Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitie w212 fl

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitie w212 fl

    Salut colegi,
    Vreau să achizitionez un W212 fl, suma fiind in jur de 10.000EUR.
    Acum avand timp mai mult de navigat pe net, pot să spun că am citit aici pe forum și în afara lui destul de multe despre MB E class .
    Mai am în vedere și Toyota Avensis și Volvo S60/S80.
    În funcție de ce voi găsi pe piață mai bun la banii mei voi hotărâ la momentul respectiv.
    Ce părere aveți de anunțurile de mai jos:
    https://www.olx.ro/oferta/mercedes-c...35721;promoted
    https://www.olx.ro/oferta/mercedes-b...60d4d;promoted
    https://www.olx.ro/oferta/vand-schim...35721;promoted
    Oricum mă gândesc să verific la un service masina înainte de cumpărare însă un sfat este bine venit.
    Mulțumesc

  • #2
    Primul anunț este C class, m-am uitat la acesta, însă aș prefera un E class

    Comment


    • #3
      Salut, un sfat ptr achizitie !!!Verifica bine actele de provenienta a masinii pe care vrei sa o cumperi !Mai exact, factura de provenienta !! Ai curaj si intreaba cum a ajuns masina la el/ei ! Fa contract de vanzare sau factura cu cel care ti-o vinde !!Evita masinile care sunt aduse prin diverse firme din Ungaria,Slovacia,Cehia si la care vanzatorul iti da direct factura de pe acea firma catre tine !!Acelea, 99% sunt masini la care "tva-ul a fost pierdut pe drum" mai exact incasat de intermediar si neplatit mai departe !Risti, sa te trezesti cu Fiscul pe cap, asa cum deja au inceput, sau o eventuala excursie prin Europa sa te coste mai mult...mai exact Tva-ul incasat de intermediar !
      Acele masini or sa te incante,ptr ca logic sunt mai ieftine, dar gandeste-te ca si smecheria asta romaneasca....o sa se incheie intr-o zi ! E doar un sfat ! Stima.
      PS: nu sunt povesti auzite la colt de bloc.....sunt mai reale decat ai crede..
      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

      Comment


      • #4
        Originally posted by CMaxic View Post
        Salut colegi,
        Vreau să achizitionez un W212 fl, suma fiind in jur de 10.000EUR.
        Acum avand timp mai mult de navigat pe net, pot să spun că am citit aici pe forum și în afara lui destul de multe despre MB E class .
        Mai am în vedere și Toyota Avensis și Volvo S60/S80.
        În funcție de ce voi găsi pe piață mai bun la banii mei voi hotărâ la momentul respectiv.
        Ce părere aveți de anunțurile de mai jos:
        https://www.olx.ro/oferta/mercedes-c...35721;promoted
        https://www.olx.ro/oferta/mercedes-b...60d4d;promoted
        https://www.olx.ro/oferta/vand-schim...35721;promoted
        Oricum mă gândesc să verific la un service masina înainte de cumpărare însă un sfat este bine venit.
        Mulțumesc
        Salut,

        Este un clip pe Youtube, canalul "Masina Potrivita" - titlul era parca "Teapa Mercedes 500,000 km"
        Mi se pare ciudat ca un 212 facelift sa fie 10,000 EUR, plus/minus.

        Anuntul 2 - este exact despre ceea ce se discuta in acel filmulet - masina taxi, 400,000 / 500,000 km, revopsita profesional.

        Adevarul gol-golut : nu ai cum sa gasesti E in 10,000 EUR ! Ma pot hazarda sa afirm ca nici generatia anterioara (W212 non-facelift) nu vei gasi in acest buget.

        Sfat prietenesc: cauta un C sau Toyota Avensis, asa cum mentionai anterior.


        Bafta !
        1963 Simson SR2E
        1990 Mercedes W124 250d
        2001 Mercedes W210 200K
        2005 Mercedes W211 220cdi
        2018 Suzuki Baleno

        Comment


        • #5
          Gasesti la 10mii non facelift cu 200-300k pe bune, de la proprietar.
          Evident, starea e cum e, nu-s epave dar cer bani. Dupa mine nu merita.

          Ce nu zice omul pe masina potrivita e ca ajunge sa scrii pe google: "vin decoder mercedes", sa bagi seria masinii acolo si iti apare imediat la optiuni ca a iesit de pe portile fabricii echipat ca si taxi!
          Asa ca primul pas de verificare e ala pt simplu motiv ca e gratis.
          Nu vrea omul sa dea vin-ul la telefon/mesaj?
          Inseamna ca masina nu merita luata la pretul pietei. Merita doar daca e muuuult mai ieftina, si evident, nimeni nu lasa atat.

          Din 2 masini taxi care le stiu cu peste 300, alta bate la 500 interiorul arata impecabil, n-ai zice ca e asa rulata.
          Materialele sunt foarte trainice.

          Comment


          • #6
            Curios e, ca desi omul se ocupa cu ce se ocupa, nu stie de faza cu decodarea!! Am fost eu cel care i-am scris acolo un mesaj cu acest pont !!!Dar repet, sa faci chestia asta si sa nu stii de acest pont atat de ieftin si sigur?????
            Ce nu vrea sa inteleaga si creatorul acelul post si chiar unii din cei de aici, este ca acele masini se vor vinde ever in Romania si bine !!!Ptr ca daca intrebi 10 persoane ce masina au, in 9 cazuri raspunsul va incepe ..."am un 2016 de la...Mercedes,Audi,BMW,ETC" !!!! Stima.
            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

            Comment


            • #7
              Mulțumesc.
              Mă gândeam oricum să vorbesc cu cei de la mașina potrivită în momentul când mă voi hotărâ la una din variante.
              Și mie mi-e frică de km mulți, spre 400k și aduse la 180k.
              Oricum mai caut, cam în 30 zile imi va trebui mașina.

              Comment


              • #8
                Ar mai fi și varianta să achiziționez un E class w211 din 2008-2009 și să investesc în ea ceea ce trebuie.
                Însă parcă este prea veche o mașină din 2008

                Comment


                • #9
                  Mai adaug si eu .

                  O distributie completa la un Mercedes diesel om651 ( motorizare comuna ) E5-E6 in jur de 2500 euro piese plus ceva manopera , 400 euro un schimb de ulei cutie automata , anvelope 500 euro , revizie motor 300 euro ....daca vrei lista poate continua

                  Adauga sumele astea peste cei 10.000 euro initiali , mai pune sa zic 1000 de euro pt alte probleme ascunse si ajungi la un alt buget .

                  Cam acolo gasesti ceva cu km reali , service anual .

                  Comment


                  • #10
                    1000E pt probleme ascunse? DAca ia un cazan 1000E e doar intratul in hora, cazul mai prost arata mult mai rau.

                    Da w211 e o optiune buna, dar vei merge pe la service cu el.
                    Unul in buget la 10mii va avea de toate, dar la partea de design si electronica e cam in urma.

                    La partea de masina in banii aia as zice ca e peste pt ca incap bani de suspensie reglabila, perne si toate pe o masina verificabila.
                    Singura problema care o vad aici e ca in general cele dotate cu tot ce se poate nu vin cu motoare de 2.2 sau 1.8k, deci impozitul va fi considerabil.
                    Mai sunt si exceptii, dar cine a dat catre suta de mii si a bifat toate optiunile in mod sigur nu s-a limitat la un trancanitoare de 150cai.

                    Vrei sa gasesti mercedes bun in 30 zile? Graba strica treaba....

                    Legat de omul de la masina potrivita, probabil ca are un bun algoritm de detectie a samsarilor, evident nu infailibil, dar sigur stie cumpara.
                    In schimb nu poti sa pretinzi ca se pricepe la absolut orice marca si in ce consta intretinerea.
                    Dupa mine omul se pricepe sa faca un targ bun dpdv pret, stare. Ca anul si dotarile le vezi si tu, nu trebuie sa ti le spuna el.
                    DAr nu cred ca stie concret sa iti spuna ca aia costa atat, sau ce ar fi fain sa ii faci daca il iei. Dar nici nu trebuie.
                    Oricum se stie ca masinile astea iti manca bani. Nu-i logan sa il repari cu banii de iesit in oras.

                    Mai e unu care face pe expertu, 99vehicles sau asa ceva, vorbea la un moment dat de pe net de costurile unui e class 211 si facea niste recomandari prostesti.
                    Gen cat costa un rulment spate, sau un set de brate marca swag.
                    Dar cel putin in cazul meu, un brat swag pe stanga a tinut aproape 30k cand deja batea la fiecare groapa, iar la mana avea inceput de joc infim, iar pe dreapta are doar 12k si deja incep sa il aud.
                    Tot omul zicea de rulmentul spate ca e doar 250lei, deloc scump, dar nu a suflat o vorba de manopera sau de faptul ca trebuie inlocuite si inelele de abs care vin separat, fapt care dubleaza cel putin costurile!!!
                    Si muuulte altele care tradeaza faptul ca nu prea stie despre ce e vorba, doar face video-uri la norma.

                    Asa ca fiecare e expert in zona lui care o stapaneste bine, cand se intinte mai mult decat ii e plapuma incep gogomaniile.
                    ASa ca luati fiecare informatie cu o urma de indoiala.
                    Last edited by Sharky; 04-11-2020, 20:51 PM.

                    Comment


                    • #11
                      Salutare, exact asa am pățit și eu mi-am luat un w212 din 2012 ,215000 km, de la proprietar de acasă și ajuns acasă în 12500euro.Ca tot romanul merg cu ea la reprezentanta sa fac o revizie și sa schimb uleiul în curie și motor plus celelalte constatate de ei role și întinzător cost total 1200 euro..... Deci mare grija la cât aloci bugetul peste costul mașinii. Multa bafta.

                      Comment


                      • #12
                        Deci sfatul vostru este să nu cumpăr Mercedes.
                        Sau să cumpăr dar să mă aștept la o investitie de min14-15k EUR

                        Comment


                        • #13
                          Nu are nimeni cum sa iti dea sfaturi in privinta asta pt ca nimeni nu stie cat vrei sa dai pe masina + intretinerea ei pe termen lung.
                          DAr daca bugetul total e 10k, din ce se spune si ce se vb nu te incadrezi.
                          Cu w211 ai mai multe sanse, asta ti-o spun din proprie experienta, dar si asta iti va cere o caruta de bani sa il tii ca nou.
                          Sa il tii gen merge si asa e mai ieftin intr-adevar.

                          Comment


                          • #14

                            Iti poti lua Mercedes, ptr ca nu o sa iti recomande nimeni Bmw in aceasta zona..
                            Dupa mine, daca scapi de mentalitatea romaneasca ca 2016 e masina iar 2008 e prea veche, ai mari sanse sa iti iei un Mercedes, de care sa te bucuri ca si de...un Mercedes !!Sunt mare fan, masina cu dotarile dorite, care sa mearga si sa functioneze ca un Mercedes si mai putin anul de fabricatie ! Dar asta e doar parerea mea !!Sa nu renunti prea repede.. Abia ai patruns in curtea bisericii...mai dureaza mult pana intelegi toate icoanele de pe pereti !! Stima....
                            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                            Comment


                            • #15
                              Daca vrei sa iti iei din Romania, eu zic sa cauti o masina cu unic proprietar si km cat mai putini. platesti cat e cazul si ii verifici istoricul, km si stare tehnica actuala la reprezentanta.
                              Daca iti place aventura, cauti pe la dealerii din afara o masina. Poate o gasesti cu garantie si revizie facuta la livrare.
                              Concluzia este sa eviti samsarii.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF