Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

"Mitul" Mercedes se destrama?

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "Mitul" Mercedes se destrama?

    Pentru mine asa se intampla . Multi incepusera sa spuna despre masini ca nu exista decat "Mercedes si restul". Pentru mine mercedesul a devenit doar o masina intre alte masini, dupa ce, in doar un an de cand o am, am avut destule dezamagiri incat sa pot spune ca-mi pare rau ca am dat atatia bani pe ea. Nu-mi vine sa cred ca am ajuns la concluzia asta, mai ales ca foarte multi ani mi-am dorit sa am mercedesul meu.Se pare ca nu mai este genul de masina de la care sa ai pretentiile pe care le aveai in trecut.Tind sa cred ca este pe un trend descendent in ceea ce priveste calitatea fabricatiei, a fiabilitatii si chiar a designului. Plus ca in tara asta si service-urile sunt de doi bani.Nu vreau sa spun sigur, dar este foarte probabil sa fie primul si ultimul mercedes pe care-l cumpar.Credeam ca este o masina cu pretentii, de la care sa ceri multe, insa cel putin in cazul meu nu mai este asa. Mi-am mai spus pe acest forum problemele pe care le-am avut, dar nu-mi vine sa cred ca dupa ce scapi de una, apare alta. Hai sa insir problemele avute doar intr-un an. DEFECTAREA SENZORILOR DE PARCARE FATA STANGA, STRICAREA CLAXONULUI, BUJII ARSE, UN HURUIT CARE APARE UNEORI LA MERSUL CU SPATELE(problema nerezolvata inca), NAVIGATIA FACE FIGURI, SCAUNUL SOFERULUI DEJA SCARTAIE, SI CEA MAI TARE A FOST ULTIMA PE 03.10.09 CAND AM VRUT SA PLEC LA VIENA IMPREUNA CU PARINTII, EI CU LOGANUL, EU CU "MERTZANUL". LA IESIREA DIN BUC. PE A1, MB-UL MEU NU MAI ACCELEREAZA. MASINA, PLINA DE BAGAJE, CU UN BEBE DE 4 LUNI SI SOTIA, NE LASA IN DRUM. Problema, "minora", doar un motoras ars de la turbina, ce controla fluxul de aer ce intra la motor. Pana in momentul de fata "doar" aceste neajunsuri le-am avut, insa sunt destule incat sa nu mai cred in numele de Mercedes. Singurul motiv pentru care nu o vand este situatia financiara in care suntem , pentru ca sigur as pierde foarte multi bani in cazul vanzarii.
    Bafta tuturor!

  • #2
    Cam toate masinile de generatie noua, nu doar Mercedes, fac figuri din astea...adevarul e ca nu o sa se mai faca in vecii vecilor masini ca si cele din generatia '80-'90.
    1994...Mercedes Benz...w202, c180
    Dragoste la prima vedere...

    http://www.clubmercedes.ro/w202-merc...2.html?t=10022

    Comment


    • #3
      Originally posted by merc'fan View Post
      Pentru mine mercedesul a devenit doar o masina intre alte masini, !
      Pai asa si este... Mercedes-ul actual e o masina de marca premium aidoma altor masini de marca premium.

      Dupa mine, ultimele modele care au respectat reteta mitului Mercedes au fost W124, R129.

      Comment


      • #4
        Nu cumva masina ta e produsa in primul an de fabricatie al modelului W 204 ?

        Comment


        • #5
          Eu as completa la ultimele si w202,w140.............cit despre cazul tau,daca te incalzeste cu ceva-afara pica ceva mai putin si masinile noi,adica aerul mai curat,strazile mai bune,carburanti cinstiti....

          Comment


          • #6
            Originally posted by vladruse View Post
            Nu cumva masina ta e produsa in primul an de fabricatie al modelului W 204 ?
            Asa este, e model 2008, cunosc ce se spune despre masinile aflate la inceputul productiei, insa pana sa iasa la vanzare ma gandesc ca atat componentele cat si masina in sine este testata. Asta nu inseamna ca inteleg problemele, care totusi sunt prea multe iar asteptarile mele prea mari pentru ce mai poate mercedes in vremurile astea.

            Comment


            • #7
              Originally posted by merc'fan View Post
              Asa este, e model 2008, cunosc ce se spune despre masinile aflate la inceputul productiei, insa pana sa iasa la vanzare ma gandesc ca atat componentele cat si masina in sine este testata. Asta nu inseamna ca inteleg problemele, care totusi sunt prea multe iar asteptarile mele prea mari pentru ce mai poate mercedes in vremurile astea.
              Ti-ai raspuns singur la intrebare. Cu toate testele si para-testele nu se pot prevedea toate problemele.
              Masinile moderne cred ca au cateva mii de componente in plus fata de cele vechi, simple...mai ales pe partea de electronica.
              Iar subansamblele electronice nu le produce Mercedes ci furnizorii sai.
              Pana si la RollsRoyce acum cativa ani s-au descoperit niste defecte pe la gura rezervorului, de luau masinile foc in benzinarii....si sint masini de 10 ori mai scumpe ca un C-clase.

              Comment


              • #8
                Oare de ce nu sı la Lexus apar aceste probleme?

                Comment


                • #9
                  Toate firmele au probleme cu modelele noi. Cred ca e si o chestie de ,,noroc" atunci cand cumperi un model nou lansat.

                  Comment


                  • #10
                    Asa este, ai dreptate si se pare ca se poate si mai rau, apropo de exemplu cu Rolls. Insa e nasol sa afli pe propria piele, mai ales atunci cand ajungi sa ai lucrul pe care l-ai dorit ani de zile iar atunci cand il ai iti dai seama ca nu este tocmai ce te asteptai, mai ales ca unii dintre noi chiar fac eforturi destul de mari pentru a-si lua masina pe care o doresc...de aici si dejamagirile mai mari. Eu am ales masina asta si din alt motiv....credeam ca voi fi lipsit de probleme pentru o perioada mai mare de timp fata de celelalte, insa....in momentul de fata nu stiu ce sa mai cred. Doar stiu ca parerea de rau exista.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by max_c200 View Post
                      Toate firmele au probleme cu modelele noi. Cred ca e si o chestie de ,,noroc" atunci cand cumperi un model nou lansat.
                      M-am gandit si eu la chestia cu norocul, dar sa ajungi sa zici ca ai noroc sau nu in alegerea mercedesului...nu suna bine. Imi aduce aminte de anii in care atunci cand iti luai o dacie si nu aveai probleme te considerai norocos.

                      Comment


                      • #12
                        Apar si la Lexus cu siguranta dar sunt mai putin mediatizate la fel cum si Lexus vinde cu mult ,mult mai putin decat Mercedes.

                        Comment


                        • #13
                          Imi amintesc de toate problemele pe care le-ai expus pe forum si am mai discutat despre fabricatie, service, calitate etc.
                          Convingerea mea este ca cei care au masini (MB) noi si patesc ca tine sunt foarte putini in comparatie cu cei care sunt satisfacuti de ce au cumparat.

                          Inclin foarte tare sa cred ca masina ta e un accident. Inainte sa apara w204 s-a tot trambitat ca e primul model MB testat si rastestat in echivalentul a peste 2 milioane de km INAINTE de a fi lansat.

                          Eu cred ca este adevarat. In lumea asta nimic nu e perfect iar tu ai avut ghinionul sa cumperi cel mai imperfect w204 de pe forumul asta.

                          Eu nu am modelul tau dar am tot o masina noua, cu km si ani putini. Sincer sa fiu, incep sa ma mir cum se tine asa bine dupa cum ma port cu ea.

                          Singurele chestii de care am grija sunt curatenia interiorului si calitatea benzinei. In rest... drumurile noastre, aerul nostru, soferii nostrii... si vad ca rezista.

                          Imi pare sincer rau pentru tine, ai o masina care imi place, interior si exterior. Sa spun ca esti frustrat cred ca e prea putin. Sper sa scapi cumva de ea si sa mai incerci o data, poate vei cumpara una normala care sa iti aduca multumiri dincolo de nemultumirile actuale.
                          Unless I'm very much mistaken...

                          Comment


                          • #14
                            Parerea mea e ca fierul se comporta diferit, depinde si de noroc... o bucatica de metal nu se va comporta niciodata identic ca o alta bucatica de metal modelata intr`o piesa sau alta... daca intelegeti ce vreau sa spun?!

                            Comment


                            • #15
                              Modele mai putin reusita exista la totzi producatorii de masini, au existat din totdeauna, totusi mai nou sunt parca mai multe, si e si logic, din cauza complexitatii "utilajului" .....chiar majoritatea problemelor ce le-ai avut tu(senzorii de parcare, motorashu ala nenorocit de la turbo, navigatia) nu le puteai avea inainte tocmai din cauza ca NU existau montate asemenea device-uri pe masina!
                              Nu e de loc de mirare ca, la producatorul cu cea mai variata gama de modele de autoturisme sa apara si probleme de model :P
                              Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF