Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua taxă auto poate lovi 2,8 MILIOANE de români

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca nu suntem in stare sa iesim in strada macar putem incerca ceva aici:
    *Smart Fortwo 451 Passion
    *w123 230CE
    *w211 E270 cdi Avantgarde
    *w203 c220 cdi Avantgarde
    *w215 CL55 AMG
    *w202 C180 Esprit
    *w210 e320 162kw 1996 Avantgarde
    *w202 c250 TURBODIESEL 110kw 1998 Elegance
    *w201 190E 2.0
    *w123 langversion pullman

    Comment


    • Originally posted by danger0su View Post
      Daca nu suntem in stare sa iesim in strada macar putem incerca ceva aici:
      http://jostimbrudemediu.info/petition.php
      Ce prostie de site e ala care afiseaza emailurile, sa vezi milioane de spam-uri ce primesc aia,alea sunt emailuri compromise.

      Iar taxa e buna asa, vrei Mercedes Euro 3 sau 4 adica masina de fite, inseamna ca poti plati mai mult. A, ca nu prea mai ai bani, ca ai luat masina cu bani din banca in timp ce casa cade pe tine, asta e partea 2. Aia care nu au bani multi si au EURO2 sau 1 platesc mai putin, foarte bine asa.
      Last edited by albertchiroiu; 03-17-2013, 10:52 AM.

      Comment


      • Eu am un euro3, cade casa pe mine, mi-am luat credit din banca pentru ea. De ce sa platesc o taxa de timbru de 5000 euro la ea pe premiza ca POATE O SA POLUEZE mai mult decat alea euro 2, cand maine poimaine ma pot trezi cu un junghi non euro, scutit de taxa, care mi-o face varza pe a mea si nu o mai pot folosi?
        Taxa de mediu trebuia facuta ca afara, fie luata din asigurare, fie esalonata pe anii in care masina functioneaza SAU circula. Nu ma poti obliga sa platesc ceva de care eu nu beneficiez. Daca un timp de 6 luni pe an eu nu folosesc masina aia? Nu e mai normal sa imi iei o taxa ca poluez numai pentru lunile in care eu folosesc masina? (din asigurare)? Sau daca pur si simplu fac un accident, fac masina zob, imi dai banii inapoi? Ca doar masina nu a poluat "MAI MULTI ANI" cat ai prezis tu. Au scos legea asta gandindu-se ca "EURO 3 si euro4 POLUEAZA MAI MULT in timp" insemnand ce? ca fac pariu ca una care acumae euro 2 polueaza mult mai mult decat a mea si inca o sa fie functionala cand a mea va polua ca ea :-)
        Legat de ce ai zis tu ca Mercedes euro3, euro 4, masina de fite, prietene fac pariu ca nu ai gandit prea mult cand ai scris. Mercedes Euro3 sau 4 polueaza mult mai putin decat alte masini cu motoare de 1.9.
        Daca era sa se ia cineva dupa noxe, si sa fi platit taxa dupa ele, ca in Franta spre exemplu, iti spun sigur ca ar fi trebuit sa dea statul bani inapoi la astia cu Mercedesuri :-)
        Last edited by vegeftw; 03-17-2013, 11:49 AM.

        Comment


        • Nu numai vis-a-vis de topic:
          Originally posted by albertchiroiu View Post
          Ce prostie de site e ala care afiseaza emailurile, sa vezi milioane de spam-uri ce primesc aia,alea sunt emailuri compromise.

          Iar taxa e buna asa, vrei Mercedes Euro 3 sau 4 adica masina de fite, inseamna ca poti plati mai mult. A, ca nu prea mai ai bani, ca ai luat masina cu bani din banca in timp ce casa cade pe tine, asta e partea 2. Aia care nu au bani multi si au EURO2 sau 1 platesc mai putin, foarte bine asa.
          Banuiesc o situatie: ati fost la biserica si nu v-a primit popa la spovedanie;
          Nu ati avut timp sa cititi si subiectul pretul benzinei cu componenta sa: taxa de mediu, taxa de ..., accize etc. Cititi in legislatie cu ce se mananca aceste taxe care conduc la pretul aberant al combustibililor. Mai ramane taxa pe viciu si gata. Sau vorba comunista de alta data: taranii s-au rasculat in 1907 din cauza taxei pe fum;
          Nu ati citit TOT continutul acestui subiect pentru ca repetati ce s-a mai spus deja.

          Prea seamana pozitia dvs. cu cea a propovaduitorilor lui Ceasca din '80 cand se pregatea reasezarea preturilor. Trei luni am auzit (exemplu) ca de la 9 lei zaharul se va face 15. Toata lumea injura. S-a stabilit la 12. Toti "zvonacii de ieri = postacii de azi": Vedeti ce baiat bun este Ceasca? nu a facut 15, doar 12.

          Intervin pentru ca eu am folosit cel mai mult aceasta expresie "masini de fite" pe aici. Nu ati citit si la ce ma refeream.
          In sens general, o masina de fite este acea serie limitata sau exemplare tunate/personalizate inainte de inscrierea lor in circulatie.
          Au durata de viata de maxim un an.
          A veni si a spune ca o masina euro 3 (deja in exploatare de peste 12 ani) este masina de fite mi se pare total aiurea.
          Dar sa spui ca tampenia de taxa made Florin Georgescu, taxa care aduce prejudicii numarului de locuri de munca si reducerea in fapt a veniturilor la buget, CA ESTE BUNA ASA, mi se pare total deplasat. Si nu este vorba doar de MB. Sau pentru dvs. MB-ul este o masina de fite?
          Eu nu concep afimatia dvs. ca fiind ceva normal.
          Macar pentru bunul simt si solidaritate pentru cei care ne castigam banii corect.
          Last edited by epurare_coco; 03-17-2013, 12:36 PM.

          Comment


          • Originally posted by albertchiroiu View Post
            Ce prostie de site e ala care afiseaza emailurile, sa vezi milioane de spam-uri ce primesc aia,alea sunt emailuri compromise.

            Iar taxa e buna asa, vrei Mercedes Euro 3 sau 4 adica masina de fite, inseamna ca poti plati mai mult. A, ca nu prea mai ai bani, ca ai luat masina cu bani din banca in timp ce casa cade pe tine, asta e partea 2. Aia care nu au bani multi si au EURO2 sau 1 platesc mai putin, foarte bine asa.
            O masina euro 3 era "de fite" acu 10-12 ani, iar daca tu consideri ca e corect sa platesti o taxa aberanta pt o masina de 10 ani atunci clar ai o problema.Numai un parvenit ar putea sa gandeasca asa .Nu vreau sa jignesc pe nimeni insa astfel de afirmatii mi se par absurde.
            Last edited by danger0su; 03-17-2013, 19:34 PM.
            *Smart Fortwo 451 Passion
            *w123 230CE
            *w211 E270 cdi Avantgarde
            *w203 c220 cdi Avantgarde
            *w215 CL55 AMG
            *w202 C180 Esprit
            *w210 e320 162kw 1996 Avantgarde
            *w202 c250 TURBODIESEL 110kw 1998 Elegance
            *w201 190E 2.0
            *w123 langversion pullman

            Comment


            • Cum ii dau like lu` dangerosu ?

              Comment


              • Splendid. Dar si rezumatul! Nenea este parvenit pentru ca este din vechea garda de zvonaci.

                Comment


                • Masinile cu euro 3 si 4 sunt cele care platesc cel mai mult deoarece sunt cele din gama ceruta actual de piata sh.Toti doresc masina ieftina, cu ceva dotari si sa fie peste euro 2 si aici nu fac referire la cineva anume ci asta e mentalitatea, plus ca statistica masinilor inmatriculate ia ajutat sa vomite aberatia asta cu plata mai mare pt E3 si 4.
                  Si cum teoria conspiratiei inca mai functioneaza, guvernul are de castigat ajutand vecinii nemti(de ce nu si bulgari) prin curatarea pietei germane de E2 si sub E2 pt a putea fi innoita piata de modele noi, e mult de povestit, sunt multe nestiute si necunoscute dar mai ales neprezentate catre poporul de rand pt ca sunt mentinute intre acei cativa care conduc si nu ma refer la base sau la ametitu de ponta.

                  Panarama aia de lege data cum ca nu ai voie sa mai conduci masina cu numere din afara tarii pe teritoriul romaniei(cu r mic ca asa vreau eu) x timp a trebuit introdusa la cererea europei.
                  Asadar, nota 10PLM domnule ministru, senator, deputat ca mi-ai creat o viata de rahat.

                  Comment


                  • Politicienii cu ale lor, noi cu le noastre. Ce trebuie facut in cazul asta, gasim o chichita in lege, un proces, ceva sa ne inscriem masinile in ro?
                    Last edited by vegeftw; 03-17-2013, 23:18 PM.

                    Comment


                    • Pai una ar fi ca actul de vanzare cumparare sa fie inlocuit cu unul de donatie , ca asa nu mai platiti taxa de timbru.

                      Comment


                      • Asta in cazul in care masina e deja inmatriculata in Ro. Dar daca nu e inmatriculata in Ro?

                        Comment


                        • Daca nu e, atunci Bulgaria va fi optiunea.
                          Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                          W126 280SE
                          W123 280CE
                          W126 500SEC
                          W220 500L

                          'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                          Comment


                          • Au facut ce-au facut si ne-au impins si mai tare spre bulgari. Oare nu s-a inteles careva cu bulgarii, ceva gen Tariceanu`?

                            Comment


                            • Originally posted by epurare_coco View Post
                              Sau pentru dvs. MB-ul este o masina de fite?
                              Poate fi de fita, daca e un SLR de exemplu. Daca E un A/B/C/E euro 3/4/5 nu e fita. Daca e mai jos, 90% e un junghi de pe care sar tablele si rotile. Poate putin spus 90%.
                              Eu inteleg sa fie incurajat consumul si implicit productia si deci sa se impoziteze ca in tarile ceva mai normale ca la noi: poluarea si riscul.
                              Ceea ce s-a facut acum e o mai mare nerozie inca decat ce au facut aia de dinainte.

                              Comment


                              • Daca vroiau sa stranga bani la buget bagau o taxa unica de 500 sau 1000 euro si garantat inscriau toti masina in Ro si nu mai era nimeni cu nr de Bg si aveam de castigat toti si noi si statul(sigur colecta mai multi bani,ca cine are de platit o taxa mai mare de 1000 euro o inmatriculeaza la vecini).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF