Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Euro 2 sau nu???(mercedes w124 coupe sportline din 94')

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by radu cartianu View Post
    Singura chestie este ca fost adusa in tara, si inmatriculata in '2000! Nu mai stiu care erau taxele atunci si de ce se tinea cont la RAR!
    Pe atunci erau taxe vamale...si accize. Nu erau prea mici nici atunci...

    Dar nici cu impozitul anual actual la acest motor nu mi-e rusine ...cum e sa platesti peste 1800 lei (daca nu gresesc) impozit?

    Comment


    • #32
      Originally posted by dan124 View Post
      Salut!citeam comentariile voastre si m-a luat cu ...calduri...Am si eu un 300ce din 93,adus din germania anul trecut in iarna si am tot asteptat cu inmatricularea sa mai scada taxa.Acum ma pregateam sa-l inmatriculez...Eu stiu ca este euro 2,motorul e in 24 de valve,224 cp...o fi una sa zica rar-ul ca e noneuro?!

      Daca tot ai asteptat un an mai asteapta putin ca sa vedem ce se intampla cu taxa!! Daca trece de Camera Deputatilor aia e o scot nepotii si le inscriem moca!!!!
      Si nu mai ai treaba cu euro la dam flit la rar cu euro lor pot sa o faca si euro cu minus nu ne mai intereseasa!!!

      Comment


      • #33
        O sa ne intereseze la impozit in curand...

        Comment


        • #34
          Asta clar e de asteptat!!! Da macar vedem mandrele inscrise!!! Masina din poza nu mai merge de 2 luni!!

          Comment


          • #35
            Pai nu poti cere din nou numere rosii?
            Din ce am citit (aici pe forum)merge de pana la 3 ori chestia asta...

            Comment


            • #36
              Din cate stiu eu nu!! Defapt pt muritorii de rand ca mine nu!! Ca am auzit ca se poate da itzi trebe pile si e cam 100E un rand de nr rosii in afara de cel la care ai dreptu!!!

              Inainte se putea. Acuma e mai complicat si n-are rost!!

              Comment


              • #37
                Originally posted by plutza(mercedes w115) View Post
                Din cate stiu eu nu!! Defapt pt muritorii de rand ca mine nu!! Ca am auzit ca se poate da itzi trebe pile si e cam 100E un rand de nr rosii in afara de cel la care ai dreptu!!!

                Inainte se putea. Acuma e mai complicat si n-are rost!!
                Se dau numere rosii si a doua, si a treia oara, dar in baza programarii la RAR.
                .. ________ ..
                o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                (Oo\==/oO)
                ..U...............U.
                Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                Comment


                • #38
                  Tpic pentru natia asta a noastra .... Cat de greu este la o masina care ei o incadreaza NON-EURO sau EURO 1 si ea e defapt 2 sau chiar 3 sa ceri la firma producatoare o dovada a normei de poluare conform VIN ului si sa actionezi RAR in judecata ... RAR-ul nostru sunt foarte jmecheri cu cine se duce gen necunoscator dar ... cand te dai la ei devin brusc mielusei; si cand spun asta nu ma refer la injurat agaricii aia de prin curte ci mers frumos in birou la director si luat ala la putza ... Sa vedeti atunci schimbare de atitudine ...

                  Si eu am auzit in RAR de'a lungu timpului ca nu se poate, nu se face, nu se drege, e imposibil ... pana le-am explicat pa un ton foarte ferm ca am si banii si timpul si placerea sa ii tarasc prin toate tribunalele din Europa ... si s-a schimbat brusc situatia
                  1991 R129 300SL-24
                  1991 w124 300CE-24
                  1993 w202 C280
                  1978 w116 450SEL 6.9
                  1987 w201 190E 2.0
                  1991 Lancia Thema 8.32 Ferrari

                  Comment


                  • #39
                    PS.coupe-ul lui Tomac,e Euro 1 ORIGINAL,ce a devenit la RAR e altceva...

                    Comment


                    • #40
                      eu am un 200 CE din '95 si e euro 2. motr 111.940

                      Comment


                      • #41
                        Rezolvare norme poluare

                        Singura solutie sa rezolvati problema este urmatoare.(eu am patito si scriu din experienta mea):-prima data mergeti sau luati legatura prin emaill sau tel cu cei de la MERCEDES ROMANIA-STR BIHARIA 26(VIS AVIS DE HOTEL PHOENICIA IN Baneasa) tel persoana contact Mihai Tuluca 0741333 483 respectiv maill mihai.tuluca@daimler.com
                        Ii dati datele masinii voastre complete si vi se va raspunde oficial contra sumei de 230 ron,ce norma de poluare are masina voastra.Ca sa nu dati bani aiurea comunicati cu omu intii pe maill.Daca raspunsul e favorabil atunceti va deplasati la ei si va dau raspunsul scris cu stampila Mercedes Romania pe el.Totodata nu uitati sa cereti alaturi de acea hirtie si CERTIFICATUL INDIVIDUAL AL MASINI VOASTRE DE OMOLOGARE DE LA MERCEDES GERMANIA cu toate datele necesare date direct de producator.Daca nu il aveti pe asta meseriasii de la RAR nu va baga in seama.
                        Cind aveti cele 2 hirtii care nu dureaza sa le primiti in mai mult de 2 zile mergeti pt scurtarea timpului pierdut direct la RAR Grivita, vis avis de casierie si cautati pe ing Crit Adrian sau pe ing Fako Cristian.Ei doi sunt cei ce raspund de omologarea pt toata tara si ei sunt cei ce fac modificarea in CIV.
                        Eu am avut un Mercedes 300TE 4 MATIC care l-au dat NONEURO pt ca nu au date despre el.Leam adus hirtiile,au innebunit l-au verificat si mi-au modificat CIVul in Euro1.Masina mea este 1992/6 WDB1242901F229893 cod motor 103985 pt cei interesati.
                        Daca aveti intrebari scrieti aici pe forum sau trimiteti maill pe andreea75@libero.it. Adrian

                        Comment


                        • #42
                          Curat ghinion, eu am un W124 coupe, 200CE, adus din Italia, motor M111-940, an 07.1992, si masina este euro 2, nu stiu dupa ce se orienteaza cei de la RAR din tara, dar sunt convins ca nu stiu de capul lor.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF