Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozite

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by Demiurgos View Post
    Copilu' nu plateste taxe din banii lui. Te rugam intelege-l!
    Dap, tind sa cred ca ai dreptate......astept vremea cand si la terasa o sa ii se ceara sa plateasca tot dublu pt consumatia lui si a rapandulei cu care a iesit, si sa nu ii mai ramana bani de benzina ))
    Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

    Comment


    • #47
      @Ninja V12
      Ai warn pentru limbaj. La proxima iei o pauza.
      Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
      http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
      http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

      Comment


      • #48
        Originally posted by NinjaV12 View Post
        Dap, tind sa cred ca ai dreptate......astept vremea cand si la terasa o sa ii se ceara sa plateasca tot dublu pt consumatia lui si a rapandulei cu care a iesit, si sa nu ii mai ramana bani de benzina ))
        Se pare ca nu intelegi absolut nimic. daca am ML- nu inseamna ca sunt milionar. Grow up. Eu mi-am luat ML-ul din bani cinsititi pe care am platit impozit, si da ma simt furat de stat, care imi percepe impozit la el de 3 ori mai mare ca in Germania, in conditiile in care mai cheltui si o gramada de bani pe reparatii ca avem drumurile care le avem.
        Last edited by mircea600sel; 08-29-2010, 04:12 AM. Reason: editat postul, atentie la limbaj.

        Comment


        • #49
          Originally posted by NinjaV12 View Post
          Parerea mea e ca, daca ai o masina de teren cu motor peste 3000cmc(nu e chiar cazul tau) mai bine nu o mai inmatriculezi.....iesi mai ieftin sa iei o remorca pe care sa pui G500-le, sa o legi dupa cealalta masina care sa fie de ex un ML320 CDI(ala cu motor putin sub 3L) sau o cobra de 3000D sau td ca aia nu te lasa in drum cu consum mediu de 10, si 12 cu platforma cu G-ul si asta este....
          Chestia asta se face destul de des in Romania, dar de regula cu masini de teren modificate, neinmatriculabile, dedicate concursurilor.
          Trebuie insa sa se tina cont de urmatoarele:
          - treseul de off-road trebuie sa inceapa si sa se termine in acelasi loc
          - un G500 este destul de greu (cred ca are MMA in jur de 3000kg), nu prea ai cum sa-l tragi cu B-ul
          - nu am vazut niciodata in Romania G500 facand off-road
          - G500 este o masina scumpa, impozitul nu prea mai conteaza
          Cel mai uzual se foloseste inmatricularea la bulgari.

          Eu altceva am vrut sa demonstrez:
          - motoare mari/consumuri mari nu inseamna neaparat masini scumpe
          - masini mai multe nu inseamna neaparat poluare mai mare
          - impozitul pe poluare/cilindree este un VAX, se aplica in unele tari impreuna cu alte masuri - iti poti inmatricula masina doar pe perioada in care o folosesti, masinile mai vechi de 30 de ani sunt scutite de la impozit sau au impozite foarte mici, etc.

          Comment


          • #50
            Originally posted by vladcons View Post
            Chestia asta se face destul de des in Romania, dar de regula cu masini de teren modificate, neinmatriculabile, dedicate concursurilor.
            Trebuie insa sa se tina cont de urmatoarele:
            - treseul de off-road trebuie sa inceapa si sa se termine in acelasi loc
            - un G500 este destul de greu (cred ca are MMA in jur de 3000kg), nu prea ai cum sa-l tragi cu B-ul
            - nu am vazut niciodata in Romania G500 facand off-road
            - G500 este o masina scumpa, impozitul nu prea mai conteaza
            Cel mai uzual se foloseste inmatricularea la bulgari.

            Eu altceva am vrut sa demonstrez:
            - motoare mari/consumuri mari nu inseamna neaparat masini scumpe
            - masini mai multe nu inseamna neaparat poluare mai mare
            - impozitul pe poluare/cilindree este un VAX, se aplica in unele tari impreuna cu alte masuri - iti poti inmatricula masina doar pe perioada in care o folosesti, masinile mai vechi de 30 de ani sunt scutite de la impozit sau au impozite foarte mici, etc.
            Ai dreptate, G500 in stare onorabila sub 10miiE din orice an ar fi el nu prea gasesti....dar si asa, nu merita sa dai inca 5000E pe taxa de inscriere si inca 1500E pe an impozit!!!!!!!!!!! G500 chiar si cu toate dotarile si cu troliu si cu modificari pt offroad nu trece de 2500kg.....asta nou din 2006 dupa carfolio are 2250kg...
            Nici cu inmatriculatul la bulgari nu iesi bine daca stai mai in sus de Buc; si oricum sa vad eu loganu ala de politie si cu Schumacher la volan care ma prinde cu G500-le pe teren.....atata ca sa nu ma lase benzina
            Sunt si eu de-acord ca impozitul asta pe cilindree e o vaceala mai mare decat a manelistului care isi ia masina mare numa sa fie mare! Nu e normal ca o masina mai noua, de 10miiE sa aiba tot acelas impozit decat una de 2000E de 18-20 de ani!
            Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

            Comment


            • #51
              Originally posted by aka_notorious View Post
              Se pare ca nu intelegi absolut nimic. daca am ML- nu inseamna ca sunt milionar. Grow up. Eu mi-am luat ML-ul din bani cinsititi pe care am platit impozit, si da ma simt furat de stat, care imi percepe impozit la el de 3 ori mai mare ca in Germania, in conditiile in care mai cheltui si o gramada de bani pe reparatii ca avem drumurile care le avem.
              Nici nu am avut habar ca tu ai v-o masina daramite ML......oricum tu te-ai bagat in seama aiurea, si d-aia ai fost sanctionat! Nu mai bine stateai in banca ta ca nu am avut absolut nimic nu tine??!!!!
              Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

              Comment


              • #52
                Originally posted by NinjaV12 View Post
                ... G500 chiar si cu toate dotarile si cu troliu si cu modificari pt offroad nu trece de 2500kg.....asta nou din 2006 dupa carfolio are 2250kg...
                OT: poate parea absurd, dar un G350TD scurt, pregatit de teren, trece bine de 3000kg. Asta dupa ce a fost usurat cat s-a putut, fara a-i modifica forma caroseriei : lipsa bancheta spate, usa spate fibra, capota motor fibra, scaune scoica usoare, etc.

                Comment


                • #53
                  R:

                  Originally posted by vladcons View Post
                  OT: poate parea absurd, dar un G350TD scurt, pregatit de teren, trece bine de 3000kg. Asta dupa ce a fost usurat cat s-a putut, fara a-i modifica forma caroseriei : lipsa bancheta spate, usa spate fibra, capota motor fibra, scaune scoica usoare, etc.
                  Motorul de 3.5TD e mai greu decat cel de 500 V8 benzina.....mah, eu nu stiu sigur cat are un G de teren.....am zis doar ce am vazut pe carfolio, care pana acuma nu m-au dezamagit. Atata stiu ca am impins cu inca 2 prieteni mai slabi un G300D din 88 cu motor de cobra si era destul de greu, dar ce-i drept era cabrio, deci si mai ranforsat, peste o mica denivelare si ne-am cam scos plamanii ce-i drept, totusi pe drept il impingeam si singur....
                  Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                  Comment


                  • #54
                    Are idee cineva cum se plateste impozitul? Care sunt valorile pe aia 200cm3 de care tot pomenesc ei?

                    Multumesc.
                    Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                    Comment


                    • #55
                      Cred ca la asta te referi:
                      Pana in 1600 centimeri cubi platesti 8 lei pe 200 centimeri cubi.
                      Intre 1600-2000 platesti 18 lei pe 200 centimeri cubi.
                      Intre 2001-2600 platesti 72 lei pe 200 centimeri cubi.
                      Intre 2601-3000 platesti 144 lei pe 200 centimeri cubi.
                      Peste 3001 platesti 290 lei pe 200 de centimeri cubi.
                      Mercedes w115 200D 1975 ''Amaratu''

                      Comment


                      • #56
                        Exact multumesc. Oare entru PJ tarifele is diferite fata de PF? Ma gandesc ca la masina din semnatura la care plateam pe firma 1000 de lei acum dau 2140 dupa calculul de mai sus. Ms pentru ajutor.
                        Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                        Comment


                        • #57
                          Bai... si eu sunt terminat si de suparare si de nervi...
                          Astazi am vazut un S320 super misto, din 2001, impecabil... l-am condus si m-am indragostit a 2-a oara [dupa E320-ul pe care l-am avut acum mai multi ani]...
                          M-am gandit... ehhhh 20mil impozit... hai ca merita sa ma sacrific ca-i platesc din vanzarea ei cand o voi schimba... cand m-am intors acasa cu gandul de a ma vedea maine cu el sa o duc la mercedes la test si sa o iau, am aflat de impozitul asta de 4640... mi-a dat la temelie... m-am deprimat...
                          nu stiu ce sa fac.... exista vreo solutie?

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by tonyto333 View Post
                            nu stiu ce sa fac.... exista vreo solutie?
                            Bulgaria. Sau o radiezi de la financiar si o lasi asa, dar nu se stie cat o sa mai tina figura asta.
                            Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                            http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                            http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                            Comment


                            • #59
                              o radiez, dar si cand o vand? stiu ca e o amenda si tot tre' sa platesc impozitul. ori eu ori cel care o cumpara. o radiez de ce? apoi o inscriu iar sau cum? nu am auzit de asa ceva...
                              in bulgaria am inteles ca si aia o radiaza si tu mergi aici cu ea dar ea e radiata acolo

                              Comment


                              • #60
                                Stie cineva daca vaduvele de veteran de razboi sunt scutite de la impozit?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF