Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Elegance vs Avantgarde

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Sau elicopter cu jante pe 19'.Dupa cum zice toata lumea de aici vrei comfort te arunci la elegance vrei sport la avantgard ,eu personal am classic cu roti pe 17 dar in anumite momente(curbe)zici ca e barca nu i-mi place la drum in afara si condus agresiv, in oras e bun nu simti toate gropile dar parca as vrea avantgard ma refer la suspensie.Oricum tu i-ti cumperi ce vrei si vezi cum e si daca nu esti multumit cand ii schimbi arcurile+telescoape(odata tot tre sa schimbi) pui pe ea opusul la ce ai pe maisna.Bafta

    Comment


    • #17
      Originally posted by no problem View Post
      Colegul intreaba: care dintre cele doua variante de echipare Elegance sau Avantgarde este mai potrivit pentru drumurile din Romania? La care i-ai raspuns: Elegance.
      Nicidecum nu a intrebat ce masina este recomandata pentru sportivitate.
      OFF TOPIC : Si Mercedes E class are pachet sport AMG si crede-ma ca face fata cu succes oricarui model BMW seria 5.
      Punctul forte al unui Mercedes este confortul nu sportivitatea. Avantgarde este un compromis intre sport si confort - nu e nici confortabila dar nici o super sportiva.
      Parerea mea este ca varianta Avantgarde nu se preteaza bine la drumurile noastre iar daca cauta sportivitatea la o masina Mercedes nu e cea mai buna alegere. De aceea am mentionat BMW.
      Mercedes este o masina foarte buna din anumite puncte de vedere dar in unele aspecte e depasit de concurenta.
      Stiu ca "orice corb isi lauda puiul" dar mai exista si alte "pasari" (a se citi masini) in lumea asta, nu doar Mercedes.
      Cate modele AMG ai vazut pana acum in Romania? Sunt o raritate.
      Vorbeam de suspensia comuna, obisnuita.
      Apropo pachetul AMG de la Mercedes se compara cu pachetul M de la BMW nu cu suspensia standard.

      P.S.: Varianta Elegance se asorteaza cel mai bine cu Mercedes.

      Comment


      • #18
        Poti alege, atunci cand cumperi masina noua, pachetul pentru drumuri grele si ai scapat mai ieftin........ in timp

        Comment


        • #19
          Buna,
          Colegul < amaMercedes > , ma vad nevoit sa iti amintesc ca a fost lansata o intrebare despre diferenta dintre Elegance si Avantgarde si concluzia fiecaruia care isi expune parerea. Una e sa spui ca pt Romania e mai bun Elegance si alta e sa spui ca pt sportivitate in loc de Avantgarde, e mai bine sa alegi nu stiu ce model de BMW, ca Avantgarde-ul e un compromis slab intre confort si sportivitate.
          Daca preferi mai mult BMW, nu e nici o suparare, dar acesta e un forum pt iubitorii si/sau proprietarii de Mercedes. Nu cred ca intereseaza pe cineva care cere o parere pe acest forum, ca BMW ar merita mai mult pt sportivitate. Raporteaza-te de acum doar la aceasta marca, daca vrei sa dai un sfat. Daca nu, mai bine sa nu zici nimic.

          PS: Ideea ca Mercedes-ul e mai lent decat BMW-ul e o prostie a unor retardati care nu stiu nimic despre cele 2 marci. Pt faptul ca BMW-urile sunt mai rigide si dau altfel de senzatii, nu inseamna ca sunt si mai rapide. Asta e diferenta dintre cele 2. Am avut si BMW si stiu ce vorbesc. Mai documenteaza-te si tu, fa un studiu despre diferentele dintre modelele de aceeasi clasa, si apoi sa vii cu argumente. Daca nu, am mai spus ca pe nimeni de aici nu intereseaza decat despre Mercedes. Nu facem reclama altor asa-zise marci de masini.

          Multumesc
          Traditia puterii si rafinamentului
          Simfonia sportivitatii si elegantei

          Mercedes-Benz

          Comment


          • #20
            Originally posted by no problem View Post
            Colegul intreaba: care dintre cele doua variante de echipare Elegance sau Avantgarde este mai potrivit pentru drumurile din Romania? La care i-ai raspuns: Elegance.
            Nicidecum nu a intrebat ce masina este recomandata pentru sportivitate.
            OFF TOPIC : Si Mercedes E class are pachet sport AMG si crede-ma ca face fata cu succes oricarui model BMW seria 5.
            Foarte de acord cu tine,comparatia aia nu-si are rostu in topicu asta!!

            Comment


            • #21
              Originally posted by amaMercedes View Post
              Punctul forte al unui Mercedes este confortul nu sportivitatea. Avantgarde este un compromis intre sport si confort - nu e nici confortabila dar nici o super sportiva.
              Parerea mea este ca varianta Avantgarde nu se preteaza bine la drumurile noastre iar daca cauta sportivitatea la o masina Mercedes nu e cea mai buna alegere. De aceea am mentionat BMW.
              Mercedes este o masina foarte buna din anumite puncte de vedere dar in unele aspecte e depasit de concurenta.
              Stiu ca "orice corb isi lauda puiul" dar mai exista si alte "pasari" (a se citi masini) in lumea asta, nu doar Mercedes.
              Cate modele AMG ai vazut pana acum in Romania? Sunt o raritate.
              Vorbeam de suspensia comuna, obisnuita.
              Apropo pachetul AMG de la Mercedes se compara cu pachetul M de la BMW nu cu suspensia standard.

              P.S.: Varianta Elegance se asorteaza cel mai bine cu Mercedes.
              Despre bmw nu pot sa spun decat ca e sport si atata,cat despre Mercedes pot sa spun ca este o masina foarte complexa din toate punctele de vedere(putera ,eleganta,confort,siguranta..etc)si dupa cum am mai spus nu mai apareti tot cate unu sa ne explicati defapt ce poate bmw ca nu intereseaza pe nimeni aspectu asta si tot timpu se vor isca scandaluri pe tema asta.PUNCT.

              Comment


              • #22
                Originally posted by Chertif Mihai View Post
                Buna,
                Colegul < amaMercedes >.
                1. Preferi mai mult BMW, nu e nici o suparare, dar acesta e un forum pt iubitorii si/sau proprietarii de Mercedes.
                2. Nu cred ca intereseaza pe cineva care cere o parere pe acest forum, ca BMW ar merita mai mult pt sportivitate.
                3.Raporteaza-te de acum doar la aceasta marca, daca vrei sa dai un sfat. Daca nu, mai bine sa nu zici nimic.
                4. PS: Ideea ca Mercedes-ul e mai lent decat BMW-ul e o prostie a unor retardati care nu stiu nimic despre cele 2 marci.
                5. Mai documenteaza-te si tu, fa un studiu despre diferentele dintre modelele de aceeasi clasa, si apoi sa vii cu argumente.
                6. Daca nu, am mai spus ca pe nimeni de aici nu intereseaza decat despre Mercedes.
                7.Nu facem reclama altor asa-zise marci de masini.

                Multumesc

                1. Nu prefer mai mult BMW. Prefer masina care raspunde nevoilor mele prezente. Nu iubesc masinile dar dar imi plac designul si confortul unui Mercedes.
                Daca cineva ar vrea sa-si cumpere Mercedes dar momentan conduce .... altceva, sa inteleg ca nu are ce cauta pe acest forum?
                2. Esti 100% sigur ca nu ar interesa pe nimeni? Cunosti cumva gandurile tuturor celor ce citesc acest forum? - Afirmatia mea era facuta intr-un anumit context in care evidentiam punctul cel tare al unui Mercedes, confortul. Opinia mea personala era si este ca Mercedes e suveran d.p.d.v. al confortului si nu al sportivitatii.
                3. Doar o persoana prea plina de ea insusi se raporteaza doar la sine nu accepta si existenta altora in jurul ei (valabil si la masini). Mercedes e o masina buna dar mai nou cumpara motoare de la BMW pentru clasa S! De ce? Pentru ca pe lumea asta mai exista si altii care au cate ceva bun, iar firma Mercedes accepta care sunt punctele si forte si care nu.
                Dreptul la opinie e liber de la Revolutie si fiecare are dreptul la opinie! Esti cam intolerant cu opiniile altora!
                4. Esti sigur ca "retardatii" sunt pasionati de masini? Studiaza testele comparative din ultimii ani (citeste "Auto, Motor si Sport") sa vezi ce afirma redactorii de specialitate care au compart Mercedes cu BMW. Unde castiga Mercedes pierde BMW si unde castiga BMW pierde Mercedes.
                5. Sunt pasionat de masini. Altii spun nu eu: http://www.auto-bild.ro/articole/tes...?id=906&page=1
                Am studiat forumurile Citroen, Ford, Alfa Romeo, Vw-Audi-Seat-Skoda, BMW si nicaieri nu am gasit ideea ca "asta e cea mai buna masina". Toti recunosc punctele tari si cele slabe ale masinilor lor.
                6. Eu despre Mercedes vorbeam dar in anumite aspecte Mercedes mai are de invatat. Citeste articolul de mai sus si vezi ca Mercedes are o cutie cam depasita care penalizeaza consumul si maniera de conducere.
                7. Nu fac reclama altor marci dar nici nu e corect ca singura idee sa fie "Mercerdes e cel mai tare din toate p.d.v." si sa nu fim cinstiti si corecti cu cei ce vor o idee corecta despre Mercedes. Doar comunistii spuneau ca cel mai bun e comunismul si nimic altceva. - citeste aici: http://www.clubmercedes.ro/mitul-mer...ma-t10164.html

                P.S. Comunitatea Forum Mercedes e mult mai mica decat cea Forum Audi, Forum BMW, Forum Vw si nu inteleg de ce nu ne putem accepta asa putini cat suntem cu ideile noaste?
                P.P.S. Daca Mercedes era "the best" erau mult mai multi posesori si in Romania. Sa-i lasam si pe altii sa existe pe langa noi.
                Last edited by amaMercedes; 03-08-2010, 09:50 AM.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by paul1983 View Post
                  Despre bmw nu pot sa spun decat ca e sport si atata,cat despre Mercedes pot sa spun ca este o masina foarte complexa din toate punctele de vedere(putera ,eleganta,confort,siguranta..etc)si dupa cum am mai spus nu mai apareti tot cate unu sa ne explicati defapt ce poate bmw ca nu intereseaza pe nimeni aspectu asta si tot timpu se vor isca scandaluri pe tema asta.PUNCT.
                  Asta cred, afirm si sustin si eu despre Mercedes: masina complexa, puternica, eleganta, confortabila, sigura, etc.

                  Am studiat multe forumuri si dintre toate doar pe forumul Mercedes se isca scandal cand cineva pronunta alta marca. Nici posesorii de Audi, nici cei de Vw, nici cei de BMW nu sar asa in sus cand aud de alte marci cum fac unii posesori de Mercedes. Pe alte forumuri exista threand-uri care chiar compara marca lor cu altele si posesorii, ei insisi, prezinta punctele slabe ale propriilor masini si recunosc punctele forte ale rivalilor.
                  Firma Mercedes a recunoscut ca BMW face motoare mai bune ca ei prin achizitionarea de la cestia de propulsoare pentru nava amiral clasa S: http://www.automarket.ro/stiri/merce...bmw-15821.html
                  Mercedes va ramane Mercedes dar .... nu mai e ce a fost si nu e nici pe departe masina perfecta (nu exista asa ceva), e doar o masina cu multe calitati.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by amaMercedes View Post
                    Asta cred, afirm si sustin si eu despre Mercedes: masina complexa, puternica, eleganta, confortabila, sigura, etc.

                    Am studiat multe forumuri si dintre toate doar pe forumul Mercedes se isca scandal cand cineva pronunta alta marca. Nici posesorii de Audi, nici cei de Vw, nici cei de BMW nu sar asa in sus cand aud de alte marci cum fac unii posesori de Mercedes. Pe alte forumuri exista threand-uri care chiar compara marca lor cu altele si posesorii, ei insisi, prezinta punctele slabe ale propriilor masini si recunosc punctele forte ale rivalilor.
                    Firma Mercedes a recunoscut ca BMW face motoare mai bune ca ei prin achizitionarea de la cestia de propulsoare pentru nava amiral clasa S: http://www.automarket.ro/stiri/merce...bmw-15821.html
                    Mercedes va ramane Mercedes dar .... nu mai e ce a fost si nu e nici pe departe masina perfecta (nu exista asa ceva), e doar o masina cu multe calitati.

                    Este doar un zvon, o stire bomba creata de presa in cautarea de senzational.
                    Nu se va intampla niciodata asta.. nici macar teoretic. O firma de calibru asta nu ar recunoaste niciodata superioritatea concurentei, mai degraba ar "muri" incercand sa creeze ceva si mai competitiv.
                    Mercedes nu va recunoaste niciodata superioaritatea BMW, sau invers.

                    Comment


                    • #25
                      Si acum sa incercam sa fim on topic, sunt cateva topicuri deschise Mercedes vs BMW unde puteti continua aceasta discutie, sa lasam acest topic celui care la deschis, pentru a afla raspusul colegilor nostrii referitor la intrebarea pe care o are Avantgard vs Elegance pentru drumurile din Romania.
                      Multumesc.
                      E200-W210 Avantgarde 2.0K-16v 142Kw-193Cai 280Nm, RASTA MAN .

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by amaMercedes View Post
                        Asta cred, afirm si sustin si eu despre Mercedes: masina complexa, puternica, eleganta, confortabila, sigura, etc.

                        Am studiat multe forumuri si dintre toate doar pe forumul Mercedes se isca scandal cand cineva pronunta alta marca. Nici posesorii de Audi, nici cei de Vw, nici cei de BMW nu sar asa in sus cand aud de alte marci cum fac unii posesori de Mercedes. Pe alte forumuri exista threand-uri care chiar compara marca lor cu altele si posesorii, ei insisi, prezinta punctele slabe ale propriilor masini si recunosc punctele forte ale rivalilor.
                        Firma Mercedes a recunoscut ca BMW face motoare mai bune ca ei prin achizitionarea de la cestia de propulsoare pentru nava amiral clasa S: http://www.automarket.ro/stiri/merce...bmw-15821.html
                        Mercedes va ramane Mercedes dar .... nu mai e ce a fost si nu e nici pe departe masina perfecta (nu exista asa ceva), e doar o masina cu multe calitati.
                        Nu cred......

                        Comment


                        • #27
                          Eu aleg avangarde, ca pe langa suspensie mai sunt si farurile cu xenon, stopurile cu leduri, bara fata modificata,etc pe care nu le gasesti standard pe modelul elegance si trebuie sa platesti ptr ele.Iar ptr cei care sustin ca Mercedes e cel mai tare, sincer nu e asa: BMW fuge dar nu e confortabil si orice Mercedes ati pune langa un BMW tot nu il face, iar Mercedesul e confortabil si super placut la condus (nu obosesti mai deloc cand il conduci si e o placere, dar doar atat, pacat ca nu fuge, la fel ca rivala lui )

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by al3x82 View Post
                            Eu aleg avangarde, ca pe langa suspensie mai sunt si farurile cu xenon, stopurile cu leduri, bara fata modificata,etc pe care nu le gasesti standard pe modelul elegance si trebuie sa platesti ptr ele.Iar ptr cei care sustin ca Mercedes e cel mai tare, sincer nu e asa: BMW fuge dar nu e confortabil si orice Mercedes ati pune langa un BMW tot nu il face, iar Mercedesul e confortabil si super placut la condus (nu obosesti mai deloc cand il conduci si e o placere, dar doar atat, pacat ca nu fuge, la fel ca rivala lui )
                            Bine punctat alex, ai pus punctul pe "i". Fiecare ar trebuii sa recunoastem acest lucru, motoarele de senzatie si de putere se afla in ograda bmw-ului, dar problema e ca in Romania acest lucru nu este deajuns. De la o anumita varsta nu mai esti interesat de felul in care smuceste masina, de fenomenala repriza de acceleratie, de linuite s.a....pur si simplu in tara asta ai nevoie mai mare de confort decat decat senzatii mai mult sau mai putin tari.

                            Am in garaj un e270cdi cat si un e46 320d resoftat si stiu bine ce vorbesc... sa nu mai vorbim ca la bmw suspensia este problematica pentru drumurile noastre.
                            MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by flavius89 View Post
                              Bine punctat alex, ai pus punctul pe "i". Fiecare ar trebuii sa recunoastem acest lucru, motoarele de senzatie si de putere se afla in ograda bmw-ului, dar problema e ca in Romania acest lucru nu este deajuns. De la o anumita varsta nu mai esti interesat de felul in care smuceste masina, de fenomenala repriza de acceleratie, de linuite s.a....pur si simplu in tara asta ai nevoie mai mare de confort decat decat senzatii mai mult sau mai putin tari.

                              Am in garaj un e270cdi cat si un e46 320d resoftat si stiu bine ce vorbesc... sa nu mai vorbim ca la bmw suspensia este problematica pentru drumurile noastre.
                              E46 si cu motorul neresoftat daca e cel de 150 si ceva de cp facea 270 normal, ca stiu

                              Comment


                              • #30
                                Ce alte diferente mai sunt intre Elegance si Avantgarde ,ma refer la interior sau dotari in plus sau minus,in afara de arcuri si suspensie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF