Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozite

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu stiu ca in Franta se platesc impozite f. mari la motoare mari, in Italia in unele orase daca ai masina veche (gen 124) platesti o taxa zilnica de intrare in localitate pentru ca poluezi. In plus R.A.R.-ul e draconic si face controale in trafic. In orice caz mi se pare aberant ca ai masina scumpa cu motoare de 5000, 6000 care consuma cat China si sa te plangi de impozite. Inseamna ca nu iti permiti respectiva masina si ar trebui sa te reorientezi catre un litraj mai mic. De smecheri cu Q7 alb care nu au bani de o cafea e tara din ce in ce mai plina. Parerea mea.
    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

    Comment


    • #32
      Originally posted by carmine View Post
      Eu stiu ca in Franta se platesc impozite f. mari la motoare mari, in Italia in unele orase daca ai masina veche (gen 124) platesti o taxa zilnica de intrare in localitate pentru ca poluezi. In plus R.A.R.-ul e draconic si face controale in trafic. In orice caz mi se pare aberant ca ai masina scumpa cu motoare de 5000, 6000 care consuma cat China si sa te plangi de impozite. Inseamna ca nu iti permiti respectiva masina si ar trebui sa te reorientezi catre un litraj mai mic. De smecheri cu Q7 alb care nu au bani de o cafea e tara din ce in ce mai plina. Parerea mea.
      Off topic :

      Probabil de aia mai nou alimenteaza din buteliile de GPL

      Comment


      • #33
        Ziua buna tuturor. Aveti unchi/matusi/bunici? Veterani/pensionari? Treceti calu pe numele lor si platiti impozit mai mic. Asta incerc sa fac si eu.

        Toate bune
        Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

        Comment


        • #34
          Veterani da... pensionari ba. Pensionarii au doar la asigurari reducere.

          Comment


          • #35
            Originally posted by carmine View Post
            Eu stiu ca in Franta se platesc impozite f. mari la motoare mari, in Italia in unele orase daca ai masina veche (gen 124) platesti o taxa zilnica de intrare in localitate pentru ca poluezi. In plus R.A.R.-ul e draconic si face controale in trafic. In orice caz mi se pare aberant ca ai masina scumpa cu motoare de 5000, 6000 care consuma cat China si sa te plangi de impozite. Inseamna ca nu iti permiti respectiva masina si ar trebui sa te reorientezi catre un litraj mai mic. De smecheri cu Q7 alb care nu au bani de o cafea e tara din ce in ce mai plina. Parerea mea.
            De Franta nu stiu numai ce am zis mai sus....poate e ceva chichita de lege pe modelul Anglia
            A nu se confunda impozitul cu asigurarea(confuzie pe care am intalnit-o des mai ales la noi). De ex in Italia, azi am vb cu unchiu-meu care e acolo de 5 ani si a venit in vacanta acasa, asigurarea se plateste in fct de capacitatea cilindrica, si pt o masina de 1 an, motor euro 5 cu motor de 1994cmc benzina el plateste undeva la 1200E pe an, adica aprox de 5 ori mai mult decat la noi; iar impozitul se calculeaza in fct de puterea motorului la ei si norma de poluare, astfel pt cei 140Cai euro5 plateste undeva la 300E/an, adica raportand la faptul ca motorul e de sub 2000cmc(categoria echivalenta de impozit la noi), tot cam de 4 ori mai mult decat la noi ii este si impozitul. Atata ca, fata de mine care castig undeva la 300E pe luna, el castiga 2000E/luna, adica de aprox 7 ori mai mult :P
            Astfel la noi asigurarea e chiar mica, pe cand impozitul e cel care e aberant de mare de la 2000cmc in sus!
            Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

            Comment


            • #36
              Originally posted by carmine View Post
              Eu stiu ca in Franta se platesc impozite f. mari la motoare mari, in Italia in unele orase daca ai masina veche (gen 124) platesti o taxa zilnica de intrare in localitate pentru ca poluezi. In plus R.A.R.-ul e draconic si face controale in trafic. In orice caz mi se pare aberant ca ai masina scumpa cu motoare de 5000, 6000 care consuma cat China si sa te plangi de impozite. Inseamna ca nu iti permiti respectiva masina si ar trebui sa te reorientezi catre un litraj mai mic. De smecheri cu Q7 alb care nu au bani de o cafea e tara din ce in ce mai plina. Parerea mea.
              Asta este un comentariu tipic romanesc, unde predomina ciuda si invidia. Pai in america au totzi motoare mari. Poate sunt unii psihopatzi si vor sa mearga cu motoare mari neaparat si iau in calcul benzina si alte costuri. Ideea este ca aceste legi cu impozite gigant nu pot fi aplicate ca in cazul nostru retroactiv. Eu am cumparat masina la sa zicem 28.000€ si am luat in calcul impozitul si asa enorm de 3700 RON; impozit ce era si asa de 20 de ori mai mare ca in cazul unui motor obisnuit de 1.8. Pai daca imi cumpar 20 de masini cu motor de 1.8 sigur poluez mult mai mult decat cu motorul meu de 5.0.
              Ok ... trecem mai departe ..... si am cumparat masina. Acum din cauza impozitului, a scazut valoarea masinii. Deci nu numai ca statul imi aduce un prejudiciu la vanzare, dar ma mai si pedepseste cu impozitul dublu, fatza de cel luat in calcul la achizitionarea masinii. Aici este problema.... nu ca au uniii q7 alb .... aia care fura.... poate sa le faca impozitul si 5000 euro pe an, tot vor avea de unde sa plateasca iar cei care sunt pasionati de masini si motoare.... in caz ca ai uitat ne aflam pe un forum unde teoretic cam asta am fi totzi cei de aici... niste pasionatzi..... noi ne luam tzeapa si din pacate mai auzim si niste texte din astea ca vezi doamne sa ne luam motoare mai mici.... daca tu crezi ca asta este solutzia nu-mi ramane decat sa repet prima propozitzie

              Comment


              • #37
                ''De smecheri cu Q7 alb care nu au bani de o cafea e tara din ce in ce mai plina..'' cred ca tu scrii numai sa te gasesti in treaba, pai tu ai impresia ca cine are q7 nu are bani de cafea? sau intreaba cat e intrarea la discoteca? ma gandesc oare de unde scoti atatea perle....

                Comment


                • #38
                  Originally posted by aka_notorious View Post
                  Asta este un comentariu tipic romanesc, unde predomina ciuda si invidia. Pai in america au totzi motoare mari. Poate sunt unii psihopatzi si vor sa mearga cu motoare mari neaparat si iau in calcul benzina si alte costuri. Ideea este ca aceste legi cu impozite gigant nu pot fi aplicate ca in cazul nostru retroactiv. Eu am cumparat masina la sa zicem 28.000€ si am luat in calcul impozitul si asa enorm de 3700 RON; impozit ce era si asa de 20 de ori mai mare ca in cazul unui motor obisnuit de 1.8. Pai daca imi cumpar 20 de masini cu motor de 1.8 sigur poluez mult mai mult decat cu motorul meu de 5.0.
                  Ok ... trecem mai departe ..... si am cumparat masina. Acum din cauza impozitului, a scazut valoarea masinii. Deci nu numai ca statul imi aduce un prejudiciu la vanzare, dar ma mai si pedepseste cu impozitul dublu, fatza de cel luat in calcul la achizitionarea masinii. Aici este problema.... nu ca au uniii q7 alb .... aia care fura.... poate sa le faca impozitul si 5000 euro pe an, tot vor avea de unde sa plateasca iar cei care sunt pasionati de masini si motoare.... in caz ca ai uitat ne aflam pe un forum unde teoretic cam asta am fi totzi cei de aici... niste pasionatzi..... noi ne luam tzeapa si din pacate mai auzim si niste texte din astea ca vezi doamne sa ne luam motoare mai mici.... daca tu crezi ca asta este solutzia nu-mi ramane decat sa repet prima propozitzie
                  Bine zis....daca ar da cineva statul in judecata pt ca l-a prejudiciat prin asta s-ar crea un precedent si in final cred ca s-ar face dreptate.

                  Originally posted by ovidiu accord View Post
                  ''De smecheri cu Q7 alb care nu au bani de o cafea e tara din ce in ce mai plina..'' cred ca tu scrii numai sa te gasesti in treaba, pai tu ai impresia ca cine are q7 nu are bani de cafea? sau intreaba cat e intrarea la discoteca? ma gandesc oare de unde scoti atatea perle....
                  N-a zis omul asa! Interpretezi gresit.....eventual aia cu Q7 de ciuda o sa fure de 20 de ori mai mult, inclusiv cresterea de impozit pt toti pasionatii de masini din tara asta, sau o sa gaseasca diferite modalitati ca sa nu plateasca impozitul!
                  Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by carmine View Post
                    ...In orice caz mi se pare aberant ca ai masina scumpa cu motoare de 5000, 6000 care consuma cat China si sa te plangi de impozite. Inseamna ca nu iti permiti respectiva masina si ar trebui sa te reorientezi catre un litraj mai mic.
                    Discutabila afirmatia ..... ca si cum valoarea de piata a unei masini este strict legata de capacitatea cilindrica (astfel un ARO 3.2D are impozitul dublu fata de un Q7!).
                    In Romania nu-ti permiti masina nu neaparat din cauza costurilor de exploatare (consum, reparatii) cat a costurilor de detinere (taxe si impozite). Chestia cu poluarea este o motivatie absurda, un taxi Logan DCi polueaza mult mai mult decat G-ul meu 280 din 87, pe care il folosesc din an in Paste.

                    Ca sa continui cu exemplul meu, in dorinta de a salva planeta si de a respira un aer mai curat , am achizitionat mai multe masini: una de oras (un Peugeot 206), una de familie (un break diesel, consum redus), una de teren (G280). Astfel ca in fiecare situatie folosesc masina cea mai putin poluanta. In plus mai tin in spate si o ceata de mecanici si brokeri de asigurari. Statul nu vede insa cu ochi buni aceasta politica personala de reducere a poluarii si ma taxeaza ca si cum as folosi la capacitate maxima fiecare masina. As putea fi nevoit sa raman cu masina care imi satisface toate necesitatile, G280, iar poluarea generata ar fi imensa (motor non-Euro, consum mediu de minim 25%).

                    In final este afectat dreptul la proprietate - statul nu-mi permite detinerea unei proprietati (masina) prin impozitarea exagerata a acesteia.

                    Comment


                    • #40

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by crstn_savu View Post
                        Dumnezeu sa le dea sanatate. Am sa ma rog pt. totzi cei de la fundatzie ... poate paote... reusesc

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by vladcons View Post
                          Discutabila afirmatia ..... ca si cum valoarea de piata a unei masini este strict legata de capacitatea cilindrica (astfel un ARO 3.2D are impozitul dublu fata de un Q7!).
                          In Romania nu-ti permiti masina nu neaparat din cauza costurilor de exploatare (consum, reparatii) cat a costurilor de detinere (taxe si impozite). Chestia cu poluarea este o motivatie absurda, un taxi Logan DCi polueaza mult mai mult decat G-ul meu 280 din 87, pe care il folosesc din an in Paste.

                          Ca sa continui cu exemplul meu, in dorinta de a salva planeta si de a respira un aer mai curat , am achizitionat mai multe masini: una de oras (un Peugeot 206), una de familie (un break diesel, consum redus), una de teren (G280). Astfel ca in fiecare situatie folosesc masina cea mai putin poluanta. In plus mai tin in spate si o ceata de mecanici si brokeri de asigurari. Statul nu vede insa cu ochi buni aceasta politica personala de reducere a poluarii si ma taxeaza ca si cum as folosi la capacitate maxima fiecare masina. As putea fi nevoit sa raman cu masina care imi satisface toate necesitatile, G280, iar poluarea generata ar fi imensa (motor non-Euro, consum mediu de minim 25%).

                          In final este afectat dreptul la proprietate - statul nu-mi permite detinerea unei proprietati (masina) prin impozitarea exagerata a acesteia.
                          Parerea mea e ca, daca ai o masina de teren cu motor peste 3000cmc(nu e chiar cazul tau) mai bine nu o mai inmatriculezi.....iesi mai ieftin sa iei o remorca pe care sa pui G500-le, sa o legi dupa cealalta masina care sa fie de ex un ML320 CDI(ala cu motor putin sub 3L) sau o cobra de 3000D sau td ca aia nu te lasa in drum cu consum mediu de 10, si 12 cu platforma cu G-ul si asta este....
                          Last edited by NinjaV12; 08-21-2010, 18:37 PM.
                          Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by NinjaV12 View Post
                            Parerea mea e ca, daca ai o masina de teren cu motor peste 3000cmc(nu e chiar cazul tau) mai bine nu o mai inmatriculezi.....iesi mai ieftin sa iei o remorca pe care sa pui G500-le, sa o legi dupa cealalta masina care sa fie de ex un ML320 CDI(ala cu motor putin sub 3L) sau o cobra de 3000D sau td ca aia nu te lasa in drum cu consum mediu de 10, si 12 cu platforma cu G-ul si asta este....
                            Ce glume de cacao....
                            Last edited by mircea600sel; 08-23-2010, 14:00 PM.

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by aka_notorious View Post
                              Ce glume de cacao....
                              Bine ca esti tu destept, ce sa-ti zic, tipic romanesc......d-aia vreau sa plec eu din tzara asta, tocmai din cauza la prea multi "destepti" ca tine, care pana nu o sa fie f.... bine de autoritati nu se trezesc, si din pacate nici dupa aia!!!
                              Mai, poate inca nu a-ti fost la finante sa dati banu, eu stiu cine a mers si CHIAR E PE BUNE FURTUL!!!!!!!
                              ROMANIA TREZESTE-TE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                              Last edited by NinjaV12; 08-26-2010, 21:29 PM.
                              Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by NinjaV12 View Post
                                Bine ca esti tu destept, ce sa-ti zic, tipic romanesc......d-aia vreau sa plec eu din tzara asta, tocmai din cauza la prea multi "destepti" ca tine, care pana nu o sa fie f.... bine de autoritati nu se trezesc, si din pacate nici dupa aia!!!
                                Mai, poate inca nu a-ti fost la finante sa dati banu, eu stiu cine a mers si CHIAR E PE BUNE FURTUL!!!!!!!
                                ROMANIA TREZESTE-TE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                                Copilu' nu plateste taxe din banii lui. Te rugam intelege-l!
                                http://www.caesaralexandru.wordpress.com

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF