la bulgari sunt si la noi. De exemplu, eu am la Uniqa. Orice firma de asigurari din lume(chiar si din Romania) cauta chichite sa nu plateasca. Si la noi au fost cateva cazuri.
                          Iar in cazul in care o masina cu numere straine este lovita de una cu numere romanesti, procedura este aceeasi, totul se misca greoi.
                          Iar in legatura cu cei care platesc impozitul nu cred ca sunt prosti. Noi(cei cu masini pe Bulgaria) singurul impozit ce nu il platim este cel pe masina, la primarie. In rest: rovinieta, taxe carburant, parcari, apartament, case, etc. le platim. Sa nu uitam ca sunt destui romani(cei cu masini pe Romania) ce nu platesc impozite la masini pentru ca nu le-au inscris la primarie(pe acestia ii numim smecheri).
                          Sincer, Carmine, la masina mea cu motor pana in 2000cc era mai bine sa fie pe Romania, taxele erau mai mici, inclusiv asigurarea.
                          Cu fosta masina a fost mai greu, un impozit de 500 euro pe an este totusi prea mult. Dar discutam discutii.

                          Originally posted by ediskan89 View Post
                          Mie mi s-a inscris masina pe bulgaria fara sa fie vazuta,eu am luat placutele si actele de la intermediar,la noi nu cred ca se putea face asa ceva,in plus un bulgar nu cred ca o sa pateasca ceva in cazul unei contraventii in Romania.Eu unul umblu cu masina inscrisa pe bulgaria,si vreau sa cred ca am acte valabile,impozit,asigurare,ITP,carte verde,ca pe astea dau banii,dar sa circuli doar 90 de zile pe an e o nebunie,cine se cred romanii???sa puna legea asta?pai asta nu e discriminare?inseamna ca si cei care au masinile pe firme din Romania sa circule doar 90 de zile???ca e pe firma,si exista un act de imputernicire,aceeasi chestie ca si cu bulgarii.
                          Daca ti-a dat numerele, cum ai prins numarul pe spate(are un nit special)?
                          Daca o masina, indiferent de numar comite o contraventie in Uniune(nu stiu daca romanii fac asta), sa zicem ca l-a prins radarul fix, amenda se va duce la proprietarul masinii. Daca masina e pe bune, te va cauta cu siguranta. Nimeni nu plateste pentru tine.
                          Adevarul ca au fost si cazuri in care masinile nu au fost cu acte "pe bune", dar asta ma face sa cred ca si cu stiinta "proprietarului". Pentru bani mai putini te trezesti cu acte aiurea.
                          Si inca ceva, cei ce zic ca bulgarii nu platesc asigurarile deoarece nu a fost proprietarul masinii la volan cred ca spun o aberatie. Cate masini nu circula in Romania cu alt sofer decat proprietarul ? Asigurarile acestor masini nu sunt valabile?
                          Dar hai ca, cred ca am luat-o "pe langa gard" deja.
                          Numai bine va doresc!
                          Last edited by Carmine; 08-26-2011, 21:45 PM.
                          Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

                          Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

                          Comment


                          • #14
                            Nitul de pe spate l-am prins eu,ala era singurul lucru de care mie frica,oricum masina acum e dauna totala si m-a lovit unu cu numere de bulgaria,acum astept sa vad,platesc bulgarii sau nu,revenind la problema noastra sa speram ca nu o fii dracu chiar asa de negru!

                            Comment


                            • #15
                              Facem tot timpul pe draq in 4 si alegem cei mai incompetenti polititcieni, care numai sa jegmaneasca poporul asta sunt in stare......"solutii" d-astea pot si eu si fara liceu sau chiar scoala generala. Ce nu precep astia ca, oricum cine vrea masina noua si-si permite isi va lua, cine vrea cu orice pret noua indiferent de marca, are acuma logan la 4000E plus 3 tichete(aprox 5000E)....si daca se multumeste cu masina de 5-6 ani indiferent de motorizare, deja la sub 2000E iti iei un Seicento, un Matiz, o Corsa sau Ford k.
                              Cine vrea Mercedes, BMW, Audi oricum se va descurca ba cu numere straine, ba cu nr rosii, ba pe nv, etc! Ma bucur nespus ca, macar pt 3 sapt voi pleca din tzara in Germania si Italia la neamuri, si macar asa o sa iau contact cu situatia de-acolo si din acest pdv al taxelor si impozitelor!
                              Last edited by NinjaV12; 08-29-2011, 18:41 PM.
                              Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF