Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

care din cele 2 uleiuri il recomandati sau care este cel potrivit si de ce?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Atat timp cat are aprobarea si norma MB necesare eu zic ca n-are ce dauna motorului. Daca Bevo ii da ok-ul de ce n-ar schimba periodic marca...
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #77
      Tot ce am bagat are norma 229.51 .Nu vad de ce nu as schimba marcile ,sau sa merg pe mana reprezentantei cu 10w40 la 15lei litrul?

      Comment


      • #78
        Buna ziua,
        am un sprinter 211 din 2003 si as dori sa-mi spuneti va rog daca acest ulei: http://www.epiesa.ro/ulei-motor-aral...-4l-acc-18.htm are norma pentru acest sprinter? Intreb pentru ca l-am mai folosit la un LT pana acum si a am fost multumit de el. Daca nu, astept o alta recomandare...

        De aemenea sunt interesat daca ar trebui sa pun 5w40 sau 10w40, masina avand 475k km...asta pe bord, reali nu se stie

        Comment


        • #79
          Normele uleiurilor pe fiecare tip motor MERCEDES

          Die Mercedes-Benz Betriebsstoff-Vorschriften zeigen eine Übersicht der Anforderungen der im Fahrzeug benötigten Betriebsstoffe und der empfohlenen Produkte. Betriebsstoffe sind alle zum Betrieb eines Mercedes-Fahrzeugs / Aggregats erforderlichen Flüssigkeiten bzw. Schmiermittel z.B. Kraftstoff, Motoröl, Getriebeöl, ATF, Bremsflüssigkeit, Kühlmittel, Scheibenwaschmittel, etc.


          VASCOZITATI si TEMP mediu

          Last edited by opelvn; 08-30-2015, 20:13 PM.

          Comment


          • #80

            O intrebare.A bagat cineva ulei original?
            Eu am luat original mercedes 5w30 bidon de 5 litri si nu are eticheta din fata.Ce smecherie e asta?
            Last edited by gabybuz; 08-30-2015, 20:22 PM.

            Comment


            • #81
              salut

              Originally posted by gabybuz View Post
              Atentie pentru cine isi face revizia la atp exodus oradea.Ei baga ulei 10 w40 ademenind cu preturile mici dar ei nu calculeaza ca masinile din 2007 in sus au filtru de particule si uita ca calculatorul calculeaza ca ar merge vreo 20 k (bine, ca in bord scrie 30 k dar se regleaza in functie de cum folosesti motorul)
              Plus ca sunt niste neprofesionisti mie imi bate bara stabilizatoare si ei zic ca este caseta de directie...
              Normal in motoarele common rail cu dpf cel mai indicat ulei este 5w30 full sintetic.Daca gresesc sa ma corecteze cineva.

              full syntetic=0w30,40 etc
              syntetic=5w30 etc
              semisyntetic=10w40 etc

              Comment


              • #82
                Buna seara! Pentru un 411 din 2002 ce tip de ulei imi recomandati pentru diferential?

                Comment


                • #83
                  Originally posted by Claudiu_frr View Post
                  Buna seara! Pentru un 411 din 2002 ce tip de ulei imi recomandati pentru diferential?
                  Epx 90 sau 80w90
                  Toate literele lipsa le-am mâncat de foame. Toate greselile le-am facut cu rea intentie!

                  Comment


                  • #84
                    Va salut , spuneti mi si mie ce ulei de la liqui moly 10w40este potrivit pt un vario 614 , si atasezo fotografie cu cartea masinii.
                    La acest brand de ulei am gasit mai multe feluri pt camioane dar nustiu pe care sa l aleg .DSC_2595.jpg

                    Comment


                    • #85
                      Am uitat sa mentionez ca este din 99 si euro 2. Cine stie poale gasesc ceva de vinerea neagra.

                      Comment


                      • #86
                        Pai in fotografia atasata de tine ai deja raspunsul.In prima rubrica din stanga ai standardul de ulei gen 228.0 si in a doua rubrica intervalul de schimb care dupa opinia mea nu ar trebui sa depaseasca 15-20k km.
                        Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                        Comment


                        • #87
                          Multumesc pt raspuns, am gasit la lquy moli doua feluri de ulei 4733 si 3030
                          care ar fi diferenta intre ele

                          Comment


                          • #88
                            Daca vreti pe 10w40 pot face cateva recomandari de uleiuri bune
                            valvoline durablend 10w40.valvoline maxlife 10w40,petro canada duron uhp 10w40,petro canada duron E 10w40,valvoline pro fleet ls 10w40,lukoil avantgarde professional ls 10w40,citgo supergard 10w40 sau citgo mystik jt8 10w40,aral turboral 10w40 sau aral mega turboral 10w40, castrol vecton long drain ls 10w40 sau castrol enduron 10w40


                            Ptr 5w40 pot recomanda urmatoarele uleiuri bune
                            Valvoline PremiumBlue 5w40, Citgo Citgard Syndurance 5w40
                            Petro Canada Duron E 5w40,Valvoline Durablend Diesel 5w40,Valvoline Durablend mxl 5w40,Valvoline Maxlife 5w40,aral high tronic 5w40 cu a3b4 fara c3 sau aral 431 5w40, Lukoil Avantgarde Professional LA 5w40 sau Lukoil Avantgarde Professional 5w40


                            Sunt doar cateva exemple de uleiuri premium 10w40 pentru maxima protectie la motor.

                            Filtre de ulei si de aer, recomand sa folositi de calitate, din gama Knecht Mahle

                            Comment


                            • #89
                              Pentru cine doreste ulei 5w40 pe marca Mobil pot face 2 recomandari de full saps-uri veritabile, pentru cine nu are DPF
                              Mobil Delvac1 5w40 si Mobil 1 Turbo Diesel Truck 5w40
                              sau Amsoil Premium Protection 10w40 are PP de -44C, care este mai coborat si decat majoritatea 5w30/5w40
                              Este pe picior de egalitate cu Citgo Citgard Syndurance 5w40 care are curgerea 22000

                              Comment


                              • #90
                                Pentru cine doreste ulei 5w40 pe marca Mobil pot face 2 recomandari de full saps-uri veritabile, pentru cine nu are DPF
                                Mobil Delvac1 5w40 si Mobil 1 Turbo Diesel Truck 5w40
                                sau Amsoil Premium Protection 10w40 are PP de -44C, care este mai coborat si decat majoritatea 5w30/5w40

                                Este pe picior de egalitate cu Citgo Citgard Syndurance 5w40.


                                In opinia mea este cel mai bun 10w40 de pe piata, mai bun decat Redline. Amsoil mizeaza la uleiurile diesel pe intervale extinse si o fac foarte bine. Are un TBN de 12... duce mult. Este grupa V esteric in proportie de aproximativ 30%, restul fiind PAO grupa IV.

                                Pe de alta parte, exista dieseluri la care schimbi uleiul si la 120.000 km. Deci nimic nou aici. Insa exista o mica problema. Motorul ala trebuie sa mearga aproape exclusiv pe autostrada si trebuie sa aiba o capacitate a carterului de cel putin 30 litri de ulei.

                                Aici se incadreaza camioanele de mare tonaj, tirurile.

                                Toate uleiurile de gen API CJ sau API CI , respectiv ACEA E5/E7 merg pe astfel de intervale.

                                Alt echivalent pe 5w40, ar fi Amsoil Premium Diesel 5w40, cu CJ4.

                                La uzuri in teste VOA si UOA, sta mult mai bine decat Shell Rotella T6 5w40 si Mobil Delvac1 5w40.


                                Ptr cine are motor cu DPF, ii recomand uleiul Mobil Delvac1 ESP 5w40 varianta americana


                                si Mobil Delvac1 LE 5w30 care se gaseste si la noi
                                Last edited by vali b; 12-28-2015, 15:45 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF