Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozite

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Impozite

    Ce parere aveti despre noua boacana a guvernului nostru?
    C-am cat ar veni impozitul pentru un w123 cu motor de 2,4? Aveti idee?
    Merci.
    Last edited by no problem; 07-01-2010, 22:48 PM.
    De 20 de Ani numele voastre inseamna libertate

  • #2
    Originally posted by BlonduCV View Post
    Ce parere aveti despre noua boacana a guvernului nostru?
    Cam cat ar veni impozitul pentru un w123 cu motor de 2,4...aveti idee.
    merci
    Avand in vedere cea ce au anuntat la televizor, impozitul pe care il aveai ieri, azi il inmultesti cu 2, asa am inteles de la stiri ca impozitele pentru autoturismele care depasesc 2000 cmc se dubleaza.
    E200-W210 Avantgarde 2.0K-16v 142Kw-193Cai 280Nm, RASTA MAN .

    Comment


    • #3
      Deci eu platesc 42 de milioane pe an?!? Ma mut in Bulgaria. Imi iau o casa la tara in Bulgaria intr-un sat uitat de lume, imi fac mutatie acolo si imi inmatriculez toate masinile pe Bulgaristan. Fara procura, fara nimic. Ma fac proprietar pe bune. Mortii lor de guvernanti. Rog moderatorii sa-mi dea warn pentru limbaj trivial.

      Comment


      • #4
        Astia nu mai stiu de unde sa ia bani!
        Am vazut un exemplu,pentru o Honda cu motor 2,2 impozitu vine 520 euro,pentru un mercedes S500 vine 1500 euro iar pt un bmw 525i cam 1200 euro....Asta ii treaba..??!!
        Trebuie facut ceva..dar ce?
        Toate cele bune !
        De 20 de Ani numele voastre inseamna libertate

        Comment


        • #5
          Originally posted by andrei_preoteasa View Post
          Deci eu platesc 42 de milioane pe an?!? Ma mut in Bulgaria. Imi iau o casa la tara in Bulgaria intr-un sat uitat de lume, imi fac mutatie acolo si imi inmatriculez toate masinile pe Bulgaristan. Fara procura, fara nimic. Ma fac proprietar pe bune. Mortii lor de guvernanti. Rog moderatorii sa-mi dea warn pentru limbaj trivial.
          Pentru limbajul neadecvat si mai ales pentru jignirea mandrului si stimatului nostru guvern condus de " maria sa" domnul Boc care este telecomandat de parintele patriei noastre numitul Traian Basescu, adminul nostru domnul Andrei Preoteasa primeste un WARNING la cerere.
          E200-W210 Avantgarde 2.0K-16v 142Kw-193Cai 280Nm, RASTA MAN .

          Comment


          • #6
            Probabil ar trebui dati in judecata. Eu mai am si un Aro cu 3119cmc pt care impozitul ar ajunge tot la 4200 lei ceea ce inseamna dublul valorii masinii pe piata. Eu oricum numai platesc niciun impozit auto sau amenzi de mult timp pentru ca se prescriu dupa 3 ani si impozitele.
            "Man will be what he was born to be, free and independent!" J.F.K.

            Comment


            • #7
              Originally posted by andrei f View Post
              Eu oricum numai platesc niciun impozit auto sau amenzi de mult timp pentru ca se prescriu dupa 3 ani si impozitele.
              Crezi tu..?

              Comment


              • #8
                Andrei_f vezi ca s-ar putea sa ai o surpriza )... eu zic sa le platesti ca nu se prescriu. S-a scos legea aceea de ceva timp.

                Cum sta treaba cu radierea de la fiscal? Cum se procedeaza?

                Comment


                • #9
                  Dragi colegi...am si eu o rugaminte: Nu mai deschideti atatea topicuri cu tema IMPOZITELOR!

                  Sunt destul de suparat cand ma gandesc la ce au debitata guvernantii si cum deschid sa citesc si eu un subcapitol al forumului dau iarasi de tema impozitelor!

                  Exista un topic la LEGISLATIE. Cred ca e suficient!

                  Multumesc pentru intelegere!
                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by andrei f View Post
                    Probabil ar trebui dati in judecata. Eu mai am si un Aro cu 3119cmc pt care impozitul ar ajunge tot la 4200 lei ceea ce inseamna dublul valorii masinii pe piata. Eu oricum numai platesc niciun impozit auto sau amenzi de mult timp pentru ca se prescriu dupa 3 ani si impozitele.
                    Aici sunt sigur ca se poate gasi o portita dat fiind ca normalitatea ar fi ca orice impozit sa fie calculat la valoarea bunului impozitat...clar e timpul pentru studiul amanuntit al unui tratat de drept fiscal;
                    In alta ordine de idei impozitele nu s-au prescris niciodata dupa 3 ani ci dupa 5...eu nu stiu sa se fi modificat legea in sensul asta insa in 5 ani te asigur ca fiscul are grija sa fi si executat silit nu doar urmarit fiscal...

                    ....Cat despre mutatul in Bulgaria, nu e totul sa deti o proprietate....trebuie sa mai obtii si rezidenta ceea ce e o alta mancare de peste(nu neaparat complicat)....pe mine ma bate elt gand cret...emigrarea in China
                    Last edited by mircea600sel; 07-02-2010, 17:05 PM.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by darktemplar View Post
                      pe mine ma bate alt gand cret...emigrarea in China
                      Las' că şi aici ţi se fac cât de curând ochii mici şi traşi, ca la chinezi, de atâta mâncare de orez, că de altceva n-o să ai bani. Pe de altă parte, devii vegetarian, trăieşti 150 de ani ca broaştele ţestoase, şi o să ai parte de toate cele, ce le-au debitat, le debitează, şi le vor debita dragii noştri "bravi conducători".
                      Lord W126 500SE -> 2.5D
                      Lady W123 230C -> 240D
                      W124 -> 200D
                      W208 CLK200 -> 2.0

                      W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                      Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                      Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by BlonduCV View Post
                        Astia nu mai stiu de unde sa ia bani!
                        Am vazut un exemplu,pentru o Honda cu motor 2,2 impozitu vine 520 euro,pentru un mercedes S500 vine 1500 euro iar pt un bmw 525i cam 1200 euro....Asta ii treaba..??!!
                        Trebuie facut ceva..dar ce?
                        Toate cele bune !
                        La motor de 2500cmc nu e chiar 1200E......domne feri, la 3.5 e atata, la 2.5 e 930Ron pe an(stiu ca eu am BMW 525i :P) e fix exemplu dat de piticu Boc, fie-i tarana usoara si lui si celor responsabili de asta!!!
                        ......devine tot mai acut si mai imperios necesar anuntul din prima mea semnatura.....

                        Originally posted by crstn_savu View Post
                        Andrei_f vezi ca s-ar putea sa ai o surpriza )... eu zic sa le platesti ca nu se prescriu. S-a scos legea aceea de ceva timp.

                        Cum sta treaba cu radierea de la fiscal? Cum se procedeaza?
                        Exista o portita, pe care eu am sa o testez in maxim 2 sapt......daca merge o sa postez si cum se face
                        Last edited by mircea600sel; 07-02-2010, 20:49 PM.
                        Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by andrei f View Post
                          Probabil ar trebui dati in judecata. Eu mai am si un Aro cu 3119cmc pt care impozitul ar ajunge tot la 4200 lei ceea ce inseamna dublul valorii masinii pe piata. Eu oricum numai platesc niciun impozit auto sau amenzi de mult timp pentru ca se prescriu dupa 3 ani si impozitele.
                          Sa am un fier la care mi-as permite sa renunt gratis nu i-as platii impozitul in momentul cand vine fiscul le donez fierul LEGAL sa il vanda ei si sa-si recupereze banii de impozit

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by crstn_savu View Post
                            Andrei_f vezi ca s-ar putea sa ai o surpriza )... eu zic sa le platesti ca nu se prescriu. S-a scos legea aceea de ceva timp.
                            Chiar daca legea s-a modificat chiar daca nu actiunea fiscului e de a confisca bunurile rau-platnicului ceea ce se va intampla dupa o perioada foarte lunga de timp. Oricum e o aberatie sa platesc pentru 2 ciuveie de 1000€ impozitul deci imi permit sa renunt la ele (cum a zis si colegul Gaftoneanu) dupa o anumita perioada care cel mai probabil va fi de vreo 5 ani pana se sesizeaza finantele.
                            "Man will be what he was born to be, free and independent!" J.F.K.

                            Comment


                            • #15
                              Sincer ce as face eu daca as avea masina mai mare de 2000 ,repet ce as face eu care nu am toate tiglele pe casa,si as vrea sa-mi pastrez fierul pentru zilele cand va rasarii soarele pe strada mea fara sa dau bani in plus la handicapati : as schimba motorul cu unul identic la cc chiar daca e varza as modifica in carte la RAR ,dupa aia as preda acel motor la remat si as solicita radierea (radierea se facea parca prezentand cupon de la remat pt motor sau caroserie ) .Pun fierul la vaselina si astept vremuri mai bune pt a o inmatricula sau o radiez din romania si o vand /inmatriculez in BG( a 2 a varianta -cat mai tine ).Intradevar sunt niste cheltuieli in plus dar i-mi pastrez jucaria fara sa fac cucu mare la stat si macar stiu ca incerc sa fac tot posibilul sa ii trag in piept

                              Posibil ca rationamentul meu sa aibe lacune legislative

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF