Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat cumparare w210

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    La reprezentanta un service pentru consumabile (ulei , filtre) costa in jur de 2000 ron plus ce mai dai pe diagnoza si ce o mai aparea te duci undeva la 3000 ron ! Mai gandeste-te !
    BM E 220 CDI 2001

    Comment


    • #47
      Am inteles,ideea este ca nenea cu mertzanu pe care vroiam sa-l iau nu este din Bucuresti,este din Iasi,si are al naibii de putini km.

      Ce pot sa fac eu in cazul asta?ma duc la Iasi si.....?

      Originally posted by orca View Post
      ...in Bucuresti service-uri mai mici care se pricep la astfel de masini, si care, in caz ca doresti, te lasa sa stai linga masina in timp ce se lucreaza la ea...
      Pt cazul in care as alege o masina din Bucuresti.
      Sa inteleg ca cei de la un service cat de cat serios pot sa imi zica clar daca o masina este buna sau nu si este suficient pt controlul pre-cumparare,sau trebuie cumva mai mult decat atat si anume facute ceva "analize" adica un RMN ceva si diagnoza aia de stiu ca se face la autovit unde baga masina la testare?
      Kilometrii ma gandesc ca sigur trebuiesc vazuti la tester.
      Last edited by Danny_bb; 12-18-2007, 21:24 PM.
      MÃREAȚA COBRA

      Comment


      • #48
        Masina arata super bine , dar nu stiu ce sa zic , e din 96! Numai atatia km ? Chiar nu stiu ! Mai gandeste-te ! Daca iti iei una asa batrana macar sa fie FULL!!!
        BM E 220 CDI 2001

        Comment


        • #49
          Originally posted by jry_062000 View Post
          Masina arata super bine , dar nu stiu ce sa zic , e din 96! Numai atatia km ? Chiar nu stiu ! Mai gandeste-te ! Daca iti iei una asa batrana macar sa fie FULL!!!
          Man,parerile sunt f impartite dp asta dv.Si eu sustineam inainte ca o masina mai noua ar fi de preferat,dar mi-a fost recomandat aici pe forum de persoane care chiar se pricep aceste modele mai "primitive",care desi sunt mai vechi ca varsta sunt mai simple ca si tehnologie cu 2 avantaje:1)sunt mai fiabile deoarece sunt mai putine gadgeturi,senzorasi si pompite super-electronice care sa fie susceptibile sa se strice si 2)sunt mai ieftin de reparat in caz de o belea.
          Al doilea aspect ar fi ala ca de fiecare data cand vad ce aglomeratie este in ***-ul asta de oras imi vine sa imi cumpar prima cobra sau 124 gasit pt ca oricum eu nu pot si nu vreau sa merg cu masina zi de zi in traficul asta infernal,mie imi trebuie masina doar sa merg in afara orasului odata la 3 saptamani sau cine stie ce alte ocazii s-ar mai ivi. Si sa dau 15-18k euro doar pt asta,ar fi o nebunie.Nu ar fi mare smecherie sa imi iau chiar si una ca asta in leasing:

          Dar pt ce?Sa stau la coada cu ea si sa avansez cate 10 metri pe minut?Nu,multumesc.Prefer metroul sau mersul pe jos.Sau bicicleta/scuterul.
          Mai e ceva.Cand conduci o masina pe care o simti ieftina este f recomfortant pt ca te simti un fel de stapanul soselei.Iti permiti tot felul de manevre si te doare la basca daca o mai si lovesti sau ceva.Cand aveam cobranul,pana si taximetristii se cam fereau de mine,nu dadeam 2 bani pe masina aia,era distractie mare la volan.Cu o masina prea scumpa cred ca as deveni cam prea stresat/atent,si asta nu ca ar fi rau mai ales pt ceilalti participanti la trafic,dar este clar ca ar fi un motiv de scadere a placerii condusului pt mine.Mi-ar placea o masina atat de ieftina incat sa o conduc cu maxim de dezinvoltura.
          P.S. Nu ma mai intrebati de ce nu cumpar odata mai repede masina aia pt ca am si raspunsul:sunt f ocupat cu treaba si am si probleme cu bancile unde sunt dus cu presul in vederea obtinerii unui imprumut.
          MÃREAȚA COBRA

          Comment


          • #50
            salut

            hai ca intru si eu in topicul asta. de vreo 2 saptamani de cand tot mai multi vorbesc de interzicerea circulatiei masinilor non euro ma bate gandul sa schimb w124 care il am cu ceva mai nou un euro 2-3 tot mercedes evident.
            eu am citit tot topicul si .... cred ca la ce cerinte am eu .... cam 10 km pe zi si o data pe saptamana inca 15-20 nu cred ca este rentabil sa iau ceva foarte scump. adica nu iese raportul pret/km mai ales ca nu ma dau banii din casa afara. ma gandeam ca un E200 cam din 96-98 ar fi ce mi-ar placea cel mai mult mai ales ca nu ma atrag foarte mult formele futuriste care apar mai nou. sau un c180 poate, motor mai mic si taxe mai mici la inmatriculare.
            ma uit de saptamana trecuta pe mobile si ... vad tot felul de preturi. nu stiu ce sa cred. preturi intre 4500 si ..... Care sunt cele reale? sau doar daca ajungi acolo gasesti?
            poate ma indruma si pe mine cineva.

            ar mai fi ceva. prefer automatic din motive de sotie ....
            Last edited by mitre; 04-14-2008, 22:56 PM.

            Comment


            • #51
              Preturile de pe Mobile difera foarte mult in functie de KM si optiuni, cele mai ieftine sunt cele crem (Taxi),dar care merg beton si la 500.000 de km. in Hamburg poti sa iei de exemplu un taxi E 200 CDI an 2000-2001 full incepand de la 5000 euroi in sus, mai nou au folie bej deasupra si dedesuptul ei pot fi culori metalizate, o iei in tara si nu sti ca a fost taxi.

              Comment


              • #52
                nu exista nicaieri in lume sa se interzica circulatzia de auto non-euro...

                Comment


                • #53
                  Miii de scuze ca mi-a scapat topicul asta azi la curatzenie. Nu ishi mai are locul. S-a varsat, deimpreuna cu userul care l-a deschis. Care shi-a schimbat nickname-ul intre timp, si shi-a cumparat taraga. Se inchide.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF