Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce ar putea fi asta?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mer_se280 View Post
    Pe OEM ai comandat?
    Feri, pe original sunt cam 3 euro/bucata(in cel mai fericit caz) si o saptamana de asteptare.
    Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

    Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

    Comment


    • Originally posted by mer_se280 View Post
      Pe OEM ai comandat?
      Pe echivalent de la Inpergom... Dar arata la fel ca cele OEM.
      W123 280E Blue Green Metallic

      W126 280SE Champagne Metallic
      W126 280SE Black Blue Metallic
      W126 500SE Lapis Blue Metallic
      W126 500SE Midnight Dark Blue

      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

      Comment


      • Originally posted by mer_se280 View Post
        Salutare! Da este vorba despre un antifurt suplimentar...Jan a avut dreptate.

        Originally posted by dan500se View Post
        Super tare!

        Vreau si eu!
        Ca sa vezi ce aiurit sunt: eu am acest sistem pe 500SE. Abia acum mi-am dat seama cand am inceput din nou sa ma ocup de acea masina!
        Attached Files
        W123 280E Blue Green Metallic

        W126 280SE Champagne Metallic
        W126 280SE Black Blue Metallic
        W126 500SE Lapis Blue Metallic
        W126 500SE Midnight Dark Blue

        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

        Comment


        • Originally posted by dan500se View Post
          ... am inceput din nou sa ma ocup de acea masina!
          Şi ce intenţii ai în privinţa ei?

          Pune-i numere bulgăreşti, altfel o valorifici dacă are statut de maşină şi nu de (semi)epavă. Cred că ai aproape tot ce-ţi trebuie pentru a o repara.

          Comment


          • Originally posted by Nelu Patrascu View Post
            Şi ce intenţii ai în privinţa ei?
            Deocamdata teoretic vreau sa o refac. M-am saturat de ofertele de pret de telefon SH (ca tot se poarta expresia asta) primite de la diversii "interesati", amatori de chilipiruri. O mai tin la vanzare in caz ca gasesc un client cu adevarat interesat de ea si care sa aprecieze un 500 netiganit, cu km relativi putini si cu dotarile prezentate. Urmand sfatul unui coleg, probabil am sa maresc si pretul de vanzare, pentru a nu a mai fi atat de atragatoare pentru oportunisti.

            Originally posted by Nelu Patrascu View Post
            Pune-i numere bulgăreşti, altfel o valorifici dacă are statut de maşină şi nu de (semi)epavă...
            Am o solutie diferita, absolut legala. Am sa va povestesc cand ne revedem.


            Originally posted by Nelu Patrascu View Post
            ...Cred că ai aproape tot ce-ţi trebuie pentru a o repara.
            Da, asa cum spuneti...am absolut tot...inclusiv logistica: am facut rost de un sopru la noi la firma, unde ma pot labarta cat doresc. Imi lipseste doar sistemul de prindere al puntii spate, "jugul" (sau cum se numeste) de Seria II (sper sa mearga la un 500SE unul de la un 300SE - am ceva la orizont).
            W123 280E Blue Green Metallic

            W126 280SE Champagne Metallic
            W126 280SE Black Blue Metallic
            W126 500SE Lapis Blue Metallic
            W126 500SE Midnight Dark Blue

            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

            Comment


            • Originally posted by dan500se View Post
              Deocamdata teoretic vreau sa o refac.
              De ce doar teoretic?

              Ţi-am spus încă de-acum câţiva ani că asta e cea mai corectă abordare a problemei.
              Această maşină era una dintre cele foarte puţine care-mi plăceau. Estetic era aproape perfectă, iar tehnic încă mai avea multe de spus pe şosea. Ar fi păcat să devină o simplă bancă de organe pentru altele care au incomparabil mai puţine resurse şi tehnic şi estetic vorbind.

              Subcadrul spate se potriveşte fără probleme.

              Comment


              • Originally posted by Nelu Patrascu View Post
                De ce doar teoretic?...
                Pentru ca am foarte multe pe cap (stiti destule din ele...) si extrem de putin timp liber... Financiar nu m-ar afecta in mod deosebit. Ar fi vorba doar de revopsirea masinii (pregatirea pentru vopsit as putea sa o fac in regie proprie) si de eventualele piese ce trebuie schimbate (de pilda jugul ala).
                W123 280E Blue Green Metallic

                W126 280SE Champagne Metallic
                W126 280SE Black Blue Metallic
                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                W126 500SE Midnight Dark Blue

                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                Comment


                • Hai Dane ca noi te sustinem moral...doar trebe sa te apuci de treaba si totul va merge ca pe roate .
                  Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                  W126 280SE
                  W123 280CE
                  W126 500SEC
                  W220 500L

                  'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                  Comment


                  • Originally posted by mer_se280 View Post
                    Hai Dane ca noi te sustinem moral...doar trebe sa te apuci de treaba si totul va merge ca pe roate .

                    M-am apucat de treaba! Sper ca saptamana viitoare sa pot sa dau o tura cu masina.

                    Pana atunci, iata ce am gasit: un claxon la baza parbrizului, era amplasat sub motorasul de la stergator. Nu stiam ca s-a montat exact acolo!

                    Ah, pun si o poza in premiera cu starea in care se afla acum masina (adica in momentul in care am facut poza, ca de atunci am mai lucrat la ea / poate am sa cer moderatorului sa redeschida si topicul masinii la sectiunea de prezentare sau voi face altul...)
                    Attached Files
                    W123 280E Blue Green Metallic

                    W126 280SE Champagne Metallic
                    W126 280SE Black Blue Metallic
                    W126 500SE Lapis Blue Metallic
                    W126 500SE Midnight Dark Blue

                    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                    Comment


                    • Originally posted by dan500se View Post
                      M-am apucat de treaba! Sper ca saptamana viitoare sa pot sa dau o tura cu masina.
                      Huuuuurrrrrrrrraraaaaaaaaa!!!! Sa ai noroc in continuare si sa ne povestesti cu am fost plimbarea cu NOUA masina.
                      Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                      W126 280SE
                      W123 280CE
                      W126 500SEC
                      W220 500L

                      'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                      Comment


                      • Originally posted by dan500se
                        M-am apucat de treaba! Sper ca saptamana viitoare sa pot sa dau o tura cu masina.
                        Ma bucur ca a mai primit o sansa aceasta masina.
                        Ce solutie vei adopta pana la urma? Transferi tot pe o alta caroserie?

                        Comment


                        • Incuietoare suplimentara portbagaj!

                          Originally posted by 3mil View Post
                          Ma bucur ca a mai primit o sansa aceasta masina.
                          Ce solutie vei adopta pana la urma? Transferi tot pe o alta caroserie?
                          Carmine a redeschis topicul initial al masinii, am sa povestesc acolo tot ce mai fac in continuare!





                          Am demontat incuietoare suplimentara de pe portbagaj de la 500SE.

                          De fapt nu e "suplimentara", este incorporata in incuietoarea standard:
                          Attached Files
                          Last edited by dan500se; 04-26-2011, 06:53 AM.
                          W123 280E Blue Green Metallic

                          W126 280SE Champagne Metallic
                          W126 280SE Black Blue Metallic
                          W126 500SE Lapis Blue Metallic
                          W126 500SE Midnight Dark Blue

                          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                          Comment


                          • Originally posted by dan500se View Post
                            Salut NELU!
                            La asta nu m-as fi gandit niciodata! Chiar am o problema cu trapa. Nu mai vrea sa se deschida. Coboara un pic dar nu se mai duce in spate si reusesc sa il ridic inapoi la loc dupa foarte multe incercari. Ai idee ce poate fi problema? Am banuit si eu ca e motorasul de vina - chiar ma intrebam unde poate sa fie amplasat acesta.
                            Salut!
                            Am patit si eu ceva asemanator cu trapa la un w203, dar nu e deloc o problema. Se cheama ca s-a desincronizat. Remediul la mine a fost urmatorul: am inchis trapa de tot, apoi am tinut apasat tot pe inchis cateva secunde (5 sau 10) si astfel s-a sincronizat, iar acum functioneaza normal. Sper sa mearga si la masina ta.
                            Mercedes-Benz c200 CDI diesel, 2001

                            Comment


                            • Originally posted by kelygab View Post
                              Salut!
                              Am patit si eu ceva asemanator cu trapa la un w203, dar nu e deloc o problema. Se cheama ca s-a desincronizat. Remediul la mine a fost urmatorul: am inchis trapa de tot, apoi am tinut apasat tot pe inchis cateva secunde (5 sau 10) si astfel s-a sincronizat, iar acum functioneaza normal. Sper sa mearga si la masina ta.
                              La trapa mea problema a fost ca s-a rupt bratul de la TILT (o problema destul de comuna) si astfel bloca cursa trapei...In urma accidentului suferit aceasta a fost cea mai mica problema a masinii...
                              W123 280E Blue Green Metallic

                              W126 280SE Champagne Metallic
                              W126 280SE Black Blue Metallic
                              W126 500SE Lapis Blue Metallic
                              W126 500SE Midnight Dark Blue

                              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                              Comment


                              • Eu caut un buton de actionare a trapei ca la SECul meu face figuri...aveti careva?
                                W126 500SEC
                                W124 200CE
                                W210 280 4MATIC

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF