Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua taxă auto poate lovi 2,8 MILIOANE de români

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by tumar View Post
    Salut Dane!
    Nu i-ai mai dat in judecata sa o inscrii fara taxa?
    Salut Marius.

    Nu! Am preferat sa stau si sa astept... (am deja masina de aproape 5 luni si in tot acest timp nu s-a "bagat" noua taxa). Nici prietenul meu nu a obtinut inca sentinta favorabila. Am vazut ca el nu inainteaza si m-am gandit ca daca tot se scoate/schimba taxa o inscriu masina direct, dupa noile "reguli". Plus ca avocatul respectiv nu mi-a inspirat incredere (mai ales ca mie mi-a cerut o alta suma decat a cerut prietenului meu), imi parea prea "agresiv" sa sa "puna mana" pe onorariu...

    In fine... Asteptam!
    W123 280E Blue Green Metallic

    W126 280SE Champagne Metallic
    W126 280SE Black Blue Metallic
    W126 500SE Lapis Blue Metallic
    W126 500SE Midnight Dark Blue

    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

    Comment


    • E bine sa asteptati, ca asa macar nu mai consumati benzina, nu platiti asigurari, impozit, vignete(domne feri ca deja costa mai mult ca o amanta masina pe ro)deci pfffff ce fraieri ca tot ei pierd, da nah asta este, cred ca au mai degraba ceva complexe decat vor sa faca bani si astfel fwt la nervi o tzara intreaga!!! .....oricum eu raman la numerele de strainezia in orice conditii ca nu mai pot avea incredere in ei ca ma jecmansec la impozit FARA MOTIV REAL pe simplul fapt ca ei POT :P
      Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

      Comment


      • Cica maine se va "aproba" o ceva.
        Sunt tare curios sa vad ce solutie au propus "economistii" din gasca de teroristo-contabili din MF.
        Ca restul nu conteaza!

        Comment


        • Originally posted by epurare_coco View Post
          Cica maine se va "aproba" o ceva...
          Brici! Exact cand imi expira ultimele randuri de numere rosii!

          Toata nopate nu am sa dorm!
          W123 280E Blue Green Metallic

          W126 280SE Champagne Metallic
          W126 280SE Black Blue Metallic
          W126 500SE Lapis Blue Metallic
          W126 500SE Midnight Dark Blue

          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

          Comment


          • Sper sa nu fiti adormit PANA CAND VOR PUBLICA CHESTIA ASTA IN M.Of.

            Comment


            • Daaaaaaaaaaaa... cred ca o sa stau ca pe ace pana apare legea in MO. Apoi sa vezi distractie la RAR, va fi mai ceva ca si la Permise... Am cumva eu norocul ca atunci cand vreau sa imi inmatriculez o masina fix atunci sa se schimbe ceva si sa se aglomereze la Registru (asta e a treia oara cand o patesc!).
              W123 280E Blue Green Metallic

              W126 280SE Champagne Metallic
              W126 280SE Black Blue Metallic
              W126 500SE Lapis Blue Metallic
              W126 500SE Midnight Dark Blue

              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

              Comment


              • Eu am bafta ca mai am doua randuri de scos plus jumate de luna pe primul rand. Desi sincer o sa ma grabesc, ca nu poti sti nimic cu astia...poate schimba ceva si raman cu buza umflata.
                Pana la urma la masinile la care s-a platit taxa si nu s-a recuperat se mai plateste timbru la vanzare?
                E220 cdi W210, 2001

                E320 W210, 1997
                C180 W202, 1994
                W123 200D, 1978 cu inima de W124


                Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                Comment


                • Pai dupa publicare in M.Of. trebuie sa mai asteptam "Sfintele instructiuni de aplicare" ale trepadusilor din MF/ANAF. Sa-si pastreze "saracii" postul si vilisoarele viitoare + noi dihanii cracante".
                  Restul, DUMNEZEU CU MILA !

                  Comment


                  • Tipic pentru Romanica. Se mai amana prima faza cu o saptamana!

                    Comment


                    • 800 euro inscrisul la bulgari, pe numele tau.Pretul include rezidenta.
                      DUpa noua lege ar trebui sa platesc 4800 euro taxa, dupa aia veche, 3200. Dupa asta mai am impozit si asigurare, 3000lei/an. De ce as inscri-o in Ro?

                      Comment


                      • Mda, ca sa ma bag si eu in seama: Am cumparat tomberonul din dotare acum un an juma', tocmai pentru faptul ca deja se punea problema mizeriei de Timbru de mediu. Am luat-o pentru ca fusese inscrisa in tara in 2008. Masina a schimbat intre timp vreo 3 fericiti posesori, dintre care si un coleg de suferinta de pe forum. Al de a inmatriculat-o si i-a platit porcaria de taxa e avocat...
                        Initial am vrut sa merg la administratia financiara sa ma interesez daca a fost recuperata taxa, apoi m-am gandit sa vorbesc direct cu omul, sa-l intreb daca si-a recuperat banii...
                        Deci, 2800 euro pentru fericitul potential cumparator de cazan din 2001... Daca o vand, mai cer pe ea 700euro...
                        Imi pare rau numai de faptul ca i-am platit impozitul doi ani, asta tot ca sa o vand cu "acte in regula".

                        https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                        Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                        Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                        Comment


                        • Sunt curios, daca dupa ce platesc taxa de mediu, si vine unu cu un cotet de masina si imi da dauna, imi iau taxa inapoi? Doar nu am poluat deloc, nu ?

                          Comment


                          • Da, iti iei taxa si o treci la cheltuieli

                            https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                            Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                            Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                            Comment


                            • :-) Atata s-au ferit sa nu intre in tara toate giorsele si pana la urma au ajuns sa incurajeze venirea lor. Smart thinkin`

                              Comment


                              • Si ca sa mai spun ceva legat de subiect. Pentru ca refuz sa mai platesc impozit statului, masina va merge peste doua luni la un prieten, gratis, dar cu toate actele " in regula ". Sa fie statul sanatos!

                                https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                                Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                                Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF