Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozite

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    am gasit cum ca revolutionarii sunt scutiti de taxa auto pt un autovehicul [dar adaptat pt persoane cu handicap, din cate am inteles... Taica-miu e revolutionar, merg maine la taxe si impozite sa intreb poate merge si pt auto normale

    Comment


    • #62
      Ai inteles o tocanita cu ciuperci ... masina trebuie sa fie adaptata pentru persoane cu handicap si in cazul lor este vorba despre scutire. Despre revolutionari nu stiu nimic sigur, dar si ei parca au scutire fara nicio adaptare.

      Comment


      • #63
        Originally posted by crstn_savu View Post
        Ai inteles o tocanita cu ciuperci ... masina trebuie sa fie adaptata pentru persoane cu handicap si in cazul lor este vorba despre scutire. Despre revolutionari nu stiu nimic sigur, dar si ei parca au scutire fara nicio adaptare.
        E aiurea, daca stii ceva sigur spune, daca nu, nu ma face ca am inteles "o tocanita cu ciuperci". Aceste topicuri sunt facute pt a ne ajuta unii pe altii, nu pentru a ne ironiza.

        Asa scria intr-un comunicat de la circa financiara sector 3 pe un site.
        Conform prevederilor legale, revoluţionarii, soţii supravieţuitori, copiii şi părinţii beneficiază de scutiri de la plata impozitelor pentru locuinţă şi terenul aferent acesteia, precum şi pentru taxele auto pentru un autoturism hycomat şi un mototriciclu. Scutirea se acordă în proporţie de 100%, conform prevederilor Codului Fiscal al României, art. 284, alin. 2

        Comment


        • #64
          Sunt scutite de impozitul pe cladiri si terenuri, de taxa asupra mijloacelor de transport sau de taxa pentru eliberarea avizelor si autorizatiilor urmatoarele categorii de persoane:
          - veteranii de razboi;
          - persoanele persecutate din motive politice, precum si cele deportate ori care au fost in prizonierat;
          - eroii-martiri si urmasii acestora si luptatorii in Revolutia din 1989.
          - Vaduvele de razboi si vaduvele veteranilor care nu s-au recasatorit beneficiaza de scutire la impozitul pe cladiri si terenuri.
          - Persoanele cu handicap grav sau accentuat si persoanele invalide de gradul I sau II au dreptul la scutire de la plata impozitului pe cladiri si terenuri si de la achitarea taxei pentru eliberarea autorizatiilor pentru activitati economice.
          Asta era inainte de noua majorare dar acuma nu am gasit nimic sigur sa spuna.Dar daca una din aceste restrictii este valabila atunci cu siguranta sunt si restul.
          Mercedes w115 200D 1975 ''Amaratu''

          Comment


          • #65
            Atunci imi cer scuze si permite-mi sa spun ca pentru a nu stiu cata oara cei ce fac legile sunt tampiti. Faptul ca esti revolutionar sau veteran nu inseamna neaparat ca esti si handicapat si ai nevoie de o masina cu ambreiaj hycomat si ca masina trebuie sa iti fie adaptata special.

            Comment


            • #66
              Prima data cand pe un forum cineva care greseste isi cere scuze de obicei o dadeau in altele si se luau de alte chestii numai sa insulte si sa duca cearta in alta parte )
              Merg azi la circa financiara si va anunt daca sunt valabile si pt masini normale.

              Nu poti sa fentezi impozitul asta Stiintifico-Fantastic... Pe care numai un imbecil il putea inventa...

              Am fost si am intrebat la sectorul 3 - sunt scutiti de acest impozit revolutionarii dar pentru masinile hycomat! )
              Adica daca esti revolutionar si vrei sa ai scutire de impozit pe masina, trebuie sa fi fost impuscat in picior sau ceva care sa te fi facut handicapat [asa mi s-a exprimat si aia de la birou]. Eu cred ca poate orice revolutionar care inscrie o masina adaptata pt handicapati pt ca nu scrie in lege ca trebuie sa fie si revolutionarul handicapat dar acum nu o sa iti modifici masina doar ca sa eviti impozitul...

              Romania - o tara condusa de dobitoci alesi de un popor care ii merita! Va doresc numai sanatate!
              Last edited by Carmine; 09-13-2010, 20:33 PM.

              Comment


              • #67
                Se face confuzie intre revolutionari si raniti in revolutie.
                Doar ranitii cu handicap locomotor pot beneficia de scutire la impozitul auto pentru o masina modificata corespunzator. Dar asta nu pentru ca sunt revolutionari raniti ci pentru ca sunt handicapati.

                Poti fi si revolutionar impuscat, daca nu esti handicapat tot platesti impozit.

                Comment


                • #68
                  Originally posted by tonyto333 View Post
                  Nu poti sa fentezi impozitul asta Stiintifico-Fantastic... Pe care numai un imbecil il putea inventa...
                  N-o sa stea nimeni sa-ti explice pe un forum public cum sa fentezi impozitele la stat.
                  Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                  http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                  http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by carmine View Post
                    N-o sa stea nimeni sa-ti explice pe un forum public cum sa fentezi impozitele la stat.
                    Asta e clar...
                    Dar putem vorbi la telefon ))
                    sau pm...
                    Oricum e clar ca varianta cu Bulgaria e exclusa.

                    Comment


                    • #70
                      Fratilor,se poate fenta impozitul doar inmatriculand masina pe pers cu handicap indiferent daca a fost sau nu revolutionar,conditia este ca masina sa fie adaptata handicapului.Asadar masina va fi pe numele handicapatului si va fi scutita si de plata taxei de prima inmatriculare,vorbesc pentru ca si masina mea este la fel doar ca nu are niciun fel de maneta montata,e normala,doar in acte scrie la observatii ca are dispozitiv de nush ce.Inca merge smecheria,iar cu 1000 de euro se rezolva orice la rar.Bafta!

                      Comment


                      • #71
                        Asta pt cine cunoaste pe cineva acolo ca altfel nu te duci sa intrebi "care iei spaga sa imi scrii ca am masina de handicapat?" Si unde gasesti handicapatul de incredere sa pui masina pe numele lui? )
                        Last edited by mircea600sel; 09-14-2010, 11:48 AM.

                        Comment


                        • #72
                          )))

                          Originally posted by tonyto333 View Post
                          Asta pt cine cunoaste pe cineva acolo ca altfel nu te duci sa intrebi "care iei spaga sa imi scrii ca am masina de handicapat?" Si unde gasesti handicapatul de incredere sa pui masina pe numele lui? )
                          Ca sa gasesti cine ia spaga la RAR e ca si faza aia din ceva film:
                          Cica: Stii cum afli care e politistul corupt de la o sectie de politie doar cu-n telefon? Suni si indiferent cine iti raspunde ala e! :P
                          Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                          Comment


                          • #73
                            Ninja - Era intr-un film cu Martin Laurence cand au vrut ei sa ia in custodie o masina pe care o conducea o ditai negresa...
                            Totusi... Nu-i chiar asa la RAR si cred ca te poti trezi la puscarie foarte usor ca exemplu pentru natiune. Asa ca mai bine stau in banca mea si daca voi putea pleca intr-o tara civilizata, imi voi lua S.

                            Numai bine!

                            Comment


                            • #74
                              Platatesc la motor de 2.700 impozit 2000ron anual si RCA 1200ron anual

                              Comment


                              • #75
                                Salutare tuturor!
                                Si eu sunt curios de evolutia taxelor pe meleaguri mioritice,scumpii nostrii guvernanti in frunte cu dl.BOC ne-au "injunghiat pe la spate",au schimbat regulile in timpul jocului,ne considera pe toti buni de plata pentru impotentele lor profesionale (sintetizand foarte mult).Am ajuns ca noi,in propria tara sa fim pedepsiti ca am avut un vis,ca intotdeauna am aspirat la mai mult si mai bine DAR PRIN PROPRIILE NOASTRE FORTE asta omit ei.Ce este rau sa muncesti si sa culegi TU rezultatele muncii tale?????
                                Revenind la subiect,parca senatul a respins ordonanta 50 (nesimtita)referitor la impozite ptr. masini peste 2000cc si a doua casa etc...Vom vedea ce mai hotaraste Camera.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF