Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitie w212 fl

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu oricum recomand ca daca vrei sa cumperi un E ori il iei din RO de la cineva care l-a cumparat din reprezentanta de nou (si stiu un C din 2002 cumparat de nou din RO care nu are nici o problema) ori dintr-un parc din Germania care ofera garantie de minim un an (si nu de la "turci") -evident asta te va duce de la 20000 in sus - dar vei iesi mai ieftin decit sa-l iei de la un samsar roman sau turc cu 10000 si dupa aia sa mai bagi 10000-15000 in el - si da preturile la piesele de schimb sunt exorbitante - de exemplu daca ai airmatic pretul unui telescop pe fata trece de 1000 eur....

    Comment


    • #32
      In general, un cumparator ar trebui sa se gandeasca ca daca si-a luat un E class cu 10 - 12 mii euro, de fept, el circula pe strada cu o masina care a costat 60 - 70 mii acum cativa ani, iar costul intretinerii corecte pentru masina aia este raportat la pretul ei de lista.
      E cea mai mare prostie sa te legi la cap cu o masina premiuim cu km multi, care sare de 7 - 8 ani daca veniturile iti sunt limitate sau daca vrei sa-ti iei masina din vreun imprumut. Nu-i vorba numai de intrerinere, se intampla sa mai schimbi un far, un parbriz...
      Personal, daca nu sunt capabil sa scot oricand 3 - 4 euro pentru o eventuala reparatie, mult mai linistit as fi cu o masina noua de pana in 15 - 18 mii.

      Comment


      • #33
        Nu recomand. Sunt și ăștia țepari. A luat un prieten o mașină de la ei.... Carte service, tit tacâmul...dupa ce a luat-o, a verificato L reprezentanta și avea cu 159k msi putini km în bord. La autohaus a vb cu un sârb. MILAN VASIC. știe românește.... Explicația lor a fost ca ei asa au cumpărat-o si doar au revândut masina. E vorba de autohaus royal

        Comment


        • #34
          O intrebare de seara: de ce toata lumea verifica masina dupa ce o cumpara si nu inainte ???? Pentru ca, ma gandesc eu, pretul si oferta este atat de irezistibila incat tot se tem sa nu o piarda! Si apoi....kinder cu surprize.....ia sa vedem ce am nimerit ! Concluzia: iepurasul vine doar la copii si mai ales la cei care dorm.. Asa ca:trezirea !!
          Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
          Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
          Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
          SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
          https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

          Comment


          • #35
            Grea alegere. Cu cat citesc mai mult cu atat nu imi mai vine sa cump[r masina SH.
            Dar din noiembrie pana in martie am avut un Duster nou si nu m-as intoarce nici la o masina noua de genul acesta.
            Asa ca mai caut, mai citesc sa ma conving ce mi s-ar potrivi cel mai bine la veniturile mele.

            Comment


            • #36
              Mercedes nou stii si tu cat costa, idem si reviziile.

              Deci na. Poate de alegi ceva ieftin gen kia, nu e de lepadat, asta mi se pare urmatoarea treapta dupa logan.
              Adica personal cand vad un logan nou, zic da domne, e progres fata de ala vechi, dar tot tipa a interior ieftin si slab.

              La kia deja incepe sa fie discutabila treaba, adica interiorul tot mai ieftin ca un e class e, dar deja e suficient de bun cat sa incepi sa iti pui intrebari.

              Adica la antifonare e tot ca un 211, la putere cu un ceed de 1.4 turbo dai ture in jurul unui 2.2 cdi fie el si de 170cai.
              De iei 1.6 turbo nici nu are rost sa faci vreo comparatie cu vreun e class cu motor cu impozit decent.
              iar tehnologic e la zi, fara sa te gandesti ce navigatie cu android sa pui sau de ai faruri reglabile, cruise control adaptiv si asa.
              Ai totate controalele pe volan, f ergonomic chiar si la modelele ieftine.

              Dar....de devalorizare nu scapi, Ce iei nou cu 20-25k, in 5 ani e la jumatate.
              interiorul arata decent, dar nu e ca un w211 cu un interior reusit, dar demodat.
              Plus na, masina noua nu inseamna ca e scutita de probleme. Ce crezi ca aia care au dat banu pe unele masini noi si le-a sarit lantul la sub 100k se asteptau la asta? )
              Nu o alegere usoara, orice marca alegi, dar cred ca asta stiai si tu pana acum.

              Daca mercedes sau alta marca iti place, aia e, ca de probleme greu sa te feresti. Te pregatesti pt cazul prost, dar speri la mai bine.
              Last edited by Sharky; 04-25-2020, 09:43 AM.

              Comment


              • #37
                Am cumparat recent o Skoda Octavia, 1.5 TSI automata. Ca dotari e peste avantgard-ul de la mercedes w204. Cel mai mult imi place cutia DSG care schimba impecabil. Pretul a fost 19 mii cu TVA inclus. Cine poate sa deduca TVA-ul, practic cumpara masina cu 16 mii euro. Garantie 5 ani.

                Daca vrei musai mercedes, asa eram si eu pe la sf lui 2018, aveam buget 40 mii si mi-am luat un C din 2016 cu 11 mii km. Probabil ma incadram si la E sau S in bugetul ala, dar eu stiam sigur ca doar de C aveam bani.
                Last edited by vladmarcu; 04-25-2020, 11:31 AM.

                Comment


                • #38
                  Multumesc pentru sfaturi.
                  Pana la urma am ales aceasta masina, mi s-a parut ca E Class este prea scumpa pentru veniturile mele. Dar viitoarea masina sigur va fi MB

                  Comment


                  • #39
                    problema e ca o sa te plictisesti ca nu se va strica mare lucru la ea. )
                    Motorul ala e legendar. Eu zic ca n-ai facut o alegere rea.

                    Comment


                    • #40
                      S-o stapanesti sanatos!
                      Sa ne spui cum stai cu consumul.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF