Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua taxă auto poate lovi 2,8 MILIOANE de români

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dupa capul din dotare cea mai mare problema a lor la ora actuala s-a rezolvat, pe termen scurt. Problema despre care vorbesc este urmatoarea:
    Taxa de prima inmatriculare avea un mare viciu si anume discrimina masinile provenite din UE. Procesul de inmatriculare fara taxa exact pe asta se bazeaza. Este ilegal ca o tara din UE sa emita o lege care sa faca discriminare intre un produs UE si unul autohton. In mod special in cazul de fata aceeasi masina comercializata in tara (deci inmatriculata) nu platea nimica pe cand aducand exact acelasi model de afara plateam taxa. Deci se inhiba piata externa.
    Practic timbrul verde aplica o taxa si masinii autohtone si deci nu mai poate fi cosiderata discriminare.
    S-a si declarat ca banii colectati se vor directiona catre plata taxei prost perceputa.
    Sunt 99% convins ca in maxim 6 luni se va da drumul la procese de recuperare a timbrului verde.
    Dupa parerea mea tot ce a facut statul a fost sa-si faca rost de timp si de un "credit" gratuit de la populatie.
    Sper ca totul sa decurga bine si sa-mi inmatriculez masina fara taxa. Imi pare doar rau ca nu m-am trezit mai repede. Va tina la curent.
    E220 cdi W210, 2001

    E320 W210, 1997
    C180 W202, 1994
    W123 200D, 1978 cu inima de W124


    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

    Comment


    • Nu numai taxa discriminatorie a fost conditie UE-Comisie=Barosso si Merkel. Dar nu UE ca atare.
      @adidc: Sunt 99% convins ca in maxim 6 luni se va da drumul la procese de recuperare a timbrului verde.
      Doar daca trepadusii contabili din MF vor da publicitatii prin M.Of. INSTRUCTIUNILE DE APLICARE. Cand au facut-o, au inceput procesele!

      Comment


      • Originally posted by Siegfried View Post
        Poate fi de fita, daca e un SLR de exemplu. Daca E un A/B/C/E euro 3/4/5 nu e fita. Daca e mai jos, 90% e un junghi de pe care sar tablele si rotile. Poate putin spus 90%.
        Eu inteleg sa fie incurajat consumul si implicit productia si deci sa se impoziteze ca in tarile ceva mai normale ca la noi: poluarea si riscul.
        Ceea ce s-a facut acum e o mai mare nerozie inca decat ce au facut aia de dinainte.
        Pai daca nu vreti masini de fite, luati-va fratilor Logane, nu masini germane care sunt de lux si la americani

        Deci clasa E cu EURO5 nu e fita dar ce e cu motor de 2700cmc si impozit de...cate milioane?

        Comment


        • doojde milioane!

          Comment


          • Dooj... pentru o roata. X 4 = 80. +Rezerva = 100. Faruri=50. ... +Restul, Minim 450 = 10.000 Euroi.
            Nenea a scapt si caruta, si din caruta. Crede ca am fost cu el. Pacat. Dar ce are cu noi, pe aici?

            Comment


            • Originally posted by albertchiroiu View Post
              Pai daca nu vreti masini de fite, luati-va fratilor Logane, nu masini germane care sunt de lux si la americani

              Deci clasa E cu EURO5 nu e fita dar ce e cu motor de 2700cmc si impozit de...cate milioane?
              Pai de ce sa ne luam "Logane" daca nu ne plac .....?!?!? Daca niste politicieni jegosi cu aceeasi gandire ca si tine au pus niste taxe imense asta nu inseamna ca o sa le facem pe plac si o sa renuntam la ceea ce ne place.Vremea raposatului a trecut de mult pentru noi cei cu mintea deschisa!
              Ia-ti omule logan de 7-8 ani si plateste tu 1000 si ceva de euro timbru de mediu la el , sa nu iti iei nou ca e masina de "fite".
              *Smart Fortwo 451 Passion
              *w123 230CE
              *w211 E270 cdi Avantgarde
              *w203 c220 cdi Avantgarde
              *w215 CL55 AMG
              *w202 C180 Esprit
              *w210 e320 162kw 1996 Avantgarde
              *w202 c250 TURBODIESEL 110kw 1998 Elegance
              *w201 190E 2.0
              *w123 langversion pullman

              Comment


              • Corect, nu am sa inteleg niciodata de ce politica asta de-a dreptul tampita sa descurajezi ceva printr-o metoda discriminatorie nerusinata si mai ales contra-productiva CHIAR SI PT EI!!!!! ....si o sa demonstrez asta in ceea ce urmeaza: pai daca pui o taxa si un impozit si alea-alea ca sa nu mai ieie omul masina veche si sa isi ieie golan nou ete buf ca ai facut rahatu praf, pt ca GHINIONUL VIETII, omul ala poate are chiar numai 1000-1500E pt o masina si astfel in veci nu isi va lua cu avans de vo 2500-3000 plus rate una noua, si e si cumva cazul meu asa, da eu si sa am 6000E acum in buzunar nu as lua cotetu ala de golan sau satana cu dero sau prafuitoru si mai bine de 100 de ori fac pe draq in 4 si iau una cu numere de strainezia si ma descurc, asa cum fac majoritatea romanilor. Nu au crezut ca se va intoarce impotriva lor totul da uite ca e chiar asa, si va fi chiar muuuuult mai rau pt ca practic toata lumea deja si-a luat masina si in viitorul apropiat nu isi va mai lua alta mai ales noua!!! Prin timbrul asta tampic blocheaza chiar mai mult piata pt ca astfel omul mai degraba decat sa vanda masina si sa o tina inca pe el pe langa ca nu primeste mare lucru pe ea mai bine o tzine, astfel garantat nu isi va mai lua inca una noua pe cap. Iar daca e vb de firme, acestea din urma oricum isi reinoiesc parcul auto (asta daca nu dau faliment tot din cauza la legile tampite din tzara asta) si astfel practic in loc salase scaderea de vanzari de masini noi la un nivel inca suportabil ei mai rau adancesc cutitul in rana!!!
                Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                Comment




                • Poate ar fi bine daca fiecare ar da mai departe si ne-am rupe 30 secunde sa semnam petitia.Mai devreme sau mai tarziu ne va afecta pe toti ,inclusiv pe cei cu E5,E6 etc.

                  Comment


                  • OK. Semnam. Si la ce foloseste?
                    Un fost sef al meu are o vorba: Bine, bine. Sambata ma insor. Si diseara, ce ... ?

                    Comment


                    • Salut colegi, lamuriti-ma si pe mine va rog. Daca imi aduc un S300 diesel din 93 din alta tara si vreau sa-l inmatriculez la noi cat este taxa mai exact ? Am calculat, conform noii taxe si este de 2400euro, dar sub asta, scrie anexa nr3 daca are peste 14 ani, cota de reducere 90% , deci eu platesc 2400euro - 90 % = 240euro ? Sau imi da deja redus cu aia 90 % ?
                      http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

                      Comment


                      • 2959.24 pt euro2
                        2717.81 pt euro1
                        Aproximativ cam atat te costa, facut pe calculatorul anaf.Suma e deja cu cei 90% reducere aplicata.Muuuult tare da de daca iti place ,,, dai banu...

                        Comment


                        • Ah ) mda. Oricum ma vad un w140 in viitor, benzina v6, taxa este maxim 1500euro, mi se pare extrem de putin + gpl
                          http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

                          Comment


                          • Motoarele pe benzina, maxim euro 2 sunt favorizate. Problema e ca ar trebui sa cauti motor pana in 2000 de cmc. La 3000 platesti mult din cauza capacitatii.
                            Daca te orientezi la W124 sau W202, pana in 250 benzina (180, 200, 220, 230...etc) vei avea taxele cele mai mici.
                            Pe W126 parca este 260 benzina, nu? Aia ar fi cea mai ieftina varianta la taxa.
                            E220 cdi W210, 2001

                            E320 W210, 1997
                            C180 W202, 1994
                            W123 200D, 1978 cu inima de W124


                            Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                            Comment


                            • Originally posted by adidc View Post
                              Pe W126 parca este 260 benzina, nu?
                              Da colegu...bine graiesti. 260 a fost cea mai mica motorizare pe W126.
                              Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                              W126 280SE
                              W123 280CE
                              W126 500SEC
                              W220 500L

                              'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                              Comment


                              • Toate bune si frumoase! Dar... Se poate plati deja noua taxa (timbru) ? Din cate stiu eu... nu se poate pentru ca nu sunt clarificate normele metodologice... Oricum, la RAR Arad e pustiu, abia daca sunt doua-trei masini cand alta data stateau la coada pana departe in strada.
                                W123 280E Blue Green Metallic

                                W126 280SE Champagne Metallic
                                W126 280SE Black Blue Metallic
                                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                                W126 500SE Midnight Dark Blue

                                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF